Gönderen Konu: Mini Bi Tool  (Okunma sayısı 10064 defa)

Mini Bi Tool

« : 22.03.2004 16:25:28 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
güzel bi tool fikri geldi aklıma. yazacak babayiğide şimdiden teşekkürler; eminim tüm coder'ların ve grafikerlerin, 3dcilerin acayip işine yaraayacak birşey. bi göz atın...

- tool, sistemin load ve save rutinlerine hook atarak arada kendi işlemlerini yapacak.
- bir preferences arabiriminden girilecek olan folder'lar takip edilecek.
- bu folder'larda hangi yazılım olursa olsun bir işlem yaptığında tool bunu kendisi değiştirerek uygulayacak. şöyle ki:
editplus ya da başka bir yazılımla source kodunuzu editlediniz ve ctrl+s yaptığınızda bizim tool save işleminde araya girecek ve save edilen dosya ismini ./dosyaismi-200403271518.takı diye değiştirecek. tabii ki isimden sonra gelen değer o ana ait date/timestamp. böylece o source'un her versiyonu kayıtlı olacak.
- adedi 10den fazla olan dosyaları alarak ./archive/dosyaismi.zip isimli bir pakete atacak; böylece dir'de en son 10 versiyon olacak sadece.
- load ve directory gösterim rutinlerinde de araya girerek tüm versiyonları göstermektense sadece en son versiyonu normal isimmiş gibi gösterecek. yani dir aldığınızda  ./dosyaismi-200403271518.takı değil sadece ./dosyaismi.takı olarak göreceksiniz.
- tool tamamen saydam olacak; yani çalıştırıldığında bu fonksiyonları yapacak, çalıştırılmadığında da folder gayet normal tüm versiyonları gösterir şekidle olacak.
- extra bir özellik traybar'a yerleşmesi ve mod değiştirmeye buradan tek klikle izin vermesi olabilir. belki bir de kaç versiyondan sonra zip'e atılacağını tanımlamak... ama hangi folder'ları takibe alacağı mutlaka olmalı :) ve 2-3 fodler değil, çalışılabilecek tüm folder'lar olabilmeli. bi ekstra özellik de bu folder'lar içinde takısı şu olanları takibe alma gibisinden birşey olabilir.

hangi birimiz kendine bu konuda güveniyor?  B)

haa, bu tool'u dilerseniz shareware falan da yapabilirsiniz; fikir olarak iyi birşey bence ve geri dönüşü olur. bununla da skate'in dediği gibi tr-scene'e ait çeşitli ekstralar finanse edilebilir. http://www.kagi.com'un ödeme sistemi aşılmaz; oradan satışa sunulabilir de...

Mini Bi Tool

« Yanıtla #1 : 22.03.2004 16:27:55 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hook olayı sux bi durum ;)

Mini Bi Tool

« Yanıtla #2 : 22.03.2004 19:07:10 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
valla benim bildigim kadariyla win9x lerde cok kolay her$eye hook edilebiliyordu, i$letim sistemi uzerinden fazla bi izin falan kastirmadan alinabildigi gibi , standart olmayan yollardan da gayet kolayca bi$iiler yapilabiliyordu.. winnt de tabii ki yanlizca i$letim sistemi uzerinden bi suru apiyi cagirip izin aldiktan sonra yapilabiliyor olmasi lazim yine de kIsItLI olarak , driver bilmemne ugra$tirir gayet.. tabi ben cok derinlerine inmedim, bildiklerimin cogu teorik.. linux un cali$masi konusunda da henuz bi fikrim yok :)

Mini Bi Tool

« Yanıtla #3 : 23.03.2004 08:13:36 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
CoUgar'ın dediği gibi Longhorn'da yapmak için iyi bir araştırma gerekicek. Şu indigo zımbırtısı incelenmeli v.s. pure API ile çözmek mümkün olur mu bilmiyorum. Ancak spesifik birşeyler yapılabilir. Ne gibi... 3dsmax, autocad, visual studio, editpad, zartpad, zurtpad ve Java Creator (örnek bunlar tabii) destekleyebilir. Onlara özel sniffing toolları yapılabilir. Ancak komple tüm save işlemlerini handle ettirmek pek kolay değil. Bunun için hdd'deki değişen alanları takip etmek de işe yaramaz çünkü Windows gördüğünüz görebileceğiniz en çok temp file yaratan işletim sistemidir :) Kısacası bence genel bir hooking kasabilir.

