Gönderen Konu: Breakpoint 2007 - Skandal  (Okunma sayısı 11880 defa)

Breakpoint 2007 - Skandal

« Yanıtla #15 : 12.04.2007 15:15:47 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Heheh, scene bu, olayı sever. Kavga, dövüş, hile, hurda.. Hareket geldi, herkes bir gazlanmış.

Bana olay bir vurdumduymazlık örneği gibi geldi, adamlar irc'de, "abi biz bu parçayı daha release etmemiştik di mi?", "etmedik galiba ya, etmemişizdir..." gibi bir kısa geyiğin ardından yapılmış komik bir hata olarak gördüm ben.

Olayda kötü niyet olduğua ihtimal vermiyorum.

« Yanıtla #16 : 12.04.2007 15:46:16 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
ben sahsen daha once release edilen birseyin tekrar yarismaya sokulmasinin niye bu kadar kotu birsey oldugunu anlamadim. Misal farbrauch bundan sonra her sene debris'i demo composuna soksa tabi hayvanlik olur, ama kiyida kosede kalmis, dereceye girememis eserlere yaraticisi guveniyorsa tekrar compoya sokmasinin ne sakincasi var ?

« Yanıtla #17 : 12.04.2007 15:56:20 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
partilerin sunduğu imkanlardan biri de daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış ürünleri izleme olanağıdır. örneğin, ileride bir gün birileriyle living/glance hakkında muhabbet dönerse, "ben partideydim, o demoyu ilk görenlerden biriyim." diyebilirim. eserlerin ilk kez o partide yayınlanmak üzere hazırlanması partinin prestijini artırır. açıkçası ben çok uğraşıp farbrausch'un asd'nin yaptığı demoları sollayacak bir demo yaparsam, önümdeki 7dx ve nightshift'i atlayıp sonraki breakpoint'te yayınlarım. demomun ilk kez, bu denli saygın bir partide yayınlanmasını isterim. breakpoint orgalarının da istediği breakpoint'in bu saygınlığını koruması zaten.

« Yanıtla #18 : 12.04.2007 16:48:55 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
andromeda (asd degil) ;)

ve ben begenmedim acikcasi Noumenon demosunu.. ve 2 party'dir geliyorum hic resident PC (veya Amiga :D) rls cikmiyor, breakpoint'imi bekliyonuz yoksa harbi?

eskilerin dedigi gibi; i demand more pc releases from anes.

Alıntı yapılan: anesthetic;14047
açıkçası ben çok uğraşıp farbrausch'un asd'nin yaptığı demoları sollayacak bir demo yaparsam, önümdeki 7dx ve nightshift'i atlayıp sonraki breakpoint'te yayınlarım.

« Yanıtla #19 : 12.04.2007 17:07:55 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
7d7'yi bekleyin.
ne olacak ben de bilmiyorum gerçi :P

« Yanıtla #20 : 12.04.2007 17:23:32 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: anesthetic;14047
açıkçası ben çok uğraşıp farbrausch'un asd'nin yaptığı demoları sollayacak bir demo yaparsam, önümdeki 7dx ve nightshift'i atlayıp sonraki breakpoint'te yayınlarım. demomun ilk kez, bu denli saygın bir partide yayınlanmasını isterim.

waay... kanka, sen böyle bi demoyu, nightshift yada 7dx de release edicen ki, bu saydıın gruplar, "waaay 7d den / nightshift den süper releaseler gelir" diyip sizinle kapışmak için onlarda demo yapıp yollicak...

üzüldüm bro... demek biz boşuna yırtıyoruz kendimizi :(

« Yanıtla #21 : 12.04.2007 17:45:40 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
vigo: üzülecek bir şey yok. olması şu anda pek de mümkün olmayan bir örnek verdim. resident (ya da raven, bronx, clash), debris gibi bir demo yapacak olursa, rekabet edebileceği yer breakpoint, assembly'dir. ben de istiyorum nightshift doğuda ikinci bir breakpoint olsun ama bu tek seferde bir demo release etmekle olacak bir şey değil. 7dx ve nightshift'i desteklemek için elimden geleni yapıyorum ama yurtdışında büyük bir partide bizim grupları da üst sıralarda görmek istiyorum. bunlar birbirleriyle çelişen şeyler değil, olmamalı.

kanlı canlı örneği var; macar conspiracy gidiyor üstüste üç sene bp 64k compoyu alıyor. sonra "istanbul çok uzakta, gelemeyiz" diyen bir çok batı ve kuzey avrupalı scener her sene function'a gitmeye başlıyor. conspiracy üç sene üstüste function 64k compoyu alacak olsaydı, bir çoğumuz onları hatırlamıyor olacaktık şimdi. onun da örneği var; demarche, f0x rusya'daki partilerinde deli prodlar çıkarıyorlar, çoğunu açıp izlememişizdir.

