Gönderen Konu: Metutech / ATOM ıstanbul Toplantısı  (Okunma sayısı 21963 defa)

Metutech / ATOM ıstanbul Toplantısı

« : 01.04.2009 00:30:15 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (METUTECH-ATOM), etohum’un 9 Nisan Perşembe günü gerçekleştireceği kafe buluşmasına konuk oluyor. etohum’un belirlediği ‘yatırım yapılabilecek 21 internet girişimi’ arasında yer alan ve ATOM tarafından geliştirilen 8 oyun, girişimcilerinin ağzından aktarılıyor.

Tarih: 9.Nisan.2009 Perşembe
Saat: 17:30 - 20:30
(17:30′da başlayan toplantıda ilk bir saat sosyal kaynaşma, daha sonra konuğumuzu dinliyoruz, işten erken çıkamayanlar 18:30′a yetişebilirler, genelde toplantı saat 21:00′a kadar devam ediyor)
Yer: Maçkolik Complex
Katılım herkese açıktır.
Facebook Sayfası

Yeni ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi olan girişimcilerle, bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum, 9 Nisan 2009 Perşembe günü gerçekleştireceği kafe buluşmasında ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’ni (METUTECH-ATOM) konuk ediyor. Etkinlikte, etohum’un ocak ayında açıkladığı ‘yatırım yapılabilecek 21 internet girişimi’ arasında yer alan 8 oyun, ATOM bünyesinde görev yapan geliştiricileri tarafından anlatılıyor.

Animasyon ve oyun geliştirme alanlarında iş fikri yaratmak ve hayata geçirmek isteyen girişimcilere yönelik olarak 9 Nisan Perşembe günü saat 17:30’da Kadıköy Maçkolik Complex’de düzenlenecek etkinlikte incelenecek projelerden bazıları şöyle:

• Nosfire: Tarayıcı tabanlı bir yarış kariyeri olan Nosfire oyununun yeni versiyonunun 2009 yazının sonunda piyasaya sürülmesi planlanıyor. Sokak yarışları, modifikasyonlar, çete savaşları ve gaz istasyonları gibi birçok unsuru içinde barındıran Nosfire, yenilenen yüzünü ilk kez etohum buluşmasında gösteriyor. Oyunun eski sürümü ise http://www.nosfire.com adresinden görülebiliyor.

• Ocotov: Tarayıcı tabanlı savaş oyunlarında artık adam sayısının yerini taktik ve dizilim, işgallerin yerini ise sömürgeler alıyor. 2009 yılının yaz aylarına doğru oyuncularla buluşması hedeflenen Ocotov da bu doğrultuda diplomatik ilişkiler, savaş anlaşmaları, toplu saldırılar ve rüşvet gibi birçok özellik barındırıyor.

• GoldandLife: GameHormone grubu tarafından geliştirilen GoldandLife, tarayıcı üzerinden oynanan, fantezi temalı ve devasa çoklu oyunculu bir çevrimiçi oyun (MMOG) niteliği taşıyor.

• Zibumi: 2008 yılı başından bu yana gündelik oyunlar (casual games) alanında oyun geliştiren ve yayınlayan Zibumi, aynı zamanda reklam ve eğitim amaçlı oyunlar da geliştiriyor. Pek çok ülkeden takipçileri olan Zibumi oyunlarına, geliştirme ekibinin üzerinde çalışmakta olduğu farklı oyun türlerinin de eklenmesi planlanıyor. Zibumi oyunları, Türkçe özgün içerik önceliğiyle oyunseverlerin karşısına çıkmaya devam ediyor.

• Sanal Kasaba: Mankafa grubu tarafından geliştirilen Sanal Kasaba, kullanıcılarına kendi karakterlerini yaratma, problem çözme ve takım çalışması becerilerini geliştirme imkânı sunan çeşitli flaş tabanlı oyunların oynanabildiği ve kullanıcıların birbirleri ile iletişim kurabildikleri eğitici bir oyun platformu niteliği taşıyor.

• LamaProductions: METUTECH-ATOM çatısı altında animasyon geliştiren bu grup, çeşitli devlet kurumları ve şirketler için film ve reklâm prodüksiyonu hizmeti veriyor. 3 kişiden oluşan LamaProductions, ekibini büyüterek Türkiye çapında hizmet veren büyük bir animasyon şirketi olmayı hedefliyor.

METUTECH-ATOM hakkında
Oyun geliştirme ve animasyon teknolojileri alanındaki girişimci faaliyetlerin teşvik edilmesi ve mevcut fikirlerin ticarileşmesini hedefleyen ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (METUTECH-ATOM), ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren ilk ve tek ön-kuluçka merkezi unvanını taşıyor.

