Gönderen Konu: Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?  (Okunma sayısı 22565 defa)

Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz?

« : 30.01.2011 18:17:46 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Kullandığınız 1. bilgisayarın (yani en çok zaman gerçirdiğiniz) işletim sistemi hangisi veya hangi işletim sistemini kullanmayı öğrenmemi önerirsiniz.

« Yanıtla #1 : 30.01.2011 18:53:59 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@3mevsim: ben oyumu kullandım ancak şunu da aklında bulundur, tek bir işletim sisteminde uzmanlaşmak güzeldir ancak bu diğerleri hakkında hiçbirşey bilmemeyi de gerektirmez. mesela ben Windows 3.1'den beri hep Windows'u tercih ettim. ancak birçok embedded cihazda, routerlarda, oyun konsollarında, web serverlarda sık sık linux çıktı karşıma. hatta linux (gp2x oyun konsolunun sistemi) üzerinde çalışan port ettiğim bir oyunum bile var. dediğim gibi bir işletim sisteminde kesinlikle uzmanlaş. ancak bu karşına ömür boyu başka işletim sistemi çıkmayacağı anlamına gelmiyor, unutma.

şahsen;

1) Dos ve Windows'u expert olarak,
2) Linux'u üzerinde birşeyler kodlayıp/derleyip çalıştırabilecek derecede ama sık sık internetten döküman okuma ihtiyacı duyacak biçimde,
3) MacOS'u standart kullanıcı seviyesinde

kullanabiliyorum. Bir de şu var. Bir projeye başlarken multiplatform olup olmamasını durumunu da göz önünde bulundurmak lazım. Mesela 3 boyutlu bir demo/oyun yapmayı planlıyorsan OpenGL mi DirectX mi kullanmalıyım diye düşündüğümde sadece Windows hedefliyorsan DirectX kullanırsın. Ama Linux, MacOS v.b. sistemlerde de çalışsın diye düşünecek olursan OpenGL ya da 2 boyutlu grafik kütüphanesi olarak SDL gibi kütüphaneleri tercih edebilirsin. Elbette ki diğer platformlarda da mevcut bir kütüphane seçmen kodunun her platformda derlenebileceği anlamına gelmez, ek uğraşılar gerektirir. Ancak DirectX kullandığın durumda kodu diğer platforma aktarırken çok daha ağır iş yükün olacaktır.

Yani bir işletim sistemine hakim olmasan da eğer o işletim sistemini desteklemeyi hedefliyorsan, onun da desteklediği kütüphaneleri kullanarak program geliştirmen gerekir. Bu sayede senin bilgin yetersiz olsa bile o platforma hakim birilerini bulup, onların yardımıyla o işletim sisteminde de çalışacak programlar yazabilirsin.

Sen sadece "hangi işletim sistemini kullanmayı öğrenmeliyim" diye sormuştun biliyorum ancak yarın öbürgün bu sistemler üzerinde çalışacak programlar geliştirecekken bil ki tüm sistemleri A'dan Z'ye biliyor olman şart değil. Birinde uzmanlaş, diğerleri hakkında bilgi sahibi ol (elbette ki yapabiliyorsan onlarda da uzmanlaş) ve programlarını hedefine uygun altyapıları seçerek yaz.

« Yanıtla #2 : 30.01.2011 22:16:33 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Ben Windows 95'ten bu yanı Windows kanadını kullandım. ıyi bilmek değil ama rahat kullanabildiğim bir sistem. Birkaç Linux dağıtımınıda kullandım 3-6 arası her bir sürümü denedim. Linux'u Windowstan daha iyi biliyorum fakat windows gibi rahat kullanamıyorum.
Linux kullanırken kendimi geliştirebiliyorum, Windows kullanırken ise işimi hızlı yapabiliyorum kısaca

« Yanıtla #3 : 31.01.2011 12:41:17 »
Hızlı düğmeleri aç

tesla

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
3mevsim ben de aynı, win95'ten beri windows kullanıyorum. Sonradan okul projeleri ile linux ile de tanıştım ve baya sevdim. O zamandan beri bilgisayara her zaman bir linux bir de windows beraber kurulu bir şekilde kullanıyorum.

