Gönderen Konu: forumlar üzerine  (Okunma sayısı 18706 defa)

forumlar üzerine

« : 07.01.2014 01:44:10 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
http://demoglobin.com/bolunerek-azalma/

Türkiye'de bizlerle ilgili forumların kısa tarihçeleri ve bugünkü durumları ile ilgili naçizane bir değerlendirme. Sizler neler düşünüyorsunuz çok merak ediyorum.

Ynt: forumlar üzerine

« Yanıtla #1 : 07.01.2014 02:42:26 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Göz damage'i nedeniyle yazıya demoglobin'de yorum yazamadım. Siyah üstüne açık gri rengi kim bulduysa ellerinden öperim.  :)

Scene odaklı geniş çaplı yorum yapamam, ancak konuyu "internet topluluklarının bölünmesi" diyerek jenerikleştirip şunu arz etmek isterim:

Topluluğu uzmanlaşmış görece dışarıya kapalı, gözden ırak grupların temel sorunlarından biridir bu ayrışmalar.
Zira uzman insanlar genellikle, egosu/kibri yüksek insanlar demektir.
Üstelik egosu yüksek insan mülayim insanı da bezdirir.
X kişi kibirli değilse Y'nin kibrine karşı ya susacak ya da deaktif olup ortamdan silinecektir.

Ben hobi olarak katıldığım feslefe forumlarında çokça karşılaşmışımdır bu durumla. Eski, büyük ve baba bir forum vardır, konuların membağıdır, çok verimlidir. Ancak oradan gelişerek serpilen üyeler zamanla oradaki br takım tutumları beğenmez, tahammülsüzleşir ve kendi anlayışlarına yakın durumdaki insanları da cezbedecek yeni forumlar kurmaya çalışırlar (genelde hüsranla sonuçlanır).

Bu ayrışmanın ve tahammülsüzlüğün diğer nedeni ise kişiler arası samimiyet seviyesinin daha az samimi olunan insanları sanal olarak "itiyor" oluşudur. Bu itiş, kopmayı hızlandırır.
Bir yerde forum yönetimi çok samimi kişilerden oluşuyorsa, haliyle diğer düz vatandaşlar ufak haksızlıklar, düşüncesizlikler karşısında kırılıp, uzaklaşırlar.

Hem üyeler hem de yöneticiler için, forumu fazlaca benimsememek, sahiplenmemek sağlıklı iletişim için önemlidir. Üyeler üzerinde foruma ve yöneticilere karşı belirgin/keskin bir fikir veya duygu oluşturmamak çok önemli.
Yani tamam sunucunun parasını veriyorsun, ama bu artık halka maloldu. Herkese nötr görünmelisin.

Mesela ekşi sözlük bu yüzden çok güçlü ve yönetimden birilerinin herhangi bir şeye örtülü müdahalesi açığa çıktığında tepki çığ gibi oluyor. ssg ta en başında beri "aga burada benim ve amcamın oğlunun dediklerine ters bişe diyilmiycek!" deseydi, zaten ordan bi cacık olmazdı. Ama adam öyle bir nötr yaklaşım sergiledi ki ortam bir anda "özgürlük, serbestlik" merkezi oldu.

Başta da dediğim gibi senin anlatmak ve konuşmak istediğin şeyin bağlamının oldukça dışında ama insan duygu/düşünce dünyasıyla da alakalı jenerik bir takım yanlış yaklaşımlar süreçte negatif etkiler üretebiiyor.
Böyle basit durumlar ortaya çıkınca en zeki, usturuplu adam bile "alın forumunuzu başınıza çalın" diyerek ergenleşebilir, normaldir. 
Bitti.  8)
« Son Düzenleme: 07.01.2014 02:53:45 Gönderen: ray »
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #2 : 07.01.2014 03:42:36 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Çok güzel bir değerlendirme olmuş Ray, öncelikle kalemine sağlık.

