Gönderen Konu: 7dx 2013 Parti Raporları  (Okunma sayısı 19842 defa)

7dx 2013 Parti Raporları

« : 22.12.2013 09:27:45 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Partiye katılan herkesin gözünden yaşananları duymak isteriz. Parti raporlarınızı bu bölüme yazabilirsiniz.

Ynt: 7dx 2013 Parti Raporları

« Yanıtla #1 : 24.12.2013 01:01:24 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
7dx2013 benim için hayli karanlık başladı. Mekandan video alamayacağımız gerçeği karşısında bir süre ne yapacağımı bilemedim.

Daha yeni varolmaya başlamış birşeyi , “onsuz olmaz” birşeye çevirmekte usta başka bir canlı yok gerçekten. Daha on beş yıl önce oturduğun yerden gezegenin öbür ucundaki partiye katılıp milletle sohbet edeceksin deseler, “hadi len” diyecek olan bendeniz, 2006-2008 arasında 7dx partilerini forumun başında mal mal geçiren bendeniz, 2008’den beri her partiyi online izleyince “aaa bu nasıl iş, nasıl olur da partiden live stream olmaz” falan gibi tavırlara girdim. Hayatım karardı. Zaten ortada ürün falan da yok.

Tabi bu tavır bütün algımı da kararttı. Ben kötü parti geçiriyorum ya, kesin partinin asıl mekanı da çok kötü geçiyor. Hiç ürün olacak mı acaba. Geçen yıldan da mı kötü olacak. Derken neyse ki kafamdaki mantıklı Nightlord her zaman olduğu gibi karamsarlaşan Nightlord’u yakasından tutup şöyle bir silkeledi, hatta bir tane de çaktı ağzına. “Ulan dallama, adam ol adam. Elinde data yok. Dötünden sonuç uyduruyorsun. Bre deyyus” diyerek beni kendime getirdi.

Açtım geliştirme laptop’ını açtım Visual Studio’yu. İlk 4K macerama başladım. Partiye bağlanamayıp ürünü kara deliğe göndersem bile önemli olan birşeyler üretmekti. En kötü ihtimalle kendi partimi yaşayacaktım.

Bu arada Norvax’la Cumartesi günü bir miktar skype’ımızı yaptık. Bir umut daha fazla insanla bağlanırız diye 7dx bana Google plus’ı kurdurttu. Hakikaten bugüne kadar kullanmamakla ne kadar doğru yaptığımı bir kez daha gördüm. İnsanların birbirini destursuz paldır küldür ekleyebilmesi, kullanıcı arayüzündeki kazmalıklar derken, bir daha da hayatta kullanmayacağıma kani oldum. Bu süre zarfında beni orada görüp de ekleyen arkadaşlardan özür diliyorum.

Bu arada 4K macerası da baya olaylı geçti aslında ama onu başka bir yazıda anlatacağım sanırım. Sonunda kasışlarım sonucu bir efekti müzik ve çözünürlük seçme ekranı aracılığıyla 12 K’ya indirdim. Daha indirmeye zaman kalmadı. Bunun sonucu olarak Not Quite 4K (“Pek de 4K olmadı” diye çevirsek en doğrusu herhalde :) ) ortaya çıktı. Bunun kötü bir isim seçimi olduğunu şimdi görüyoruz. Nitekim yakın zamanda 4K versiyonunu çıkaracağım. O zaman isim yalancı duruma düşecek neyse efenim :)

İşte ben bu NQ4K ile uğraşırken bir şekilde Ref parti mekanından internet denen o deryaya ulaşmayı başardı. O zamana kadar mekandan dışarı varan yegane baytlar, Domino’nun facebook ve retrojen’e gönderdiği 15’er karakterlik kısa mesajlardan oluşuyordu. Ref bir anda partinin çehresini değiştirdi benim için. Pazar günü itibariyle artık Ref aracılığıyla partideydim.

Burada bir parantez açıp Ref’e ful canı gönülden ultra süper teşekkür etmek istiyorum. Adam ne yaptı nasıl yaptı da internete bağlandı tam bilmiyorum (sanırım bir ögrenciye “Charm” büyüsü uygulayıp “password summon” skillini kullanmış) ama sonra o elde ettiği paha biçilmez baytpörsekındları benimle skype’a harcaması konusunda nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim. Oysa o anda makineyi dakika başına 50 TL’den internet cafe haline getirse, insanlar feysbuk’larını falan kullansalar belki bugün paraya para demeyecekti. Valla eksik olma Ref, aslansın, yücesin...

Partiye bağlanınca benim keyfim iyice yerine geldi. Önce Ref’le daldık sohbete derken arkadan bir diğer şahane insan Impetigo çıktı üçümüz bir süre süper muhabbet çevirdik. Bu süre zarfında Ref bir yandan beni akademik hayatıma yatırım yapmaya cesaretlendirmeye çalışırken, Impetigo da Ref’e “olm deli misin adama ne biçim nasihatler veriyorsun. Hiç hayırlı değil” falan diyordu. Neyse ben her iki bakış açısından da faydalanılacak bilimum bilgileri sömürdüm.

Sonra Ragnor’la uzun ve güzel bir sohbetimiz oldu. Ben partiden birkaç gün önce ilk defa Tale Worlds sitesine girmiş ve çok beğenmiştim. Zaten çevremde Microsoft ve Amazon’da çalışan, oyun endüstrisi veteranları hep Mount and Blade’den haberdarlar. Ve her muhabbet açıldığında ben de o oyunu yapan firmanın Türk firması olduğunu küçük başlayıp zamanla büyüdüğünü falan anlatırım. O yğzden Ragnorla konuşma şansı bulunca ona hemen buralarda dönen Mount and Blade muhabbetlerini anlattım. Tale Worlds’e başarılarının devamlarını diledim. Ragnor da içeriden perspektifiyle uğraştıkları konulardan bahsetti. Süper muhabbet oldu.

