Gönderen Konu: Windows için Cross-platform çıktı üreten c++ ide önerisi  (Okunma sayısı 10361 defa)

Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
şimdilik öğrenme aşamasında olduğum için visual studio express ile çalışıyorum. Diğer ideleri inceledim. Eclipse, Code::Block ve visual studio dikkatimi çekenler arasında.

Öğrenmek istediğim bunlar ile bir program yaptığımız zaman diğer platformlara (windows, linux, mac os ve belki android) programı aktarma konusunda kararsızım.

Araştırmalarımda karşılaştıklarım. Visual studio en iyi ide gibi görünüyor fakat bir kaç kişi tarafından bununla yazılan programları başka platformlara aktarmakta sorun yaşayabilirsiniz gibi bir ifade vardı.

Sizin yorumlarını almak istiyorum. şu an kafamdaki. Eğer yukarıdaki ifade sizin tarafınızdan doğrulanırsa Code:Blocks veya eclipse düşünüyorum. Eclipseyi düşünmemin nedeni diğer diller içinde farklı ide kullanmaktan kurtulabilirim malum epey geniş bir çercevesi var.

Windows için Cross-platform çıktı üreten c++ ide önerisi

« Yanıtla #1 : 14.05.2012 15:04:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Öncelikle Android'i ayrı tutmanı öneririm. Her ne kadar NDK C/C++ ile development'a izin verse bile (bkz: http://developer.android.com/sdk/ndk/index.html) bence Android development'ını Java'dan yapmanda yarar var ve bunun için Eclipse'i tek geçerim. Eğer illa ki cross development'a Android'i de dahil etmek istiyorsan tüm platformları kapsayan hazır bir engine kullanmanı öneririm. Bu "android'de native uygulama geliştirilmez" demek değil, hatta native uygulamanın avantajları da var tabii ki, ancak birçok durumda sadece angarya oluyormuş okuduğum yorumlara göre. Ayrıca cross development açısından da o derece bir fayda sağlar mı emin olamadım. Android için C++ da kullansan birçok wrapper yazman gerekir bence.

Eclipse kesinlikle bu iş için genel anlamda uygun. Yani hem Windows/Linux/Mac OS üzerinde mevcut, hangi platformda olursan ol kullanabiliyorsun, hem de Java v.b. dilleri de desteklediği için Android için Java bile kullansan aynı IDE'yi kullanma şansın var.

Compiler olarak da gcc iş görecektir diye düşünüyorum. Gerçi şu ana kadar gcc'yi sadece Windows ve Linux üzerinde cross-development amaçlı şahsen test edebildim ancak Mac OS'da da sorun yaşamayacağını tahmin ediyorum. Bu konuda tecrübesi olanlar beni destekleyecek ya da alternatifler önereceklerdir zaten.

Windows için Cross-platform çıktı üreten c++ ide önerisi

« Yanıtla #2 : 14.05.2012 18:50:23 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Eğer cross-platform development için bir ide arıyorsan önerim Qt Creator olur. Ama derleme işlemleri vs. için CMake'i öğrenmeni de şiddetle tavsiye ederim. Anladığım kadarıyla CMake kolayca diğer popüler (mesela visual studio) ide'lere uygun proje dosyaları üretebilmenizi sağlayan oldukça esnek ve güçlü bir sistem.

Geliştirme aşamasıyla ilgili olarakta derdin ürün geliştirmek değilde keyfine kodlamaksa SDL 1.3'ü tavsiye ediyorum. Bul, indir, derle, keyfine bak. Ürün geliştirmekse derdin "goto Skate'in önerileri:".