Gönderen Konu: 2007 için planlarınız nedir?  (Okunma sayısı 9060 defa)

2007 için planlarınız nedir?

« : 11.01.2007 15:35:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Elbette ki buraya sürpriz olacak detayları yazmanızı istemiyorum ancak kimler bu sene neler yapmayı planlıyor merak ediyorum. Ben az sonra kendi planlarımı aşağıda yazacağım. Sizlerden de bir söz niteliğinde olmasa da planlarınızda yer alan projelerinizi yazmanızı rica ediyorum.

Seneye 64b PC introsuyla giriş yaptım. Hani "ufak ufak başlamak" diye bir tabir vardır ya. Aynen öyle oldu :) Ama bu sene için sıradaki planlarım o kadar da ufak değil

o 2 Commodore 64 demosu
X 1 Commodore 64 oyunu (http://noname.c64.org/csdb/release/?id=45839)
o 1 PC demosu
X 1 PC 256b (sırf Gnostic'in hatrına ;))
o Scenek sitesini açmak
X 7D7 organizasyonu

Bu kadar şeyi sıfırdan yapmak benim yoğunluğumdaki bir insan için süre her ne kadar "1 sene" olsa da biraz zor aslında. Ama itiraf etmem gerekirki bunların birçoğu 2006'da başlamış hatta 2006 bitmiş olması gereken projeler olduğu için büyük olasılıkla 2007'de bitecekler. Bunları açıklama nedenim ise bir bağlayıcılığı olsun istedim. Bana "ulan 2 c64 demosu demiştin, daha ilki gelmedi" diye baskı yapın. Yapın ki 3. demoyu 2007 Aralık'ta patlatabiliim :)

Sizler de planlarınızı paylaşırsanız Tr-Scene'in 2007 potansiyelini görmüş oluruz. Daha sonra sene sonunda bakarız geçmişmiyiz, altında mı kalmışız diye.
« Son Düzenleme: 10.11.2007 18:46:00 Gönderen: skate »

« Yanıtla #1 : 11.01.2007 16:08:55 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
askere gitmeden önce bir gp2x demosu yapmak istiyorum

« Yanıtla #2 : 11.01.2007 16:29:35 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
stranger ile yillardir (gerci gecen seneden beri :D) bir wild analog demosu planimiz var, icindeki hersey realtime (raytracing dahil).. insallah yapariz diye umut ediyorum..

« Yanıtla #3 : 11.01.2007 17:58:14 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
7D7 Organizasyonu(Nami deiger kendi kendine gelin guvey olma)
Acikogretim Kamu Yonetiminden mezun olma
MCSE,CCNA ve ECDLsertifikasi alma
1 Mega ultra hiper demo
2 Adet Supriz internet sitesi
1 adet kisa film
 projelerim arasinda bi de becerebilirsem Bass Gitar calmaya baslamak istiyorum....

Cogu sceneden alakasiz ama paylasmak istedim...

« Yanıtla #4 : 11.01.2007 20:57:26 »
Hızlı düğmeleri aç

esmaeild

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kodhane.com
ben bu sene mutlaka en az 1 c64 prod. yapmak istiyorum. ne olursa.
Coding Is Art.

« Yanıtla #5 : 11.01.2007 22:32:54 »
Hızlı düğmeleri aç

Magix

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.whdownload.com
Merhaba arkadaşlar,

Önce kısa bir giriş yapmak istiyorum;

Bu siteyi/sizleri bulunca acayip heveslendim. Evet çok heveslendim hem de. Umarım bu geçici değildir. Gönül isterdi ki; bundan 15-16 sene önce sizlerle tanışsaydım, belki de çok farklı olurdu. Ne yapalım, kısmet bugünlere imiş. 7D4 ve 5'e katıldım ama sadece seyirci olarak. 6'yı kıl payı kaçırdım ve gerçekten çok üzüldüm.

