Gönderen Konu: Mac OS X neden grakilerin tercihi?  (Okunma sayısı 26230 defa)

Mac OS X neden grakilerin tercihi?

« : 07.03.2012 19:09:11 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ılk öncelikle hi mac os x kullanmadım. Açıkcası denemek için o kadar parayı vermeyi hem göze alamadım hemde bütçem yok şimdilik.

ınternette gördüğüm bir siteden 1 aylık kiralamayı düşündüm ama günlük 80 lira gibi bir ücret istetince ondan da vazgeçtim.

Ben bir süredir php çalışıyordum. Daha öncesinde c# çalıştım. python c++ gibi dilleri sütten bir geçtim. Bütün bu süreçten snra programlama için yeteri kadar zeki olmadığım kaanaatine vardıktan sonra. tasarıma yöneldim. Web tasarımda yaptığımdan dolayı orta düzeyde photoshop biliyordum zaten . bir arkadaş 5-6 saatlik bir web tasarım eğitimi verdi. Sonrasında 2 hafta kadar süre kendim çalıştım. şu an web tasarım konusunda yeterince bilgili ve tecrübeliyim. Bundan sonr grafik alanında kendimi geliştirmek için yol alıyorum ayrıyeten adobe illustrator çalışmayı düşünüyorum bir süre sonra.

html css bilgim yeterince iyi. Çok ufuk istisnalar dışında dökme işleminde sorun yaşamıyorum. Dökümlerimde jquery yi olabildiğince kullanıp bu alandaki pratik eksiğimide kapatmak için uğraşıyorum.

RSS kaynaklarından reklam video fotoğraf gibi ilham verici bir çok kaynağı takip ediyorum. Hergün 2-2.5 saat buna vakit ayırıyorum. Geri kalan zamanı ise (4-5 saat) pratik için harcıyorum.

şu an elimin altında yeni alınmış alt düzey bir laptop var. 15inch i3 4gb ram ati amd radeon hd 6470m ekran kartılı bir laptopum var.
Windows 7 kullanıyorum. bu hali ile bir çok işlem beni zorluyor. Özellikle photoshopda layer sayısı artıkça ve bazı işlemlerde beklemem gerekiyor. Bu da zaman kaybı olarak dönüyor bana. Özeellikle css döküm yaparken hem ps hemde dw açık olunca gerçekten zorlandığım anlar oluyor. Bunun nedeninin yalnış bir satın alma olayı olduğu tamamen açık.

KISACA MAC OS X donanımdan bağımsız olarak tasarımcılar için daha iyi performans sunduğu bir gerçek mi?
internette bazı testler buldum fakat bunlar genelde özele indirgenmiş testler. Mac mini üzerinde yapılan bir testte windows xp daha hızlı çıkmıştı ama yapılan test temiz kurulum yapılan iki işletim sistemi üzerine adobe grubu, 3ds max gibi belli başlı yazılımlar kurularak test yapılmış. Mesela windowsda herhangi bir antivirus veya internet security yoktu. Ama her kullanıcı bunu kurmak zorunda aynı zamnda mail programı gibi en gerekli şeyler hesaba katılmadan yapılan bir testti. Ayrıca performans ayarları felan yapılmamıştı her iki sistem içinde

« Yanıtla #1 : 07.03.2012 20:24:17 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Kısaca, ben olsam grafik tasarlamak için Mac almam diyeyim.
Fakat Mac işletim sisteminin tipografik üstünlükleri, insanı işine motive eden rahatlığı da bir gerçek.
 Eğer Apple donanımlarına yazılım ürünleri geliştirmek niyetindeysen Mac almaktan başka şansın yok. Normal PC'lere Mac kurmak gibi zorlama bir takım yöntemler mevcut ama pek sağlıklı değil. Zira Apple tarafından verilen lisanslı üretici kaydına ihtiyaç duyacaksın vs. PC'de minimal Mac donanım uyumunu yakalamak, normal Mac kullanmaktan maliyetli olabilir.
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #2 : 07.03.2012 21:55:45 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ray;28790

Fakat Mac işletim sisteminin tipografik üstünlükleri
PC'de minimal Mac donanım uyumunu yakalamak, normal Mac kullanmaktan maliyetli olabilir.