Bir ara çok kısa Joker geldi. Joker’le muhabbetlerde hep şöyle bir durum oluyor. Adam gelip kısaca hal hatır sorup, sevgiler sunup, “seni rahatsız etmiyim” gibi bir ruh haline girip uzaklaşıyor. Tabi Skype üzerinden bu diyaloğu yapmak da zor o ayrı konu. Ama abicim sen ne yapsan beni rahatsız etmezsin zaten merak etme :) İnşallah bi partide yüz yüze gelelim de şöyle oturup doya doya muhabbet edelim :)

Bu arada benim için en dumur olaylardan biri de Legatus ile tanışmak oldu. Kısa bir muhabbet üstüne yaptığı oyunu görünce daha da bir şaşırdım. Bence 7dshoot şahane bir oyundu. Süper bir oyun mekaniği aslan gibi hayata geçirilmiş. Ellerine sağlık valla. İkinci bir Joker vakası adeta...

Diğer bir güzel sürpriz de Infect ile tanışmak oldu. Yıllardır Infect ile bir partide rastlaşmak istiyordum. Kısmet bugüneymiş. Keşke compolardan sonra da görme şansım olsaydı. Bence Alien, bu partinin en iyi ürünlerinden biriydi ve Infect’in bugüne kadar yaptığı demoların hepsinden birkaç gömlek yukarıdaydı. Hatta bence bugüne kadar Türkiye’de çıkmış PC demoları arasında en iyi 10 içine girer. Tam olmuş bir demoydu. Detaylı inceleme yapacağım bilahare.

Yine araya sıkıştırabildiğime çok mutlu olduğum sohbetlerden biri de İlker’le geçti. Burada bir İlker parantezi açmak istiyorum.

Benim geçen üç dört yılda ki izlenimim şudur arkadaşlar. İlker süper bir adam. Acayip düzgün. Yaptığı işi en dogru şekilde yapmaya çalışan, en ince detaylara bile dikkat eden, dolayısıyla da disiplinli, az konuşan çok üreten fevkalade bir adam. Her yıl gelip retro oyunu inanılmaz detayda ve orjinaline bağlılıkla remake yapıyor. Iskalamıyor. Her yıl aynı derecede kusursuz remake’ler, deadline’a gecikmiyor. Kaliteyi düşürmüyor. Kısa yollar almıyor. Sadece geliyor ve takır takır süper kaliteli ürünleriyle partide yer alıyor. Hatta oyunları hemen hemen her zaman alması gerekenden az oy alıyor. Buna da sesini çıkarmıyor. Ertesi yıl yine şahane bir remake ile geri geliyor. Hakikaten ben şu satırları yazdıkça kendim şaşırıyorum. Bu güzel adam nereden çıktı nasıl bizi buldu diye. Söyleyebileceğim tek şey “Eksik olma İlker. Hep aramızda olmaya devam et”.

Derken yarışma saati geldi çattı. Ve güzelliklerin ardı arkası kesilmedi. Önce wild compodaki iki güzel eser ile silkelendik. Özellikle Bager’in çalışmasını ayakta alkışladım. Yine 7dx tarihinin en çarpıcı Wild compo ürünleri arasında bence. Ki  7dx wild tarihçesi deyince bir de bakıyoruz ki 12 yılda bazı çok baba ürünler var: Esas Invaders, Öz desert dream, Kinternational Karate gibi ürünlerin yanında Floppy’ne bandım da kendini taşıyan bir ürün olarak yerini aldı.

Müzik compo’da Black Diamond beni kelimenin tam anlamıyla uçurdu. Tabi skype üzerinde sesin çoğunu kaybetsem de duyabildiğim bölümüne tek kelimeyle bayıldım. Ardından Nexus’tan da süper zevk aldım. Lakin sonra ürünler yayınlanınca gördüm ki ben nexus’un en gaz yerini hiç duymamışım bile (şu SID bas baterisine düştüğü yer). Velhasıl iki gündür Black Diamond, Nexus ve Leonard Blyx’in Tsukimi’si loop halinde.

Piksel grafikte bu yıl bence çok kaliteli iki ürün gördük. WizOfWar’ın çalışması bence çok iyi bir fikire dayalı çok temiz uygulanmış süper bir çalışmaydı. Arcane’in çalışması da gerek piksel ustalığı gerek sanatsal detaylar ve fikir olarak çok çarpıcıydı. Bence iki ürün de genelde piksel art deyince aklımıza gelen şeyin ötesinde çalışmalardı.

Oyun yarışması 7dx tarihinin en çok sayıda bitmiş oyun barındıran ayağı olabilir. Neredeyse her biri açılış ekranı olan, bir düğmeye basılıp oyuna girilen, oyunda skor tutan, kazanılan kaybedilen falan oyunlardı. Daha detaylı değerlendirmeler sonra. Ama süper bir anektodu anlatmadan geçemeyeceğim. Ben nq4K’yı Ref’e mail atarak partiye gönderdiğim için ref ürünü gördü. O da o sırada kendi oyununu yarışmaya sunup sunmamakta kararsızlık çekiyormuş. Acaba fazla düşük kalite mi diye kaygılanırken nq4k’yı görünce rahat etmiş içi ve ürünü yarışmaya sokmuş. Bence çok da iyi etmiş, şahaneydi bence oyun.

Demo yarışmasında Setting ve Alien demolarının ikisini de çok beğendim. Hangisi birinci olsa şaşırmazdım. Alien teknik olarak daha büyük ve karmaşık olan demoydu. Setting ise daha cilalanmış demoydu. Her ikisi de bence çok kaliteli ürünlerdi.

