Gönderen Konu: açık kaynağa önem vermeliyiz.  (Okunma sayısı 10922 defa)

açık kaynağa önem vermeliyiz.

« : 15.04.2012 12:28:38 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Neden bazı yazılımlar söz konusu olduğunda evet bu iş için en iyi yazılım şu üstelik ücretsiz diyemiyoruz.

Elbette bende bazı işler için ücretsiz yazılımlar kullanıyorum fakat genelde bunun sebepleri şunlar oluyor.
1- Ücretlisinin fiyatı çok yüksek oluyor
2- ücretlisinin lifetime lisans seçeneği olmuyor (Bundan kastim upgradeler de dahil)
3- cr*cklisini bulmakta zorlaniyorum.
4- bu kategorideki bütün yazılımların ücretsiz olması
5- Ücretsiz alternatifinin ücretli olanlardan daha iyi olması

Sonuncu seçeneği şu ana kadar kullanmadım maalesef. Daha önce ücretsiz ve açık kaynak yazılımlardan nasıl para kazanilir gibi yazı okumuştum ki eğer iyi bir program yapılırsa ücretsiz yayınlansa bile bu işten geçimin sağlanabileceğine inanıyorum.

Sizce ücretsiz bir programın ücretli bir programdan daha iyi olması mümkün mü? Burada iş görmesinden bahsetmiyorum bir çok ücretsiz program benim de işimi görüyor ama iyi olmak aynı?
Veya aklınıza gelen bir program varmı? Evet bu programlar ücretlilerden daha iyi dediğiniz ben araştırmama rağmen fazla bulamadım da.

« Yanıtla #1 : 15.04.2012 13:10:49 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 3mevsim;28871

Sizce ücretsiz bir programın ücretli bir programdan daha iyi olması mümkün mü? Burada iş görmesinden bahsetmiyorum bir çok ücretsiz program benim de işimi görüyor ama iyi olmak aynı?
Veya aklınıza gelen bir program varmı? Evet bu programlar ücretlilerden daha iyi dediğiniz ben araştırmama rağmen fazla bulamadım da.

Bu tip bir ornek bulman tabi ki zor, cunku bu durumda ucretli olan program iflas eder zaten :)

verebilecegim bir ornek, son kullaniciya hitap eden bir program olmasa da, Apache HTTP Server olabilir,

http://en.wikipedia.org/wiki/Apache_HTTP_Server

Bir de bir programin digerinden daha 'iyi' olmasi cok goreceli bir konu. Mesela bence en iyi browser Chrome'dur. Ama Skate gelip Firefox diyebilir. Bence en iyi editor Emacs'dir (Ucretsiz). Ama bir cok arkadas UltraEdit (Ucretli) diyecektir. Her zaman direk karsilastirmak mumkun olmuyor, her programin ozel durumlarda ustun oldugu taraflar olabilir.

Bunun yaninda bir de vurgulanmasi gereken bir programin 'ucretsiz' olmasindan cok 'ozgur' olmasi. Konu  ile ilgileniyorsan Bilgi universitesinin Acik Kaynak gunlerine bir goz atmani oneririm. Bu senekini kacirmissin ama aklinda olsun :)

http://ozguryazilimgunleri.org/2012/program/

« Yanıtla #2 : 15.04.2012 13:26:36 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Ücretsiz bir program ücretli bir programdan daha iyi olabilir.
Fakat şöyle bir şey var ki açık kaynaklı ya da özgür yazılım sınıfındaki yazılımlarda "ücretsiz" olma zorunluluğu yok. Yazılımı hem açık kaynaklı bir özgür yazılım olarak sunabilir hem de emeğiniz için para talep edebilirsiniz. Fakat gönüllülük esasıyla çalışan bu tür yazılım projelerinde alışıldık mekanizma, yazılımın kendisinden değil de ona verilen destekten, kapsam artırılabilirliğinden para kazanmaya çalışmaktır. Yani yan ürünler yaratarak onları hizmet olarak sunmak bir para kazanma yöntemidir.

Açık kaynak ve özgür yazılım arasında da bir ayrım vardır, fakat oraya girmeyeceğim. Zira çok tartışmaların döndüğü, muallak bir konudur. Örneğin Microsoft'un yarattığı codeplex platformu da açık kaynak yazılımlar üretilmesni teşvik eder.

