Gönderen Konu: 7d5 Organizasyonu  (Okunma sayısı 1577 defa)

7d5 Organizasyonu

« : 28.10.2004 17:56:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
"PC > Törkiş demosiin" altında başlayan 7D5 organizasyonu ile ilgili başlayan tartışmaları bu başlık altında toplayalım lütfen. Herkesin organizasyondan beklentisi ve eğer varsa kişisel olarak yapabileceği katkıları bu topic altında toplayalım.

Başlıca ihtiyaçlar:

* Gider paylaşımı/sponsor
* Mekan
* İçerik konusunda öneriler

7d5 Organizasyonu

« Yanıtla #1 : 29.10.2004 14:56:50 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
İlk önce söylemeliyimki 7dx organizasyonlarıyla uğraşan herkese büyük saygım var.

Kendi 7D4 tecrübelerimi aktariyim:

ZAMANLAMA: 7D4 yanlış hatırlamıyorsam 8 - 9 Mayıs tarihleri arasında yapılmıştı.
Bana göre çok yanlış bi tarihti. 9 Mayısta LES sınavı vardı ve sırf bu yüzden gelemeyen 4 - 5 kişi biliyorum.Pek çok kişininde okulda sınavları vardı. (Evet benim de vardı ama geldim yine de.)
7D5 İÇİN ÖNERİ: Organizatörler okul hayatlarını bitirmişler sanırım. Bu yüzden işin
bu kısmını da bu sefer hesaba katsınlar. Bence 7D5 için en iyi zaman Eylül 2005.
O zaman diliminde havalar da iyi olur, dersler sınavlar da pek olmaz , tatile çıkacam deyip te kaytaran da az olur .
ULAŞIM - MEKAN : Yine 7D4 den bir örnekle başlıyim. Ben 7D4 için Ankaradan gelmiştim. Otobüsten indim , 2 - 3 saat uyudum ve party place macerası başladı.
(Istanbul u da hiç bilmem).Elimde web sitenizden aldığım krokiyle başladım aramaya. Yol yorgunluğunun üzerine bide party place 'in inanılmaz bi uzaklıkta olmasından dolayı haşat oldum o gün.
Mekan gayet iyiydi. Geniş ve rahattı... (ama maalesef party place de yaklaşık 10 - 15 kişi vardı..)
7D5 İÇİN ÖNERİ: Mutlaka sehir içinde ulaşımı kolay olsun. Şehir dışından katılacak insanları da düşünün.

DİĞER ŞEYLER:
Kaliteli bir organizasyon için para gerekeceği açık.Burda bi kaç çözüm var:
 * Party e katılanlardan belirli bir giriş ücreti alınabilir. Ama bu ne kadar işe yarar bilmem. Katılımın yüksek olmasını sağlamak lazım. Mesela Breakpoint tarzı baba partilere 40euro falan ödeyerek giriliyo.Ama orda katılım fazla olduğundan organizasyon masrafları çıkıyor..
* Sponsorluk tek çözüm olarak gözüküyor. Bunun içinde Bilişim medyası yada donanım firmalarına başvurulabilir.Hatta normal medya da kullanılabilir..Bence Party'nin reklamı iyi yapılsa çok şey değişir gibime geliyo.. Demoscene = Bilim + Sanat. İşin içinde müzik ve görsellik de var. NTV yada bu tarz ciddi yayın kuruluşları ilgi gösterebilirler..7D4 de bi tv kanalı vardı sanırım , en azından party yi kayda alıp röportajlar falan yapmışlardı..

Ben en önemli şeyin insanların ilgisinin çekilip her türlü katılıma teşvik edilmesi olduğunu düşünüyorum.Mesela kompo birincilerine maddi değeri fazla olmayan ama manevi değeri olan ödüller falan verilebilir.Yani evimde 7D5 demo compo winner yazan bi kupam falan olsun isterdim...

İşler netleşmeye başladığında party'nin reklamı iyi yapılmalı bence. (Bilişim medyasında (Yazılı ve nette)).Sonra bi invitation demo/intro lazım olacak.(7D3 için unofficial yapmıştım bi tane , istek gelirse yine yapabilirim..)Yani party de 50 60 kişi olsa , productionlar fazla olsa ne iyi olurdu...

Özetlersem:
Uluslararası bi başarı istiyosak önce local olarak bazı şeyleri halletmemiz lazım.
Ayrıca geriye dönüp baktığımda waay be dedirten bi demom olmasada, way be ne party di denecek bi partide bulunmak isterdim...

NOT: Dışardan konuşmanın kolay olduğunun farkındayım.Organizasyon işi süper bi demo yazmaktan bile zor olabilir.Yukarda yazdılarım ütopik gözükebilir ama neden olmasın??