Sonunda compolar bitip sonuçlar duyuruldu. Büyük sürprizler olmadı. Joker ve Return demo compoyu kazandılar (sonrasında Joker alçak gönüllüğünü gösterdi). Ben sonraki günlerde nq4k’yı daha da küçültürken, bir yandan da parti raporlarını ve ürünleri beklemeye konuldum.

Yine bir 7dx partisinden süper pozitif duygularla çıktım. Yine bir sürü güzel ve kaliteli ürün çıktı bu yıl. Bir sürü insan katıldı. Organizatörler ve Compec yine nice imkansız şeyi başardılar. Hafta başında için içime sığmaz halde ne yapayım ne yapayım, forum da yok derken aklıma, “bir blog yapsak, hiç kimse olmasa bile Hydrogen’i kesin razı ederim, ben de yazarım. Başka yazan olmazsa da en azından Hydrogen’in bu vesileyle yazdığı şeyleri okurum” düşüncesi geldi. Hydrogen’i chatte yakaladım ve demoglobin hayata geçti sonraki günlerde önce Endo siteyi domaine ve hostinge aldı ardından Skate tr-demoscene’i hayata döndürdü. Ben neye uğradığımı şaşırdım.

Hayat bize güzel sevgili demoscene severler.

« Yanıtla #2 : 24.12.2013 10:47:58 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
abi huzura çıkınca fazla kalamıyoruz,malum amerikanyalardan tek başına tüm salona yetiyorsun,millet huzura çıkmak için kuyrukta bekliyor :)
Demo kompoyu inan kazanacağımı hiç beklemiyordum,daha doğrusu skate ve hydrogen sonuçlar açıklanmadan önce,gelip olm yine sonuncusun dediklerinde,'hiç önemli değil,önemli olan katılmak' demiştim,parti raporumda da yazmıştım,benim favorim infect'in demosu Allien'di.

« Yanıtla #3 : 24.12.2013 12:39:37 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
12. 7DX Partisini geride bıraktık. İlk başladığımızda bu kadar uzun süre devam edebileceğimizi tahmin edebilirmiydik bilmiyorum. Ancak 7DX hep alacağımız zevki düşünerek yaptığımız bir “pure spirit” organizasyonu idi, herhalde hala zevk alıyoruz ve bu sebeple hala yapıyoruz. Gelecek nasıl şekillencek, 7DX’ler 7EX’lere tıransfer olurmu bunu şimdiden söylemek güç, ancak harika bir parti geride kaldı. Ve bu partilerde yaşananları unutmadan, taze taze tarihe not düşmek gerekli.

Öncelikle bu sene 7DX’in hazırlık süreci son derece sıkıntılı geçti desek yanlış olmaz. Parti öncesinde ters giden pek çok şey oldu ve hatta terslikler parti süresince de yakamızı bırakmadı. Ancak scenein melekleri bizi koruyor olsa gerek ki hiç bir terslik partide önemli bir aksaklığa neden olmadı.

Yaşanan sıkıntılardan bahsetmek gerekirse;
Skate’in PC’si partiden bir gün önce göçtü. Caisson’un compo makinesine Windows 7 kurulamadı. Hatta Caisson’un yoğun iş programı dolayısı ile kurulum işleri parti gününe sarktı. Bu aksiliklerden dolayı, partinin ilk günü dev ekrana bağlayacak PC bulamadık ve ilk gün akşama kadar Demo yayınlayacağımız yerde, soft müziklerle ortamı kurtarmaya çalıştık. Ayrıca Windows 7 gerektiren stuff çıkmasın diye dua da ettik.

Bir başka aksilik Compec’in eşyalarını araba ile taşınırken yaşandı. Cuma akşamı 17:00 gibi Compec 7DX 2013 sorumlusu Pınar’ın direktifi ile Boğaziçi Üniversitesi güney kampüsüne ulaştık. Önce kokteyl masaları alınacaktı öncelikle. 4 masanın 2 tanesini arabaya sığdırabildik. Ancak kampüs kapısına doğru yollandığımızda garip bir trafik yoğunluğu olduğunu gördük. Yanımda Compec’den Mustafa vardı, böyle bir trafiğin normal olmadığını söyledi. Kapıya vardığımızda ise, eylem olduğunu(ne için olduğunu hala bilmiyorum, ama ülkemizde eylem yapanlar genelde haklı oluyorlarJ) Toma’ların falan pozisyon aldıklarını fark ettik. Kampüse giriş tamamen kapalı idi, çıkış ise açıktı. Masaları kuzey kampüsüne bıraktık ama kalan eşyalar için döndüğümüzde içeri giremedik. Compec’den arkadaşlar masaları sırtlanıp kapıya geldiler. 2nci sevkiyatı bu şekilde hallettik. 3ncü sevkiyatta Compec odasındaki eşyaları taşıyacaktık. İçeriye normalde giriş olmayan, Boğaziçi Üniversitesi’nin arka sokaklarından dolanarak, kale kapısı diye bir yerden girdik. Neyseki görevli hiç zorluk çıkarmadı. Tabii compec’in eşyaları için benim emektar Nissan Almera N16′ım küçük geldi, aslında Compec’in daha önce belirtmedikleri şekilde kamyonete ihtiyaçları olduğunu düşündümJ  Compec başkanlarından (bir ton titleları var hatırlayamadım) Hande, kulüp odasında ne var ne yoksa nerdeyse hepsini aldı.  Arabanın bütün hacmini doldurduk. Geri geri gitmede yer yer sıkıntılar yaşak da ekipmanları sağ salim, biber gazı vs. yemeden Kuzey Kampüsüne ulaştırdık.

