Gönderen Konu: expander pcb maliyeti hakkında...  (Okunma sayısı 3271 defa)

expander pcb maliyeti hakkında...

« : 25.01.2007 23:42:55 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
evet scener arkadaşlar.
bugün bir pcb firmasından fiyat teklifi geldi. 30 adet numune bazında üretim için teklif istemiştim. euro olarak ve kdv hariç fiyat verdiler. ilk üretim olduğu için biraz maliyetli oluyor maalesef. fakat seri üretime geçince oldukça düşüyor birim maliyet.
bugün şirketin çalıştığı pcb firmasına bir mail attım. Bakalım ne fiyat verecekler.

« Yanıtla #1 : 26.01.2007 19:52:13 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
ikinci firmadan da USD olarak teklif geldi. ama teklifi dikkatlice okuyupta hesap yapınca diğer firmanın teklifiyle aynı duruma geldi. sırada 3. firma var birde oraya mail atayım.

« Yanıtla #2 : 26.01.2007 21:31:13 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
pcb, single side mi? yollar cok ince mi? buyuklugu kacar cm?

eskiden pcb islerimizi yapan biri vardi, oyle istek uzerine 1-20 tane felan yapardi.. uzun zamandir gorusmedim ama hala sektordeyse ondanda fiyat almaya calisirim.

« Yanıtla #3 : 26.01.2007 22:08:33 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Pcb double side ve delik içi kaplamalı. Yol kalınlıkları 0,37 mm ama 0,48 de olabilir. Layerler arası geçiş padlerinin dış çapı 1,11 mm iç çapı 0,58 mm. Ölçüleri ise 89 mm x 114 mm. Pcb "L" şeklinde.
Eğer görüşebilirsen iyi olur.

« Yanıtla #4 : 26.01.2007 23:04:37 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@hades: Nightshift 2006'da konuştuğumuzda en son expander ile ilgili içine sinmeyen bir iki nokta vardı yanlış hatırlamıyorsam. Üretime geçtiğine göre bu problemleri çözdün herhalde di mi? Gerçi ben ne olduklarını bile hatırlamıyorum ama, sanki çakışmayla ilgili birşeylerdi. Ya da kartuşları dilediğimiz gibi istediğimiz slotlara takamıyor muyduk, sırası mı vardı? Sen anladın onu :)

« Yanıtla #5 : 27.01.2007 13:17:25 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Çakışma aynı adres aralığında çalışan donanımlar için geçerlidir. Bu durumda expandere aynı anda 2 kartuş takılamaz. Eğer biri diğerini anahtarlıyorsa (yani MMC64 ün üzerine takılan RR'nin açılışta menüden seçilebilmesi gibi) ozaman herhangi bir sorun çıkmaz. Bu nedenle expanderdeki slotlardan herhangi biri jumperlar ile default olarak belirlenebiliyor. Kartları montaj yaptığımda default olarak 4. slot seçili olacak ve MMC64 ler buraya takılacak. Expanderdeki 3. slot ise başka bir jumper ile istenirse normal slot gibi veya MMC64 tarafından kontrol edilecek şekilde seçilebilecek. Ancak 3. slotun MMC64 tarafından kontrol edilebilmesi için MMC64'ün üzerindeki slota iki kablo lehimlenerek bir soket ile expander üzerindeki konnektöre takılması gerekiyor. Başka bir çözümü yok. MMC64 ün takılacağı slot 4 numara olmasına rağmen 1 veya 2 de olabilir. Ama 3. slot her zaman  MMC64 kontrollü olarak kalacak.
Extra bir devre ve ufak bir yazılım ile slot seçimi yapmak mümkün ama bu çözüm extra maliyet demektir.
ıstenirse slot seçimi için 6510'un üzerindeki IO portunun pinlerinden iki kablo çekilerek $01. adres ile seçim yapılabilir ama bazı uygulamaların çalışma sırasında bu adresi değiştirme ihtimali düşünülürse iyi bir çözüm sayılmaz.
şu an için MMC64 + RR ikilisi ve kartuşlar gibi autostart özelliği olmayan bir hardware için 3 slot yeterli olacaktır.

ufak bir ipucu : MMC64 üzerinden RR seçildiğinde POKE $DF11,0 ile MMC64 tekrar aktif hale geliyor.

« Yanıtla #6 : 27.01.2007 16:01:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Anladım kardeşim. Bu lehim olayları basit işler olmasına rağmen beni hep iğriti etmiştir. şimdilik MMC64+RR olayı beni tatmin eder. Ama Bir de Action Replay 6 takarsam çakışma olacak anladığım kadarıyla.

$df11->0 olayını öğrettiğin iyi oldu. MMC64'ün altında bir destek olmadığı için RR'ın reset butonuna basarken MMC64'ü kırıcam endişesiyle hep bilgisayarı kapatıp açmayı tercih ediyordum. Artık $df11'i kullanırım.