Gelelim sadede;

2007 içinde scene'de aktif olarak yer almayı planlıyorum. Code bilgim BASIC'den öteye geç(e)medi. PHP öğrenmek için bile zaman ayırmadım kendime. Ama küçüklüğümden beri coder olmak istiyorum (evet, hâlâ istiyorum). Ve sanıyorum ki burada başlangıç için gerekli kaynak var. Ucundan tutup birşeyler yazmak istiyorum.

Platform olarak henüz seçim yapabilmiş değilim fakat en azından seçenek sayısını ikiye indirdim: C64 ya da PSP. Eğer C64'ü seçersem; malûm ASSEMBLY, PSP dersem de C öğrenmeyi düşünüyorum. Ve sonunda küçük de olsa bir intro (hatta belki de bir demo -çok mu abarttım, ne?-) çıkarmak istiyorum.

Bunları buraya neden yazdım? Kendime bir sorumluluk yüklemek için. Birkaç ay sonra 34 olacağım ve bu yaşta birşeylere başlamak gerçekten de ÇOK zor geliyor. Eğer, iyi birşeyler ortaya çıkarmak istiyorsanız, bundan birilerine bahsetmeniz işe yarayabiliyor. Sonuçta kimse mahçup duruma düşmek istemez (sanırım bir film ya da kitapta buna benzer birşeyler geçiyordu).

Sonuç olarak;

BOMBA gibi olmasa da, geliyorum demoscene!

Not: Her türlü öneri, yardım, teşvik kabûlümdür ve umarım buraya yazılan cevaplar konuyu dağıtmaz.

Diğer bir not: Nereden ve nasıl başlamam gerektiği konusunda epey başınızı ağrıtacağımdan emin olabilirsiniz (diğer bir konu başlığında tabii).

Cheers,
Magix

Dipnot: ıyi ki varsınız. :cool:

« Yanıtla #6 : 11.01.2007 22:46:29 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Magix
Merhaba arkadaşlar,

Önce kısa bir giriş yapmak istiyorum;

Bu siteyi/sizleri bulunca acayip heveslendim. Evet çok heveslendim hem de. Umarım bu geçici değildir. Gönül isterdi ki; bundan 15-16 sene önce sizlerle tanışsaydım, belki de çok farklı olurdu. Ne yapalım, kısmet bugünlere imiş. 7D4 ve 5'e katıldım ama sadece seyirci olarak. 6'yı kıl payı kaçırdım ve gerçekten çok üzüldüm.

Gelelim sadede;

2007 içinde scene'de aktif olarak yer almayı planlıyorum. Code bilgim BASIC'den öteye geç(e)medi. PHP öğrenmek için bile zaman ayırmadım kendime. Ama küçüklüğümden beri coder olmak istiyorum (evet, hâlâ istiyorum). Ve sanıyorum ki burada başlangıç için gerekli kaynak var. Ucundan tutup birşeyler yazmak istiyorum.

Platform olarak henüz seçim yapabilmiş değilim fakat en azından seçenek sayısını ikiye indirdim: C64 ya da PSP. Eğer C64'ü seçersem; malûm ASSEMBLY, PSP dersem de C öğrenmeyi düşünüyorum. Ve sonunda küçük de olsa bir intro (hatta belki de bir demo -çok mu abarttım, ne?-) çıkarmak istiyorum.

Bunları buraya neden yazdım? Kendime bir sorumluluk yüklemek için. Birkaç ay sonra 34 olacağım ve bu yaşta birşeylere başlamak gerçekten de ÇOK zor geliyor. Eğer, iyi birşeyler ortaya çıkarmak istiyorsanız, bundan birilerine bahsetmeniz işe yarayabiliyor. Sonuçta kimse mahçup duruma düşmek istemez (sanırım bir film ya da kitapta buna benzer birşeyler geçiyordu).

Sonuç olarak;

BOMBA gibi olmasa da, geliyorum demoscene!

Not: Her türlü öneri, yardım, teşvik kabûlümdür ve umarım buraya yazılan cevaplar konuyu dağıtmaz.

