Gönderen Konu: demolardan başka neler kodluyorsunuz?  (Okunma sayısı 12072 defa)

demolardan başka neler kodluyorsunuz?

« Yanıtla #15 : 06.05.2007 16:34:12 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://horselogy.blogspot.com
ben bu kontrolleri yapmak gereksiz demedim ki sadece sıkıcı dedim. yaw müzik bölümüne birsürü entry açtım. kimse bakmadı bi satır yazmadı. tartışma yaratacak 1 laf ettim herkes yüklendi bana gidip müzik bölümündeki entry lerime de php kötü yazayım da bari onlara da cevap verin :)

buldum c çok kötü bi dil yazacam o zaman kesin ilgi görür orasıda :D

« Yanıtla #16 : 06.05.2007 16:37:38 »
Hızlı düğmeleri aç

horselogy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://horselogy.blogspot.com
Alıntı yapılan: MGzzY;14738
horselogy: hala mi php - python geyigi ya..

ben tartışma yaratmaya çalışmıyorum ki. sadece fikrimi söyledim o taraftada php ve asp ye alternatif bir gelişme var demek istedim. piton php yi döver demedim

« Yanıtla #17 : 06.05.2007 23:27:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
python çok baba ve çok hızlı bir dil, kendisine saygım sonsuz. özellikle projecteuler.net'deki birkaç soruyu çözerken 64-bit integerlarla brute force kullanmak için tercih ettim kendisini ki yüzümü kara çıkarmadı. php'ye gelince, gerçekten bu güne kadar kullandığım en zevkli dildir. zevkli olma nedeni ise herşeyi yapabilecek bir extensionı var illa ki. bu güne kadar ldap, active directory, ssh, ftp, gd2 (grafik librarysi) ve bunlar gibi onlarca extensionını kullandım. diğer dillerde yapmak için günlerimi harcadığım şeyleri PHP kullanarak dakikalar mertebesinde yapabildim. dolayısıyla sen hardcore bir şekilde "acayip iğrenç bir dil" dediğinde sakin bir protesto çektim haliyle. bu kadar yüzeysel bilgiyle bu kadar ağır bir itamda bulunmamanı tavsiye ederim hiçbir dile. mesela ben senin duygularını Java için besliyorum ama "Java iğrenç bir dil" demek yerine "Java benim için tam bir karın ağrısı" diyorum. Niye? Çünkü o dili bir türlü adam akıllı kullanmayı beceremeyen, bir iki sene önce kendi yazdığım kodları bile çalıştırmayı beceremeyen benim sonuçta :) kısacası ilk cümlen yanlış oldu, bu yüzden bu kadar tepki aldın. bir dili beğenmemekte elbette ki özgürsün.

« Yanıtla #18 : 17.12.2008 21:22:31 »
Hızlı düğmeleri aç

osx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: horselogy;14716
...lisedeyken arkadaşımla oyun yapma hayalleri kuruyorduk o grafik ses falan ayarlayacaktı ben  coding eyleyecektim o sıralarda paskal öğrenmeye başladım baya da ilerledim hatta kendi mode13 kütüphanemi yazmıştım asm ile acayip hızlı ekrana sprite basma fonksiyonlarım falan vardı hatta okulu bitirirken tübitak ın programlama yarışmasına katılmıştım (labirentteki fare peyniri buluyordu yapay zeka hesabı aslında a* algoritmasından başka birşey değil) neyse o yarışmadan hiçbirşey alamadım çünkü hayvanozun biri diyorum çünkü katılanların hepsi 16-18 yaşında gençlerdi gidip ...

şuan lise son öğrencisiyim ve iki sene önce bende aynı durumu yaşadım...