Bu aralar en çok Windows 7 kullanıyorum. Bu sene biraz oyuna sardırdığımdan da olabilir, ve bilgisayarın hakkını en iyi şuan windows 7 verdiği için de olabilir. Doğru düzgün sürücü bile yüklemedim, gitti aslan buldu indirdi hepsini. Yukardaki araması süper, eskiden bunun için total commander gibi programlara gerek kalıyordu. Windows 7 sanırım en mutlu olduğum windows sürümü. Tabi yüksek donanım isteklerini ve fiyatını göz ardı edersek. (Bu fiyat konusu çok dert oluyorsa, bir çok bil müh. öğrencisi kendilerine verilen akademik lisansları kullanmıyor, onlardan rica edebilirsin)

Windows'ta işler hızlı evet ama linux'ta da yolunu yordamını bilirsen daha da hızlı. Hazır paketi varsa tek satır komut ile indirip kurabiliyorsun. Yada daha önceden aşina olduğun bir şeyse adımları bir bir yapmak ve komut satırından kayan yazıları izlemek eğlenceli oluyor.

Tabi bu olmadığı durumlarda macera başlıyor, ordan şu paketi indir, burdan şunu bul, derle, çalışmadı bir daha.... Yani öğrenmek ve eğlenmek için linux süper ama altı üstü bir mp3 çaldırmak için zamanında 3-4 saat uğraşmıştım, o zamanlar hazır paket kurucusu da yoktu, sağdan solda apaçi gibi duran kütüphanelerden xmms'i kurunca baya bi sevinmiştim. Tabi bana göre büyük ama insanlık için hiç bir anlam ifade etmeyen bu uğraşa sevinmek de sanırım tüm linux kullanıcılarının içinde olan bir şey.

Linux olarak Ubuntu'yu tercih ediyorum, kullandığım en sorunsuz linux sürümü, ve ailenin diğer üyelerini düşünürsek onlar için de en insancıl linux sürümü.

Bunların haricinde, linux daha sağlam, yok windows çürük gibi şeylere inanmıyorum. Kaç tane linux sürümüm durduk yere göçtü, ekran kartını defalarca yüklememe rağmen arada bir unutup bana tekrar yükletmesi, yani linux'un dertleri de bitmiyor. Ama belirttiğim gibi bu dertlerle uğraşmak keyifli olabiliyor.

Senin soruna gelince, windows üzerinde uzmanlaşcak fazla bir şey yok, ama linux için var, ilk akla gelen devasa bir kabuk sistemi var (linux shell) onu öğrenmek ve işlerini öyle halletmek güzel bir yatırım. Zaten kendin de söylemişsin, linux kullanırken kendinini geliştirebiliyorsun.

« Yanıtla #4 : 31.01.2011 14:37:29 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@tesla: çok ilginçtir ki sapasağlam kapattığım ve bir daha açamadığım linuxum da oldu, ekran kartı driverı bir anda çalışmamaya başlayan da, hatta hatta herşey düzgün gözüktüğü ve defalarca driverları baştan kurduğum halde en basit SDL örneğini 1 FPS çalıştıran da. ben de hep "kesin sorun bende, bu kadar linux kullanıcısı yanılıyor olamaz" derdim kendi kendime. demek ki tek ben yaşamıyormuşum bunları. :)

« Yanıtla #5 : 31.01.2011 14:59:08 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
microsoft'un çıkardığı şu 7'li 2007'li hiçbir şeye alışamadım. inatla kullanmıyorum

« Yanıtla #6 : 01.02.2011 00:18:19 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Benimde sorunum/çekincem bunlardan dolayı aslında. Linux kullanmak istiyorum ama mesela programlama öğrenecem Linux'un sorunları ile uğraşmaktan zaman kalmayacağından korkuyorum. Galiba en iyisi 7

« Yanıtla #7 : 01.02.2011 00:55:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Anket sonuçları da onu gösteriyor gibi. :)

« Yanıtla #8 : 01.02.2011 05:29:16 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Linux kullanıyorum. Ubuntu. Ayrıca linux kullan vs. demeyeceğim senin tercihin, hangisini istersen onu kullanırsın.

