the scene > partiler, toplantılar, etkinlikler

Raporum "RAAT #05 - The Divine Comedy"

(1/1)

Hydrogen:
RAPORUM

Evet parti raporunu 2019 içerisinde yayınlayacağımı söylemiştim, 11 Aralık'ta raporumu yayınlıyor, böylelikle sözümü yerine getirmiş oluyorum. Raporun çoğunluğu partinin hemen ertesinde yazılmıştır. Biraz tembellikten biraz da Raat 2019 öncesinde ufak bir hype ve gaz olsun diye, 11 ay kadar bekledim. Şimdi rapor zamanı...

Herşeyden önce bugüne kadarki en kalabalık RAAT partisini geçirdik. Dolu dolu bir partiydi ve harika muhabbet ettik.

Partinin ilk saatlerinde bayağıdır geyik grup üzerinden yazıştığımız ancak tanışma şansı bulamadığımız Ferhat ile tanışıp muhabbet ettik.Türk oyun dergilerine giydirdiğimiz bu muhabbette yer yer "hatta bir de şöyle oldu" larla tansiyonu daha da arttırdık :) Aslında Ferhat'ın piksel çalışmalarını incelemek de istiyordum ancak parti kalabalığı nedeniyle bir daha birbirimizi bulamadık :P

Bu partide içimdeki inanılmaz geyik potansiyelini yer yer, yersizce yaptığım sıfırın altı esprilerle sergileme fırsatını buldum. Emir'e, abi "büyük yer" diye bir yer olsa, sen de oradan gelsen, "emir büyük yerden geldi" mi diyeceğiz? tadında sıkıntı verici esprilerdi. Kimseyi güldürmediğim esprilerime bile katıla katıla güldüm, allah da beni güldürsün :P
Ayrıca yemek esnasında "yarım attıran" garsonun, bu oldukça kırmızı noktalı geyiği hepimize, daha bu yolda kat etmemiz gereken çok mesafe olduğunu gösterdi. Asla "ben oldum", "herşeyi öğrendim" dememek lazım.

"Ref ile spectrumun paleti" konulu geyik, artık raat klasiklerinin olmazsa olmazı olarak fena şekilde kullanıldıysa da, gene en ünlü raat klasiği "Alcofribas ile Batman Demo" kısmında büyük eksiklik yaşandı. Parti öncesinde sık sık bu geyiğe göndermeler yapılsa da parti esnasında Batman Demo'nun gösterilmemesi, bu klasik geyiğin founderi Alco'nun artık illallah dediğini göstergesiydi. Umarım Batman Demo, seneye gösterişli bir şekilde geri döner :P

Ref ile yaptığımız uzun ve keyifli muhabbete, her biri birbirinden kepaze spectrum demo ve oyunları, hem de orjinal hardware kalitesizliği ile eşlik ettiler. (Herhalde emulatörde daha iyi görünen yegane platform Spectrum:P)

Eins (ilker), parti boyunca hardware ile uğraştı. bu hardware ile uğraşanların ağır abiliği sebebiyle yanlarında kısa süreler takılabiliyorum :) Niyeyse bir "kim olursan ol git" ambiansı alıyorum :P Eins'in parti introsu ise harikaydı.

Deniz'i ne zaman görsem Arcade makinesinin başındaydı.

Atilla ile onların 1040 ve Falcon olabilen raspi platformları üzerine muhabbet ettik. Sonra C64'de Krestage 1-2 gösterdim onlara ve Ref'e.

Matapedia ile (matahari) gene oldukça uzun ve verimli bir sohbet gerçekleştirdim. Gelecekte beyninin scan edilmesi ve yapay zeka olarak hizmet vermesi gereken insanlardan. Bir de keyifli ki sohbeti, iyi ki tanıştırmış bizi vaktiyle Alcofribas. Yunanca retro dergisinin ben bir süre çocuk gibi resimlerine baktım, Matahari bayağı bir karıştırdı içten içe Yunanca okuyabildiğinden şüpheleniyordum :) ama o esnada bozuntuya vermedim. Belki birileri çıkar "aramızda eski yunanca okuyamayanlar varmış" der falan, robuma çamur bulaşır.