Özgür yazılım tanımı: http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html
şu kitap tam da senin sorunu yanıtlamak için yazılmıştır: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Cathedral_and_the_Bazaar
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #3 : 15.04.2012 13:59:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Dilemma

• Ziyaretçi
Yazılımın iyi olması elbette tartışılabilir bir konu ama bence sadece bazı yazılımlar için. Örneğin Thunderbird mü Outlook mu iyi diye belki tartışabilir. Veya bunun gibi programlar için

Ama photoshop, dreamweaver, premiere veya finalcut, camtasia, nero, babylon, wmware gibi yazılımları düşündüğünüzde ücretsiz alternatiflerin iyi olduğunu savunacak pek kişi yoktur. Bence hiç olmaması lazım ama
« Son Düzenleme: 16.04.2012 09:15:08 Gönderen: Dilemma »

« Yanıtla #4 : 15.04.2012 23:57:46 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bu forumda her tür konu tartışılabilir, bu da onlardan biri. Ancak son zamanlarda çok fazla işletim sistemi, open source dünyası v.b. tartışmalar dönüyor. Bunlar genellikle scene'den bağımsız kavramlar hatırlatmak isterim. Yani şahsen bu başlıkların hepsine önem veriyorum ve birçok forumda bunları defalarca tartıştım. Ancak scene ile ilgilenen kişilerde yanlış izlenim kalsın da istemiyorum. Siz yine konuyu tartışmaya devam edin ama arada benim bu mesajım da bulunsun.

Scene'de kaynak kodların açık olup olmaması bir kriter değildir. Çoğu kişi yayınlamaz, yayınlayanlar da sırf yayınladıkları için ek bir puan kazanmaz, en fazla birkaç kişi teşekkür eder (thx bro for releasing the sources...). Yani "açık kaynağa önem vermeliyiz" konusu scene bakış açısından kesinlikle doğru bir başlık değil. Ama genel bilişim dünyası için doğrudur. Bunu aklınızda bulundurun lütfen.

« Yanıtla #5 : 16.04.2012 12:19:49 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Dilemma;28875
Ama photoshop, dreamweaver, premiere veya finalcut, camtasia, nero, babylon, wmware gibi yazılımları düşündüğünüzde ücretsiz alternatiflerin iyi olduğunu savunacak pek kişi yoktur. Bence hiç olmaması lazım ama

Bir seçenek var, büyük ihtimalle bedava ve kaynak koduna bakabiliyorsunuz.
Bir seçenek daha var, yalnızca tek bilgisayarda kullanma hakkı için belki yüzlerce dolar ödemelisiniz. Buradaki söylemin vurgusu, paralı ve kapalı kaynak yazılımın kötü olduğu değil, açık kaynaklı özgür yazılımın gerçekten bir özgürlük ve değer yaratabiliyor oluşudur.

şimdi bu iki farklı durumu değerlendirip, neyin ne olduğunun ayırdına varabilmek için çok da müneccim olmak gerekmiyor diye düşünüyorum, siz ne dersiniz? Belki de ben yanılıyorum, müneccim değilde programcı falan olmak gerekiyordur.
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #6 : 16.04.2012 21:33:45 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
acik kaynakli ve/veya ozgur yazilimin bazi avantajlarindan faydalanabilmek icin biraz teknik "kas" gerekiyor. Bu teknik kas bir kisi/kurumun bunyesinde olabilir veya olmayabilir. Eger yoksa o zaman o avantajlarin anlami azalirken, yazilimin yetileri arasindaki farklar tercihte rol oynayabilir.

Ote yandan kullanici zaten iki yazilim arasindaki fark yaratan yetileri kullanamiyorsa o zaman o da tercihte rol oynamamali. Ama insanlar cogu zaman o yetileri odenen ekstra ucret icin gerekce gosterebiliyor.

Ornegin ben photoshop vs gimp karsilastirmasinda her zaman gimp'i tercih ederim. Cunku photoshopta olup gimp te olmayan bi takim advanced yetileri ben zaten kullanamiyorum. Benim yaptigim grafik isleri icin gimp'in yeti kumesi yetiyor. Bu durumda da ucretsiz ve ozgur olmasi benim icin avantaj (hos kodunu acip istedigim bir ozelligi falan ekliyor muyum? hayir)

Ote yandan bir MMO oyunu yazip server kurup ona oyunu koyacak olsam, Linux server yerine Windows server tercih ederim. Cunku update'leri otomatik, benim 20 degisik paketteki problemleri/updateleri tek tek takip etmem gerekmiyor. Istesem tek tek takip edebilir miyim? Evet. Istesem ufak problemlere patchler yazabilir miyim? Evet. Ama bunlara ayiracak zamanim yok cunku ben onun yerine oyunu gelistiriyorum.