« Yanıtla #22 : 12.04.2007 18:10:58 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
wisdom olayın görgü tanığı isen yurtdışı sitelere bunu yazmak da sana düşer

« Yanıtla #23 : 12.04.2007 18:11:44 »
Hızlı düğmeleri aç

puNky

• Full Member
    • Profili Görüntüle
o değil de, her 7dx veya nightshift'te kapışmak yerine hem bizim partilerde hem de yabancı partilerde boy göstersek fena olmaz mı? (uyuyan gruplar size sesleniyorum)

« Yanıtla #24 : 12.04.2007 19:17:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
@punky : kendine de sesleniyorsundur umarım, naked hamsterz'da prod çıkarabilecek "potansiyel" gayet var, ama neyse...

@topic :
anes'e katılmamak elde değil, açıkçası debris gibi bir prod'um hemen şurada hazır olsa, assembly'de release etmek için planlar kurmaya başlarım sebep şu ki, nightshift'de release edilen demoyu bigscreende taş çatlasa 300 kişi izleyecek, hadi lamer (gamer) grubunu çıkarıyorum assembly'den, en az 1200 - 1300 scener kalıyor geriye. Bununla beraber TR'nin adını daha üste taşımak için kesinlikle çok daha ilgi çekici bir ortam olacaktır zira 4 demo içinden 1. gelmekle 25+ demo içinden 1. gelmek çok farklı şeyler.

Demeye çalıştığım Nightshift ve 7DX süper partiler ama tek problem "dominant" olmayışları. Evet belki hata bizde, ama unutmayalım ki şu an bir Bp, bir Asm, release'i bizi daha fazla insanın farketmesini sağlayacaktır.
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #25 : 12.04.2007 21:40:35 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
partileri dominant yapacak olanlar sizlersiniz gençler...

« Yanıtla #26 : 12.04.2007 22:37:21 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
decipher, anesthetic: canlarim benim :) dusunce cizginizi rahatlikla takip ediyorum. Fakat dostca bir uyari da yapmak istiyorum.

Ayni seyleri ben de dusunuyordum eskiden mesela Mist'i yaptigim zamanlarda. Mist'i Floppy 2004 de cikarmak istemistim. Fakat son anda gidememistim. Floppy de en baba c64 demolarinin yaristigi donemde Booze ve Fairligt'in demolarinin ardindan belki ilk 3'e girebilirim. Asil rekabet orada falan diye dusunuyordum. Sonra Floppy'ye gidemedim ve mist Foreverda yayinlandi ve orada fake bi demoya yenilip ikinci oldu

Sonra Glance'in kurulmasindan ve Living'i yayinlamamizdan hemen sonra ikinci demoyu yine major bir yabanci c64 partisinde yayinlama gazina geldik. Tabi c64 demosu yayinlarken sizden farkli kaygilarimiz da var, tr partilerinde PC demolariyla yarismak zorunda kaliyoruz.

Diger bir nokta (ovunmek gibi olacak ama) Glance'in 2. demosu gercekten ciktigi yilin en iyi demosu olabilecek, PC de Debris'in yarattigi etkiyi yaratabilecek bir demo. Biz su an tarihin bu noktasinda bir sans yakaladik ve su an en top gruplara: legendary Fairlight'a Triad'a Booze'a Crest'e ve Oxyron'a meydan okuyabilecek (ve ayari verebilecek) durumdayiz. Ustelik bunu onlar da biliyor ve bir gun internette Glance'in yeni demosunu indirmeye basladiklari anda bi taraflari yusuf ediyor olacak.

