Gönderen Konu: Hangi araçları kullanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 22133 defa)

Hangi araçları kullanıyorsunuz?

« : 15.02.2011 21:30:06 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Bir programcı olarak web masaüstü ve demoscene için hangi araçları kullanıyorsunuz?

« Yanıtla #1 : 17.02.2011 23:42:15 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Aa hayret, çok güzel bi soru, tonla cevap gelir diye düşünmüştüm ama henüz kimse cevap yazmamış.

Tam kategorize etmeyecem, web, scene vb. gibi ama ben windows üzerinde aşağıdaki araçları kullanıyorum:

Text editör olarak EditPlus, çok hızlı ve kullanışlı. Benzer şekilde, Notepad++, UltraEdit, Programmers Notepad, Crimson Editor, ConText gibi güzel text editörler de çok insan tarafından kullanılıyordur eminim.

Hexplorer windowsta gördüğüm en güzel (ve free) hex editörü. XVI32 de free ve güzel bir hex editör.

Diagram ve benzeri çizim işlemleri için: Rise Editor (Bloom), Dia, Freemind, Creative Docs.Net, yED

Grafik işleri için: XnViewer, Paint.Net, ProMotion 4.7, GIMP

Ek olarak; Qdir, Cinta Notes, Deskpin ve olmazsa olmaz Everything (bu muhteşem bi tool işte)

Development için çoğunlukla Editplus, ondan başka Visual Studio, Codeblocks C/C++ IDE
SQL için SqlDbAid (süper bi tool), SQLYog (mysql için), phpmyadmin, Toad for SQL (MS sql 2005/2008), ve EMS'nin free sql toollar (postgre, mysql, mssql)

Bunlar dışında da kendi yazdığım ve benim ihtiyaçlarımı karşılayan onlarca tool var.
- endo of glance -

« Yanıtla #2 : 18.02.2011 10:08:14 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Yazdığın programların yarısından fazlasının ismini bile duymamıştım. Çok teşekkür ederim.

« Yanıtla #3 : 18.02.2011 10:33:10 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
işte biraz daha:

WinMerge (süper bi text compare aracı, ne iş yapıyor olursan ol bunu kullan :) )
XN Resource editor
ResHacker
Foxit veya Sumatra PDF
Virtualbox (setup testleri için özellikle)
Colasoft Capsa Free (muhteşem bir network aracı), benzer şekilde Wireshark veya Ethersnoop
Cobian Backup
7Zip
IcoFX (ikon çizme programı)
The Regex Coach (süper bir regular expression test aracı)

ve systeminternals.com 'daki araçları çoğu (process explorer, file monitor, tcpview vb.)
- endo of glance -

« Yanıtla #4 : 18.02.2011 19:48:07 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
xampp : daha çok php'de yeni başlayanlar için apache+php+mysql ve istenirse daha fazlasını paket halinde sunan ve kolayca kurulumunu yapan bir aparat.

rapidphp : gördüğüm en iyi html+css+php+js+xml editörü. malesef ticari bir program.

eclipse : java için artık nerdeyse standart haline gelmiş bir ide+editör.

devcpp : c/c++ için güzel bir free alternatif ide+editör.

« Yanıtla #5 : 18.02.2011 19:57:16 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
dropbox : ev-iş arasında projelerini senkronize etmek açısından harika bir program.

irfanview : bence tartışmasız en iyi resim gösterici/dönüştürücü. ayrıca batch özelliği işleri inanılmaz kolaylaştırıyor.

sqlite manager : firefox üzerinde eklenti olarak çalışarak sqlite ile ilgili işlerini süper kolaylaştıran ve sanırım alternatifi olmayan bir db manager.

« Yanıtla #6 : 18.02.2011 20:32:57 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
grafx2 : pixel tabanlı çizim yapmak için şahane bir program.

twisted brush : fraktal tabanlı birçok çizim aracı bulunan nefis bir çizim programı.

artrage : gerçek resim çizme malzemelerini simüle eden bir çizim programı.

milky tracker : track tabanlı müzikler yapmak için

fruity loops : popüler bir elektronik müzik yapım programı

« Yanıtla #7 : 24.02.2011 16:23:19 »
Hızlı düğmeleri aç

akvamlar57

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Cevap gecikti kusura bakma söylediğin programları tek tek indirip kurup deniyordum.

