Gönderen Konu: RTOS ve Alternatif OS Modelleri  (Okunma sayısı 2844 defa)

RTOS ve Alternatif OS Modelleri

« : 14.02.2006 09:53:29 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Eiric'in başka bir topic'de bahsettiği RTOS'u, mevcut topic'in konusunu dağıtmamak için bu başlığa taşıyorum. Spritus'un hayalindeki "standart hardware+framework"den oluşan demo platforumu için hoş bir işletim sistemi modeli gibi gözüküyor RTOS. Ayrıca az önce Endo ile konuşurken Endo bana Amiga'da programları multitasking yapabilmek için ekstra kod yazmak gerektiğini, aksi taktirde tüm CPU'nun yalnızca o programa ait, kısacası arkaplanda hiçbirşey çalışmadan çalıştığını söyledi.

* RTOS düzgün bir zamanlama cetveli oluşturabiliyor ve eventleri tam zamanında tetikliyor. Yeni CPUlar da eskilerine göre task geçişlerinde daha az cycle yediği için bu model düzgün bir şekilde işliyor.

* AmigaOS ise multitasking alt yapısına sahip olduğu halde uygulamalarına tek başına çalışma alternatifi de sunuyor.

şimdi gelelim tartışmamız gereken soruya. Sizce PC'lerde demo scene'i için en ideal işletim sistem modeli nedir? şu demoların frame atlama sorunlarından kurtulmamızın bir yolu var mıdır?

Unutulmaması gereken nokta söz konusu işletim sisteminin güncel donanımları iyi bir şekilde destekleyecek sürücülere de sahip olması gerekmesi.

Bu soruyu ortaya atma sebebim RTOS gibi başka ne seçeneklerimizin olduğunu öğrenmek istememdir.

Aramızada MAC kullanıcıları varsa MacOS konusunda da bilgi verebilirse mutlu olurum.

« Yanıtla #1 : 14.02.2006 10:24:28 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by skate@Feb 14 2006, 09:53 AM
Eiric'in başka bir topic'de bahsettiği RTOS'u, mevcut topic'in konusunu dağıtmamak için bu başlığa taşıyorum. Spritus'un hayalindeki "standart hardware+framework"den oluşan demo platforumu için hoş bir işletim sistemi modeli gibi gözüküyor RTOS. Ayrıca az önce Endo ile konuşurken Endo bana Amiga'da programları multitasking yapabilmek için ekstra kod yazmak gerektiğini, aksi taktirde tüm CPU'nun yalnızca o programa ait, kısacası arkaplanda hiçbirşey çalışmadan çalıştığını söyledi.

* RTOS düzgün bir zamanlama cetveli oluşturabiliyor ve eventleri tam zamanında tetikliyor. Yeni CPUlar da eskilerine göre task geçişlerinde daha az cycle yediği için bu model düzgün bir şekilde işliyor.

* AmigaOS ise multitasking alt yapısına sahip olduğu halde uygulamalarına tek başına çalışma alternatifi de sunuyor.

şimdi gelelim tartışmamız gereken soruya. Sizce PC'lerde demo scene'i için en ideal işletim sistem modeli nedir? şu demoların frame atlama sorunlarından kurtulmamızın bir yolu var mıdır?

Unutulmaması gereken nokta söz konusu işletim sisteminin güncel donanımları iyi bir şekilde destekleyecek sürücülere de sahip olması gerekmesi.

Bu soruyu ortaya atma sebebim RTOS gibi başka ne seçeneklerimizin olduğunu öğrenmek istememdir.