Bir diğer problem Autocad'de, Photoshop'da save edilen 100, 200 MB'lık dosyalar. Sen bir de bunların yedeklerini aldırırsan sistem ölür biter...

Bir de şu condition var. Ben bir program yazdım ve kendi özel save rutinimi kullandım diyelim. Track, sector kastırdım... Bunu da hook edebilecek mi program mesela dimi...

Bence HDD Image Saver yapsak daha pratik olur :P

Mini Bi Tool

« Yanıtla #4 : 23.03.2004 17:11:46 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla özel saverutini düşünmedim buna; ondan ziyade nasıl gui değiştiren toollar hook atarak araya giriyorsa ben de save'e atılabilir sanmıştım. tabii yeni win core'un bu kadar karman çorman olduğunu düşünmeden... işleri zorlaştırma sistemi sanki bu win! suxxx...

100-200 meg dosyalar için düşünmedim bunu skate; hatta başta psd için bile düşünmedim. ama ufak bi değişiklikle her dosyada kullanılabileceğini de görünce yararı olur hani dedim. tabii yer sorunu olur o boy dosyalarda. ama benim tek ihtiyacım source'lar üzerinde çalışırken... görüntü ve müzik, işin yan pazarı yani... :)

bu arada Cougar'ın yorumu komiğime gitti:
Alıntı
Linux altinda yapmasi mumkun, benzer bir kernel module yazmisligim var
ve
Alıntı
ornegin farkli versionlari yazarken hidden bir file kullanmayacaksak ne kullanacagiz? ya ayni isimde bi dosya mevcutsa?
yani linux kernel module yazan biri bir file locking'i düşünemiyorsa.... cık cık cık....  :lol:

Mini Bi Tool

« Yanıtla #5 : 23.03.2004 17:20:39 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
az önce bi arkadaş .Net ile bunun kısa sürede yapılabileceğini söyledi... dir ya da file'da değişiklik olunca bir event trig edebiliyormuş... ala bir çözüm gibi geldi bana. sonuçta save edilince de yapılan o... 'bizim' tool sadece listen mod'da bekleyecek; tetiklenince de ana dosyayı yeni timestamp'iyle zip'e atacak (iyice basit olsun bari dedim, ortalıkta 10-100 versiyon olmasın, hepsi zip'de dursun).

yok mu .Net ile arası iyi olan bir babayiğit? ne der buna?

Mini Bi Tool

« Yanıtla #6 : 23.03.2004 18:04:45 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
blurise nikli bi arkadaşın dediğine göre:
win32SDK'da FindFirstChangeNotification diye bi fonkisyon varmış. bunun sayesinde dir'de bir değişiklik olunca bazı rutinler trig ediliyormuş zaten.

Alıntı
blurise: .Net ile 30 Dk içinde bait bir şey yapılabilir.
 blurise: bir ara şöyle bir şey yapmıştım..
 SpAzTiCa: peki tüm save'lere hook edebilir mi?
 blurise: eder tabi ki.
 blurise: yani şöyleki..
 SpAzTiCa: o zmn prefs de okuyup dir'lere göre işlem ve include exclude file type da yapılabilir?
 blurise: sistem dizin yada dosyada bir değişiklik oldu mu event atat.

Alıntı
blurise: zip olma işini plugin olarak yaparız..
blurise: plugin architecture olursa geliştirilebilir filan.
 SpAzTiCa: evet... o zmn CVS'e adapte etmek de plugin üzerinden olur ilerde.
 blurise: doğru ve mantıklı..

Alıntı
SpAzTiCa: aynı dir'de de durmasına gerek yok aslında history file'ların... tüm history file'lar date/timestamp ile isimlendirilip zip'e de atılabilir.. daha da kolaylaşır iş sanki..

Alıntı
blurise: dedim ya..
dosya yada dizin değişince işletim sistemi bi event atıyor ortalığa..
 blurise: onu yakalayacaz bir.
 blurise: yani dosya save edildikten hemen sonra dosyayı kopyalayacaz.
 blurise: o kadar

Alıntı
blurise: sen notepad de bi dosya kaydettin..
blurise: explorer dizinde hemen gösteriyor dosyayı..
blurise: yani refresh etmiyorsun..
blurise: o event yardımıyla.

probleme farklı bir açıdan yaklaşmak daha olası geldi...

