Gönderen Konu: program önerisi  (Okunma sayısı 20884 defa)

program önerisi

« : 20.12.2011 16:14:01 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ılk öncelikle hangi işletim sistemi konusunda epey dolandım. Farklı linux dağıtımlarını denedim. Windows kurdum. Mac kurmayı düşündüm vs. Sonunda iyi veya kötü diyerekten Windows 7 kurdum.

ılk sormak istediğim 64bit 32bit konusunda. sistemimde 4gm ram var. bundan dolayı 64bit kurdum fakat fark ettimki çok fazla 64bit uygulama kullanmıyorum. Sistemimde ilk kurulumdan sonra yavaşlık gözlemliyorum. Özellikle ilk açılma sırasında. Sisteme 32 bit kurmam ne derece doğru olur? Daha stabil ve hızlı çalışabilir mi?

ıkinci olarak linuxdaki gibi sistemi ve programları güncelleyebilecek bir program arıyorum. Birkaç tane denedim fakat saçma sapan şeyler dihyorlar. bakıyorum diyorki şu program güncel değil. Resmi sitesini kontrol ediyorum. Yok en güncel sürüm var bende. Böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorum. yeni sürümü indirmesi vs lazım değil. Sadece uyarı versin yeter.

ekran görüntülerini almak için öneri bekliyorum. print screen tuşuna bastığımda 3 seçenek (veya tuş kombinasonu ile bunlar tek şekilde) yapılmasını istiyorum. birincisi ekranın tamamı, 2incisi etkin pencerenin tamammı, son olarakda seçtiğim alanın ekran görüntüsünün alınıp png jpeg gif den herhangi biri ile kaydetme sağlamak veya internette kolay yoldan yükleme olması.

tarayıcı ve pc üzerinde çalışabilecek bir sözlük arıyorum. ıngilizce ve türkçe. Kelimeyi seçip belli bir tuş kombinasyonu veya sağ tık ile (microsoft offidede çalışırsa mükemmel olur) kelimenin anlamını görmek istiyorum. bunun için bir şey önerebilir misiniz?

notepad++ kullanıyorum. Bulduğum veya ihtiyacım olan tek özellik kod düzenlemesi. yani girintileme özelliği. Karışık olarak yazılan kodları belli bir yapıya göre otomatik olarak girintilemesi için eklentisi felan varsa süper olur.

hotfile rapid ul.to gibi sitelerden indirme yapmak için bir program arıyorum. Özellikle free accountlarda captcha2ı devre dışı bırakabilecek

laptop kullanıyorum ve istediğim şu. f1 ile f5 arasındaki tuşlarda ikinci görevi (ekran parlaklığı, görüntü gibi) kullanmak için fn tuşuna basılı tutulmasını. f6-f11 (ses) arasında ise ikincil görev olan ses için dirkt basılmasını ve f12 içinse yine fn tuşuna basılı tutulmasını istiyorum. Yani her tuş için ayrı atama yapabilmeyi istiyorum. Hepsini biosdan değiştirebiliyorum fakat ayrı ayrı için çözüm bulamadım.

winamp gibi bir müzik çalıcı arıyorum. Özellikle online mp3 arşivi yapmamızı olan veren bir sistem varsa tercihimdir. Bunların dışında sistemde hemen hemen her zaman çalıştığı için hafif ve ses tuşlarını çalıştıracak bir program arıyorum.

blueray ve dvdler için oynatıcı arıyorum. VLC kullanıyorum fakat blueray filmlerde sorun çıkartıyor. donma ekran bozulması felan.

program önerisi

« Yanıtla #1 : 20.12.2011 17:20:03 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Sırayla cevaplar:

Hayır.

Windows için benzeri bir sistem yok bildiğim kadarıyla. Sadece linux ve benzerlerinde bulunan bir güzellik o.

fraps.

sözlük programı kullanmıyorum. gerektiğinde browser'dan seslisozluk.com, zargana.com gibi sitelere bakıyorum.

notepad++ genel olarak kod yazma ihtiyacını görecektir. bozuk girintili kodu düzgün girintileme özelliği aklıma sadece emacs'te vardı gibi geliyor ama o da senin için uygun olmaz sanırım.

bilmiyorum.

yine bilmiyorum.

grooveshark.com?

gom player işini görür mü?

program önerisi

« Yanıtla #2 : 20.12.2011 17:52:01 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ılk sormak istediğim 64bit 32bit konusunda. sistemimde 4gm ram var. bundan dolayı 64bit kurdum fakat fark ettimki çok fazla 64bit uygulama kullanmıyorum. Sistemimde ilk kurulumdan sonra yavaşlık gözlemliyorum. Özellikle ilk açılma sırasında. Sisteme 32 bit kurmam ne derece doğru olur? Daha stabil ve hızlı çalışabilir mi?
HAYIR

Bunda forumdakiler hem fikir ise hemen kuruluma başlamak istiyorum.

program önerisi

« Yanıtla #3 : 20.12.2011 17:59:55 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@3mevsim: 32 bit/64 bit davası duruma göre değişen bir şeydir. Evdeki makinem 64 bit. Neden? Çünkü artık bilgisayarlar 64 bit mimari kullanıyor ve 32 bit kurmanın pek de bir anlamı yok. Ufak tefek uyumsuzluklar da zamanla gideriliyor. Tabii ki önlem olarak her zaman 32 bit işletim sistemleri multi boot şeklinde elimin altında hazır bulunuyor.

