Gönderen Konu: ARTILLA bitmemiş oyun projem:)  (Okunma sayısı 17241 defa)

ARTILLA bitmemiş oyun projem:)

« : 09.01.2014 02:43:52 »
Hızlı düğmeleri aç

Infect

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Selam..
Eskiden gaza gelip başladığım daha sonraları nadiren açıp bişeyler yazmaya çalıştığım videodada göreceğiniz türde bir oyun projem var..
Oyun eski tarz rpg türünde olan eye of the beholder'ın 3d versiyonu gibi birşey..
Oyunu tamamlamayı  istiyorum fakat partideki demolarım gibi gazla başlayıpl sonradan bitsinde bişey çıksın ortaya gibi olsun istemiyorum.:).
Bu yüzden kodları düzenli tutmaya büyük özen gösteriyorum..
Puzzlelar , gfx , kombatlar,selser .. düşük kaliteli olmadığı sürece benim hoşuma giden ve devam ettirmek istediğim bir proje..
Fakat oyunu ticari düşündüğüm için sizce fikir olarak uygunmu , ne gibi orjinallikler olmalı , devam etmelimiyim...?
Birde oyun 4 kişilik party sistemiyle oynanıyor , bunu tek kişiye  indirsem aynı oyun sistemiyle olabilirmi?.
Demo versiyonu çıkarıcaktım aylar önce fakat tek bi satır bile yazamadım..Elle tutulur birşeyler olunca bir demo yayınlayıp ilgilenen kişilerdende destek isteyeceğim..Oyun işlerinde yetenek -hayal gücü olmazsa istenilen duyguyu oyuncuya veremedikten sonra bi ifade etmiyor.Farklı fikirlere ve yardıma ihtiyaç illaki gerekli..O yüzden birilerini bulup o şekilde devam etmek istiyorum..

Bu arada ticari yapmaktaki amacım  oyundan para kazanmak değil sadece biraz ağırlığı olsun istiyorum.

Oyun grafik yönüyle orta kalite olsada yeterli bence  çünkü bu tür oyunlarda hikaye ve bulmacalar çok daha önemli.
Bu yüzden kendi yazdığım motorla devam ettiriyorum.
izlemeden önce belirteyim , yaratığın sadece  animasyonunu ve duvar modellerini kendim yaptım..bir grafiker eli değdiğinde daha hoş olabilir..:)

VIDEO
http://www.youtube.com/watch?v=b1Mi1ScnJ_0&feature=youtu.be

Editörden ss

« Son Düzenleme: 09.01.2014 02:57:09 Gönderen: Infect »

Ynt: ARTILLA bitmemiş oyun projem:)

« Yanıtla #1 : 09.01.2014 13:41:37 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Öncelikle videoda gördüğüm oyunun bitmiş halini ben satın alırım, bunu belirtereyim. Bence oldukça iyi bir iş çıkarmışsın.

Bu konuda benim oyun sektöründe "en iyi tavsiye veren adam" olarak tanıdığım kişi Hydrogen'dir. Oyunların sadece teknik detaylarından değil, "oyun" kısmından çok iyi anlar. Onun için ben sözü kendisine bırakıyorum.

Benim tek hatırlatmak isteyeceğim konu "platform" mevzusu. Oyun bence tabletlerde de zevkle oynanabilecek gibi gözüktü gözüme. Multiplatform bir SDK ile geliştirilip Desktop PC/Mac (Steam üzerinde mesela), Web, Android, iOS v.s. port edilse muhteşem olur. Yalnızca PC executable olacaksa ticari yönden başarısız olması mümkün. Buna dikkat etmeni isterim. Yani ticari açıdan büyük bir beklentin olmasa da "oyunun bir ağırlığı olsun" diyorsan yine başarılı bir satışa sahip olması lazım. Bunu da en kolay birçok platforma port edip, aynı anda birçok markette satışa sunarak başarabilirsin bence. Marketting de fazlasıyla önemli elbette ki ama dediğim gibi yalnızca PC exe'si olursa marketting de fayda etmeyebilir.

Eline sağlık Infectcan, çok başarılı gözüküyor projen. :)

« Yanıtla #2 : 09.01.2014 23:45:53 »
Hızlı düğmeleri aç

Infect

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
teşekkür ederim skate.
Dediğin gibi tablette olsa hiç fena olmaz..Bende bakındım biraz tabletde bu oyun tarzı neler var diye birşey bulamadım.
vardır belki fakat RPG oyun türlerinde aradım karşıma çıkmadı app storede.
multi platform olsa güzel olur fakat yeni bi sdk , yeni bi plaform ortamı(işletim sistemleri , ayarları vs.) falan derken projede bitmeyebilir malesef.
Gerçi unity kullan diyende oldu ama bu saatten sonra untiy öğrenmek zor geliyor biraz..
ilk etapta projeyi sağlam bi şekilde bitirmek lazım oda büyük bi başarı zaten benim için:).
Daha sonra diğer platformları kurcalamak için zaman kalır ve onlara yönelebilirim.

Ayrıca sırf gaza gelmek için geçenlerde "Amnesia the dark descent" i bitirdim.Daha sonra bi aydınanma oldu bende:).
Bu oyundan yola çıkarak 4 karakter yerine tek bi karaktermi olsa falan dedim şu aralar onun üzerinde düşünücem..