Diğer bir aksilik, parti streaming ekipmanının getirilmemiş olmasıydı. Malesef 7DX 2012 gibi kaliteli bir internet yayınından 7DX 2013 mahrum kalmıştı.

Ve en büyük aksilik, network’den sorumlu görevlinin hafta sonu bütün interneti devre dışı bırakıp gitmesi idi. Cumartesi günü, 7D4′den beri yaşadığımız en büyük internet erişim felaketi vuku buldu. Ayrıca intranetin de çalışmaması, cumartesi akşamı yapılması gereken yarışmaların pazar gününe ertelenmesine neden oldu.

Aksilikleri bir kenara bırakırsak partiden bir kaç gün önce, Compec’den Pınar’ların özel ricası üzerine Mario Cutout’u (Baş geçirilen resim) yaptım. Gerçi Pınar’ların tasarımdan farklı oldu. Ama çekilen resimler tatmin edici komiklikte çıktılar.

Parti öncesinde Endo ve benim, Compec ile yaptığımız toplantıdan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi, Compec, Boğaziçi üniversitesi öğrencilerinin kurduğu bir bilişim kulübü (namı diğer bilgisayar kulübü). 7DX organizasyonu, 7d6’ya katılmış Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlilerinden sevgili Şükrü Kuran sayesinde, Boğaziçi üniversitesine taşındı. 7d7 ve 7d8’in ardından 7d9 ile birlikte Compec de organizasyona dahil oldu ve 7dx organizasyonlarının çehresi değişti. Compec, çok sayıda öğrencinin desteğini bünyesinde barındırıyordu ve organizasyona tam destek vermeleri ile, free yiyecek-içecek olayı 7dx’in standardı haline gelirken, temel organizasyon, mekan ayarlanması, tanıtım, sponsor bulunması gibi önemli konularda majör destekçi konumuna geldi. Ayrıca partinin 70-80 katılımcıdan 160-200 katılımcıya ulaşmasında, Compec sayesinde Boğaziçin Üniversitesi öğrencilerinin partiyi sahiplenmelerinin ve her partiye iştirak etmelerinin rolü de büyük.

Ancak bazı konular var ki, parti öncesi yaptığımız toplantıdan önce pek idrak edemediğimi fark ettim. Öncelikle maddi sponsor davası bu senenin baş konularından biri idi. Taleworlds(Mound and Blade’in yapımcısı) bu sene önemli bir hamle ile, organizasyona sponsor olmayı teklif etmişti. Ancak bu sponsorluk teklifi partiden 2-3 hafta önce bize ulaşmıştı. Bu süre, partinin biz core-organizatör yani “7dx organizasyonunun scener bölümü” tarafından en çok önemsenen konu olan, ödüllerin açıklanıp, parti stufflarına etki etmesi için son derece yetersizdi. Boğaziçi Üniversitesi kuralları ile ilgili bir takım mevzuatlar, bu sponsorluk davasında bazı pürüzlere yol açıyordu.

Biz de bu pürüzlerle ilgili olarak sponsorluğun zaten stuff üretimine çok katkıda bulunmayabileceğini  ve en kötü ihtimalle seneye aktarılabileceğini vs. konuştuk. Ancak bu sürede Compec’in bu tarz bir sponsora ne kadar ihtiyacı olduğunu öğrenmiş olduk. Her sene parti ile ilgili masraflar nedeni ile kulübün maddi olarak 7-8 ayda toparlanabilecek bir yükün altına girdiğini bize belirttiler. Bütün o bedava ikramlar, üyelere bastırılan t-shirtler, görevlilerin hafta sonu katılsalar da katılmasalar da masraflarının karşılanması vs. tamamının Compec’in kasasından çıktığını anlattılar. Biz de, masrafları kısmayı önerdik. Bu esnada Compec ve öğrenciler açısından ikramların, t-shirt’lerin vs. ne kadar önemli olduğunu, öğrencileri bu şekilde çektiklerini, 7dx’in böyle bir üne kavuştuğunu ve bu ünün onlar için ne kadar önemli olduğunu işittik. Yani biz ne kadar demoparty’nin “demo” kısmı ile ilgiliysek compec’li öğrenciler de o kadar “party” kısmı ile ilgililerdi. Bu olayı anlatışlarındaki içtenlikten de çok etkilendik. Sonucunda Taleworlds’un sponsorluğu Compec’in yükünü önemli ölçüde azalttı.

Ayrıca, katılımcı sayısının sürekli artması ancak scener ve scene ürünü sayısında kayda değer bir gelişme olmaması konusunda endişelerimizi dile getirdik. En azından Compec’den ve BOUN’den ilgilenenlere, bir programlama ve piksel grafik workshop’u gerçekleştirmeyi teklif ettik. Çok hoşlarına gitti. Partiden önce gerçekleştirilecek bu workshop’lar “kar yağışı” nedeni ile parti içerisinde müsait bir zamana ertelendi. Piksel compo için zaman bulamadık ama Purebasic workshop’u yapıldı ve partide bir stuf çıktı. Ayrıca wikipedia gibi önemli ortamlarda partinin ve scene’in tanıtımının yapılmasını da bilinçlendirme çalışmaları kapsamında ortaya attık. Seneye bununla ilgili bir şeyler yapılabilecek.