Fakat Glance ikinci demosunu su an gidip X2007'de yayinlasa (veya X2006da yayinlamis olsaydi) demo compoda en fazla 3. olurdu. Bu mesajin size vermeye calistigi aci gercek bu aslinda.

Bir parti compoda birinci olmak su an bir Turk grubu icin iddia ediyorum ki imkansiz. Cunku insanlar asla adil oy kullanmiyorlar. 7 tane dunya rekorunuz olsa demoda grafikler falan kusursuz saheserler olsa, yine su an birinci olamazsiniz, olamayiz.

Insanlar iclerinde demonuzun harika oldugunu bilseler bile aralarindaki en elitleri bile bir tehdit sezmeye basladigi anda sizin demolariniza kendi kendilerine haksiz bazi elestirilecek noktalar yaratip saldiriyor.

Bu yuzden killer bi demo yapip gidip asm'de birinci olmayi falan hedeflememenizi oneririm.

Ben artik neredeyse en killer demolarin parti compolari disinda yayinlanmasi halinde en olumlu ve adil tepkiyi alacagini dusunmeye basladim.

Gercekten bpye gidip demo compo birincisi olmanin bana gore olasi tek bir yolu var. Bu yol 6-7 demoluk bir yol.

1- Her yil lokal partilerde veya parti disinda cok killer bir demo yayinlamak. Yani hicbir yil bir tane killer demosuz gecmemeli.
2- Her yil asm veya bp'de bi tane daha kucuk ama cok kaliteli demo yayinlamak. Oyle olmali ki basa oynamadiginiz belli olmali. Ama prod cok cok kaliteli olmali
3- Hayvanlar gibi social engineering ve public relations. pouette vs'de tutarli ve "sivri olmayan" postlar silsilesi, tutarli diskmag yazilari vs
4- Burada kilit nokta yavas yavas bir fan base olusturmak. Kimseyle buyuk kavgalara girmemek ve grup adinin yavas yavas marka haline gelmesi. Diger bir nokta bazi yabanci ulke scenelerinde foothold elde etmek. Mesela Gr partilerini kucuk ama kaliteli prodlarla desteklemek, Macaristandaki kankalarinizla coop demolar yapmak. hollandali muzisyen arkadasinizin music collection'ini kodlamak vs.
5- Boyle 2-3 yildan sonra da hakikaten yilda 2-3 killer demo rakamina ulasmak. Bunlardan birini bp'de cikarip basa oynamak. Birini Tr partilerinde cikarmak. Oyle olmali ki Fairlight sizinle yarismak icin Tr partisine gelmeli. Benim booze ve Flt ile yarisabilmek icin Isvece gittigim gibi. Tabi bu tek grupla olmaz bunun icin Tr partilerinde en az 3 grupluk cook esasli bi rekabet olmasi lazim
6- Bu sekilde ihtimalen 3. bp/asm componuzda ikinci olabilirsiniz. 6. componuzda falan da 1. olabilirsiniz
7- Tabii genel bir varsayim butuuun bu yaptiginiz demolarin her birinin bir oncekinden daha iyi olmasi.

Ornek olarak ASD'yi dusunun. Planet Risk'in 2.ligini dusunun. Oncesinde Dreamchild'i sonrasinda Iconoclast'i dusunun. Aralardaki, Pixelshow invitrolarini, XYZ for the masses trilogy'sini dusunun. Bir yunan grubunun (yani Swedish, German, NL, Fin, Dk inner circle disindaki bir grubun) tepeye oynamasi aynen bu dedigim steplerle oldu. Sadece biz Turk oldugumuz icin daha da ekstra onyargiyla mucadele etmek zorundayiz. Bu yuzden yazdigim adimlar yaklasik olarak ASD'nin katettiklerinin iki kati (adimlarin ebadi yani sayisi degil), ama onlar da bu adimlari tek tek gecmek zorunda kaldi.