Python ile yazdığım "Bukalemun - Grafik işleme" yazılımıyla tubitak ın yarışmasına katılmıştım (hayallerim vardı, adobe çalışanları evime gelip algoritmalarımı satın almak için milyon dolar önerecekti, :) olmadı... proje orijinal değildi...) Python imaging library çizim fonksiyonlarını kullanarak yazdığım uygulamayı çokurova üniversitesinde sergilemekten ileriye gidemedim...
(http://img395.imageshack.us/img395/8914/bukalemunlu5.gif)
« Son Düzenleme: 17.12.2008 22:48:12 Gönderen: osx »

« Yanıtla #19 : 19.12.2008 12:06:09 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
2-3 aydır webApp development'ı python'a kaydırdım...
php + mysql 'den, python + django + postgres'e süper dikey geçiş yaptım...

php5.x , python yanında çok güçsüz kalıyor...

ama halen shellscripting işlerimde kombine olarak;

-applescript
-bash
-php

kullanıyorum..

sonuç php6 official çıkınca daha da güçlenecek...

dil seçimi tercih meselesi, projenin büyüklüğüne bağlı olarak database ve dil değişebilir...

ama tek kesin olan bişi var microsoft SUX... ( asp'si de, aspx'i de si şarp'ı da, database'i de hepsi... )

( evet lapinlemeleri bekliyorum, cevabım 7D8'de... )

« Yanıtla #20 : 19.12.2008 16:39:55 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo;19579

ama tek kesin olan bişi var microsoft SUX... ( asp'si de, aspx'i de si şarp'ı da, database'i de hepsi... )

( evet lapinlemeleri bekliyorum, cevabım 7D8'de... )

"Milyarlarca sinek yaniliyor olamaz , o zaman insanlar da bok yesin " :)
Microsoft kadar ticari kimligi yuksek , teknik destegi yuksek , cebren ve hile ile bile olsa(gotune guvenen borazanci basi diger firmalarda yapsin) pazar payina hakim cok az firma var.Bu baglamda yanlis da olsa bazen secimler bu yone kayiyor.Programci kimligim yok ama altyapi uygulamalarinda her zaman once MS :)

« Yanıtla #21 : 19.12.2008 16:42:24 »
Hızlı düğmeleri aç

osx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Sanırım en iyi programlama dili yazılan uygulamaya ve programcının seviyesine en uygun olan dilidir.
Python'un basit yapısı yeni başlayan birisinin bile basitçe web uygulamarı geliştirmesini sağlar. mesela geçen sene eğlence olsun diye basit bir "sözlük" klonu kodlamıştım, text tabanlı basit bir veritabanı ve okunan başlığa göre html sayfası hazırlayıp gönderen bir yapısı vardı... baya eğlenceliydi... :p
(http://img150.imageshack.us/img150/3647/sozlukzx3.gif)
Yeni başlayan birisi için python çok iyi, ileri seviye programcıların da python kullandığını zaten herkes biliyor.

ouv altta işler karıştı :)
« Son Düzenleme: 19.12.2008 16:46:30 Gönderen: osx »

« Yanıtla #22 : 26.12.2008 19:16:48 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
Arasira mini oyunlar kodluyorum ama bunun disinda buyuk olarak ugrastigim, okuldaki matematik bolumunun Research & Development grubunda baslatmis oldugum ufak bir deneyle ilgileniyor ve mezuniyetim icin (evet liseden bahsediyorum) bu deneyden cikacak olan, Constructive Solid Geometry: Generation, Refinement and Manipulation of Simplex Meshes in Two and Three Dimensional Euclidean Spaces in Function of Procedural Generation and Boolean Logic, baslikli kagidi yaziyorum. Ki bak, ocakta teslimmis kagitlar :/. Yine son ana kaldi kagidi yazmak :(
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #23 : 26.12.2008 19:18:10 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
paper'ın akademik çevirisi tezdir. ;)

« Yanıtla #24 : 26.12.2008 22:23:57 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Decipher: Olm ödevi başlığa yazmiican lan, başlık ödevin özetidir :p Zevkli konu seçmişsin bu arada.