Aramızada MAC kullanıcıları varsa MacOS konusunda da bilgi verebilirse mutlu olurum.
[post=5271]Quoted post[/post]
[/b]
MacOS'da hic demoscene ile ugrasmadim ama MacOS'da Regedit gibi  bi sistem yok.O yuzden bi programin uninstall edilmesi sadece klasorun silinmesine bakiyor.Dinamik bi ram yapisi var hangi programin ne kadar ram kullanabilecegini belirliyebiliyorsun,HDD uzerinde bi alan acip RAM gibi kullanmasini sagliyabiliyorsun.Grafik isleme yonu cok fakli bi kere monitorleri farkli renk derinliklerini gosterebiliyor.Ayrica sen kendin bir monitor semasi belirliyebiliyorsun.BIOS gibi bi sistemleri yok o yuzden I/O biraz daha kati ama cok daha performansli calisiyor.Ayrica CreateNewPRofile deyince sifir bir MacOS'un oluo,yeni install Win gibi :)
MultiTask konusunda bence MacOS da multitask degil ama DualCPU olanlari guzel bir kod ile kullanildigi zaman bi cok isin ustesinden gelebilir.

Ben isin teknisyenlik ve OS farki kismini daha cok bilirim verdigim bilgiler pek senin soruna cevap degil ama belki arada merak eden bi kac kisi olur.Belkide ben biseleri yannis solemisimdir duzeltirler...

« Yanıtla #2 : 14.02.2006 10:36:36 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Alıntı
Originally posted by Bakkada@Feb 14 2006, 10:24 AM
MultiTask konusunda bence MacOS da multitask degil ama DualCPU olanlari guzel bir kod ile kullanildigi zaman bi cok isin ustesinden gelebilir.
???? diyorum sadece :)

« Yanıtla #3 : 14.02.2006 10:43:18 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
yeni i$lemcilerin task geci$lerini hizli yapabilmesi RTOS i$letim sistemlerinin masaustune kadar inebilmesi imkanInI dogurmu$tur, ama daha once de RTOS i$letim sistemleri onemli i$leri yapan makinalar ve zamanlamanIn kritik oldugu yerlerde kullanilmi$ ve bu i$i yapabilmek icin ozel i$lemciler geli$tirilmi$tir. yani benim bildigim boyle. ornegin 1980lerde zamanlamanIn cok onemli oldugu havalimanlarIndaki ucak-yer istasyon ileti$im programlarInda basit bir donanim kesmesi sistemin cali$masInI kIsa bir sure icin bile engellemesi bir kazaya yol acabileceginden bu sistemler kullanilmaktadir, ancak standart bi son kullanIcInIn boyle bir sisteme teoride gereksinmesi yoktur.

pc de i$letim sistemleri dogrusunu soylemek gerekirse kullandiklarImdan hepsi (dos, win9x, winnt, linux) asLInda birbirlerine kar$I ustunlukleri vardir. DOS i$letim sistemi cali$irken cali$an kernelin uzerine yazilmasIna bile izin verdiginden cok esnektir (ve bu yuzden en fazla virusun cali$tigi bir platform olmu$tur) ancak pek fonksiyonel degildir. win9x ler arkada dos cali$tirmasindan dolayi DOS un butun eksilerini icerisinde barindirir ve asLInda bir i$letim sistemi bile degil bir DOS kabugudur. winnt ler (4, 5 (2000) ve XP) oldukca saglam bir mimari arkasInda berbat ve hicbir $ekilde dogru durust dokumante edilmemi$ bir kod ve ms'in aptalca hareketleri yuzunden kullanILmaktan nefret edilse de zorunda kalindigindan kullanilan bir i$letim sistemidir. linux ise ustun UNIX mimarisinini arkasInda oldugunu tamamen hissettirmekte ve cok saglam bir mimari ve koda sahip olmakla birlikte son kullanici icin degil bir kere ayarlayip klavyesi ve mouse u bile olmayan ve sadece aptal terminallerle eri$ilen ana makinalar icin bir kere ayarlanIp mumkun oldugunca sorun cIkarmadan cali$sin ve root a anca sorun cIktIgInda gereksinme duyulmasI icin tasarlanmi$tir (bence) daha sonradan linux ile populerle$en ve bir suru dagitima kavu$an linux ile bu sorunlar cogunlukla giderilmi$tir ancak hala tekel politikalari ve bedava olmasI nedeniyle donanim sorunlari az da olsa devam etmektedir.