Partinin hemen sonrasında compec organizatör ekibi ile konuşurken “güzel oldu ama bu sene Algida yoktu. Açıkçası Algida’nın olmadığını öğrendiğimizde yıkıldık” cümlesini kurdular. Ben de dedim ki “demo çıkmadı yıkıldık demenizi anlarım ama arkadaşlar, 6 senedir demoparty düzenliyorsunuz, Algida gelmeyince yıkıldım ne demek” Ardından “biz çok bilmiyoruz ki demolar konusunda, eğitim vs. verseniz” yanıtını aldım. Kısaca parti öncesinde istediğimiz “scene konusunda bilgili katılımcılar” davasının ve Compec’in sürekli değişen yönetici ve üyelerini bilgilendirecek bir “bilgi aktarımı” yöntemi geliştirmenin önemini bir kez daha idrak ettik.

Gene 7dx 2013 öncesi yapılan toplantılarda ve parti esnasında 2014 ile ilgili bazı fikirler de konuşuldu ancak bu başka bir makalenin konusu olabilecek kadar uzun.

Tekrar 7dx 2013’e dönersek, öncelikle bu partide, senelerce idrak edilmesine çalıştığımız bir konunun sonunda bilincine varıldığını gördük. Biz 7dx partilerinin Türkiye’de görsel programlama, grafik, müzik vs. gibi konularda bir yetenek havuzu olduğunun fark edilmesini isterdik. Sponsorlarımıza, “bakın geleceğin developerları, bu partide bir araya geliyor” şeklinde tanıtım yapardık ancak genelde pek anlaşılmazdı. Bu sene 7dx’de, kendi firmaları için yetenekli eleman arayan firmalar dahi mevcuttu. Öncelikle 7d5’den beri 7dx’in müdavimi olan Özgür Soner (Madbyte Games Executive Prodüktör) her sene verdiği seminerlere bir yenisini ekledi. Gene Ali Erkin (Taleworlds İletişim Direktörü) hem 7dx’e Taleworlds’ün sponsor olmasını sağladı, hem de Taleworlds’ün projeleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca ismini hatırlayamadığım yabancı bir katılımcı, firması için yetenekli elemanlar arıyordu. Velhasıl, seneye yani 7DX 2014’de, GDC kadar olmasa da (Game Developers Conference) 7dx çatısı altında, firmalarda çalışanlar developerlarla, yetenekli gençleri bir araya getiren mini bir meeting düzenleme planını uygulamanın mantıklı olacağını düşündüm. (Bunu Özgür’le 2 sene önce konuşmuştuk) Artık scenerların yaş ortalaması da arttığı için, bir çoğunun kendi firmaları da mevcut veya çalıştıkları firmalarda önemli yerlerdeler, bu da imkanlarımızı arttırıyor. (Mesela Skate, Beaker Entertainment’ı kurdu)

Özgür Soner ve Ali Erkin’in seminerleri ile birlikte, Furkan Bakır’ın oldukça ilgi çekici 3d Printing semineri de canlı uygulamalar ile partiye renk kattı. Açıkçası çıktıları gördükten sonra bir 3d Artist olarak bayağı heyecanlandım.

Akşam başlayan klasik oyun yarışmasına oyun seçmek ve makine hazırlamak bu sene oldukça zorlandığım olaylardan biri idi. Açıkçası 7d4’den beri aralıksız gerçekleştirdiğimiz “Klasik oyun yarışmaları”na her sene farklı oyun bulmak oldukça zor bir hale gelmeye başladı. Oyunun 3-5 dakika içerisinde sonuçlanacak kadar hızlı, parti mekanında hiç oynamamış insanların adapte olabileceği kadar basit, hilecileri ön plana çıkaracak oynanış abuse’ları içermeyecek kadar iyi tasarlanmış (Barbarian mesela tekmenin lüzumsuz güçlü olması nedeni ile bilenler arasında kılıç dövüşünden çok tekme savaşına dönüşüyor), elimizdeki sınırlı ekipmanı parçalamayacak kadar Joystick Friendly (Asla Dechatlon veya Combat School oynatmayacağız) ve yayınlandığı dönemde iyi bilinecek kadar klasikleşmiş olması gerekiyor. Açıkçası birbirine karşı yarışılan oyunların sonuna geldik. Kickoff 1, maalesef 10 dakikalık sürenin kısaltılamaması nedeni ile oynanamadı bu sene. Falcon Patrol da oyuncular düşündüğümden daha başarılı olsalar da (oyun süresi biraz uzadı) genel olarak zevkli bir compo oldu. Enteresan bir anektod, Falcon Patrol turnuvasını kazanan İlker Görkem arkadaşımızın, tesadüf eseri compo için remake’ini yaptığı oyunun da Falcon Patrol olması. İlker gene de kolay kazanmadı. Pek çok zorlu rakibi vardı. Yeni nesilden de başarılı Falcon Patrol oyuncuları çıktı.

Akşam ikramı gerçekten güzelmiş. Ben kaçırdım maalesef. Parti süresince herhangi bir aç kalma sıkıntısı çekmedim ki bu sene hiç dışarıdan yemek söylemedim. Çok sağlıklı beslendiğim söylenemez ama, bir Yoga master gibi düşünürsek, ruhun beslendiği durumlarda bedensel gıda eksikliğinin çok da bir önemi olmadığını belirtebiliriz.