1-tipografik üstünlükten kastın sadece kullanım sırasında görsel zevkmi? Yani kullanım görselliğimi Yoksa çıkan ürünler arasında bu fark da var mı?
2- minimal mac donanım uyumudan kastın parçaalrın bir biri ile uyumlu olması meselesi mi? Ben pc toplayan birisi değil ki zaten laptop'u daha geniş bir ekrana bağlayıp çalışıyorum. şu an laptopum var dediğime bakma laptopa harici 24inch ekran logitech mouse ve klavye seti takarak kullanıyorum.

« Yanıtla #3 : 07.03.2012 23:50:05 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
1- http://en.wikipedia.org/wiki/Typography_of_Apple_Inc.
2- Herhangi bir Apple Mac bilgisayar, esasında PC parçalarından oluşur - önceden böyle değildi - . Fakat bu parçaların ancak seçilmiş kombinasyonları Mac modellerini oluştururlar. Yani Apple Mac Spagetti adındaki bilgisayarda a, b, c, d parçaları Apple işletim sistemi tarafından doğal olarak desteklendiğinden sorun çıkmaz. Lakin sen bu Mac modelinin içeriğini - donanım parçalarını - değiştirisen, yani a, b, c, d parçalarının yerine x, f, g, h kullanayım dersen uyum sorunları ortaya çıkacaktır.
ınsanlar Mac donanım parçalarının aslında PC parçaları olduğunu bildikerinden, bu yeniden oluşturulabilirlik mantığından yola çıkarak kendi Mac bilgisayarlarını Apple'a para vermeden bildiğimiz PC parçalarıyla yapmaya koyuldular - hackintosh -, ancak bundan pek stabil işler çıktığı söylenemez. En azından ürün seviyesinde.
Yani bir Mac Os X Lion işletim sistemi kurayım da Apple'a o kadar para vermeyeyim dersen Apple'ın Os X Lion kullanabilen bir bilgisayar modelinin parçalarını toplayıp bunlardan bir bilgisayar oluşturman gerekecektir. Fakat garip sorunların çıkmayacağını kimse garanti edemez.
Bilgehan Korkmaz

« Yanıtla #4 : 08.03.2012 10:41:29 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Eger gercekten apple platformlarina urun gelistirmeyeceksen ve markaya ozel bagliligin yoksa, bir apple'a odeyecegin para ile, apple'a gore bayagi ustun performansli bir pc toplayabiliyorsun. Ayrica sonrasinda bu topladigin cihazin yalnizca outdate olmus parcalarini degistirerek, omrunu de uzatabiliyorsun. Oyun vs. gibi eglence yazilimlari acisindan da PC daha zengin.

Bu durumda fiyat-performans acisindan PC'leri oldukca onde goruyorum. Ki Windows 7'da Microsoft bence harika bir is cikarmis. Bu gune kadar kullandigim en sorunsuz Windows.

Ancak eger verecegin para cok onemli degilse ve bu islerde marka olmus bir bilgisayarla calismak istiyorsan, daha sabit bir platform olmasinin getirdigi stabiliteyi yasamak istiyorsan, apple da alabilirsin.

Ben sahsen daima PC kullandim. Zilyon tane layerla, inanilmaz buyuk dosyalarda da calistim. Buyuk sorunlar yasamadim. Eger 300 dpi basili materyallerle falan ugrasmiyorsan, zaten layer olayi guclu bir makinede sorun olmaz. Ama basili materyal icin kullananlar apple'da cok rahat calistiklarini belirtiyorlar.

Her neyse olay sana kalmis. Bir seyler uretmek hic bir zaman platform ile, program ile cok fazla ilgili olmadi. Rahat calisabilecegin bir ortam belirleyip, gerisine de cok takilmamak gerekiyor. Zira bir cok kisi, buyuk bir layera efekt cekerken bekliyor. Bir 3dmax viewport'unu 1 fps'de falan cevirdigim cok oldu. Her zaman her sistemin zorlanacagi olaylar olabiliyor. Cogu zaman, bir cok guzel isleri yapanlarin, butun zorluklara ragmen yaptiklarini da dusunmek gerekiyor.