Alıntı yapılan: endo;27115

Text editör olarak EditPlus, çok hızlı ve kullanışlı. Benzer şekilde, Notepad++, UltraEdit, Programmers Notepad, Crimson Editor, ConText gibi güzel text editörler de çok insan tarafından kullanılıyordur eminim.

Diagram ve benzeri çizim işlemleri için: Rise Editor (Bloom), Dia, Freemind, Creative Docs.Net, yED

Grafik işleri için: XnViewer, Paint.Net, ProMotion 4.7, GIMP

Development için çoğunlukla Editplus, ondan başka Visual Studio, Codeblocks C/C++ IDE

Eğer program ekle kaldırdan liste alma şansın varsa bir göstersene ne kadar uzun liste.

Anlamadığım her programdan birkaç tane neden var mesela text editorler 6 tane var.

Ben kendi kullandıklarımı da yazayım bari
Adobe DW
adobe PS
Advanced systemcare 3
filezilla
camstudio
foxit
gom
ms office
ms visual c++ (Eğitim için yüklemiştim)
firefox ve eklentileri
notepad++ (dw kurulu olduğuna bakmayın her işimi bunla görüyorum.)
wamp
WinHTrack Website Copier (Beğendiğim sitelerin html temasını yürütmek için kullanıyorum )
winrar
« Son Düzenleme: 24.02.2011 16:26:54 Gönderen: akvamlar57 »

« Yanıtla #8 : 24.02.2011 17:45:01 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@akvamlar57: bir açıdan yanlış yoldasın kardeşim. özellikle program ekle / kaldır listesi istemen bunu gösteriyor. :) endo, spritus, ben ya da bir başkasının neler kurmuş olduğunun sana bir faydası yok. en baba toolların sisteminde kurulu olmasının da. o toolları bizler zaman içersinde ihtiyaç duydukça kuruyoruz. sen de demişsin, 6 tane text editörü var listede diye. sen ne kullanıyorsun? notepad++. gayet de güzel bir text editörü. kullanmaya devam edebilirsin.

senden beklentim şudur. diyelim C++ konusunda kararlısın. sorarsın, dersin ki "hangi c++ idesini kullanayım?". biz deriz "linux'ta gcc kullan, ide olarak da emacs kullanabilirsin, windows'ta ise MS Visual Studio kullanabilir ya da ..." şeklinde tavsiyeler veririz. aradan zaman geçer, sen dersin ki "arkadaşlar, şimdi de vektörel çizim yapabileceğim bir araç lazım, ne önerirsiniz?" v.s. v.s. bu iş böyle ilerler. bir anda tüm toolları kurman inan sadece bilgisayarını yavaşlatacak, başka işe yaramayacaktır. :)

« Yanıtla #9 : 24.02.2011 18:00:09 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
skate'in söylediği çok doğru, ek olarak benim tavsiyem, eğer aklında zaten birşey yoksa, bir proje yapmaya başla, bu bi amaca yönelik web sitesi, bir desktop uygulaması, bir oyun veya tool ya da scene-related birşey (intro örneğin) olabilir.
O projeye başladığında kullanman gereken tonla şeye ihtiyacın olacak, bazılarını kendin yazmak zorunda kalacaksın, ki bu da öğrenmenin önemli bir parçası (bkz. Snapshot demosu için 13 adet converter yazmış olmam :) )

Burada ihtiyaç duyduğun, beğenileceğini düşündüğün veya zevk aldığın birşey seç proje olarak. Mümkün olduğunca da çerçevesi belli ve çapı küçük birşey olsun başlangıç için.