RTOS olarak masaustunde $u an icin windows mimarisi acIsIndan RTOS a uyarlanmasI ba$tan tekrar yazilmadan imkansiz gibidir o yuzden ben tek secenegin linux oldugunu du$unmekteyim (bilmeyenler icin tekrarliyim, linux bir RTOS olmamakla birlikte son zamanda cIkarILmI$ uygun kernel updateleri ile RTOS olarak kullanilabilmektedir)

bu arada RTOS larIn iki turu varmI$ (bu sanirim wiki de yoktu) biri soft ve digeri hard olmak uzere. soft da sanirim komutun cali$masI belli bir % ile oynama yapabilirken hard da kesinlikle oynama olmamaktaymi$. PC $u an icin ilk IBM-PC AT/XT mimarisinden bu yana cok degi$ip ilerlemekle birlikte ben izledigim kadariyla hala hard RTOS cali$tirabilmekten uzak gibi geliyor ama buyuk ihtimalle beni haksiz cikaracak bi yazilim atilimi gercekle$ecektir:)

« Yanıtla #4 : 14.02.2006 10:47:57 »
Hızlı düğmeleri aç

mrr

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emre.co.uk
Alıntı
Originally posted by skate@Feb 14 2006, 09:53 AM

Çok uzun zamandan beri MacOs kullanıyorum. Eskiden insanlarda Mac kullanmanın karışık olduğuyla ilgili bir izlenim vardı. Aslında bu doğruydu çünkü Mac o zamanlar MacOs X'i çıkarmamıştı. şimdilerde Clasic diye adlandırılan versiyonu vardı ve gerçekten anlaması zordu...

MacOs X inanılmaz büyük bir yenilik oldu mac kullanıcıları için. O kadar farklıydı ve kolaydı ki, "kullanması en kolay işletim sistemi" diye tanıtıldı..
Gerçekten öyle geldi bana da. Interface o kadar güzel ve basit tasarlanmış ki windowstaki çirkin pencereler yerine çok zevkli olan camdan pencereler vardı. Güzel kızlara kim bakmaz :)

MacOs Classic'ten Macos X'e geçmek o kadar güzel oldu ki, bir anda harika bir bilgisayarım oldu sanki... Tabiki MacOs X RAM canavarı oldu.. Düşük ramla çelışılırsa kötü ama yüksek ramle çok hızlı bir bilgisayar oluyor. Yani windowstaki gibi doğru orantıyla yükselen bir grafiği yok ram konusunda :)

Ram konusuna değinmişken, rami kullanma konusunda windowstan büyük bir farklılık gösteriyor: Windowsta tek bir ram bilinci var. Yani Phoroshopta büyük bir işlem yaparsanız winampta müzik dinlerken (aynı anda) atlamalar oluyor. Bunun nedeni tek bir rami paylaşmaları. Veya Photoshop çökerse, winampı da kapatmak zorunda kalıyor çünkü yerleşik bir tane ram var..

Maclerde böyle değil.. Toplam rami parçalara bölüyor ve programlara göre ayırıyor. Bir diğer anlamda photoshopun rami ayrı, winampın rami ayrı oluyor. Böylelikle ne kadar büyük bir işlem yaparsanız yapın photoshopta, winampı hiiiç etkilemiyor.. hatta hiç görmedim böle bişey ama photoshop çökerse sadece kendisi kapanıyor, diğer programları ve bilgisayarı etkilemiyor... Sanırım böylelikle windowwstaki restart edince düzelme olayı maclerde yok.... Restarta neden olan program diğerlerine zarar vermeden kendini kapatıyor..

Bir diğer önemli konu da, "search" yaparken ortaya çıkıyor. Daha kelimelerin ilk harflerini yazarken uygun kriterdeki sonuçlar geliyor ekrana. Sanki bütün dosyalar ne var ne yok bir database'de tutuluyor. Windowsta öyle değil ama.. Hakikaten, windows arıyarak buluyor. Ama MAcler, o dosyanın nerede olduğunu biliyor... şimdiye kadar, 80GB lık harddiskimde 5 saniyenin üzerinde süren bir arama yapamadım. Milyonlarya dosyanın içinden ne ararsanız arayın max. 5 saniyede geliyor..