Yani bp olsun asm olsun buralarda mutlaka boy gostermelisiniz bence de. Hatta birkac tane daha kucuk yabanci partide de dedigim gibi footholdunuz olmali. Function olsun TUM olsun Evoke olsun Pixelshow olsun. Lakin Asil bomba demolarinizi ilk bir kac yil kimseyi tehdit etmeden Tr Partilerinde cikarirsaniz sizin icin de bence daha hayirli olur. Kimse indirip izlemez bile diye dusunmeyin. Siz yabanci partilerdeki prodlarinizda belli bir kaliteyi tutturdugunuz muddetce, butun demolarinizi indirir izlerler

« Yanıtla #27 : 13.04.2007 00:00:08 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ulan nightlord azından bal damlıyor yine...
kardeşime x 1000 katılıyor ve naçizane bir ilave, aslında bilgi vermek istiyorum.

bp türünden büyük partilerde, genelde voting çok saçma oluyor. yüksek ihtimal millet sarhoş yada stoned olduu için, parti başlarında birine görev veriliyor şunu şunu vote et bizim adımıza da...

dünden beri trsi internal forumda, wild compo'da 4.nasıl olundu? en az 2.lik olmalıydı gibi hüzünler esiyor.

Kod: [Seç]
01  1195 Suicide Barbie - TBL (PSP)
02   864 Matt Current - Shitfaced Clowns (GBA)
03   662 Your Song Is Quiet (Part 1) - Inward/CPU (ZX Spectrum)
04   631 Bloody Memories 2.01 - TRSI (XBox 360 / XNA)

31 oyla en azından 3.lük... keza bizim mal elemanlar, hepsi kafa bi dünya olduu için vote mote edememişler kendilerini...

tabi bu arada TBL süper bi demo çıkardı, MC'ın GBA (2.olan) da süperdi.... ama TRSI prod, 3.den çok çok iyiydi...

benim gözlemim, c64 tayfası en doğru şekilde değerlendirip vote ediyor gibi. keza partilerde tonla baba stuff kaynıyor bu vote yüzünden. bizim partilerde dahil şu sorun var, partiye 100 kişi geldi, 100'ü de her entry'ye iyi-kötü bi vote etmiyor... hesapları yaparken şuna bakıyoruz;

bi prod'a 3 oy gelmiş, 10 üzerinden 3 tane 10... = 30
bi prod'a da 4 oy gelmiş, 3 tane 7, bi tane 9 = 30

birine 3 vote, diğerine 4 vote, ikiside eşit puan... hangisi kazanır?

yani biraz "alengirli" bi iş bu voting...

keza, en önemli olay, en azından ilk başlarda, LOBı.

biz şimdi finliler gibi, partiye, türkiyeden 30 kişi gitsek...

her prod için en az 30 tane tam puan garanti... ok, bu çok doğru bişi diil. ama başlarda mecbur...

keza her zaman söyledim yine tekrar ediyorum. benim amacım, dünyayı türkiyeye getirmek... yani biz kasıp gideceğimize onlar gelsin buraya. onların gelmesi içinde bizim partilerin "baba" parti olması gerekiyor. "baba" partiden kastım, çıkacak olan prodların "baba"lığı...

bilecekki adamlar, tr'deki 7d den yada nightshift den illaki süper bişi çıkar...

keza, pouet gibi "lame" bi portald yazanlara kafanızı takmayın. reklamın iyisi kötüsü olmaz gibi bişi... hiç sevmiyorum pouet i ama sadece scene session'ımı devam ettirmek için, tr scene i için, arada girip "nice demo, kool" gibi basic şeyler yazarak katılımda bulunuyorum...

keza koskoca bp, organizatörü scamp bile "pouet" de tartışıyor bu sonic/sd olayını. bu da komiime gitti...

scene'in kalbi bence almanya da atıyor ... sayı ve grup bakımından. sonra finlandiya, isveç, norveç, danimarka, hollanda geliyor bence... bu yüzden önce almanları kazanmak lazım ... işimiz "türk" olduumuz için çok zor. çünki adamlar oradaki türklerden feci bezmiş ve bıkmış durumda. keza ben onların yerinde olsam bende bıkarım... haklılar... bu bakımdan, bizleri de, ülkemizi, tipimizi, düşüncelerimizi default olarak oradaki gurbetçiler gibi görüyorlar...

