Gönderen Konu: Web geliştirme IDE  (Okunma sayısı 9763 defa)

Web geliştirme IDE

« : 27.02.2012 22:34:48 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Yeni yeni web geliştirmeye başlıyorum. Çalışırken şu ana kadar notepad++ kullandım elimin komutlara alışması ve öğrenmek için. şimdi sağlam bir editore geçmek istiyorum. Aradığım özellikleri aşağıda sıralıyorum.

html, css, javascript, jquery, php, mysql dilleri ile çalışacağım. Ayrıca wampserver kullanıyorum.
Aradığım özellikler

hazır snippetler ve kendi tanımlayabilmemiz
kod tamamlama (mesela if yazdığım zaman bir kombinasyonla direk if(){} yazıp imleci ()lerin arasına götürsün)
' " ( [ { gibi karakterleri otomatik kapatsın.
kod reformat özelliği olsun. mesela şeklinde yazdığım kodu
if($deneme) {
    echo 'Adınız: ' . $isim;
}
?>
gibi girintileyerek, boşlukları felan ayarlayarak yapabilsin. Bunu belli bir tuş kombinasyonu ile yapmak isterim. Ve yapıyı ben değiştirebileyim.

hazır ve kendi tanımladığımız fonksiyonları tamamlasın. Ayrıca fonksiyonun üzerine felan tıklayarak fonksiyonun tanımlandığı yere gitmemiz mümkün olsun özellikle kendi tanımladığımız fonksiyonlarda

Veritabanı bağlantısı iyi olsun. Veri çekerken sorgularda felan ikide bir veritabanı yapısı için phpmyadmin veya başka program açmak istemiyorum.

Bunlar özellikle istediğim özellikler önereceğiniz programda bu özelliklerden birisi yoksa belirtirseniz sevinirim.

Web geliştirme IDE

« Yanıtla #1 : 28.02.2012 01:26:02 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ben şahsen EditPlus kullanıyorum ancak istediklerinin tümünü EditPlus'da bulamayabilirsin. Bu durumda Eclipse en uygun aday gibi. ıstediğin işlerin hepsi için pluginleri mevcut. Elbette ki Adobe'un (hala Macromedia'nın diyesim geliyor) DreamWeaver'ı gibi çok daha fazla özelliğe sahip dev IDE'ler de mevcut. Ancak ben de yıllardır artık DreamWeaver'ı hemen hiç kullanmıyorum, bu nedenle de aradığının bu olmadığını düşünüyorum.

Bir diğer alternatif de UltraEdit. Oldukça gelişmiş bir editör. şahsen hiç kullanmamışsam da features listine hep hayran olmuşumdur.

Not: ıstediğin tüm özellikler olmasa da EditPlus ben ve birçok arkadaşımızdan geçer not almıştır. Sanırım hepimiz ilk Vigo sayesinde tanıdık bu editörü. Vigo'dan Spaztica'ya, Endo'ya, bana v.s. bulaştı ve hepimiz kullanmaya başladık. Eminim şimdi Vigo başka bir editör kullanıyordur. Ben EditPlus'a takılıp kaldım, çünkü her işimi görüyor ve development'ı çok aktif ve şeffaf. Adama kazarar bir bug report yapan derhal beta programa giriyor. Ana versiyonlar çıkmadan tüm changelog'u step step test edebiliyorsun v.s. v.s. Open source olmayan ama development açısından open source'a en yakın hissettiğim projelerden biri EditPlus.

Web geliştirme IDE

« Yanıtla #2 : 28.02.2012 16:06:01 »
Hızlı düğmeleri aç

Dilemma

• Ziyaretçi
Ben bir süre önce Zend Studio kullanıyordum. Deneme sürümü bitince bırakmak zorunda kaldım. Saydığın özelliklerden sadece mysql bağlantısı konusunda şüpheliyim. Ben bir türlü becerememiştim localhost'daki veritabanını göstermeyi, ama bunun kaynağının benim olduğuna eminim.

Web geliştirme IDE

« Yanıtla #3 : 28.02.2012 18:55:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Zend Studio'yu eski firmamda lisanslı olarak kullanmıştım (aslında lisansı vardı da kullanmamıştım desek daha doğru olur). Zend Studio da zaten Eclipse tabanlı. Yani Zend Studio'ya para vermek yerine Eclipse kurup free PHP pluginlerini indirmek arasında devasa bir fark yok. Sadece Zend Studio elbette ki en güncel biçimde debugger özellikleri sağlıyor, ekstraları var. Editör anlamında birebir Eclipse.

Web geliştirme IDE

« Yanıtla #4 : 28.02.2012 19:48:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Dilemma

• Ziyaretçi
Tekrar PHP çalışmaya karar verdiğim de aklımda bulunsun incelerim.
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Agccij5yGAXacFY4WHlVU1VPTTdFVDA3cm40bjdOWUE#gid=0
şu linkte özellik karşılaştırılması yapılmış

Web geliştirme IDE

« Yanıtla #5 : 29.02.2012 00:32:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com