Macos'da bir güzellik de, hiç bir şeyi kurcalayarak yapmak zorunda olmamanız. Mesela ADSL modem almıştım ve takar takmaz otomatik olarak beni yönlendirerek modemi kendisi tanıttı. Tabiki advance ayarlar yapabileceğiniz herşey mevcut ama hiçbirşeyi bilmek zorunda değilsiniz.

Bir diğer konu da, format atarken 15 Dakikada kurabilmeniz makineyi. Normal program yükler gibi MacOsi yüklüyor. Windowstaki gibi törenle karışık menüler çıkararak sorun çıkarmıyor.

Kısacası, çok güzel ve zevkli bir işletim sistemi MacOs. Windows da kullanıyorum ama, kişisel tercihim olarak MAC daha hızlı ve kullanımı daha zevkli geliyor...

bunlar da benim minik sevimli maclerim :)

« Yanıtla #5 : 14.02.2006 10:53:44 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
Alıntı
Originally posted by Bakkada@Feb 14 2006, 10:24 AM
MacOS'da hic demoscene ile ugrasmadim ama MacOS'da Regedit gibi bi sistem yok.O yuzden bi programin uninstall edilmesi sadece klasorun silinmesine bakiyor.Dinamik bi ram yapisi var hangi programin ne kadar ram kullanabilecegini belirliyebiliyorsun,HDD uzerinde bi alan acip RAM gibi kullanmasini sagliyabiliyorsun.Grafik isleme yonu cok fakli bi kere monitorleri farkli renk derinliklerini gosterebiliyor.Ayrica sen kendin bir monitor semasi belirliyebiliyorsun.BIOS gibi bi sistemleri yok o yuzden I/O biraz daha kati ama cok daha performansli calisiyor.Ayrica CreateNewPRofile deyince sifir bir MacOS'un oluo,yeni install Win gibi :)

Ben isin teknisyenlik ve OS farki kismini daha cok bilirim verdigim bilgiler pek senin soruna cevap degil ama belki arada merak eden bi kac kisi olur.Belkide ben biseleri yannis solemisimdir duzeltirler...
[post=5277]Quoted post[/post]
[/b]

win3x ler de regedit gibi bi sisteme sahip degil ama zamanla sayILarI 100leri bulan ini dosyalarIndan artIk gInagI gelen kullanicilar yuzunden ve programlarIn artik birlikte cali$masI gerektiginden du$unen ve bunun icin programIn ayarlarini programin kullanildigi klasore girip oradaki ini lerden alan bir sistem hem zor hem de program default klasore kurulmadiginda sicacagIndan registry geli$tirildi.

bir de bi anlam karma$asIna son vermek acIsIndan asLInda bir i$lemcide cok i$in cali$tirilmasI multitasking, ve cok i$lemcide cok i$in cali$tirilmasIna multithreading deniyor. multitasking herkesin bildigi gibi gorevlerin sirayla hizli olarak cali$tirilmasIna dayanirken, multithreading windows9x lerin de kullandigi bir programI threadlere dagitarak i$lemcileri bu threadlere adamak prensibine dayaniyor ve multithreading programlarin kararli cali$masi ve zamanlama konusunda multitasking den daha iyi bir ortam sunuyor.

win9x ler multithreading desteklemiyor, winnt4 destekler diye biliorum, acIkcasI win9x in iki CPU lu bir sistemde ikisini birlikte kullanabildigini bile sanmiyorum. linuxlarda ise hangi kernel coklu cpu destekler bilmemekle birlikte winnt de varsa linux da kesin vardir diyorum:) keza assembly ile ha$Ir ne$ir olmu$ olan biri olarak multithreading nasI yapilabilir, i$letim sistemi $u kod $u i$lemciyi kullansIn bu kod bunu kullansIn nasI nedir onu bile anlayabilmi$ degilim:) gerci bu biraz da benim DOS dan gelme biri olmamla da ilgili

« Yanıtla #6 : 14.02.2006 12:35:32 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by mrr+Feb 14 2006, 10:47 AM-->
QUOTE(mrr @ Feb 14 2006, 10:47 AM)
\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t
<' + '/div>\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t