« Yanıtla #3 : 10.01.2014 00:11:08 »
Hızlı düğmeleri aç

alobarnon

• Ziyaretçi
Bende bakındım biraz tabletde bu oyun tarzı neler var diye birşey bulamadım.

Askerdeyken googleplay'den "Doom RPG" yi indirip bitirmiştim benim HTC ChaCha'da ve muhteşem zevk almıştım... bi de "Wolfenstein RPG" vardı o beni sarmadı, kısaca asıl demek istediğim, bu ikisi büyük ihtimallede tablette de oynanıyordur.

Oyunla ilgili genel yorumumsa;
Bana öyle geliyor ki, bu oyundan maddi gelir elde etme kısmını düşünmeye başlayınca, ve gameplay'ı bu şekilde modifiye etmeye kalkışınca yok cartı curtu derken oyun bambaşka bir oyuna dönüşecek? Ve açıkçası bu tür oyunların belli bir oyuncu kitlesine hitap ettiğini düşünüyorum(yanlış mı düşünüyorum?) ki bu oyuncu kitlesi "tabletle" yetinebilecek bir kitle değil kanımca, bu bakımdan yok androidi yok iOS'u yok bilmemnesi uğraşmaya değmez, bu adamlar zaten alırlar oyunu bi güzel oynarlar bilgisayarlarında... Yani bence bu oyundan gelir elde etmeyi düşünüyorsan direkman bilgisayara odaklan ve "Steam" veya "GOG" tarzı sitelerde satışa yönel. Dahası GOG zaten bu tür(derken adventure ve rpg gibi demek istedim aslında) oyunlara ağırlık veriyor sanırım bunu konsept edinmiş kendine... Bu bakımdan bana göre bu oyun en iyi Steam ve GOG gibi sitelerde değerlendirilebilir... Ha üç dört işletim sisteminde çalışabilmesi çok önemli tabi bu durumda...
« Son Düzenleme: 10.01.2014 00:15:42 Gönderen: alobarnon »

« Yanıtla #4 : 10.01.2014 01:07:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Infect

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
söylediğin gibi bu tür oyunlar kısıtlı bir kitleye hitap ediyor.
Benim halen eski oyunlara merakım var..Bazen açıp emulatörde atari salonundaki oyunları oynarım çayımı yudumlayıp:).
Telefon oyunu oynamaktan ise hiç hoşlanmıyorum..tablet yada pc de olucak illa:)
Sektör fazla uçuk seviyelere yükselmeden bu tarz bir oyun oynanır diye düşünüyorum..
Şu anki hedefim rahat bir kafayla en uygun algoritmaları vede oynanışı düşünüp  ekip arayışı işine girmek

« Yanıtla #5 : 10.01.2014 04:17:27 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Ticari başarı düşünüyorsan Legend of Grimrock'ı model almalısın bence.
2012 de çıkan bir Eye of the Beholder/Dungeon Master klonu.
4 kişilk bir indie ekip tarafından hazırlanmış ve yaklaşık 600.000 gibi bir satış rakamına ulaşmış bir oyun.
Ve üstelik sadece masa üstünde (mobil versiyonu yok).
http://en.wikipedia.org/wiki/Legend_of_Grimrock

Oyun dinamiklerini düzgün oturttuğun sürece tek karakter veya 4 karakter çok bir fark yaratmayacaktır.
Fazla karakter olması, insanlar değişik parti kombinasyonları denemek istediğinden oynanabilirliği arttıran bir öğe.
Ayrıca oyun içinde gruba karakter katılması ayrılması gibi öğeler ekleyerek hikaye açısından farklı olanaklar sunuyor.
Tek karakter oyuna biraz daha survival game havası katıyor (bu aralar acayip revaçta zombi survival).

Platform olarak Skate'in dediği gibi mobil platformları hedef alırsan başarı şansın artar.
Yanlız mobil de arayüz senin için kafa patlatman gereken ayrı bir nokta olacaktır.
Tüm kontrolleri dokunmatik ekrana adapte etmen gerekecek.
Burada Unity sana çok yardımcı olabilir. Native Android/iOS öğrenmekten daha zor değil.

Legend of Grimrock'tan görülebileceği gibi aslında ciddi bir kitlesi var bu tür oyunların.
Yanlız ticari başarı için iyi bir görsel/işitsel ekip kurman lazım. Assetler çok önemli.

« Yanıtla #6 : 10.01.2014 09:42:56 »
Hızlı düğmeleri aç

ozayturay

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Abi Free To Play olmasın da ne olursa olsun.  ::)

« Yanıtla #7 : 12.01.2014 22:56:31 »
Hızlı düğmeleri aç

Infect

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
yönlendirmeler için teşekkür ederim arkadaşlar..
Tek kişi olursa sıra sistemide değişir gibi geldi o yüzden 4 karakter iyi gibi şimdilik..
gelişmelerden haberdar ederim. :)

« Yanıtla #8 : 13.01.2014 14:28:40 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Eğer ticari düşünüyorsan yol yakınken multiplatform olayını düşünmelisin bence. Ben Mac versiyonu olmayan oyunu almam mesela. Bir diğer arkadaşım illa PS3 versiyonunu bekler. Bir çok insan da tablet oyunlarına para yatırıyor deli gibi.

Eğer en başından kullandığın araçları portability göz önünde bulundurarak seçersen, farklı platformlara için sadece debugging kısmını iki kere yapmış olursun. Ama en başından platform spesific araçlarla işe girişirsen sonradan port etmek o platform için oyunu baştan yazmak oluyor.