Ayrıca Shax ve Ref'in bira davetine tam iştirak edecekken, Alcofribas'ın sınır devriyesine takıldık. Gerçi sonra Alco otoritesini konuşturarak Shax ver Ref'i de mekana getirtti sunum için.

Levent'in sunumda en geride olsam da, arka planda güzel güzel dinledim. Hem hiç yorulmadım hem de bu platformları bütün olumlu olumsuz yanlarıyla ortaya seren sunumuyla her bir retro platformu hakkında bilgi edinerek hiç birine para harcamam gerekmediğini öğrendim. Özellikle tuşları tamamen göstermelik olan, yazı için sanal klavye çıkartan c64 mini beni benden aldı. Çikolata kutusu mu arkadaşım bu, yılların c64'ü ile maytap geçmişler.

Yemekte Tuncay ve Ahmet ile zevkli ve detaylı teknolojik muhabbet yaptık. Yapay zeka hepimizin işini bir yerden sonra aldı götürdü :) Sonrasında konular karanlıklaştıkça karanlıklaştı, iyice distopik bir hal aldı :)

Gökhan'ın sunduğu bilgi yarışması esnasında çeşitli çıkıntılıklar yaparak antipati topladım. Sonucunda Ragnor, en yakın rakiplerinden iki kat fazla puan toplayarak hakkıyla kazandı :P
Hades ve Ragnor gecenin ilerleyen saatlerinde süper uyudular. Ragnor'la Sobee muhabbeti de yapamadık.

Akşam sınır devriyesi ile bizleri bir biradan yoksun bırakan Alcofribas gece yarısından sonra gizli zulayı ortaya çıkararak gönülleri kazanmayı bildi. Limon suyunu ise, Matahari sundu. Geyik işinin ağır yükünü ise Shax'la ben yüklendik.

Gece yarısından sonra Impetigo ile bol bol muhabbet ettik, favori sid müziklerimizi dinledik, Radical Noise'dan, sinyalizasyondan, demoscene'den uzun uzun konuştuk. Bu esnada ben sürekli Impetigo'ya Umut Sarıkaya ve Yiğit Özgür karikatürleri göstererek sprite yarışmasında geri kalmasına neden oldum :)

Sprite yarışması tam bir fecaatti, bütün arkadaşların spriteları birbirlerinden kötüydü. Gelecek sefer bu zor konu yerine biraz daha basite gitmek gerektiğini gösterdi bence bu sonuçlar. Mesela 8x8 piksellik bir karakter olabilir hehehe, şaka yapıyorum ciddiye almayınız :) (Tabii her şaka içinde bir miktar gerçek barındırabilir :P)

Sonrasında çorbacıya gidildi, yer olmadığı için bir süre dışarıda geyik yaptık. Ben elit bir çorba olan brokolide (ayrıca çok scenesel bir isim, "broken by Hydrogen" gibi) karar kılarken, ezogelin içenlere kınayarak baktım.

Sabah, 1 saat sonra yatacağımızı bilerek neden kahvaltı yaptık hadi yaptık niye en ağırından kol böreği yedim bilmiyorum ama böyle oldu. Sonrasında kadim dostum Endo ile önce vapur'a gittik, sonra motora gittik ikisi de çalışmıyordu. Akabinde bindik bir arabaya muhabbet ederek evin yolunu tuttuk.

Ve bir Raat daha, böylelikle sona ermiş oldu. Başta Alcofribas olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum...
Artık Mahşerin dört atlısını, dört gözle bekliyorum :)

Hydrogen

Alcofribas:

--- Alıntı ---Ve bir Raat daha, böylelikle sona ermiş oldu. Başta Alcofribas olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum...
--- Alıntı sonu ---

Esas ben teşekkür ederim. Davetimi geri çevirmeyip, bir sürü ayarlama yapıp, zaman ayırıp geliyorsunuz. Sağolun, varolun!

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git