Gönderen Konu: Side-by-side configuration sorunsalı  (Okunma sayısı 24491 defa)

Side-by-side configuration sorunsalı

« : 12.03.2011 15:27:46 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Bu gün MS Project'imin çalışmadığını farkettim. Saçma sapan bir hata mesajı veriyor. Hata aşağıdaki gibi:

C:\Program Files\Microsoft Office\Office14\WINPROJ.EXE

The application has failed to start because its side-by-side configuration is incorrect. Please see the application event log for more detail.

Bu mesajla yetinmeyip event log'a bakarsak bu seferde aşağıdaki çok açıklayıcı(!) bilgilere ulaşıyoruz.

Activation context generation failed for "C:\Program Files\Microsoft Office\Office14\WINPROJ.EXE.Manifest". Dependent Assembly Microsoft.VC90.CRT,processorArchitecture="x86",publicKeyToken="1fc8b3b9a1e18e3b",type="win32",version="9.0.30729.1" could not be found. Please use sxstrace.exe for detailed diagnosis.

Sistemim Vista Bussiness SP1 32Bit, Office 2007 ile beraber Project 2010 Standart versiyonunu kullanıyordum. Internette bu hata ile ilgili makul bir bilgiye ulaşamadım. Genelde programın kaynak kodunda DLL dosyaları ile bazı düzeltmeler yapıp tekrar compile etmeyi tavsiye ediyorlar! Bu hata ne zaman icat oldu da beni buldu anlamadım? Önerisi olan var mı? Yoksa iş programını excel'de hazırlayağım artık.

« Yanıtla #1 : 14.03.2011 04:43:17 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
dogru versiyonda c run time dll'in bi sekilde eksilmis gibi gorunuyor. Yakin zamanda Visual Studio install veya uninstall ettin mi? winsxs folderi ile oynadin mi hic?

vista'da sxs ilk defa gelmisti. Amac ayni isimli farkli versiyonlu dll'lerin ayni anda sistemde olabilmesi ve boylece mesela ayni kutuphanenin farkli versiyonlarina dependency'si olan app'lerin calismaya devam edebilmesi (her biri kendi istedigi versiyonla calisarak). Bi sekilde senin winsxs'in icinde project'in depend ettigi CRT  dll ucmus gibi bir izlenim edindim.

« Yanıtla #2 : 14.03.2011 17:36:41 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Google sayesinde Microsoft.VC90.CRT'nin Visual C++ Runtime'ı ile ilgili olduğunu buldum ve anlam veremediğim bir şekilde Visual C++ 2008 Runtime SP1 kurarak sorunu çözdüm. Bu versiyonu kurmam gerektiğini de sistemde 2005 ve 2008'in zaten kurulu olmasından tahmin ettim sadece. Çünkü hiçbir yerde version 9.0.30729.1'un hangi sürüme denk geldiğini bulamadım.

Sorun çözüldü ama ben bu sorunu neden yaşadığımı anlamadım. Yakın zamanda şirketteki servera Access dosyalarını webden kullanmayı sağlayan bir yazılım kurmuşlardı. Office Web Acces yanılmıyorsam. Soruna bu sebep olmuş olabilir. Çünkü sistem Office kurulu olmayan bilgisayarlarda da çalışabilmek için runtime kuruyor bilgisayara.

« Yanıtla #3 : 15.03.2011 08:41:59 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı
Google sayesinde Microsoft.VC90.CRT'nin Visual C++ Runtime'ı ile ilgili olduğunu buldum

Google'a gerek yok ben soyledim iste onceki mesajda :P

Alıntı
anlam veremediğim bir şekilde Visual C++ 2008 Runtime SP1 kurarak sorunu çözdüm

yine onceki mesajda soyledigim gibi CRT (yani C Runtime) dll'in bi sekilde ucmus; kurdugun Runtime'in icinden o ucan dll geldigi icin problem cozuluyor.

Alıntı
Office Web Acces yanılmıyorsam. Soruna bu sebep olmuş olabilir. Çünkü sistem Office kurulu olmayan bilgisayarlarda da çalışabilmek için runtime kuruyor bilgisayara.

Neden boyle bir problem yasadigini acikcasi ben de tam anlayamadim. Normalde side by side olayi tam olarak bu yasadigin sorunu yasama diye yapilmis bisey. Ayni kutuphanenin (bu ornekte CRT) farkli versiyonlarina linklenmis farkli exe'ler ayni anda dogru kutuphaneyi bulup calisabilsin diye bu sistem var zaten. Bir sekilde bir abukluk olmus ve kurulan bir program, kendi CRT dll'ini sistemde olan ve MS Project'in depend ettigi CRT versiyonunu ucurarak kurmus (side by side kurmasi gerekirken). Bu yuzden Ms Project'in manifest'inde yer alan "ben CRT'nin falanca versiyonuna depend ediyorum" adli mesaja bakan Windows loader sanirim burada o versiyonlu dll'i bulamadigi icin hata veriyor.

« Yanıtla #4 : 15.03.2011 09:06:11 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Hepsini anladım da program add/remove'dan repair ettiğimde sorunu neden çözmedi onu anlamadım.

« Yanıtla #5 : 15.03.2011 10:19:59 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Belki şapşal bir program uninstall edilirken silmiş olabilir o dll'i. (Baya şapşal olması lazım)
şöyle birşey olmuştu bir kez, bir program install ettim, adamlar vb6 runtime dll'lerini program folderına kopyalatıp orada register etmişler, haliyle system klasöründekilerin registration'ı kalkmış oluyor. Sonra uninstall edince programı, laleler o dll'leri unregister edip tüm klasörü siliyorlar. Geriye register edilmemiş runtime dosyaları kalıyor sistem klasöründe ve o güne kadar çalışan vb6 uygulamaları çalışmaz oluyor. Tabii niye olduğunu bulmak vakit alıyor baya.
- endo of glance -