Ayrıca bu sene gece yarısı, Compec’den elemanlar, kapı girişinde eğlence düzenlediler. Müzik ve dans ile birlikte, “real party outside” mottosunu 7dx’de yaşattılarJ Skate ve Endo ise yaptıkları bir animasyonla bu party’i renklendirdiler. Bu sene partide daha çok eğlenildiğine tanık olduk, katılımcılar sonunda bunun gerçek bir parti olduğunu anladılar J

Parti süresince çok sayıda kişi ile muhabbet ettim, hepsini hatırlayamayacağım. Sabahleyin Kadem’le 1541U’da demo izledik. Ref’le scene konusunda bayağı uzun muhabbet ettim. Scene’deki genel hype ve adaletsizlik konuştuğumuz konulardan aklıma gelen bir tanesi. Gene Lw3d ile, CG(Computer Graphics) alemlerini çekiştirdik. Eski ve yeni arasındaki farklılıklar, sürekli çıkan toollara ayak uydurma zorunluluğu, forumlara dadanan abuk tipler vs. Joker’a demosu için 1000’lik alana sığacak müzik bulamadım maalesef. 1000’lik alana ancak radyo cıngılı olur Joker’ciğimJ Matahari ile Türkiye’deki developement ortamları ile ilgili bir terapi muhabbeti yaptık. Arada Ragnor’da katıldı muhabbete. Ayrıca eski dostum Bager’le bayağı muhabbet ettik. Çeşitli üniversitelerde ve yüksek okullarda öğretim görevlisi olarak çalışan Bager’le demoscene’e stuff üretmek amacı ile  denetimini biz scenerların yapacağı demo ödevleri vermeyi kararlaştırdıkJ Bir de süper Wild yayınladı Bager, tam scene styleJ Arada eski organizatörlerden Bakkada’nın uğraması güzel sürpriz oldu. Ayrıca Drey de sürpriz güzellikte bir çalışmasını dinletti. Parti süresince beste yaptığı için pek muhabbet edemedik gerçi Drey’le. Domino ile Zomco ve Zonguldak ekibi ile ilgili muhabbet ettik. Bu Zonguldak, silikon vadisi gibi bir yer, taşı toprağı yetenek arkadaşJ Scene’e geri dönmeye karar veren ve beni çok mutlu eden Digahole ile 1541 U’da onun sevdiği demo tarzının, henüz izleme imkanı bulamadığı modern? örneklerini izledik. Ayrıca gene oyun geliştirme sektörü hakkında bayağı muhabbet ettik. İmkan bulduğunda mutlaka katılan önemli isimlerden Impetigo ile muhabbet ettik, kendisi Python’larımdan birini tamir etti. Nightlord ile webcam üzerinden muhabbet etme şansı bulduk.

Gökhan (super Zbrush staff), İKV gamemaster Nihat, İKV Gm’lerinden Captain Atx, eskiden Turbo’nun yaptığı işi yani realtime pixellemeyi artık kendisi yüklenen grubumdan Arcane, İlker Görkem, Commodore Fan, Axon/Return, Axon/Bronx(kendisi her sene bir yolunu bulup katılır), Spaztica, Ufuk Çetinkaya ve bir sürü kişiyle muhabbet ettim, şu anda hatırlayamıyorum. Tabii ki, yoldaşlarım Endo ve Skate ile maksimum organizasyon geyiği yapmışızdır.

Partinin bana göre en büyük eksikliği neydi? Datura’nın olmayışı. Datura bu partiye katılmayarak, seneden seneye azalan 7dx katılımına nokta koydu. Böylece bütün partilere katılan kişi sayısı 2’ye düştü (ben ve Skate, Endo bir partiyi askerlik dolayısı ile kaçırmıştı) Her sene muhabbet ettiğim insanlardan Alcofribas gene eksikliğini hissettiğim bir isimdi. Bu sene Beast de işleri dolayısı ile katılamadı. Uzun süredir katılmayan Vigo, Turbo, Wisdom vs. saymıyorum zaten, onlarsız parti gerçekten hep eksik olacak.

Son olarak compolara değinmek istiyorum. Bütün compo ürünlerini ayrı ayrı inceleyecek olmakla birlikte, gerçekten beklediğimden daha iyi bir compo izlediğimi belirteyim hem ürünlerin sayısı hem de kalitesi açısından. Hatta kalitenin bu sene sayıyı solladığını görüyoruz. Infect’in demosu, Joker’in demosu ve Nightlord’un compo filleri ile democompo bu sene yeterli katılıma ulaştı. Game compo gerçekten çekişmeli geçti, çok sayıda bitmiş oyun vardı ve oyunların kalitesi ortalamanın üzerindeydi. Wild, Pixel ve Freestyle art kategorilerinde 2 şerden 6 katılım olmakla beraber bu entrylerin hepsi çok kaliteliydi kanımca.  Mp3 ve Chipmod müziklerin ortalama kalitesi oldukça yüksekti. Ayrıca seneler sonra ilk kez bir scripting katılımı ile karşılaştık.

Ve 200 barajını aşan sayıda katılımcısıyla, eğlencesiyle, yemesi içmesiyle, yeterli katılım ve yüksek kalite içeren composu ile 7dx 2013, harika bir parti olarak hafızalarımıza kazındı. Başta Compec olmak üzere emeği geçen herkese, sponsorlara, katılımcılara ve yarışmacılara teşekkür ederim.

Hydrogen

« Yanıtla #4 : 24.12.2013 14:54:10 »
Hızlı düğmeleri aç

joker_

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Bu yılki parti öncesi,partide bir ürün yayınlamak için epey bir yoğun çalışmıştım.Yetiştirememenin sıkıntısını yaşarken,birde hersene Van'dan katılan spritus'la son hafta konuştuğumuzda,sınavı olduğundan gelemeyeceğini öğrenince bütün keyfim kaçmıştı.Neyseki bu muhteşem adam partiye 3 gün kala nefis bir 'setting' logosu çizerek,demonun kalitesini yukarı çekmişti.Demo tam olarak bitmese bile %80 bitmiş sayılırdı.Neyse artık onuda partide fixleriz.       