Gel gelelim şirkette makinem gayet modern olmasına rağmen 32 bit işletim sistemi kullanıyorum. Neden mi? Çünkü şirkette üzerine geliştirme yaptığımız PCI kartlardan birinin 64 bit driver'ı yok, sadece 32 bit destekliyor.

Özetle sana "doğrusu şudur" diyen kendi doğrusunu sana kanalize etmiş oluyor. Bu işin doğrusu şu. Mantıklı olanı 64 bit kurmak ama hala 64 bitte sorun çıkaran birçok uygulama mevcut. Sen ne kullanıp ne kullanmayacağına göre kendi kararını vereceksin.

Diğer sorularına tek tek yanıt veremeyeceğim ancak screenshot alma olayında zaten Windows'da ALT+Printscreen gibi tuş kombinasyonları mevcut focuslu pencerenin screenshotını almak için. Yani özel bir program araman gereksiz. Windows'un özelliklerini kurcalaman yeterli.

program önerisi

« Yanıtla #4 : 20.12.2011 19:05:03 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
download icin ilacini da ben veriyim bari,

jdownloader

tepe tepe kullan.

program önerisi

« Yanıtla #5 : 20.12.2011 20:31:38 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ayrica vistadan beri benim tercih ettigim ekran yakalama tool windowsun icinde gelen SnippingTool'dur. start menusunu acip snip yazinca searchten cikar

program önerisi

« Yanıtla #6 : 20.12.2011 21:40:13 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@NL: Bir yaşıma daha girdim. :) Ulen bir tool bu kadar mı underground kalır. CamStudio'nun video capture özelliği de böyle rectangular selection ile çalışıyor, fanıyımdır. SnippingTool'u ilk kez senden duydum, süpermiş.

program önerisi

« Yanıtla #7 : 21.12.2011 00:49:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
snipping tool bende yok sanırım ve evet windows 7 kurulu şu anda linuxta değilim :)

program önerisi

« Yanıtla #8 : 21.12.2011 02:22:35 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Ragnor: Windows 7 artık eski Windows versiyonları gibi sürekli CD/DVD isteyip durmuyor. Herşey packed olarak kopyalanıyor bilgisayarına. Eksik birşey varsa (örneğin telnet.exe !!!!!!!!!!! :)), windows componentlerinden enable etmen yetiyor. Büyük olasılıkla sende vardır ama packed olarak duruyordur.

program önerisi

« Yanıtla #9 : 22.12.2011 21:09:41 »
Hızlı düğmeleri aç

gibraltar

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Arama kutusuna SnippingTool olarak tam adını yazdığımda ulaşabildim, tek harf eksik yazdığımda dahi ortaya çıkmıyor. Hakikaten niye gizlemişler bu aparatı?
Bilgehan Korkmaz

program önerisi

« Yanıtla #10 : 22.12.2011 22:59:49 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bugün olayı şirkette farkettim, Windows'unuz Türkçe ise yazmanız gereken "Ekran Alıntısı Aracı". Bilginize. :)

program önerisi

« Yanıtla #11 : 01.01.2012 18:29:24 »
Hızlı düğmeleri aç

Dilemma

• Ziyaretçi
Alıntı

64bit kurmanı öneririm. Özellikle Photoshop, winrar gibi programlarda ciddi performans farkı söz konusu.

Alıntı
ıkinci olarak linuxdaki gibi sistemi ve programları güncelleyebilecek bir program arıyorum. Birkaç tane denedim fakat saçma sapan şeyler dihyorlar. bakıyorum diyorki şu program güncel değil. Resmi sitesini kontrol ediyorum. Yok en güncel sürüm var bende. Böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorum. yeni sürümü indirmesi vs lazım değil. Sadece uyarı versin yeter.

Windows bunun için bir API yayınlamadığı sürece sağlam bir yazılımın çıkacağını beklemiyorum.

Alıntı
ekran görüntülerini almak için öneri bekliyorum. print screen tuşuna bastığımda 3 seçenek (veya tuş kombinasonu ile bunlar tek şekilde) yapılmasını istiyorum. birincisi ekranın tamamı, 2incisi etkin pencerenin tamammı, son olarakda seçtiğim alanın ekran görüntüsünün alınıp png jpeg gif den herhangi biri ile kaydetme sağlamak veya internette kolay yoldan yükleme olması.

Lightscreen adlı programı kullanıyorum ben. ıstediğin bütün özellikler hatta daha fazlası var. Pardon bir tek internette yükleme işlemini kendisi yapmıyor.

Alıntı
blueray ve dvdler için oynatıcı arıyorum. VLC kullanıyorum fakat blueray filmlerde sorun çıkartıyor. donma ekran bozulması felan.

Ekran kartı sürücülerin güncel mi? Ben VLC kullanıyorum ve 1080p filmlerde sorun yaşamıyorum.