Gönderen Konu: yedekleme scripti ve checksum calculator  (Okunma sayısı 1144 defa)

yedekleme scripti ve checksum calculator

« : 26.11.2008 17:47:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Kendi kullandığım iki ufak script'i daha blog'uma ekledim; ihtiyacı olanlar buyursun:

Yeni kurulan bir sistemin de iyi işlemesini istediğim için ufak bir batch script yazdım. Bununla istediğiniz web klasörünüzü ve veritabanınızı seçeceğiniz başka bir klasöre yedekler. MySQL veritabanını dump etmek için mysqldump, yedeklemeyi yapmak için de WinRar programını kullanıyoruz.
Batch ile web klasörü yedekleme

bir önceki yazımda otomatik yedekleme yapan bir batch script paylaşmıştım. lakin bunu her gün çalıştırmak, üzerinde o gün herhangi bir işlem yapılmayan çokça klasör varsa yedekleme klasörümüzde gereksiz bir dosya kalabalığı oluşturacaktır. windows’un sunduğu file attribute’lara da pek güvenemiyorum, webserver ve benzeri programlar, ben farkına varmadan file attribute’ları değiştirebilir. bu yüzden bir klasörün içinde herhangi bir dosyada değişiklik olup olmadığını anlamak için kendi script’imi yazmak ve klasör içeriklerinin checksum’ını almak en sağlıklsı olduğunu düşündüm.
web klasörümüz değişmiş mi?

elbette bu işlemleri yapmak için başka alternatifler de vardır... ama kendimin olsun, basit olsun, minimal ek program kullansın düşüncemle basitçe hazırladım...