Cumartesi günü saat 2 civarı Rumelihisarı'nda otobüsten indiğimde,karşımdan tanıdık bir sima bana doğru yaklaşıyordu.Yanındaki arkadaşı ile koyu bir sohbet içerisinde olan Ragnor,beni fark etmeden yanımdan geçip gitti.Hemen peşinden koşup yakaladım tabii.Sen kalk Ankara'lardan gel,birde selam verme,yok öyle .Ragnor la ayaküstü sohbetten sonra,yemeğe gittiklerini öğrenince peşlerine takıldım.Hisarüstünde bir cafede yemek yedikten sonra,parti mekanına geldiğimde,içerisi pekde kalabalık sayılmazdı.     

İçerideki masaların birçoğu henüz boştu ve bu sene daha dip taraflarda oturup,bir an önce demodaki yarım kalan yerleri bitirmek isteği ile salonun en arka tarafına geçtim.Çantamı bıraktıktan sonra etrafta kimler var şöyle bir bakayım derken,karşımda bir kasa dolusu retro çihazı görünce,'Özkan erken gelmiş' dedim kendi kendime. .Fakat erken gelen Ardaymış .

Neyse içeride kimseyi göremeyince dışarıya bakmak için çıktığımda,Gokce ile karsilastik,ayakustu sohbet ederken lw3d ve Tolga cikageldi.Tanidik simalari gormek insani neselendiriyor.Biz sohbete dalmisken,yanimizda ilk partim rehberini okudugu belli olan bir kisinin,yanimizda durdugunu ve sohbete girmeye calistigini fark ettigimizde,forumdan tanidigim fakat yuzyuze tanisma firsatim olmadigi,AmonR ile tanismis oldum.

Disarida 5 kisi retro alemini kurtarmaya calisirken,arda ve doMINO'da bize katıldı.Eh artik iyice neselenmistik,epey bir sohbetin ardindan birazda soğuğun etkisiyle iceri girdik.Ben ilk giriste kayit olmadigim icin,hemen kapidan girer girmez ameliyata aldilar.

Basarili bir operasyonun ardindan iceri girdigimde,skate ile karsilastik(artik beni gordugunde tanimamazliktan gelecek birgun  ) cunku partiden önceki son hafta onlarda kamp kurmustum.Zaten beni gorur gormez 'merak etme kardesim bug lari fixleriz,bu aksam' dediginde,derin bir ohh cektim.Cunku demodaki buglari cok ugrasmama ragmen fixleyememistim.

Tam masaya dogru ilerlerken Endo ile karsilastik.Kendisi her daim guleryuzuyle karsiladi.Ben bu adam ile ne zaman sohbet etsem, hep pozitif enerji aliyorum.

Bir ara gozum yerde duran kocaman bir kasaya takildi.Gerci kasa tanimlamasi biraz hafif kalirya neyse.Kimin olabilir diye dusunmeye gerek yok,tabiki compo makinasi ve sahibi'de caisson  kardesim benim,bilgisayara sistem kurmakla mesguldu.Biraz sohbet edip yerime gectim.

Hisarustunde baska islerim oldugundan bir ara disari cikip,geldigimde icerisi epey kalabalik olmustu.Kapida arcane ile karsilastik,biraz sohbet ettik sonra iceri girdigim de hydrogen'i gordum.Sagolsun kendisi sene icerisinde party'e su kadar kaldi,bu kadar kaldi gibi mesajlarla bana surekli gaz verir.Ilk sozu naptin bitirebildin mi oldu zaten

Artik su demoyu bitirmem lazim durtusu ile masaya dogru ilerlerken,sevgili blackturk ile karsilastim,hemen yaninda wizofwor(Gokhan) ve ozkano vardi.Epey bir sohbetin ardindan Ilker Gorkem ile karsilastik.Kendisi gercekten guzel bir remake yapmisti,onceden biraz oynama imkanim'da oldu.

Saat artik iyice ilerlemeye baslamisti ve benim demoda yapacak bir ton isim vardi.Fakat icerideki ortam o kadar guzeldiki bir turlu kopamiyordum.Ancak bir yerdende baslamak gerekiyordu.

Evet en iyisi bir an once baslamak diyip ise basladim,o sirada sevgili gokhan özkan gelince yine yarim biraktim  bu demo bitmeyecek.Gokhan partiye iki arkadasi ile birlikte gelmisti,kisa bir sure sohbet etme imkanim oldu,fakat seneye herseyi onceden bitirip gelicem,bu sene dersimi aldim.Onumdeki masada Arda amigayi,spectrumu kurmus,millet catir catir oyun oynarken içim gitmesine ragmen yerimden kalkamiyordum.

Artik saat gece yarisini gecmisken skate 'dayan joker_,yettim gari'  diyerek geldi.Cok cetin gececek bug fixleme maceramiz baslamis oldu boylece.Biz skate ile şu niye böyle,bu niye böyle oluyor diyerek konusurken,hemen yanimizdaki wizofwor da fullscreen pixellemeye ugrasiyordu.Tabii bizim sesimizden nasil konsantre olacak orasi tam bir muamma  fakat hakkini yemeyelim gercekten cok guzel bir is cikartti.

Bir ara skate'i cagirdiklarinda bizde wizofwor ile hava almak icin disari ciktik.Disarida infect ile karsilastik.Oda demo yu birakip hava almaya cikmisti.Epey bir sohbetten sonra iceri girdigimizde,drey bir köşeye cekilmis,bana dokunmayin der gibi kulakligini takmis yarismaya muzik hazirliyordu.

Skate benden once gelmis,buglar ile ugrasiyordu.Zil caldiktan sonra sinifa giren ogrenciler gibi sessizce yanina oturup seyretmeye basldik tabii.Artik nasil becerdiysem buglar bitmiyordu bir türlü.Bir ara lw3d nin oldugu masaya gözum takildiğında,koyu bir sohbete dalmislardi,kendi kendime 'ah ulan ne vardı bunu son güne bırakacak,millet muhabbetin dibine vuruyor' diye hayiflanip isime dondum.