Söylediklerin benim mantığıma gayet yatıyor ama yine de kafamda soru işaretleri var. Peki bu bölünme bazı yerlerde neden daha az. Mesela Gamedev.net veya Gamasutra neden bu kadar büyük olabiliyor. CSDB neden bölünmüyor. İçeriğin ulaştığı kritik bir kütle mi var. facebook gibi insanlar bırakıp başka yere gidemiyor mu. Yoksa yeni üye akışı mı yüksek

öte yandan moderasyon konusu da enteresan. Bence ekşi sözlük bir forum değil. farklı bir form faktörü var. Yönetimin "karışmayan" yaklaşımının oranın serpilmesini sağladığı konusundaki tespitine katılıyorum. Ama öte yandan ekşi sözlük bazı forumsal problemleri kafadan uğrasmadan atlatıyor. Kategori hiyerarşisi yok, ticari alım satım ilanları yok, genelde bir mesaj içinde ileri geri tartışma ya yok ya yok denecek kadar az (düzenli olarak kullanmadığım için bilmiyorum). Ya da iki kişi bir başlık altında ana avrat girişse bu mesajlar modere ediliyor mu orada onu da bilmiyorum.

Zaten sen fikirsel olarak karşıt seslerin varlığına hoşgörü göstermekten bahsediyorsun. Ki bu bence zaten varsayılan olmalı. Bu hoşgörü ile "moderasyon" bağımsız iki konu. Tarafsız bir kural setine göre moderasyon yapan bir forum hala karşıt seslere izin veriyor olabilir.

« Yanıtla #3 : 07.01.2014 08:09:32 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Ben orta noktada durmanın etkili olduğunu ama problemleri her zaman çözemediğini görüyorum.

Orta noktada durmak, ipleri koparmamak için önemli. İnsanlar aynı forumlarda takılmasalar da bu "orta noktada durma" nedeni ile, partiler de muhabbet edebiliyorlar mesela. (Ya da yan yana geldiklerinde bir çay içebilirler)
Zira bu forumun, 7dx'in vs. bütün üyeleri genelde hep orta noktaya yakın yerlerde durmuştur.

Ancak bu konu bir forumu terk etmek olunca, durum değişiyor. Bir forumu terk etmek, bir arkadaşlığı bitirmek kadar ağır bir şey değil, sinirlendiğinde kapıyı çekip çıkmak gibi tepkisel bir eylem. Dolayısıyla herkes orta noktada dursa da, insanlar  sadece canları sıkıldığı için bu seçeneklerini kullanabiliyorlar. Aşçı ile arkadaş olup, beğenmediğin yemeği yememek gibi.

Bu noktada çok da fazla yapılabilecek bir şey yok. Daha büyük veya farklı oluşumların bundan etkilenmeme nedeni, oluşum içerisinde farklı farklı gruplar oluşmasına imkan tanıyacak yapıları. Facebook'da takılmak istemediğin insanı uzaklaştırırsın. Başkaları ile konuşursun. CSDB'nin ana amacı forum değildir. Zaten yeni stuffları takip etmek için orada üyeliğin vardır. Foruma yazmayı bıraksan da bu bir tepki olmaz.

Ama mesela Tr-demoscene scene'le ilgili 20-30 kişinin bir araya geldiği veya diğer insanların bu 20-30 kişiye katılmak için bir araya geldiği bir ortamdı. Çok azız hala. Nightlord'un seneler önce dediği gibi "piramit yok". Bir duvar var sadece. Taşlar kaldırıldığında, duvar yıkılıyor, bölünüyor:)
Ayrıca scene'in etik kurallarını biz belirlemedik. Esnekliğimizin bittiği nokta bu. Bir çok yeni gelen, bu kuralların ağırlığından etkileniyor. "Falanca editoru kullanarak şunu yaptım" bu forumda çok etki etmiyor. Hemen öğütlere girmek durumunda kalıyoruz. Ama bu scene'in doğrusu. Bunu değiştiremeyiz.

