Gönderen Konu: winsxs  (Okunma sayısı 12462 defa)

winsxs

« : 31.01.2013 08:50:16 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Harddiskimde yer açmaya çalışıyorum. Diski treesize aracıyla taradığımda en çok yer kaplayan klasörün windows/winsxs klasörü olduğunu gördüm. Biraz araştırdım Windows 7 ve 8 bu kalasörde system32'nin backuplarını tutuyormuş. ıçindeki dosyaları silmeyin uninstall için ve güncelleme esnasında gereklidir deniyor. Ancak hep 5-6GB civarında boyutlardan  bahsedilmiş. Bu klasör bende 25GB :eek: Sizde durum nedir? Normal mi?

winsxs

« Yanıtla #1 : 31.01.2013 11:21:30 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Windowsu kuralı iki buçuk ay oldu ve 11,4gb
Bu dizini silebilmek benim gibi birine şahane yer sağlardı (64gb ssd kullanıyorum ekonomi olsun diye sanal diski bile 512mb'a indirdim).
Haber verdiğin için çok sağol wizofwor, biri çıkıp "bunu silmek güvenli" derse hemen sileceğim :)
Bilgehan Korkmaz

winsxs

« Yanıtla #2 : 31.01.2013 22:08:08 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
komple C:\windows klasörünü kaldırabilirsiniz. tamamen güvenli.

winsxs

« Yanıtla #3 : 31.01.2013 23:00:43 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
hayir winsxs klasorunu silmek guvenli degil. Bu klasor "Windows Side by Side" tabir ettigimiz versiyonlama yaklasiminin bir sonucu. Malesef System'de yer alan bilimum kutuphanelerin zittin tane degisik versiyonuna bagimli olan zittin tane degisik uygulama var dunyada. Bu uygulamalarin calismaya devam edebilmesi icin bu kutuphanelerin birden fazla versiyonunun ayni anda sistemde var olmasi gerekiyor. side by side versioning bu demek, ve vista ile basladi

winsxs

« Yanıtla #4 : 02.02.2013 17:49:47 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@wizofwar, benim folder 2009 Aralık'tan beri 15.3 GB olabilmiş. Rekortmenimiz sensin, tebrikler. :)

Benim bildiğim silmenin tamamen safe olduğu tek dosya *_blobs.bin manifest cache dosyaları. Konumu "winsxs\ManifestCache"'de bulunuyor. Bu dosya bende 313 MB'a ulaşmış örneğin. Bu dosya sende daha büyük de olabilir. Silebilirsin, bir sakınca yok. Yalnızca bir cache dosyası ve yeniden yaratılacaktır. Ama zamanla yine eski boyutlarına ulaşabilir elbette ki. Kısacası kalıcı bir çözüm değil. Bunun haricinde winsxs'i eski system32'nin daha hızlı büyüyen versiyonu olarak da düşünebilirsin. Yani ne kadar ekmek (software), o kadar köfte (disk space). Bana 10 GB fark attığına göre ya aşırı uygulama ya da aşırı oyun kurmuşsun diye tahmin ediyorum. :)

winsxs

« Yanıtla #5 : 04.02.2013 16:58:48 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Anladığım kadarıyla kurduğunuz bir programı daha sonra kaldırdığınızda dahi programla beraber kurulan side by side zamazingoları bu klasörde kalıyormuş. Yani içinde kullanılmayan şeyler de olabilir ama bir temp değil, emin olmayacağımız için silmemek lazım. ılerde ayrı bir uninstall toll gelebilir gibi bir şeyler okudum.

ılk bakışta çok süper bir fikir olarak görünen side by side'ın böyle abuk durumlara yol açması da ilginç bir vaka.

@skate:

Aslında şirketin verdiği bilgisayar olduğu için sisteme oyun hiç kurulmadı, lisans meselelerinden dolayı photoshop vs. şeyler de yok, ama bol miktarda opensource/freeware productivty kategorisinde program var. Bir de bazı yıllanmış şirket genelinde eski versiyon kullanılan ERP tarzı programlar var. Hepsi beraber voltran'ı oluşturmuşlar anlaşılan.
« Son Düzenleme: 04.02.2013 17:06:03 Gönderen: wizofwor »

winsxs

« Yanıtla #6 : 05.02.2013 22:54:04 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ortada beklenmedik abuk bir durum yok aslinda. side by side'in bu duruma yol acacagi bastan biliniyordu zaten, ama bu yapilmazsa bu sefer dll hell tabir ettigimiz durum olusuyor. burada engellenen durum su. App A yuklenirken libA.dll v1.0 yukluyor olsun. sonradan app B yuklenirken o da libA.dll v1.2 yukluyor olsun. (bu esnada v1.0'i overwrite ediyor ayni isimde oldugu icin). Bundan sonra App A'yi calistirmaya calistiginizda v1.2 libA yukleniyor ve interfaceler muhtemelen farkli falan filan. (ya da App B uninstall edilirken libA.dll siliniyor app A yine calismamaya basliyor)

bu dll hell durumunu onlemenin tek yolu (app A'yi yeniden compile etmenin mumkun olmadigi durumda) side by side. insanlarin para verip alip kurduklari programlarin calismamaya baslamasini onlemek hard disk alanindan daha onemli goruldugu icin bu tercih yapildi.

Bu arada winsxs folder'inin ebati olarak gorunen ebat yaniltici. cunku oradaki dosyalarin bir bolumu hard-link. yani hdd'de baska yerde duran dosyaya bakiyor, gercekten winsxs'in icinde bir kopyasi daha yok. o yuzden aslinda orada gorunen ebat hakkaten harddiskinizde o kadar yer kapliyor demek degil.

winsxs

« Yanıtla #7 : 05.02.2013 23:25:45 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
kendi uygulamalarımda XP desteği de olsun diye bazı dll'leri rename edip, dumpbin tooluyla def dosyalarını oluşturup, lib tooluyla da yeni isme uygun lib'lerini oluşturarak projeme yeni isimle linklediğim çok olmuştur. XP'yi hedeflemediğiniz sürece side by side özelliği sizi bu zahmetten de kurtarıyor aslında. yani sadece kullanıcılara değil developerlara da yarayan bir özellik. zaten her dll'i bu yöntemle rename etmek de mümkün değil. ama legal bir sorun olmadığı sürece dll'leri bu şekilde rename etmek de aklınızda bulunsun. normalde sadece rename edip kullanamazsınız ama dediğim adımları takip ederseniz çakışmaları kendiniz de önleyebilirsiniz. ta ki kıl herifin teki sizin rename ettiğiniz isimde bir dll yayınlayana dek. ;)