Ama forumda bile olsa kayıtlara geçsin diye ufak birşeyden bahsedeceğim. Windows'tan linux'a geçen insanların genelde unuttuğu ya da hiç fark etmediği birşey. Yeni bir işletim sistemine geçiyorsunuz. Windows klonuna'da değil (KDE'nin nasıl gözüktüğünün bir önemi yok :)). GNU/Linux'un geliştirildiği 1991 yılından beri süregelmiş ve gelişmiş olan 20 yıllık kendine has bir kültürü var. Ondan da önce GNU projesinin 1983 yılından beri varolan 28 yıllık kendine has bir kültürü var. Ondan da önce Unix işletim sisteminin 1969'dan beri süregelen, o zamandan beri gelişen 42 yıllık bir geçmişi, kendine has kültürü var. Bu kültür insanların beklentileri, düşünce yapıları ve iş yapış tarzlarına göre şekillendi ve yine o insanların beklentilerini, düşünce yapılarını ve iş yapış tarzlarını şekillendirdi. Ve bu kültürlerin herbiri kendinden sonra geleni etkiledi.

Windows ise bütün bunlardan farklı bir kültürün, anlayışın ürünü. Orada çalışan insanların düşünce yapıları, iş yapış tarzları dolayısıyla farklı. Ama işte windows'tan linux'a geçenler niyeyse bu farkı hep görmezden geliyor, aynı şekilde çalışan bir sistem bekliyor. Aksine bu yeni sistemin nasıl işlediğini öğrenip üstüne niye eski alıştığı sistem gibi çalışmadığı için yakınmak yerine bu şekilde çalışmaya adapte edebilirlerse kendilerini ki işletim sistemleri de birer araçtır ve her aracın kendine has bir kullanım şekli vardır, bahçe makasını çekiç gibi kullanamazsınız, aynı şekilde kerpetenide bahçe makası gibi.

Linux'un sorunları konusuna değinirsek, evet çok fazla sorunu var. Ama bu genellikle ticari firmaların tutumundan kaynaklanıyor. Mesela şu anda 5 yıllık laptop'ımın ekran kartıyla ilgili bir sorun yaşıyorum. Çünkü sevgili ATI artık ekran kartımı desteklemiyor ve legacy driver'da çıkarmıyor. Ne güzel değil mi? Dün oynadığım oyunları bugün çalıştıramıyorum bile. Bunda suç ubuntuda mı şimdi? Hata onlarda mı? Hayır, Ati yarım yamalak bir iş yapıyor derdini kullanıcılar çekiyor. Ha şu da var bugün bilgisayarımı hala kullanıp hala az biraz 3d uygulama çalıştırabiliyorsam karşılıksız olarak opensource driver'lar üzerinde çalışan geliştiriciler sayesinde. Ayrıca yukarıda bahsedilen sorunlarında en az %90'ının da çözümü var tabiki. Aynı şekilde yukarıda linux'ta sorun yaşadığını belirten arkadaşların windows'ta da abuk subuk sorunlar yaşadıkları da başka bir gerçek.

Neyse son olarak, kesinlikle sana hiçbirşey önermiyorum. Sadece fikirlerimi dile getirmek istedim, o kadar.

« Yanıtla #9 : 01.02.2011 11:01:18 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Ragnor: Farklı kültürlerden gelmek ok. Ama Windows 7 ile güncel Linux sürümlerinin mevcut durumda security mantığı oldukça benzer. Mesela internetten bir programı indirdik, her ikisinde de direk execution yetkisi olmuyor. Windows'da çalıştırmayı deneyince sana "çalıştırayım mı? evet hayır" diye soruyor, Linux'ta console'a çıkıp ve o path'e gidip "chmod -x hede.exe" demek gerekiyor. Yani birebir aynı şey aslında. Execution yetkisi veriyorsun. Birinde konsoldan, birinde "evet" buttonuna tıklayarak. Chmod olayını Linux'ta eminim sistem context menüsüne eklemenin de yolu vardır. Ama bana bu kadar temel bir saçmalığı isterse Fransız ıhtilali'nden gelen bir tarihi olsun, kimse kabul ettiremez. User friendly olmamak için çaba sarf ediyor Linux sürümleri. Gün geçtikçe iyiye gidiyor ama sorun driver v.s. değil. Sorun 2011 yılında konsol aşkı :)

« Yanıtla #10 : 01.02.2011 15:36:03 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ben dos kullaniyorum. 640kb gayet yeterli.

« Yanıtla #11 : 01.02.2011 16:13:49 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
@ssg: +1 :)

@skate: abi ben sanırım 6-7 yıllık linux kullanıcılığım sırasında en fazla 10 defa chmod komutunu kullanmışımdır onunda 6-7si sanırım okuldaki işletim sistemleri dersinin labı içindi. Bahsettiğin işi dosyaya sağ tıklayıp, properties seçeneğini seçip, permissions tabına geçip, oradan da "allow executing file as a program" seçeneğini seçerekte yapabiliyorum, ki genelde öyle yapıyorum ben. Ama tabi her zaman daha zarif bir yöntemle konsol'dan tek bir komut girerek yapmamda mümkün.