Animasyon ve oyun teknolojileri konusunda uzmanlaşmış ve ülke ekonomisine yüksek katma değer üreterek katkıda bulunan bir çekim merkezi olma amacıyla kurulan METUTECH-ATOM, 650 başvuru arasından seçtiği 40 girişimciye eğitimden danışmanlığa, teknik ve fiziksel altyapıdan finansal ve pazarlama desteğine kadar pek çok imkân sunuyor. METUTECH-ATOM, yeni bir sektör oluşturma çabasının yanı sıra, oyun ve animasyon fikir sahibi girişimcilerin risklerini azaltmayı da birinci öncelik olarak kabul ediyor.

« Yanıtla #1 : 01.04.2009 00:47:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
scene camiası olarak orada olmamız ve varlığımızı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. çeşitli etkinliklerle destek ve iletişim sağlarsak bizim etkinliklerimize de insan akışı olacaktır.

« Yanıtla #2 : 01.04.2009 05:08:18 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ertesi gün Breakpoint olmasa kesin gelirdim. Elif gelirse selam söyleyin.

« Yanıtla #3 : 01.04.2009 11:29:36 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
süper bir gelememe sebebi elbette... gidenlere başarılar ve iyi eğlenceler...

« Yanıtla #4 : 01.04.2009 14:53:51 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
ilgili basliginizdan dusunce akisim:

facebook grubuna zipladim, sayfada davetliler kisminda profesyonel cekilmis bir resim birden ilgimi cekti, sonra arka zeminindeki resim bir siyasetci oldugu belli ama kim oldugunu bilmiyorum. google yaptim. sonra ilgili yazilardaki diger anahtar kelimeleri googledim.. himm.. kendisimi bulmus olabilirmi facebook etohumu yoksa baskasimi davet etti. baskalarini davet eden kisi digerlerinide davet etmistir. bu bir ag.. katilmamaya karar verdim. cunku tanimadigim kisileri nette yardim etmek icin msnme ekletiyorum. karsimdaki ikisiye ondan daha azimli hirsli olarak cizim konusunda basit bir sekilde  bilgim dahilinde yardim ediyorum bir sure sonra gelen cevap su - vaz gectim veya yapamiyorum. olabilir diyorum daha sonra bilgisayarda cizim konusudan sonra politika konusunu aciyorlar. bos bulunup konusuyorum

sarf ettigim kelimelerin anlamlarini bile googledan anlamlarina bakmiyorlar. vs.. anlasamiyoruz.
ilgi alani farkli yerlerde oluyor genelde bu arkadaslarin bu genellemem cogunlukla tutuyor.

o gun toplanan kisilerin aralarinda bir iki uc bir potansiyele sahip veya hirsli kisilikler olabilir. (avlamak icin usta bir avci olmak gerekir) demoscene ilgilenmesini saglamak sizin biliceginiz bir sey orasina karismak haddim degil. herkese aciktir tabiki dogasi geregi.

ve son olarak ben karsimdaki insani politik veya dini gorusunu dusunerek tavir almam. kendi yerime koyup konusurum. bir ayrimcilik yapmadimigi belirtmek isterim. yazdigim yazida eksik veya yanlis anlasicak bir yer varsa cevap verecegim  spaz  burdayim. haber verdigin icin sagol.
sanatcinin rengi olmaz.

« Yanıtla #5 : 01.04.2009 15:37:57 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
@the_prodigy: "yanlis anlasilacak bir yer varsa" demissin ama allah seni inandirsin ben hicbir sey anlamadim :)
@spaz: bilgi icin tesekkurler, maalesef glance olarak topluca breakpoint'te olacagiz. eminim guzel bir toplanti olacaktir.
- endo of glance -

« Yanıtla #6 : 01.04.2009 15:39:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
walla spazı bilmem ama ne yalan söyliim bu defa ben hiçbirşey anlamadım :) google'dan the_prodigy'i de language tools'a eklemelerini rica edicem :D hani "Metutech / ATOM ıstanbul Toplantısı" ile bu yazdıklarının ne alakası olduğunu hala anlamış değilim. gerçi günlerdir hiç uyuyamıyorum, herhalde daha saalim kafayla olsam biraz daha iyi algılayabilirdim.