« Yanıtla #5 : 08.03.2012 22:37:01 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
hackintosh düşünmüyorum.
şu an için basılı medya gibi bir ihtiyacım yok. Fakat ilerisi için şüphelerim var. ıleride mac os karşıma gelirse geçişte sorun yaşarmıyım bunun kaygısını güdüyorum. Bundan dolayı yol yakınken bir karara varmayı istiyordum.

« Yanıtla #6 : 11.03.2012 19:58:03 »
Hızlı düğmeleri aç

Dilemma

• Ziyaretçi
Ben pc kullanıyorum. Hp Pavilion g6 1005et var. Özellikle marka ve modeli yazdım ki kötü bir makinaya sahip olduğumu göstermek için. Photoshopda çalışırken zorlandığım oluyor. Gerçi şu an Windows 8 kurdum. Sistem performansı 7'ye daha iyi ama yine bazı işlemlerde zorlanıyor. Mesela 20x10 metre boyutlarında 300dpi bir Ps dokümannı ile çalışmak imkânsız. Denemedim ama tahminimce donanım olarak benimkine yakın bir Mac ile bu boyutlarda çalışmak yine zordur.

Tasarım konusunda karar kıldıysan bu alanda çalışmaya başla elindeki imkânları olabildiğince iyi kullanmaya çalış. Aklında şunu çıkarma ki işi yapan sensin. Çıkaracağın ürün senin kalitene bağlı elinin altındaki donanımdan çok.

« Yanıtla #7 : 19.03.2012 09:56:00 »
Hızlı düğmeleri aç

CaiSSoN

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Bu konuda, defalarca birçok yerde tartışmaya girdiğim olmuştur, aksini ispat etmeme rağmen bi süre sonra bakıyorum ki kendimle kavga ediyorum :) "Reklam ajansları daima MAC kullanır" tribine ULTRA UYUZ olduğum için ve bizim de kendi çapımızda işlettiğimiz bir firma olduğu için buradan örnek vermek isterim.

2008 senesinde en son model bir macpro almıştık çift monitörlü (2x 2ghz dualcore xeon işlemcili, 7800gt ekran kartlı ve 250gb harddiskli, ram de 2gb ddr2 667mhz) final cut, adobe, vs vs sorunsuz çalışıyordu. adobe güncellendikçe, işletim sistemi patch'leri çıktıkça makina bir ağırlaşmaya başladı, dedik ki "ram takalım hacı, kesin ondandır" gittik 6gb ram daha aldık (çok deli bir para vermiştik) , etti sana 8gb ram. adobe cs5 çıktı, snow leopard, lion derken baktık ekran kartı da tekliyor, dedik ooo çakalım buna bir ati bitsin gitsin. çakamadık tabii. hayyvan gibi para istediler, dedik "bi dakka usta, bu böle olmaz"

bu arada mac'i sadece video, keynote sunumları, basılı malzeme için kullanıyorduk. geçtiğimiz aylara kadar napalım diye düşünürken, yeni macpro'lara baktık.
toplamda bize uygun bir sistem 10.000 küsur tl'ye çıktı. ben bir pc toplayayım bir de ona bakalım dedim.

sandybridge işlemci, x79 mimarili bir anakart, 32gb ddr3 1600mhz ram, 3gb HD7950, 128gb SSD, 1 TB disk, 24" ekran derken bize maliyeti 4900tl+kdv gibi birşeye geldi. direk mac'i satıp bu makinayı aldık ve makinanın uçtuğunu, mac'le kıyas bile edilemeyeceğini söylememe gerek duymuyorum bile. hydrogen'in dediğine burda katılıyorum çok net olarak.

MAC'in artıları bana göre sadece aşağıdaki maddelerdir:
- Monitörü yüzünden color correction'ı diğer pc'lere göre (eizo, lacie monitörler hariç) daha doğru veriyor ama monitörlerindeki tepkime süreleri de yerlerde...
- donanımla arası olmayan ve işletim sistemiyle uğraşmayanlar için (tweak, registry, virüs, zart zurt) biçilmiş kaftan

Gerisi para tuzağı.