Diğer bir not: Nereden ve nasıl başlamam gerektiği konusunda epey başınızı ağrıtacağımdan emin olabilirsiniz (diğer bir konu başlığında tabii).

Cheers,
Magix

Dipnot: ıyi ki varsınız. :cool:

Platform olarak C64'u secip grup olarak da DemoDojo'ya katilman en iyi baslangic noktasi olacaktir.:D :D :D
Esmaild'i de gruba alabilirsek ikinizden super bi DemoDojo C64 Product cikacagina eminim:)

DipNot:Basliga cok alakali olmayan mesaj icin ozur...

« Yanıtla #7 : 11.01.2007 22:48:41 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
işte bu ortamın güzelliği... 34 yaşında bunca sene sonra scener olmaya kafasını koymuş bir insan... hoşgeldin aramıza!

önerim, nightlord'un da hazırladığı dökümanlarla acilen c64'e başlaman. psp de güzel platfom, ama kendini yetiştirmek için c64 çok daha güzel bir ortam, firmware dertleriyle, api'siyle falan uğraşmıyorsun, doğrudan koda dalıyorsun. c64 konusunda bu forumda sana destek olabilecek pek çok kişi var, bazıları kendini buna o kadar vermiş ki, rica etsen rahatlıkla sana birkaç saatlerini ayırıp temel şeyleri gösterebilirler. ama onlara yük olmamak için önden biraz çalışmış olarak gitmende fayda var. assembler konusunda gerek nightlord'un, gerek de diğer arkadaşların yazdıkları iyi bir başlangıç sağlayabilir sana. ilk fırsatta kodlamaya girişeceğin platformu seçip buna uygun bir donanım almanı öneririm. mümkünse drive, kartuş falan da bulmaya gayret et; imkanın varsa bunların iyilerini yurtdışından getirtme şansın da var. 64 ile ilgiliysen, mmc64'ü mutlaka düşün derim, bayağı kolaylık sağlar. ben tüm hücrelerime  kadar amiga'cı olduğumdan sana daha fazla yardım edemiyorum, ama edebilmeyi isterdim.

ingilizcen biraz varsa, diskmag'leri hatim indir; hepimiz diskmag'lerde yazanlarla, ordan burdan toplanan bilgilerle kendimizi daha geliştirdik.

2007'yi senin assembler'ı öğreneceğin ve demo yazmaya başlayacağın yepyeni bir yıl olarak görüyorum; zaten görünen o ki bu yıl bayağı bir canlı geçeceğe benzer.

« Yanıtla #8 : 11.01.2007 22:53:40 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Oh oh... sceneimiz iyiye gidiyor. baksanıza yeni gruplar çıktığı gibi bir de eleman kapmaca oynamaya başladılar :)

@magix: Seninle geçmiş partilerde sohbet etmiştik (seni başkasıyla karıştırmıyorsam). 2007'de kendine scene'de iyi bir yer bulman ve güzel productlar üretmen dileğiyle. Biliyorsun ki hangi platformu seçersen seç seni destekleyeceğiz. Sen yeter ki bir karara var ve bir yerlerden başlamaya bak.

Eee, başka kimler neler planlıyor bakalım 2007'de?

« Yanıtla #9 : 11.01.2007 22:56:24 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
1 c64 demosu
3 c64 oyunu
2 c64 kursu tamamlama (vic ve 3. boyut yazi dizileri)
2 PC demosu
1 surpriz proje
~30 kadar uzun ve okunmayan forum postu

@magix: hosgeldin. platform olarak her iki bahsettigin platformla ayni anda da ugrasabilirsin. Hatta ikisiyle ayni anda ugrasarak daha hizli ilerlemen bile mumkun olabilir. C ve Assembly yakin konular. Tabii ki karar senin, benimki sadece bi oneri