« Yanıtla #7 : 01.04.2009 17:20:13 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
googlein language toolunu kullandim
-----------------------------
grubu duzenliyen kisi bir siyasetciyide davet etmis. ve kendi arkadaslarini davet etmistir buyuk ihtimalle. the_prodigy burda kendinin demek istedigi sey siyasetcinin orda ne isi var
orda bilgisayar ve sanatla ilgilenen birini bulamiyacaksiniz. facebook agindan toplanan kisilar benden msnemden yardim istiyen ve ben birakiyorum diyenler gibidir.
------------
googla cevirtince boyle bir sonuc cikiyor. :)
orada demoscene ile ilgilenicek hic bir kimseyi bulamiyacaksiniz siyaset konusursaniz uzun sohbet yapicaksiniz deyip ozetliyim. simdi anlasildim mi? devam edebilirim.
sanatcinin rengi olmaz.

« Yanıtla #8 : 01.04.2009 17:50:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
şimdi biraz daha iyi anlaşıldı. ancak ben Global Game Jam'e katıldığımda Atom ekibiyle tanıştım. siyasetten oldukça uzak, akademisyen yapısında ancak özel bir şirketin AR-GE'si gibi bir ortam var. resimlerden yorum edinmek biraz ön yargılı bir davranış.

« Yanıtla #9 : 01.04.2009 19:41:29 »
Hızlı düğmeleri aç

the_prodigy

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
resimdeki daveti alan kisi buyuk baslardan birisi. Atom ekibinin siyaseti goruslerini islerine karistirdigini zannetmiyorum (bilmiyorum) (facebook grubundan davet gonderen kisininde izini surmek vakit kaybi)  neyse. siyaset ve oyun gelistirmek kismini gecersek.

diger resimlereda baktim bende bir on yargi olusmadi.

onyargili dusunmeye devam ediyorum
-oyun isinde para var diye dusunup is ayriyan olanak ariyan genc nesil demo hobisiyle ilgilenmiyicek cunku konunun maddiyatla iliskisi yok. (bende oyunla ilgileniyorum evet ama benimki birazda maneviyattan, cok karisik)

ok @skate resimden analiz yapmak konusunda anlastik umarim, cunku bu asosyal durumumun kendimi dogru ifade edemedigimden kaynaklandigini biliyorum.
« Son Düzenleme: 01.04.2009 19:42:34 Gönderen: the_prodigy »
sanatcinin rengi olmaz.

« Yanıtla #10 : 02.04.2009 21:30:44 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Abi çok fazla bakmadım şu etohum şeysine, zaten istanbulda ve ben hem zamandan hem de paradan mahrum yaşadığım için benim için imkansızdı. Ama olay şu, orası girişimcilerin iş fikirlerini sunup yatırımcı çekmeye çalışacakları bi etkinlik, yani öyle akademik ya da ne bileyim teknik ya da hobisel bi olay değil, temeli iş güç kurma, para sahibi adamları çekme vs.

Ki gayet normal, birisinin fikri ve o fikri hayata geçirebilecek bilgisi olacak, diğerininde bunun masraflarını karşılamak için parası, sonra gelsin paralar :P.

Yine de spaztica'ya katılıyorum, gidebilen gitsin, scene'i azıcık olsa tanıtsın, zaten amaçları sosyal çevreyi genişletmek, adamlara bi güzellik yapında para babaları yerine birazda scene'in güzel insanları ile tanışsınlar, ufukları açılsın :).

« Yanıtla #11 : 02.04.2009 22:55:44 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
birkaç etohum'a katıldım. ne bu toplantılarda para ve yatırım konuşuluyor, ne de o kadar siyasi, politik veya iktisadi açıdna takılıyorlar. gayet light bir modda çay-kahve içiliyor, çeşitli girişim projeleri, genellikle benzer projeler yapan-biraz uğraşan-ucundan tutan çeşitli insanlara tanıtılıyor. amaç, böyle projeler yapmak isteyenlere, bu projeleri yapanlar tarafından zorluklarını, dikkat edilmesi gerekenleri vs tanıtmak. yoksa bu toplantılarda elbette yatırım arayışı olmuyor. maksat insanlar tanışsın, deneyimlerden yararlanılsın, belki tanışanlar bir araya gelerek birşeyler yaratılır vs vs.
elbette dinleyiciler arasında zaman zaman projelerle çeşitli şekillerde ilgilenebilecek kişileri tanıyanlar çıkıyor, bağlantılar kuruluyor, potansiyeller artırılıyor.

« Yanıtla #12 : 03.04.2009 19:27:10 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Hmm, o zaman ben olayı hem yanlış anlamışım hem de anlayabildiğim kısmını bile adam gibi ifade edebilmişim, ama neyse ki spaztica var :).

@spaztica: alakasız olacak ama, geliyo musun abi metucon'a bu sene? :).

« Yanıtla #13 : 04.04.2009 00:35:19 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
olası... oyunlar ve yurtlar açıklansın, gelebilirim.