« Yanıtla #25 : 27.12.2008 09:44:48 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
@spaz: tesekkur ettim :)

@skate: Benim ilk basligim "Constructive Solid Geometry"di, gozetmen ogretmene gitti baslik "bu konu cok genis kisitla" dedi, sonra "CSG: Generation, Refinement and Manipulation of Meshes" dedim "meshlerin turu cok genis kisitla" dendi, sonra o "CSG: Generation, Refinement and Manipulation of Simplex Meshes" oldu en sonunda da "laaayn, n dimension calisamazsin, zamanin yok kisitla" dedi adam, en sonda da ustteki posttaki haline geldi. Sonra ben bekliyorum ki adam desin "tamam simdi oldu" ama soyledigi tek sey "hic yoktan iyidir" kafayi yedim...
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #26 : 28.12.2008 04:34:16 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
biraz off topic olacak ama php'nin belirttiginiz "son derece genis extension secenekleri" disinda sevdiginiz kendisine has avantajlar nedir? yani diger seceneklerde (python, ruby on rails) olmayan?

ben bir kac benchmark yapmak disinda php'ye bakmadim ama her variable basina $ koyma gerekliligi kirli gorunmustu, string literal icinde variable substitution yapmasi ve string birlestirme icin "." gibi alisilmadik bir operator kullanmasindan da hoslanmamistim. nihayetinde interpreted olmasi (loosely typed, native'den dusuk performans) da cabasi.

php'ye alternatif asp.net'i sunamiyorum malesef asp.net'in programlama modelini begenmiyorum (nedenleri sozlukte yaziyor).

ama php'yi ruby on rails ve python'dan bu kadar ustte tutan ne var cok da merak ediyorum.

ssg

« Yanıtla #27 : 28.12.2008 13:21:36 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
php güzeldir, ama python > php > asp

ya önemli olan, ne için ne kullandığın... dil çok da sorun değil.
hangisi ile rahatsan onunla devam.

1999-2005 asp 3.0 ile uğraştım tonla proje yaptım,
2005- ...  php'ye geçip OOOOH dedim. asp bi yerde tükendi...

son 1 aydır python ile uğraşıyoruz... hakkaten dinsizin hakkından imansız gelir gibi, süper sevdiğim saygı duyduğum php'yi de çok pis geçen bişi çıktı... ya sonuçta teknoloji ilerliyor... php 6.0'a geçemedi bi türlü... namespacing, oop durumları, locale durumu ( pek çok LC_ tr'de bug'lı ) filan derken yarışta biraz geri kaldı... sevgili yeni elemanımız Fırat'ın demesine göre, bazı konularda ruby , python'dan da akıllıymış...

benim python'a kanım macOS yüzünden kaynadı. direk native macosApp yazabiliyorsun python'la..

php'de bende süper kıl oldum $ ile variable olayına ama biraz shell'den miras gibi... keza conc. olarak . kullanılması da mal gibi bence... en büyük sıkıntı metodları -> olarak çağırma, yada key => value diye deklare etmek..

$x = new Hede();
$x->Start();

-> ??? neden . diil? çünki reserved ( concat olayı )

$a = array( 'x' => 5 );

bence de sacma! en azından jscript deki gibi filan olsaydı...

$a = array( 'x' : 5 ); gibi...

-------------------------

sonuç, php hiç birinden üstün değil pek çoğu daha modern olaylara sahip...

« Yanıtla #28 : 28.12.2008 13:36:15 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
edit: Vigo'nun postunu görmeden attım bu postu, belirteyim.

@ssg: Açıkçası kullanmadan ve "bu $ ne böyle? çüş . operatörüyle toplama mı yapılırmış?" diye bakarak elbette ki PHP hakkında sağlam bir değerlendirme yapmak olanaklı değil. şu kadarını söyleyebilirim, şu ana kadar PHP ile her ne yapmak istediysem acayip kolay bir şekilde yapabildim. Hem de gerçekten fazlasıyla kolay... Bunun tek sebebi dilin yapısı değil, arkasında bulunan zilyon tane destekçisinden geliyor.