Mini Bi Tool

« Yanıtla #7 : 23.03.2004 19:11:34 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bu tool benim işime yaramaz ancak yapımında yardımcı olabilirim Spaztica. .NET'den ve Win32'den genel olarak anlarım. Yine de böyle birşey yapılacaksa extension filtresinden daha iyi filtreler kullanmak lazım. Filesize, header v.s. birçok şeyi kontrol etmek lazım. Yoksa arkaplanda çok fazla dosya oynaşıyor Windows'da... Allowed ve restricted file listler olmalı.

Hatta hatta bence source codeların başına belli keywordlerle remarklar yazpılabilir. Yalnızca remarklı sourcelar yedeklenir v.s.

Örnek:

/** BACKUP PROTECTION **/

#include <....>
..
..

Tabi bu tür özellikler optional olur ancak bence herşeyi yedeklemek sistem için hiç hoş değil. Aslında her save edilen file'ı filtreden geçirmek de hoş değil. Her halikarda zaten yavaş olan Windows'u daha da kastıracaz.

Sağlam compiler ve editörlerin periodik backup özellikleri var zaten ve yeterince iş görüyor. Editpad'i pek incelemedim ancak onda da benzer birşeyler olsa gerek. Yoksa bile söyleyelim heriflere eklesinler, yani tersten gidelim mantığı nasıl ama :D

Bir de benim çalışma metodum bu olayı çözüyor accık. Ben tüm workspacelerimin klasörlerini gün başında kopyalar ve hepsine tarih atarım sonra sonunda "Current" yazan klasörden devam ederim. Genellikle workspacelerim şu şekilde listelenir:

Callipso Analyzer Easy 03-03-2004
Callipso Analyzer Easy 05-03-2004
Callipso Analyzer Easy 08-03-2004
Callipso Analyzer Easy 09-02-2004
Callipso Analyzer Easy 10-02-2004
Callipso Analyzer Easy 12-02-2004
Callipso Analyzer Easy 12-03-2004
Callipso Analyzer Easy 19-03-2004
Callipso Analyzer Easy Current
worx

Hergün kopyalamak zaten gereksiz. Günlerce o işle uğraşmadığım da oluyor. Sadece major bir değişiklik yapacağım zaman bu şekilde kopyalıyorum. "worx" klasörü o application hakkında tüm image, video, döküman v.s.nin bulunduğu yer. Bu arada dd-mm-yyyy'yi alışkanlıktan kullanıyorum. Düzgün sort etmesini isteyenler SQL mantığı yyyy-mm-dd kullanırlarsa daha iyi sonuç alırlar.

Amma uzattım ha :)

Mini Bi Tool

« Yanıtla #8 : 23.03.2004 21:44:11 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla skate'ciğim manüel çözüme kasmışsın da kasmışsın be kardeş. amaç o dediklerini otomatik yapmak bi nevi; elle yapacaksam niye tool önereyim ki, di mi? işleri otomatikleştirmek varken yani...

benim ilk örnekte dir seçimi de vardı; haliyle sadece seçilen dir'ler içinde include listesinde yer alan dosya tipleri sadece history'lenecek, gerisi kaale alınmayacak zaten. sen de bi zahmet .psd dosyalarını eklemeyiver bu listeye. ağırlıkla imaj için kullanılacaksa o başka tabii. :) o zaman filesize kontrolü gerekebilir. ya da büyük dosyalarla çalışırken taskbardan toolun fonksiyonlarını kullanmama işaretlenir.

ama blurise ile konuşmamdan şu plugin olayı çok hoşuma gitti. zip veya CVS bu şekilde seçilerek projenin direk CVS server'a post edilmesi de gayet zekice olur. hatta tool'un en güzel yanlarından biri bu olur bence. CVS'in tatsız yanı herşeyi elle, komutla falan yapılması ve lokal çalışma sırasında rahat edilememesi. yani CVS kullanmak, skate'in yaptığı gibi her gün folder yedeklemek gibi (tabii multiuser environment konusuna girmezsek). Ama proje çalışması sırasında CVS'i kullanmak, hatta lokal network ya da lokal makinada CVS server kurarak bu tool'la birlikte kurmak enteresan bir workgroup yapısı oluşturabilir sanki...