Gönderen Konu: eski bilgisayar ile ne yapılır?  (Okunma sayısı 11068 defa)

eski bilgisayar ile ne yapılır?

« : 16.09.2009 14:31:51 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Elimde p200mmx 16 mb ramli 1-2 gblık hdd'si olan bi makina var. Bi tane de p133 hali var ama onun hdd'si yok. Bide bunların 14" monitörleri var. Bunlarla ne yapabilirim? Herhangi bi işe yarayabilirler mi? Yoksa hurdaya mı çıkarayım?

Açıkcası bunlardan biri ilk bilgisayarım olduğu için (vaktinde 4mb 486dx idi) yıllarca kahrımı çektiği için atmak istemiyorum ama bir işe yaramayacaksa elimde tutmamın bi anlamıda yok, saklamak için gereksiz derecede büyük bir hurda :)

Edit: birinin bi işine yarayacaksa bedava verebilirim hiç sorun değil, makinalar bursada.

« Yanıtla #1 : 16.09.2009 15:15:13 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ragnor, istanbulda olsaydın kadıköy projesinin isviçredeki bir belediye ile ortak yaptığı teknolojik atık projesi var, ona ver derdim.

Böylece hibe ettiğin bilgisayarın gerekli parçaları alınıp doğu illerindeki okullara gönderiliyor. Diğer arkadaşlara da not düşeyim, evden atılacak bilgisayar vb. varsa telefon ediyorsunuz gelip alıyorlar (sadece istanbul içi).

http://eatik.kadikoy.bel.tr/

« Yanıtla #2 : 16.09.2009 16:42:11 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Bilgisayar atıkları büyük problem, özellikle bu yüzden çöpe gitmesinler diye bayağı bir uğraşmıştım vaktinde bizimkilerle (anne&baba ikilisi :)) ama işte limitteyim bende sıkıldım. Neyse ki media markt'ın bi projesi varmış bu tarz, elektronik atıkları topluyorlarmış. Yapacak birşey çıkmazsa direk oraya gidecek. :)

« Yanıtla #3 : 16.09.2009 20:02:32 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Ragnor, bu tür makinalar için özelleştirilmiş Linux dağıtımlarıyla sörf, yazı yazma gibi işler için kullanılabilir diyeceğim ama artık web'in geldiği noktada belli :). ıki yıl önce benzeri bir makinayla ve adını hatırlamadığım küçük bir dağıtımla işlerimi yavaşta olsa görebiliyordum, bir yandan Windows 98'de kullanıyordum ama youtube, flash falan derken devir kapandı doğal olarak.

Yine gerek duyarsan bazı dağıtımlar ya da yazılımlar ile bilgisayarı router olarak kullanabiliyorsun diye biliyorum. Sanırım aradığın çözüm bu tarz şeyler değil ama aklıma gelenler bu kadar...

« Yanıtla #4 : 03.10.2010 12:37:14 »
Hızlı düğmeleri aç

wizofwor

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ragnor;21513
Bilgisayar atıkları büyük problem, özellikle bu yüzden çöpe gitmesinler diye bayağı bir uğraşmıştım vaktinde bizimkilerle (anne&baba ikilisi :)) ama işte limitteyim bende sıkıldım. Neyse ki media markt'ın bi projesi varmış bu tarz, elektronik atıkları topluyorlarmış. Yapacak birşey çıkmazsa direk oraya gidecek. :)

Saturn mağazalarında da böyle bir sistem var. Mağazanın girişinde  geri dönüşüm kutusu tarzı bir yer ayırmışlar, bir sürü anakart vs. görmüştüm çöpte.