Ayrıca Linux acemisi bir arkadaşım bana şöyle bişey demişti, Windowsta o güvenlik soruları vs. çıkması onu rahatsız ediyormuş ama linuxta şifre sorduğu zaman kafasına takmıyordu çünkü biliyordu ki önemli birşey yapacak dikkat etmesi lazım.

Ve son bir detay daha, bugün windows kurmuyorsam hala makinama nedeni linux'un konsol'udur. O rahatlığı, esnekliği windows makina kullanmam gereken her seferinde aradım ama bulamadım.

@edit: Ayrıca User Friendly olmamakla itham edilmiş linux için birkaç şey söylemek istiyorum. Yeni kurulmuş bir windowsla ne yapabilirsiniz? Hiçbirşey. Yeni kurulmuş bir Ubuntu ile? Canın ne istiyorsa :). Ve birde program kurma kolaylığı var ki windows'un "next next" diyerek kurulum rahatlığından bile iyi. Ubuntu Software Center'da kategorize edilmiş bir şekilde kurabileceğim binlerce program var ve daha da fazlası synaptic içinde daha detaylı (ve kabul edilebilir şekilde daha az user friendly çünkü daha gelişmiş bir arayüz) bir şekilde bulunmakta. Ha isteyen yine gider kendi istediği programı istediği gibi kurar ama bu bahsettiğim şekillerde program kurarken her türlü kütüphane vs. dependencyleri adam gibi kurulur makinana ve sende sorun çekmeden çalıştırırsın.

Son bir anektod, yukarıda bir sözünü yarım yamalak alıntıladığım arkadaşım anlatmıştı. Annesi işte pc'yi açıp internet explorer üzerinden az biraz internette gezinebilecek kadar windows kullanmasını bilen biriymiş. Bigün bu evde yokken bi şekilde windows yerine linux kurulumunu açmış bunun ama kadın ne yapacağını bilemeyip umutsuzluk içinde bilgisayarı kapamamış aksine şöyle bir bakmış ie'nin simgesini görememiş ama yukarıda firefox'un simgesini görmüş, tıklayıp açmış ve internette istediği gibi gezinmiş. En alt seviye bilgisayar kullanıcısı diyebileceğimiz bir insan bile kullanmayı başarıyorsa bence yeterince user-friendlydir.
« Son Düzenleme: 01.02.2011 16:21:47 Gönderen: Ragnor »

« Yanıtla #12 : 01.02.2011 16:28:58 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Linux'un CHMOD mantığı Unix'ten gelen bir olay değil mi? Başlangıçta timeshared sistemler düşünülerek tasarlandığı için, sunucu üzerinde çok daha başarılı sonuç veriyor diye düşünüyorum. Server üzerinde dosya ve klasörlerde izinleri düzenlemek Windowsta çok daha karışık olabiliyor. ışin içine kullanıcı gurupları vs. de girince. It'ye erişim hakları için bir talimat veriyorsunuz. Sonuçta bir bakıyorsunuz kendi dosyanıza yazma izniniz yok. Ama bütün departmanlar okuyabiliyor vs. :D

Not: Herhangi bir serverda (Ne NT ne de Linux) admin olmuşlukluğum yok. Bahsettiğim sorun Admin'in dalgınlığından da kaynaklanabilir ama şirket sunucularında (windows) sık karşılaştığım birşey.

« Yanıtla #13 : 01.02.2011 16:29:17 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@ragnor: özellikle Windows'da IE kullanabilen birinin Linux'da Firefox kullanmasıyla ilgili ibret verici hikayeye bittim. Very unexpected, very şön. :D

« Yanıtla #14 : 01.02.2011 17:44:33 »
Hızlı düğmeleri aç

devreci

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.devreci.com
Alıntı yapılan: skate;26909
@ragnor: özellikle Windows'da IE kullanabilen birinin Linux'da Firefox kullanmasıyla ilgili ibret verici hikayeye bittim. Very unexpected, very şön. :D

haha cidden ya :D:D

ragnor og.org çöktümü yine yoksa benmi giremiyorum