PHP ile LDAP, Active Directory'e bağlanmak mı gerekiyor? PHP'nin zaten php_ldap.dll extension'ı mevcut. Active Directory'e bağlanabilemek için 3-5 satır fazladan kod mu yazmak gerekiyor? Birileri çoktan bir php_ldap.dll kullanan Active Directory classını yazmış.

Bu basit bir örnekti sadece. Benzer şekilde PHP ile captcha image oluşturmak gibi birşey için de mükemmel grafik libraryleri mevcut (php_gd2.dll gibi). Ben bunu Commodore 64 grafik dosyalarını PNG olarak render eden bir kod için kullandım mesela. Bkz: http://noname.c64.org/csdb/release/?id=70285

PHP'nin en güçlü bulduğum yönlerinden birisi de string, array fonksiyonu türü özellikleridir. Mesela bir array oluşturup array_walk komutuyla array'in tüm elemanlarına tek tek uygulanacak bir fonksiyon belirtebilirsin (foreach gibi birşeye gerek kalmaksızın) ya da array'ler üzerinde kolayca push, pop v.s. yapabilirsin. ışin detayına girince görüyorsun ki "ulan adamlar ne varsa yapmışlar" ve sen sadece hazır 3-5 fonksiyon çağırıyorsun hepsi bu. Ayrıca PHP'nin source codeları incelendiğinde bu çağrılan fonksiyonların ne derece optimize olduğu da açıkça görülüyor (ben meraktan birkaç tanesini inceleyip tebrik etmiştim arkadaşları).

Diğer bir konu ise PHP'deki değişkenlerin variant mantığında olması. Elbette ki bu istenilen OOP yapının kurulmasında, özellikle method/property oluşturmanın anlamının azalması gibi şeylere yol açsa da diğer taraftan casting işlemleriyle uğraşmamak da çok kolaylık sağlayabiliyor. String olarak tanımlanan bir değişkene 1 eklendiğinde integer'a otomatik cast edilirken ekrana yazdırmak istenildiğinde tekrar string'e otomatik cast edilebiliyor. Bununla ilgili oluşabilecek performans problemlerinin hepsinin de workaroundları mevcut bu arada. Hız endişesi olan projelerde (%1) bu tür problemler aşılabilirken diğer projelerde (%99) inanılmaz kullanışlı bir özellik olarak göze çarpıyor bu.

PHP'nin en büyük derdi nedir? PHP 6'nın henüz çıkmamış olmasıdır :) PHP 6'da herşey tam istediğim gibi olacak. PHP 5'de şimdiden namespaceler falan eklendi. Yavaş yavaş istediğim yapıya doğru ilerliyor...

« Yanıtla #29 : 28.12.2008 13:39:19 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
classic asp zaten boyle bir kiyaslamaya giremez, son 10 yildir gelistirilmiyor. antika degeri var.

tamam bu daha aciklayici oldu bir an discussion'in tonunu "php python'i da ruby'yi de gecer" gibi hissettim degilmis.

bahsettigin $a->x() hikayesi de cok sacmaymis hakkaten ona ben de kil oldum simdi. iyi bari php'ye bakmadan kafamdan sileyim, tesekkurler vigo :)

python'in bloklari indentlerle belirlemesine basta kil oluyordum (kodun 8. kolondan baslamak zorunda oldugu fortran-77 gibi arkaik geliyordu) ama biraz f#'in light syntax'iyle ugrastiktan sonra rahatsiz etmeyebilir. (f#'i duymadiysaniz, .net icin yeni bir fonksiyonel programlama dili, ocaml tabanli).

hatta konuyla alakali olsun gunluk hayatta f# egzersizi yapmak icin yazdigim bir genetik algoritma kodunu paylasayim: http://cs.hubfs.net/forums/thread/8048.aspx

ssg