Gönderen Konu: Kendimi nasıl tanıtmalıyım  (Okunma sayısı 3607 defa)

Kendimi nasıl tanıtmalıyım

« : 03.01.2014 23:41:57 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Tr-demoscene forumuna hoşgeldiniz. Hangi kanal aracılığıyla bize ulaşmış olursanız olun, forumda yapacağınız yazışmaların daha etkili olması için bu forumla ilgili bağlamda kısaca (veya dilerseniz uzun uzun) kendinizi tanıtmanızı talep ediyoruz. Bu tanıtımda ne kadar "anonim" kalacağınız size kalmış, ancak genel olarak kendinizi tanıtırken, bizlerin neler beklediğinin anlaşılması açısından daha önce forumda tartışılmış olan şu noktaları hatırlatalım.

Kendini tanıtmanın genel tanımı kişiden kişiye değişir elbette. Bu tanıtımın ne kadar anonim, veya detaylı olduğu da çok önemli değil. Önemli olan ortamdaki kimliğinizin tutarlı olması, yanıltıcı olmaması.

Şöyle ki, daha once bu ortamlara hiç bulaşmamıs birisi, "Merhaba ben Zobortol, son iki uç yıldır programcılık öğreniyorum, küçükken C64'üm vardi. Bu forumu abc.com sitesinden buldum. Simdi de amacım C++'da ilerlemek" falan gibi bir tanıtım yaparak girebilir. Bu tanıtımda anonim olmayan hiçbirşey yok. Adı veya şehri bile geçmiyor. Ama bu forumla ilgili olan kısa bir özgeçmiş ve ilgi alanları ile ilgili bizlere bağlam sunuyor. Bu, daha sonra Zobortol'a atılacak cevaplarin daha odaklı olmasını sağlayacağı için güzel.

Ama aynı tanıtım aynı kelimeler ve bir de bakıyoruz ki Zobortol aslında hepimizin tanıdığı eski bir scener çıkıyor mesela. O zaman bu tanıtım "yanıltıcı, yalan" kapsamına gireceği için yanlış olurdu.

Öte yandan eski scener Zobortol dese ki "Merhaba ben eskiden Zirtcan/RulingBoys adıyla scenerdım, 92-95 arası Amiga'da aktiftim. O zamanlar Zobelek grubuyla çok didişirdik haha hey gidi gunler. Yeniden bu siteyi bulmak zevkli oldu" başımızın üstünde yeri var. Nitekim evet bu daha az anonim bir tanıtım, ama 92-95 arasi scene'de olup Zirtcan'ı tanımış olma olasılığı olan <10 kişi dışında hala gayet anonim.

Kimliğinizin tutarlı olmasından kastedilen şey bu. Sizi kim olarak biliyorsak hep o kişi kalın. Kim olduğunuz onemli. Bu yuzden bu forumla ilişkili olan özelliklerinizi kısaca tanıtan (ve yanıltıcı olmayan) birkaç sey soylemenizi bekliyoruz

Mesela:
- Bizi nereden buldunuz
- Geçmişte scene ile ilişkiniz oldu mu
- Scene yetilerinden hangilerine sahipsiniz/calışıyorsunuz (muzik, gfx, kod, hw, yazi, izleme vs)
- vs