Sabah olmus herkes derin bir uykudayken skate,wizofwor,arda ve ben ayaktaydik.Tabii arada Hydrogen sağolsun bizim demoya müzik ayarlamaya çalıştı,fakat onda 1000'lik alana sığacak müzik bulamadık.Hydrogen abicim napalım bizimkiler mini minnacık dentrolar,öyle 2000 üzeri müzikler'e yazık olur.Artik gözler kapanmaya calisiyor,biz kapatmamak için direniyoruk.Iyice acikmistikki disarida kurulan gozleme tezgahi imdadimiza yetisti.Disari cikip bir gozleme alip iceri girdik.Fakat ne varki bir gozleme kesmemisti.Ben skate'e abi gozleme cok az kaldi eniyisi dışarı çıkıp kahvalti yapalim hemde aciliriz diyince,wizofwor ve skate ile birlikte kahvalti icin disari ciktik.Geldigimizde uyuyanlarin bir kismi uyanmis,bir kismi uyuyordu.

Bu arada arda laptopta nightlord ile sohbete dalmis konusuyordu.nightlord'dan demo gelecegini duyunca yine sonuncu olacagiz dedim.Artik compo icin süre dolmak üzereydiki bizim isimizde bitmisti.skate olmasa ben o bug lari cok zor fixlerdim.

dayanın az kaldı bitiricem birazdan.....

Ragnor demoyu organizasyona teslim edince,derin nefes aldim.Tam bu sirada axon(Murat) yanimiza geldi.gerci cumartesi gunu gelecekmis fakat aksilikler cikinca pazar gelebildi.

Gecen sene demo compoya katilim olmamasindan dolayi,bu sene katilim oranini merak ediyordum.nightlord ve infect'i biliyordum,bunun disinda baska demo varmiydi merak ediyordum.Bu sene zomco dan demo bekliyordum,fakat doMİNO olmadigini soylemisti bir gun evvel.

Neyse compolar baslamisti.Önlerde bir yerlere kurulup izlemeye  koyuldum.Bu sene compolara katilimin yüksek olmasi gercekten sevindirici bir gelisme.Özellikle oyun yarismasi muhtesemdi.Açık söylemek gerekirse oylama sirasinda en cok zorlandigim kategori oyun oldu.Hepsi birbirinden guzel olan oyunlar icerisinde,en cok ilgimi ceken nightlord un dokumanlarini okuyarak c64 oyunu yapan genc kardesimizin oyunu oldu.Aslinda bir gun once ragnorun yaninda karsilastigim ve yardim edecegime söz verdigim halde,kendi kıçımı toplayamadigim icin yardim edemedigimden dolayi,kendisine bir özür borcum var.

Muzik,pixel,wild,oyun,demo derken yarismalar bitmis sonuclar belli oluyordu.Bu sirada bizde infect mag murqx ve wizofwor ile disarida biraz sohbet edelim dedik.

Mag abicim wild compodaki ürünün gerçekten çok harikaydı,biraz daha kassan sağlam bir demo olurmus,artik seneye senden demo bekliyorum.

Sonuclar aciklaniyor denince iceri gectik.Demo compoyu bizim kazandigimizi dyudugumda gerçekten çok şaşırdım.Burayi biraz açmak istiyorum.

Öncelikle bizim demo'yu birinciliğe layik gordukleri icin herkese çok tesekkur ederim.Fakat infect in demosu bizimkinden daha saglam bir demoydu ve benim favorimdi.

Fakat nightlord un 4k demosu ustalik eseri bir işti.Her ne kadar birinci oldugumuz icin sevinsemde,bütün samimiyetimle söylüyorum,infect in demoyu dusununce biraz buruk sevinc oldu benimkisi.

Bu parti'de çok isteyipte bir türlü sohbet edemediğim tüm arkdaşlarımdan özür diliyorum,bir sonraki partide inşallah bol bol sohbet ederiz.

Artık bir parti daha geride kaldı,şimdi biraz yorgunluğun yanında,damağımızda kalan bu tat'la bir sonrakini iple çekiyoruz.

Özellikle her sene olağanüstü efor sarfedip,aylar öncesinden hummalı bir şekilde çalışarak,herşeyin kusursuz olmasını sağlayan organizasyon ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır.Varolun.

Saygılarımla
joker_

« Yanıtla #5 : 24.12.2013 19:36:43 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Tam anlamıyla bir parti raporu sayılmaz ancak içinde parti raporumsusu da barındırıyor son bölümde.

http://demoglobin.com/2014e_bir_hafta_kala/

« Yanıtla #6 : 30.12.2013 23:36:00 »
Hızlı düğmeleri aç

Infect

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
parti raporları için ellerinize sağlık arkadaşlar..
organizatör arkadaşlara ve katılan herekese teşekkür ettim.
Ürünlerde  geçen senenin acısı çıktı sanki:).

« Yanıtla #7 : 31.12.2013 11:49:13 »
Hızlı düğmeleri aç

LeonardBlyx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Yanarım yanarım, what is love sahnesini kaçırdığıma yanarım xD okurken gülmekten gözümden yaş geldi xD

« Yanıtla #8 : 17.09.2014 00:43:15 »
Hızlı düğmeleri aç

LeonardBlyx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Bu arada, 2013 sonuçlar kısmında Dmurti tarafından yapılmış Composition isimli parçayı açamıyorum, bende mi sıkıntı var, yoksa dosyada mı?

« Yanıtla #9 : 23.09.2014 15:29:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Denedim, download ediliyor ve VLC ile çalıyor parça bir problem göremedim.