« Yanıtla #4 : 07.01.2014 10:06:32 »
Hızlı düğmeleri aç

alobarnon

• Ziyaretçi
Ayrıca scene'in etik kurallarını biz belirlemedik. Esnekliğimizin bittiği nokta bu. Bir çok yeni gelen, bu kuralların ağırlığından etkileniyor. "Falanca editoru kullanarak şunu yaptım" bu forumda çok etki etmiyor. Hemen öğütlere girmek durumunda kalıyoruz. Ama bu scene'in doğrusu. Bunu değiştiremeyiz.

kesinlikle katılıyorum... bana kalırsa hydrogen noktayı koydu...

« Yanıtla #5 : 07.01.2014 11:02:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bir de "vakitsizlik" denilen bir canavar var. Bazen "vakitsizlik" dışarıdan bakıldığında "kırgınlık", "hayırsızlık", "küskünlük" gibi farklı biçimlerde algılanamıyor. Örneğin çok yoğun olduğun için 6 aydır arayamadığın bir arkadaşın seni arıyor ve "ulan hayırsız herif, niye aramıyorsun beni? küstün mü, ne oldu?" diyor. Son derece de haklı. Ama aslında senin problemin yoğun iş ve özel hayat tempondan başka bir şey olmayabiliyor.

Benim çok sevdiğim forumlar, commodore.gen.tr, retrojen ve bunların dışında elbette ki eksisozluk. Ama şu sıralar hiçbirine login olduğum bile yok. Arada bir girip accountumu silmişler mi diye baktığım bile oluyor. :) unutmayın ki bu forum hacklendiğinde ayağa kaldırmak bile aylarımı aldı, şu anda hosting anlamında sorumlu olduğum forumla bile ilgilenemediğim dönem oldu.

Demek istediğim her zaman işin ardında kırgınlık, kapıyı çekip çıkmak olması gerekmiyor. Vakitsizlik de fazlasıyla büyük bir etken.

Bir de forumların birleşmesi konusunda Nightlord insanların arasında kırgınlıkların bu kadar kolay çözülmeyeceğini biliyorum gibi şeyler söylemiş. Ancak bence bundan daha önemli bir mevzu daha var. Forumların içeriği. Mesela bu forumda yer alması gereken kişiler scene'e ilgi duyanlar. Commodore.gen.tr retro bilgisayarlara ilgi duyan, değiş tokuş eden ve bu konuda projeler de üreten insanların forumu. Retrojen ve Amigaturk de Commodore.gen.tr'ye yakın mantıkta forumlar ve bunlar zaten Nightlord'un dediği gibi aynı kitlenin zamanla birbirinden koparak oluşturduğu forumlar. Ama tr-demoscene'i ben o kapsamda görmüyorum. Yani hem scener, hem de retro bilgisayarlarla ilgili konulara ilgi duyuyorsanız bence her iki tipteki forumlarda da yer almanız gerekir. Ancak diyelim ki ilk bilgisayarınız Pentium idi ve 8/16 bit dönem ilginizi çekmiyor. Ama scene'e ilgi duyuyorsunuz. Bu durumda commodore.gen.tr ile tr-demoscene ayrışıyor işte. Bu forum retro olmasa da scene ile ilgili her şeyi kapsayan bir forum.

Şöyle özetleyebilirim. Hem tr-demoscene, hem de commodore.gen.tr tamamen bana ait olsa, yani fikir babası da benim, host eden de, tek admini de benim diye düşünün, yine iki tane olurlardı, tek forumda toplama gibi bir girişimim olmazdı. Çünkü bence içerik domain'den bölünecek kadar farklı. Bunun "insanlar arasında kırgınlık olmasa bu forumlar birleşirdi" şeklinde algılanması bu nedenle bana ters geldi. Benim örneğin commodore.gen.tr'nin adminiyle hiçbir problemim yok, çok da sevdiğim bir insan. Ama böyle bir şey aklımın ucundan geçmedi. Yoksa bu güne kadar kesin teklif etmiştim.

