Gönderen Konu: USB ve C64 seri portu IEC'nin benzerlikleri  (Okunma sayısı 7090 defa)

USB ve C64 seri portu IEC'nin benzerlikleri

« : 10.10.2008 13:27:55 »
Hızlı düğmeleri aç

aeymur

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
USB hakkında dökümanlar okurken IEC'ye ne kadar benzediğini görüp şaşırdım:

USB'de de IEC'de de çevresel aygıtlar ortak olarak aynı veri yolunu kullanıyorlar. Her iki standartta aygıtların tekil adresleri olmasını gerektiriyor. Aygıtlar özelleştirilmiş görevler için dahili olarak farklı erişim noktaları barındırıyor. Bunlar Commodore'un dökümanlarında "Second Channel" diye geçiyor, USB "endpoint" demiş. ıki standartta da ortak bus tamamen bilgisayarın kontrolünde. Çevresel aygıtların her bus'ı kulanma girişiminin öncesinde ve sonrasında b.sayar tarafından kontrol paketleri gönderiliyor.

Bunların bir kısmına, ortak bir veri yoluna birden fazla aygıt bağlamaya çalışan protokoller için karşılaşılacak benzer sorunlara getirilmiş benzer çözümler diyebilirsiniz.  Ancak bir kitapta USB'nin tarihçesinden bahsederken açıkça HPIB ve GPIB'ye (IEC'nin eski isimleri olarak düşünebilirsiniz.) gönderme yapılmış. Ayrıca HP USB spesifikasyonunun haklarını elinde bulunduran 7 şirketten biri.

Özetle, Commodore firması tasarladığı bilgisayarlara çevresel aygıtlar bağlamak için, ileride genel kabul görmüş bir endüstri standartı olacak yöntemin  o tarihlerdeki halini taa en başından seçmiş diyebiliriz. Bence IEC, gelişerek, hızlanarak ve hala isim değiştirerek :) yaşıyor da diyebiliriz.

« Yanıtla #1 : 10.10.2008 17:06:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Ilgi ile okunacak bir article olmus. Plazma icin hos bir kucuk yazi olabilirdi:)

« Yanıtla #2 : 10.10.2008 17:45:59 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
IEC'in USB'ye benzerliği hakkında hiçbir fikrim yoktu, bilgi için teşekkürler. 64'de RS-232 de birebir olması benim hep çok hoşuma gitmiştir. Düşük baud rate desteklemesinin haricinde günümüz PC'lerinin COM portlarından bir farkı var mı bilmiyorum.