bunları nasııl yıkarız bilemiyorum. işimiz çok yani... 1994-95 gibi amiga'da ve c64'de kod olayını bıraktım, aslında "evet artık bırakıyorum" gibi değilde, iş güç mevzularından uğraşamadım ve bilgimin büyük bir kısmı uçtu gitti. bu bakımdan eski günlerdeki stuff çıkaracak gücüm yok. keza pc'yi sevmiyor, ve mucize bile olsa pc'de bişi kodlamak bana keyif vermiyor. zaten atı alan üsküdarı geçti.... yani bu zorlu savaşta benden ne yazıkki "coder" olarak bi cacık olmayacak...

elimden geldiğince "pr" işlerini hallediyorum. ama ne yazıkki iş siz gruplara kalıyor. yani : resident, raven, aeusrude, demodojo, glance, crescent, ascraeus vs vs vs...

yada, "ya baba boşver ya sende uçuyorsun, rahat ol, kasma" derseniz, rüzgarda sallanak bir yaprak gibi öylece havada süzülür bi gün yere düşer kaybolur gideriz...

bütun bunların yanı sıra, çözemediğim şey de şu, bu foruma üye olan hemen hemen herkes, şu bahaneleri yada sebepleri kullanabilir (bunlara bende dahilim)

- sınav var
- final var
- vize var
- hanım evde bekler
- abi çoluk çocuk var ne alaka şimdi
- kayımvaldelere gidiyoruz
- abi çok işim var
- ofiste ebem s*k*liyor, evde gider gitmez yatıyorum
- askere gidiyotum
- askere gidicem
- başımı / kıcımı kaşicak vaktim yok
- abi freelance iş yapıyorum mümkün diil..

bu uzar gider...

ama nedense, yabancı tanıdıım scener ların neredeyse (benimle yaşıt olanlar) evli, en az 2 çocuu var... ve her nasılsa demoscene'e, coding'e, üretime vakit buluyor...

sizce bunu nasıl başarıyorlar?

« Yanıtla #28 : 13.04.2007 00:53:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Yabancı partilerde sağlam bir demo patlatıp 1. olup olamama olayı hakkında herkes teorik konuşuyor. Nightlord her ne kadar "en fazla 3. oluruz" dese de ben buna da katılmıyorum. Yeri geldiğinde 1. de oluruz sonuncu da... Olayın aslı şu ki 2007 itibariyle dünya çapında bir tane taşaklı demomuz büyük bir yabancı partide compoya katılmadı ya da ben daha doğmamıştım katıldığında ;) Kısacası bu kadar "what if..."e gerek yok, deneyip göreceğiz.

Ben 7DX organizatörlerinden biri olarak (Vigo'ya ters geleceğini bilerekten) çok sağlam bir demo yaparsanız 7DX ya da NS yerine yabancı bir partide yayınlamanızı destekliyorum. Hatta ben de kendi projelerimde aynı hedeflerdeyim. Ama yaptığınız ilk gözünüze güzel gözüken demo dünya standartlarında olmayabilir, bu konuda seçici davranın. En azından şu ana kadar 7DX ve NS'de yayınlanan tüm demoları ezip geçecek bir demo yapmadıkça, bu demoyu bence TR partilerine saklayın...

« Yanıtla #29 : 13.04.2007 02:12:50 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar, yine muhtemelen cevap yazdigima pisman edilecegim ama soylemeden gecemedim:

TR'deki partilere onemli olcude katilim olmasini beklemek biraz iyimserlik, biraz da vatanseverlik gibi gorunuyor bana. Hem scener katilimi, hem de release anlaminda.

Neden mi? Cografi sebeplerden. Hani okulda bize help okutulan su jeopolitik onemimiz var ya, iste o scene konusunda pek lehimize bir durum teskil etmiyor kanimca.

TR maalesef Avrupa'da scene'in en canli oldugu ulkelerin tumune uzak bir yer. Ne otobus, ne tren, ne araba... Bunlarin hicbiri olasi yolculuk secenekleri degil yabanci scener'lar icin. Hadi Yunanistan ve Macaristan'dakiler icin bunlar olabilir diyelim. Kalanlarin tumu ucakla gelmek zorunda. (Eger Istanbul Bld. yakin bir gelecekte Taksim'den Hamburg'a metro hatti dosemezse.) Her ne kadar ucak fiyatlari Avrupa'da bizdekine gore daha ucuz olsa da bu onemli bir nokta. Avrupa'daki buyuk partilerin coguna kara yolu ile ulasabiliyorlar. Otobus seferleri duzenleniyor, 3-5 kisi toplanip bir arabayla gidiyor vs.