« Yanıtla #8 : 19.03.2012 10:03:44 »
Hızlı düğmeleri aç

CaiSSoN

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Alıntı yapılan: Dilemma;28797
Ben pc kullanıyorum. Hp Pavilion g6 1005et var. Özellikle marka ve modeli yazdım ki kötü bir makinaya sahip olduğumu göstermek için. Photoshopda çalışırken zorlandığım oluyor. Gerçi şu an Windows 8 kurdum. Sistem performansı 7'ye daha iyi ama yine bazı işlemlerde zorlanıyor. Mesela 20x10 metre boyutlarında 300dpi bir Ps dokümannı ile çalışmak imkânsız. Denemedim ama tahminimce donanım olarak benimkine yakın bir Mac ile bu boyutlarda çalışmak yine zordur.

Tasarım konusunda karar kıldıysan bu alanda çalışmaya başla elindeki imkânları olabildiğince iyi kullanmaya çalış. Aklında şunu çıkarma ki işi yapan sensin. Çıkaracağın ürün senin kalitene bağlı elinin altındaki donanımdan çok.

Selam; ufak bir dipnot geçmek isterim, 20 metreye 10 metre bir dökümanı 300 dpi çalışsan da onu açabilecek ne doğrudürüst makina var, ne de %100 300 dpi basabilen yer var. kendine eziyet etme. bizim de bu sıralar ufak tefek bina giydirme, branda vs türünden işlerimiz oluyor ve biz de ofiste bu şekilde her zaman birebir boyutta çalışıyoruz ama, baskıya götürdüğümüzde neresi olursa olsun onu direk 96 ya da 100dpi'a down ediyorlar.

« Yanıtla #9 : 19.03.2012 10:42:59 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
20x10 metre 300 dpi 236220x118110 gibi bir çözünürlük. 32bit image olarak 111599776800 byte, diğer bir deyişle 103.94 GB yer kaplar. ID software'ın ID Tech 5 engine'i 1milyonx1milyon'luk texture destekliyor diyoruz ama o streaming özelliği kullanıyor ve aynı anda tüm map'i ekranda göstermiyor elbette ki. Photoshopta tüm resmi bir anda ekranda görüp, çılgınlar gibi smooth zoom yapmak istersen 128 GB Ram'e falan ihtiyacın olacaktır. Sen 128 GB RAM'li bir makine al, Mac/PC farketmez. :)

« Yanıtla #10 : 21.03.2012 18:06:25 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Ben soruda tam olarak donanımdan bağımsız olarak sormuştum. Yani eş makinalardaki performans farkından bahsediyorum.

Mesela mac pro üzerine kurulmuş bir os x ile windows 7 arasında performans farkı var mı?

« Yanıtla #11 : 22.03.2012 10:17:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
cevap: var

:)

« Yanıtla #12 : 22.03.2012 10:19:24 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Kanimca benchmark testleri nette vs. mevcutttur. Hardware forumlarinda sorman daha isabetli olabilir boyle seyleri.
Buradan daha fazla teknik bilgi cikabilecegini sanmiyorum.

« Yanıtla #13 : 22.03.2012 18:56:01 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
yapilan isleme gore degisir ama ayni hardware uzerinde grafik islerinde win7 macos'tan hizli calisir diye beklerim. Nitekim biz valve'in opengl ve dx portu olan oyunlarini ayni mac book'a win7 kurup denedigimizde, windows ustunde bazen %100 performans farki goruyoruz.

Kisacasi Windows Graphic stack (DirectX ailesi diyelim) MacOs'tan bi 3-4 yil ileride.

« Yanıtla #14 : 01.06.2012 21:32:04 »
Hızlı düğmeleri aç

mrr

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emre.co.uk
ben de macbook pro'ya win7 kurdum. malesef mac os x'ten hizli calisiyor. uzuliyim mi seviniyim mi bilemedim... B)