Yabancı versiyondan örnek vermek gerekirse csdb ya da pouet'in forumuyla lemon64'ün birleşmesi gibi bir şey bu. Her ikisi de ayrı ayrı güzel forumlar ama birleşmesi bana göre anlamsız. Ama birçok kişinin her iki tip forumda da accountu var.

« Yanıtla #6 : 07.01.2014 22:55:47 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
hydrogen güzel bir noktaya değinmiş.
 Farklı forumlar olsada sonuçta bu forumların hepsinin ortak bir noktası var ve bence bu forumlar, -x,+x,-y,+y eksenlerinde dolaşıyorlar,0 noktasından çok fazla uzaklaştıklarında zaten yok olup gidiyorlar.
  Ben kendimi en çok hangisinde multu hissediyorsam,yada oradakileri ne kadar kendime yakın hissediyorsam orada daha çok vakit geçiriyorum.Açıkcası sürekli birilerini eleştiren,insanlara yukarıdan bakıp kendini çok elit görenlerin olduğu yerlerde mesaj dahi yazmak içimden gelmiyor.Ama gördüğüm kadarıyla bizim forumlarımızın hiç birinde bunlar yok.
   Açıkcası hepsi bir boşluğu dolduruyor.

« Yanıtla #7 : 08.01.2014 17:17:52 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Açıkcası sürekli birilerini eleştiren,insanlara yukarıdan bakıp kendini çok elit görenlerin olduğu yerlerde mesaj dahi yazmak içimden gelmiyor.Ama gördüğüm kadarıyla bizim forumlarımızın hiç birinde bunlar yok.

Bir karıncaya göre çok bilge konuştun. Bizim forumlarda öyle sizin gibi zavallı mahlukatlara tepeden bakma olayı pek yoktur, bu konuda bir ölümlüye göre beklediğimden çok daha isabetli bir laf ederek beni şaşırttın.

« Yanıtla #8 : 09.01.2014 07:48:38 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Açıkcası sürekli birilerini eleştiren,insanlara yukarıdan bakıp kendini çok elit görenlerin olduğu yerlerde mesaj dahi yazmak içimden gelmiyor.Ama gördüğüm kadarıyla bizim forumlarımızın hiç birinde bunlar yok.

Bir karıncaya göre çok bilge konuştun. Bizim forumlarda öyle sizin gibi zavallı mahlukatlara tepeden bakma olayı pek yoktur, bu konuda bir ölümlüye göre beklediğimden çok daha isabetli bir laf ederek beni şaşırttın.

işte tevazu budur  ;D

« Yanıtla #9 : 09.01.2014 14:07:45 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bu mesajımla ilgili bana PM atan olmuş "abi nooldu birden?" falan diye. Arkadaşlar, joker benim kankalarımdandır ve espiri yaptığımı anlayacağına güvenerek bu mesajı yazmıştım ki o da tabii ki anladı. Herhalde birden tarihin en büyük göt kalkışını yaşamadım. Şakaydı. Açıklamak zorunda kalmasam da daha iyi olurdu ya neyse. :)

« Yanıtla #10 : 09.01.2014 15:25:32 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
sağolsun kardeşlerim,sevenlerimiz de varmış demek ehehehe. hakarete alıştımda,şu tartaklamalar olmasa daha iyi olcak  ;D
« Son Düzenleme: 09.01.2014 16:01:22 Gönderen: joker_ »

« Yanıtla #11 : 31.01.2014 17:41:00 »
Hızlı düğmeleri aç

commander64

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
joker_ bir chakmadır :P

« Yanıtla #12 : 31.01.2014 21:33:24 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
@joker : benim de canım çekti be, bi tane de ben vursam mı? :)

« Yanıtla #13 : 02.02.2014 20:13:42 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
@joker : benim de canım çekti be, bi tane de ben vursam mı? :)

vur  kardeşim sende vur :D