En buyuk partiler burunlarinin dibindeyken kimse topluca TR'ye gelmeye kalkmaz. Belki bir iki manyak gelir. Ama daha fazla olacagi epey supheli.

Yunanistan ornegine bakarsak; Pixelshow'a Avrupa'dan ne kadar katilim var, bileniniz var mi? (Ben bilmiyorum, ama cok sayida degil sanirim, release sayisina ve katilan gruplara bakinca.)

TR'de onemli release'ler yaparak buyuk gruplarin buraya en azindan release bazinda cekilmesi fikri de bana cok iyimser gorunuyor. En buyuk uc parti olarak BP, ASM ve Evoke'u ele alirsak; hangi buyuk grup her sene bu uc partide de tutarli sekilde super urunler cikariyor? Eski onemini yitirmis (The Gathering gibi) ya da daha kucuk capli partilere girmiyorum bile.

Basa oynayan demo yapmak artik 3-5 aylik ufak bir seruven olmaktan cikip da senelik grand adventure'lara donuseli epey zaman oldu. Durum boyleyken kimse uzerinde bir senedir calistigi bir urunu 3. ya da 4. sirada onemi bulunan bir partiye goturup release etmez.

Yunanistan'da ASD var; bakalim bu sene Pixelshow'da hangi buyuk grup release yapacak.

Bir diger konu da yabanci partilere giden adamlarin cogu sanilanin aksine creativity ugruna gitmiyor oralara. Eski arkadaslarini gormek, birlikte icip eglenmek, kenarindan hala scene'de hissetmek vb bircok degisik sebepten giden var partilere. Icmek demisken; bu adamlarin buyuk bir bolumu TR'de icki icmek serbest mi, baslarina bir is gelir mi vb. asli astari olmayan bircok soruyla dolu zaten. Eglenemeyecegini dusundugu bir yere niye gelsin adam.

Bu foruma her yazdigimda olumsuz bir gorus bildirdigimin farkindayim. Buraya ne zaman girsem hep olumlu ve iyimser bir hava ile karsilasiyorum, iyi niyetten kaynaklanan. Ancak maalesef disardan bakmaya calistigimda tum bunlari bir "iyi dilek" olarak goruyorum ve kendimi bunu ifade etmek anlaminda sorumlu hissediyorum. Insanlar zaman gectikce birseyin degismedigini gorup uzulsunler, son kalan sevkleri de gitsin istemiyorum.

Yerel olarak yapilmasi gereken bence su andaki format'i korumak ve sadece uzerine biraz daha kaliteli release'ler eklemek. Yani su andaki partilerin caplari bence iyi, tek sorun yeteri kadar kaliteli release'ler olmamasi. Buradaki partilerin amaci temel olarak bir araya gelmeyi saglamak olmali. Ama bu partilere release getiren herkesin de getirdikleri release konusunda kendilerini scene'a karsi sorumlu hissetmeleri gerekiyor. Yani partileri evde yaptiklari deneme rutinleri dev ekranda oynatip arkadaslariyla beraber sevinecekleri bir ortam olarak gormemeleri gerekiyor. Bu urunlerin CSDb ya da pouet.net gibi yerlere submit edilecegini, buralarda kendilerini ve gruplarini temsil edeceklerini hatirlamalari gerekiyor. Parti salonu icin degil, scene icin release yapmalari gerekiyor.

Asil yapilmasi gereken idaima Avrupa scene'ine oynamak. Yapilacak her urun Avrupa'da yapilan urunlerle karsilastirilmali kalite acisindan. Her zaman orasi hedeflenmeli. Yerel scene ancak genel scene'e iyi katkilar yaptikca anlami olacak birsey. Genel scene'e katkisi olmayan bir yerel scene'in herhangi bir anlami yok. (C64 scener'lar 91-95 yillari arasindaki Polish scene sorunlarini hatirlarlar. En kaba ornegi bir ton Polish dilindeki magazindi, baska kimsenin anlamadigi.)

Neyse, yine cok konustum... Epey yorgunum su anda, yaziyi kontrol etmeden gonderiyorum. Bir hatam varsa affola.