Gönderen Konu: Amigada ProTracker için sample library disketleri  (Okunma sayısı 11222 defa)

Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Ni nereden bulabilirim argadaşlar. Google' a baktım pek bir şey göremedim.

Amigada ProTracker için sample library disketleri

« Yanıtla #1 : 12.05.2007 17:28:08 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
sample library diye bi kavram yoktur.
zamanında SOUND TRACKER'ın ilk günlerinde, ST-00 , ST-01 gibi "sample" ların olduu SONG/SAMPLE disketleri vardı ama aslen bunlarda o devirde aynı sample lar ile yapılmış modüllerin kullandığı sample diskleriydiki tahminimce yapan kişide aynı :)

eğer modül yazmak için sample a ihtiyacın var ise, tavsiyem, bulduğun modülleri yükle, beğendiğin sample'ları save et sample olarak ve unutma hangi sample'ı kimden aldığını... song-info'ya yazarsın, Sample 01 by .... Sample 02 by ..... gibisinden.

« Yanıtla #2 : 12.05.2007 17:44:18 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Tevekkeli o yüzden bi bok bulamadım koca internette. :)

Amigada tracker kullanırken yanında ayrıca sample disketlerimde vardı diye hatırlıyorum, demek ki onlarda yan sanayii bi işmiş.

Sağol Vigo, şimdi beğendiğim mod' lara bi bakayım.

« Yanıtla #3 : 12.05.2007 17:54:12 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Bir de amigada sound sampler mıydı ne idi, bi kartuşum vardı, sampling için, birde adını şu an hatırlamadığım ama baya baya bugünkü  audio editor software' lerine benzeyen bi program vardı yanında. Bugün amiga için bulabilir miyiz böyle şeyler?

« Yanıtla #4 : 12.05.2007 19:22:09 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ProSound diye bir program var audio editor olarak, hem mono hem stereo sampler ile calismisti bende... Ancak ben yalnizca Amiga 500 1.3 kickstart ile kullanmistim, 1200'de falan calismayabilir. Birde Octamed var hepsini bunyesinde barindiran, tracker - editor icinde, onun sanirim 1200'de calisan versiyonuda var.

« Yanıtla #5 : 12.05.2007 19:27:11 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@lord: her ne kadar Amiga'dan çok anlamasam da c64'den bildiğim kadarıyla artık sample türü şeyler PC'den convert ediliyor Amiga formatına. Zaten hiç Amiga kullanmadan yapılan demolardan bunu anlamak mümkün :) amiga'da mod, xm falan çalınabildiğine göre zaten çok da bir convertion gerekmeyebilir düşüncesindeyim. Ama yine emin olmadan tahmini olarak konuşuyorum. Lütfen bir amigacı arkadaş beni desteklesin ya da bozsun ;)

« Yanıtla #6 : 12.05.2007 19:55:02 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar,

PE&OAS, bahsettiğin ProSound' u hemen inceleyeceğim. Octamed' de dediğin gibi hem tracker hemde editor' dü onu da inceleyeceğim.

Skate, derdim 15 sene önceki ekipmanlarıma geri dönmek, :D  Merak ettim bugün olsa neler yaparım acaba... :rolleyes:

« Yanıtla #7 : 12.05.2007 21:11:29 »
Hızlı düğmeleri aç

Riontron

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Bende var, hepsi st-00 dan baya 70 mi 150 mi, nerden buldugumu hatirlamiyorum. Bi iki gune kadar rapide atarim.

« Yanıtla #8 : 12.05.2007 22:14:04 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Rapid linkini bekliyor olacam, Riontron, sağolasın. Gerçekten arşivlemekte yarar var bu tarz şeyleri.

« Yanıtla #9 : 13.05.2007 02:21:35 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Asil sorun su ki ST disketlerindeki o eski sample'lar bugunku sample'larla karsilastirilamayacak kadar kotudur genelde; hem o zamanki sampling teknikleri ve kalitesi yuzunden, hem de multi-sampled olmadiklarindan. O yuzden ne yap et, ST disketlerindeki sample'lari kullanmamaya bak bence.

« Yanıtla #10 : 13.05.2007 03:13:48 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Çok doğru gerçekten çok kalitesiz olacağı aşikar ama ben şimdi diyelim ki günümüz sample' larını kullansam o zamanda o amiga modlarının oldskool sound' unu kaybetmiş olmayacak mıyım?

O eski sample' lara eşdeğer yeni nesil sample' lar varsa orasını bilemem tabii. Eski amiga mod' ların çok karakteristik bi sound' u var bana göre.

« Yanıtla #11 : 13.05.2007 10:44:08 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Niyetin tamamen o zamanin sample'lariyla calismaksa kullan tabii de bugunku sample'lari alip 8 bit'e cevirince zaten bit kaybindan dolayi yeterince oldskool gelecektir sanirim. :-) O zamanki asil sorun enstrumanlarin multi-sampled olmamasi. Yani, mesela bir lead sesinin sadece C4'ten sample edilip ayni lead sesinin C3'ten veya C5'ten de playback'inin yapilmasi durumunda enstrumanin karakterini buyuk olcude kaybetmesi.

« Yanıtla #12 : 13.05.2007 11:42:42 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
keza protracker ile de sampling yapabilirsin. 8bit olarak. tek seferde 64k sample alabilir, kes-biç yapabilirsin. tam sesi alırken monitörü kapat bu dip-gürültüsünü engeller. hatta o dönemde, paralel portda, ataç ile, 1-3 gibi bişiydi (deneme yanlış hatırlama ihtimalim çok yüksek) kısa-devre yapar, o gürültüyü monitörü kapamadan keserdik.

« Yanıtla #13 : 13.05.2007 12:20:04 »
Hızlı düğmeleri aç

mfk

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gp2xtr.com
@henry: Oldskool soundunun o samplelarla ilgisi yok. Eskiden kullanılan synthlerin samplelarını (daha kaliteli olarak örneklenmiş halde) bugünde bulabilirsin. ılla ben tam o zamanki soundu isterim dersen bulduğun o sampleları 8 veya 16 bit'e çevirebilirsin.

Ama bence old skool soundu chip müzikte gizlidir. ;)

« Yanıtla #14 : 13.05.2007 20:17:23 »
Hızlı düğmeleri aç
  • *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Benim asıl amacım o zaman ki ekipman ve şartlara geri dönebilmekti. 90-93 yılları arasındaki popüler amiga mod' larının kalitesi benim için kâfi. ST disketlerindeki sample' lar o yıllarda kullanılan sample' lardan bile daha kalitesiz ve farklı ise o zaman beğendiğim o yılların mod' larından sample çıkarıp kendi arşivimi oluşturacam. ST' ler kullanılmışsa o yıllarda, uraşmaya gerek yok, direkt yükletip kullanacağım.

Daha sonra ilerde vakit bulursam ve bi yerden stereo sampler falanda bulursam sampling denemeleri yapacam, yıllar önce yaptığımı hayal meyal hatırladığım bir şeyi tekrar yapıp olayın ne olduğunu görmek tatmak istiyorum.

Sonuçta müziği Amiga' da yapacağım. PC teknolojilerini kullanmayı hiç düşünmemiştim baştan.

Ilgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar, bi gaza geldim bakalım sonuç ne çıkacak.