Genelde çoğumuz oyun yazmaya çalışarak başlamışızdır bu yüzden, hem uğraşması zevkli hem kendi isteğin, vaktin, yeteneğine göre ölçeklendirilebilir hem de sonuçta çıkan şeyi zevkle birilerine gösterebilirsin. (Burada yazmayı düşüneceğin en basit oyunda bile uğraşman gereken sıkı problemler olacağını garanti ederim)

Benzer şekilde bir kaç şeyi birleştirebilirsin de, örneğin web üzerinde oynanan turn base bir oyun (php, arkada mysql vb.)

ışte, bir şekilde başladığında kullanman gereken araçlar, hangisi ne iş için en iyi, çok daha spesifik sorabilir ve daha net cevaplar alabilirsin.

Not: Program ekle/kaldı listeyi export etmiyormuş :)
- endo of glance -

« Yanıtla #10 : 24.02.2011 18:34:57 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: endo;27193
Not: Program ekle/kaldı listeyi export etmiyormuş :)

benim tanıdığım endo VBScript yazmayı çok severdi ama... :)

konu ile alakasız olarak gönderiyorum.

get_installed_programs.vbs
Kod: [Seç]
Dim objFSO
Dim objFile
Dim objReg
Dim strFile
strHost = "."
Const HKLM = &H80000002
Set objReg = GetObject("winmgmts://" & strHost & "/root/default:StdRegProv")
Const strBaseKey = "Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\"
objReg.EnumKey HKLM, strBaseKey, arrSubKeys
Set objFSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
strFile = "C:\installed_programs.txt"
Set objFile = objFSO.OpenTextFile(strFile, 2, True)
For Each strSubKey In arrSubKeys
    intRet = objReg.GetStringValue(HKLM, strBaseKey & strSubKey, "DisplayName", strValue)
    If intRet <> 0 Then
        intRet = objReg.GetStringValue(HKLM, strBaseKey & strSubKey, &quot;QuietDisplayName&quot;, strValue)
    End If
    If (strValue <> &quot;&quot;) and (intRet = 0) Then
        objFile.WriteLine(strValue)
    End If
Next
objFile.Close
MsgBox &quot;Done!&quot;

Kodun içinde geçen dosyaya (C:\installed_programs.txt) add/remove programs'daki listeyi export eder. boş bir text dosyası açıp, kodu copy&paste edip, dosya ismini .vbs uzantılı hale getirip dosyaya double click yapmanız yeterli. ışlem bitince "Done!" diye popup çıkacaktır.

« Yanıtla #11 : 25.02.2011 14:40:43 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
lutfen Powershell varken kendimizi VBScript'le uzmeyelim :)

Kod: [Seç]

cd HKLM:\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall
dir * | foreach { (get-itemproperty $_.PSPath).DisplayName } > c:\installed_programs.txt

« Yanıtla #12 : 25.02.2011 14:45:16 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ssg: kimsin sen? seni kim gönderdi? yoksa Microsoft'un adamı mısın? ajan mı var içimizde?! :p

şimdi şu cevabı yedikten sonra gel de kendini kötü hissetme. :)

« Yanıtla #13 : 25.02.2011 15:03:03 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
EditPlus'ı sevmemin bir nedeni de şu, bugün sabah dosyalar üzerinde çalışırken "Copy As Html"i tıkladım, çalışmadı (bende release edilmemiş son beta versiyon kurulu hep, beta tester'ım yani) mail attım böyle böyle diye, 1-2 saat sonra cevap ve yeni bir fix dosyası geldi. Daha önce de kaç defa olmuştu, 1-2 saat içinde bir bug'ın fixlenip gönderilmesi mutlu ediyor insanı :)
- endo of glance -

« Yanıtla #14 : 25.02.2011 15:59:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bir diğer beta tester olarak saat 12:33'de aldığım e-mail'da;

What's new:
* Supports TSVN commands ('File'->'TSVN').
* 'Copy on Mouse Release' option ('Edit'->'Clipboard').
* Hex Viewer supports 'show non-ASCII letters' option.

Bunları görmüştüm. Sanırım senin bahsettiğin problem "Copy on Mouse Release" dediği fix, di mi?