« Yanıtla #10 : 11.01.2007 23:13:14 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
ol
{
 mezun
}
yap
{
 tahmin ettiğimden daha çok demomaking toolu
 3 pc demosu
 1 pc 64k
 1 pc 4k
 1 pc 256b
 sürpriz projeler
}
goto
{
 nightshift
 breakpoint
 7d7
}
öğren
{
 javascript
 php
 java
 python
 wxwidgets
 sürpriz projeler için birtakım sürpriz şeyler :)
}
else
{
 bir takım daha alakasız şeyler
}

« Yanıtla #11 : 11.01.2007 23:22:55 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: anesthetic
öğren
{
javascript
php
java
python
wxwidgets
sürpriz projeler için birtakım sürpriz şeyler :)
}

Hahah bu bolumde,  "ulan c/c++ da gfx programlamanin bu kadar dibine vurduk. daha adam gibi bi web sitesi olayina giremedik. zaten soole bi de platform independent bi iki ui platformu bulsam da windows/x aplikasyonlarini fildir fildir gelistirsem yahu" seklinde ic ses anes'e eslik etmektedir :) Ama sana basina gelecegi soyleyeyim. Bakip ogreneceksin sonra kendi basina kullanmadigin (kullanacak yer bulamadigin) icin bunlari unutacaksin. sonra ilerde meslekte lazim oldukca bunlara bi hizla donup kisa sure kullanip sonra yine unutacaksin :D (Natural Evolution of a EE based Gfx programmer)

« Yanıtla #12 : 11.01.2007 23:33:33 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
javascript, php zaten ilerde gerekirse hızlıca review edip kullanabilmek için. listeye html'yi de ekleyecektim ama geçen senenin checklenmiş todosu sayılır o :) java'nın durumu da aynı ama bu sefer amacım biraz daha ilerlemek, hafızayı tazelemek vs.

wxwidgets ise toollar için. c'den uzaklaşıp c++'a yaklaştıkça gtk tahammül edilemez hale geldi :) python da opengl entegrasyonu kolay olduğu için bir alternatif.

« Yanıtla #13 : 11.01.2007 23:51:45 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
2006 benim için kayıp yıllardan biri oldu diyebilirim.
2007'de ise yıllardır sayıkladığım hardware projelerini hayata geçirmeye söz verdim. Yazacağım kodlar ise tamamen hw project ağırlıklı olacak ve kafamda kalan son saçlarıda dökmeye niyetliyim. (Skate senide kel yapacağım :D:D)

dipnot: bir süredir kafamda dolaşan bir tilki vardı. ascraeus'u bıraktım. belirsiz bir süre için free takılacağım.

« Yanıtla #14 : 12.01.2007 00:38:04 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Kişisel sitem yenileniyor (OCAK)

"Nightshift 2007 - Creative Minds" Demoscene Party (Mart) düzenlicem(z)
C64 product'ım olan "NEWS & NOTES" un yeni sayısı Partide release...
"demosceneshop.com" resmi olarak açılacak(Mart-Nisan)

Bronxwhq.org yenileniyor (Nisan)
"Breakpoint 2007"ye gidicem (Nisan)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 1.sayı (Mayıs)

"Summer Game Convention 2007" - Assembly tadında, game+lan+scene party düzenlicem(z) (Haziran)
Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 2.sayı (Haziran)
1 PSP DEMO (Haziran)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 3.sayı (Temmuz)

"Dayshift 2007" SCENE PARTY .. oldskool scene partisi düzenlicem(z) (????)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 4.sayı (Ağustos)
"Assembly 2007"ye gidicem (Ağustos)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 5.sayı (Eylül)

"7D7"'ye gidicem.(Eylül-Ekim-Kasım-Aralık?)
1 Amiga DEMO (AGA 68020)
1 C64 Intro

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 6.sayı (Ekim)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 7.sayı (Kasım)

Adını vermiceem aylık bi SCENE-MAG çıkarıcaz. 8.sayı (Aralık)

Her ay PC WORLD'de demoscene ve retroloji yazılarımı yazıcam.