7d5 Organizasyonu

« Yanıtla #2 : 01.11.2004 02:53:34 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
scg: Gördüğüm kadarıyla sen oldukça bilinçli ve yapıcı eleştirileri olan bir 7DX katılımcısısın. Party organizasyonu çok da büyütülecek birşey değil aslında. Elbetteki masaların ayaklarını vidalarken var olmayan marangozluk yetenekleri insanı biraz zor duruma sokabiliyor :lol: Yine de organizasyonda yer almak yere göğe sığmayan birşey ya da inanılmaz büyük bir sorumluluk değil. Yine de asıl problem bizlerin birer Ahmet San olmamamızdan kaynaklanıyor. Bizler sıradan scenerlarız ve Türkiye'de party yapılsız, katılalım, eğlenelim istiyoruz. Birisi bizim yerimize party düzenlese dünyalar bizim olur :) Ama gel gelelim kimse bunu yıllarca yapmadı, ta ki 1999 yılında İzmir'de yapılan Assembly'99 partisine kadar!

Aslında o tam bir party değil bir meetingdi. Party ise bile "composuz bir party" denebilirdi ancak ne olduğunun hiç önemi yok. Analog elemanları (greetings goes to Stranger and God) çok güzel bir ortam hazırlamışlardı CHP (!) binasında :)

2002 yılında biz bu ruhu compolarla birleştirdik, 2003'de compo ve stufflar konusunda daha titiz davrandık ve 2004'de genel olarak party konusunda daha titiz davrandık. Geldiğimiz nokta oldukça ümit verici. Yavaş yavaş organizasyon işini öğreniyoruz. Ancak dediğim gibi bizler nitelikli organizatörler değiliz. Bu konuda da gayet dürüstüz. Yani 7DX partilerine gelmesini beklediğim katılımcılar bizim organizasyonumuzun kusurlarıyla değil de ortamın ruhuyla ilgilenen insanlardır ki bu güne kadar da hep öyle oldu. Bu sene organizasyonu da daha düzgün yapmak için elimizden geleni yapıcaz, sen ve senin gibi scenerların tavsiyelerine de uyacağız.

Yapılabilecekler:

* Party tarihi için bir polling açabiliriz.
* Sponsor konusunda senin tavsiyene uyup kanallarla görüşebiliriz ki aslında bu konuda şahsen birkaç bağlantım var ve bu forumun üyesi olan 2-3 tane daha scenerın bağlantıları olduğunu zannediyorum. Zaten bu sene bir şekilde sponsorlu yapmamız gerekiyor. Partynin giriş ücretinin olmaması benim çok hoşuma giden bir olay ve 7DX'in bir tür klasiği haline geldi. Ne zaman ki bu party yurt dışı partyleri kıvamına gelir, o zaman giriş ücreti konulabilir. Şimdilik mecbur kalmadıkça girişi ücretsiz yapmayı tercih ediyorum.
* Partynin reklamı çok önceden profesyonel şekilde yapılabilir (ki sponsor bulmamız ve bunun bir medya kuruluşu olması işimizi çok kolaylaştırır)
* Bu mesajı okuyan ve 7DX Partylerinin devamını isteyen herkes partynin reklamını şahsi çabasıyla da yapabilir.
* Bu partynin "independent" olduğu ve hiçbir grubun kontrolünde olmadığı ile ilgili bir seminer verilebilir :)
* Sizlerden gelen öneriler doğrultusunda önlemler alınabilir (örnek ÖSS sınav tarihleri, ehliyet sınav tarihleri v.s.)

Bu arada ben ve Endo yüksek lisans öğrencileriyiz. Yani organizatörlerden de öğrenci olanlar var ancak üniversite sınav tarihini atlamış olabiliriz. İnanın geçen sene partyi bir hafta önce ya da bir hafta sonra yapmaya kalksak partyi tehlikeye atardık. Onun için önceden belirlenen tarihi hiçbir koşulda değiştirmedik. Gelmek isteyip de zamanlama yüzünden gelemeyenlerden özür diliyorum.

Bu arada hep ben konuşuyorum bu konuda ama aslında organizasyonda aktif yer alan benim gibi birçok insan var. Onların da bu mesajlara yorum yapmasını rica ediyorum.

Şimdi birkaç polling açıcam party ile ilgili.

7d5 Organizasyonu

« Yanıtla #3 : 01.11.2004 03:22:38 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
7D5 ile ilgili 3 tane polling açtım. Daha fazla konuda fikir beyan etmek isteyen varsa yazsın, gerekli görürsek o konularda da polling açabiliriz.

Demokrasiyi abartırsak 7D5'in solganı "kendin organize et, kendin katıl" olablilir aslında :P Şaka bir yana bu polllara dürüst, yapıcı oy ve yorumlar vermenizi diliyorum. Organizasyonda aktif ya da "en azından birşeyin ucundan tutiim" şeklinde rol almak isteyen herkes organization[-]7dx-party[-]org adresinden bana ulaşabilir.

Bu arada www.7dx-party.org sitesi konusunda kusura bakmayın. 7D2 ve 7D3 bölümleri hala yapım aşamasında ve 7D4'ün de resim galerisi eksik. Bu eksikler 7D5 tanıtım sitesiyle birlikte giderilecektir.