Gönderen Konu: Network attached storage  (Okunma sayısı 9770 defa)

Network attached storage

« : 06.02.2012 12:08:15 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Forumda NAS kullanan birileri mutlaka vardır. Hafta sonu internet üzerinden uzaktan erişim olanağı da sağlayan WD My Book Live ürününü satın aldım ve ciddi sıkıntı yaşıyorum.

Cihaz yerel ağda gayet iyi çalışıyor. Evdeki tüm bilgisayar cihazı görüyor ve sorunsuz erişebiliyorlar. Ancak sıra wd2go sitesi üzerinden (uzaktan) erişime gelince işin rengi değişiyor.

Cep telefonu üzerinden (wd2go uygulamasıyla) cihaza sorunsuz erişmek mümkün. Ancak farklı bilgisayarlar ve farklı tarayıcılarla denememe rağmen wd2go.com sitesinden diske erişemedim. Kullanıcı adı ve parola seçildikten sonra, klasör içeriğine göstereceği yerde java console kilitleniyor ve tarayıcı göçüyor. upnp ayarları ve port forwarding ile ilgili bir şeyler okudum, hatanın sebebi bu mu bilmiyorum ama hangi portu yönlendirmem gerektiğini bulabilirsem akşam deneyeceğim.

Alternatif olarak cihazın ftp özelliğini açtım. no-ip.com'dan bir isim aldım. Bilgisayarın ip'sini kaydetti ve bana verdiği subdomain'i bu adrese yönlendirdi. (DDNS) fakat bu adresi tarayıcıya yazmayı denediğimde bir hata mesajı alıyorum.

Gördüğünüz gibi pek de hakim olmadığım network olaylarına dalmak durumunda kaldım. Dolayısı ile sizlere bir kaç sorum ve olacak.

Soru 1. tp-link modemim (telecom'un verdiği) DDNS için sadece dyndns.com'u destekliyor. Orası da ücretli olmuş. Firmware update'le farklı DDNS seçenekleri eklenebiliyor mu? Eğer eklenmiyorsa bu şekilde kullanmak ne kadar sağlıklı. şu anda ip adresimi güncellemek için evden no-ip.com'a girmem lazım. Acaba dynamik ip'm ne sıklıkla değişiyor. (modem hep açık)

2. Bazı forumlarda My Book Live'ın debian kullandığı yazılmış. Jailbreak tarzı (daha basit) bir uygulamayla root access elde edilip, belirli aralıklarla ip adresini no-ip.com'a bildiren bir perl kodu yazılabiliyor. Tavsiye eder misiniz?

3. mydisk.no-ip.com tarzındaki adresi girdiğimde doğrudan NAS'a erişebilmek için 21. port'u cihaza forward etmem yeterli olacak mı? Yoksa ne yapmak gerekir.

4. Bu ve benzeri ihtiyaçlar için  bir "rapsberry pi" alıp network'e dahil etmek çok mu saçma bir fikir?

Network attached storage

« Yanıtla #1 : 06.02.2012 12:15:56 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
DDNS yerine TTNet'den ayda 2.78 TL fazla ödeyerek (fiyatı şimdi kontrol ettim) sabit IP satın alabilirsin (tabii eğer TTNet kullanıyorsan). Bu sorununu kökten çözecektir.

Network attached storage

« Yanıtla #2 : 06.02.2012 13:24:22 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
TTNet kullanıyorum ama söğüşlendiğimi düşündüğüm için servis sağlayıcımı için değiştirmek istiyorum. Ama 2.78 iyiymiş. Değerlendirilebilir.

Network attached storage

« Yanıtla #3 : 06.02.2012 15:08:33 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
TTNet harici servis sağlayıcılar static IP hizmeti vermiyor ya da onlarda daha pahalı gibi bir durum yok tabii ki. Sadece ben TTNet kullandığım ve static IP hizmetini de bir aralar kullanmış olduğum için bu örneği verdim. Dilersen diğer servis sağlayıcılara ilk olarak static IP desteklerini ve ücretini sorup, buna göre karar verebilirsin geçip geçmemeye ya da hangisine geçeceğine.

Network attached storage

« Yanıtla #4 : 06.02.2012 16:24:45 »
Hızlı düğmeleri aç

ozayturay

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Statik IP JDownloader ve modem reset ile ücretsiz sitelerden download yapanlar için cıstır, kakadır ona göre. :)

Gerçi download sitelerini de fena patlattılar megaupload baskınından sonra hepsi tırstı ama bakalım zaman ne gösterecek.
« Son Düzenleme: 06.02.2012 16:41:06 Gönderen: ozayturay »

Network attached storage

« Yanıtla #5 : 06.02.2012 16:46:02 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ozanturay: eğer sen dynamic IP kullandığında yakalanmayacağını düşünüyorsan sana kötü haberlerim var. :) sen tahmin etmişsindir haberi gerçi. :)

dinamic ve static IP kullanımı arasında hiçbir fark yok. çünkü ISP'lerin sağladığı dinamic IP'ler kanuni mecburiyet olarak loglanıyor. kısacası 7 Ocak 2012 14:33:26'da bir illegal download yapıldıysa, o tarih saatte o IP'yi kullanan abonenin kim olduğu ISP'ye soruluyor ve ISP buna cevap vermek zorunda. yani sen username/password'ün ile bir ISP'den çıkış yapıp "ooh, nasılsa IP'im dinamik" diyorsan vay haline. :)

Network attached storage

« Yanıtla #6 : 06.02.2012 17:33:21 »
Hızlı düğmeleri aç

ozayturay

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Yok ben o anlamda söylemedim. ISP loglarından tabi ki haberim var.

Ama IP değişmezse 30 dakikaya varan beklemeler yaptırabiliyor download siteleri.

Network attached storage

« Yanıtla #7 : 06.02.2012 18:36:06 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Yok Özay ben öyle çok fazla indirmece (download) yapmıyorum. Yapığımı da torrentten yapıyorum çok şükür.

(şu uzaktan bağlantı olayını bir halledeyim. Sıra senin Darkmedia ile diski tanıştırmaya gelecek. Gerçi elimdeki 811G routerla nereye kadar olur bilemiyorum ama göreceğiz.)
« Son Düzenleme: 06.02.2012 18:39:32 Gönderen: wizofwor »

Network attached storage

« Yanıtla #8 : 07.02.2012 09:20:31 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bandwidth'in 1Mbit'e düşüyor olması dezavantajı hariç HMA (HideMyAss) kullanıyorum VPN servisi olarak, çok memnunum. Ana IP'im static de olsa istediğim ülkeden yüzlerce farklı IP ile çıkış yapabiliyorum. 30 dk'da bir "change IP" gibi bir butona tıklamak yetiyor ya da ülke değiştiriyorsun istersen. :)