Gönderen Konu: gözlem ve çözüm önerisi  (Okunma sayısı 24605 defa)

gözlem ve çözüm önerisi

« : 02.07.2008 00:38:10 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Selam arkadaşlar

Uzunca bir süredir bir problem yumağı içindeyiz. Tr-scene içinde birbiriyle ilişkili ve birbirini besleyen bu problemler;

- partilerde veya parti aralarında hiç yeni release çıkmaması
- partilere ziyaretçi veya yarışmacı olarak katılımın çok çok azalması
- forumda aktivitenin çok azalması. Günlük ziyaretçi ve içeriği önemli sohbetlerin süper azalması

Eskiden uzunca bir süre, forumda gereksiz yere çok fazla vakit kaybettiğimi yazdıklarımı çoğunluğun zaten okumadığını düşünüyordum. Hatta olan bazı tartışmalar ve niteliksiz kavgalar beni forumdan iyice soğutmuştu. Foruma mesaj yazmaya harcadığım vakti, kod yazmaya veya dergi makalesi yazmaya ayırmanın daha verimli olacağını düşünmüştüm. Bu düşünceler doğrultusunda kendimi yavaş yavaş katıldığım forumlardan geri çektim. Fakat forum dışı üretkenliğimde bir patlama oldu mu? Kesinlikle hayır. Sebeplerine birazdan değineceğim

Bir diğer gözlemlediğim olay ben forumları daha ender kontrol ettikçe gördüm ki mesaj sayısında geometrik düşme var. Benim forumda yazıştığım 5-10 kişilik temel bir grup arkadaş da eskiden yazdıkları kadar yazmamaya başladılar. Bunun sebebi de basitti. Çünkü hepimiz yazdığımız mesajlarla birbirimizi tetikliyorduk. Skate bir thread başlatıyor, ben bir cevap veriyorum. Benim cevabımdaki bir konu hakkında Vigo bir yorum yazıyor. Oradan Ragnor o cevap hakkında birşey yazıyor. Hydrogen ona bir ekleme yapıyor vs. Yani içinde 6-7 güzel mesaj olan bir thread bazen katılımcılardan biri eksildiğinde 2-3 mesaja düşebiliyor. Tetikleme mekanizmalarının dinamiği bozuluyor yani.

Bu da yavaş yavaş diğerlerinin de foruma katılımlarını çok azaltmasına sebep oluyor. şu an öyle bir noktaya gelmiş durumda ki, örneğin Vigo artık kolay kolay mesaj yazmıyor. Hydrogen ve Wisdom gibi iki tane soyleyecek çok şeyi olan super adam, neredeyse hiç mesaj atmıyor. En çok mesaj yazan ve çoğu threadi başlatan adam olan Skate bile artık çok az mesaj yazıyor. Anesthetic sanırım aylardır foruma girmiyor, Tesla, Decipher birkaç ayda bir giriyorlar sanırım. Raven zaten yok, Demodojo üyeleri son dönemin en aktif scenerları olmalarına karşın artık onlar da kendilerini forumdan geri çekmiş durumda. Endo ve Datura gibi az ama öz mesaj atan arkadaşlar da artık ilişiği kesmiş görünüyor. Ve en kötüsü foruma sonradan katılan ve süper kaliteli yazılar yazabildiğini bildiğim LW3D, Ref, Alcofribas, Ssg ve Coze gibi arkadaşlara boş bir forum bırakmış gibi oluyoruz. Sanki onlara "Gelin arkadaşlar süper muhabbet edelim" deyip onlar geldikten sonra ortadan kaybolmuş gibiyiz.

Forumdaki varlığımız ve katılımımız azaldıkça herbirimiz ortamdan daha çok kopuyoruz. Hepimiz forumu kontrol etme sıklığımızı azalttık ve buna karşın her kontrol ettiğimizde gördüğümüz mesaj sayısı azalmaya devam etti.

Hep birlikte birbirimizin forum ve scene ile olan bağlarını zayıflatmış oluyoruz yavaş yavaş. Eskiden forumun hareketli olduğu zamanlarda neden mesaj yazıyorduk? Konuşmak istediğim bir konuyu ben foruma yazıyordum çünkü bu forumda o konuda ne düşündüğünü merak ettiğim bir sürü önemli arkadaşım var. Bizler bu şekilde bir arada olmaya ve fikir paylaşmaya devam ediyorduk.

Elbetteki forum != scene... Yani biz forumda maksimum aktif olsak da demo üretmesek partilere katılmasak yine başımız belada demektir. Ama aramızdaki iletişim kanalının çökmesi de bir o kadar felaket. Hani forum katılımı düşse ama bunun yerine scenerlar her hafta sonu görüşüp meetingler düzenliyor olsa yine problem yok. O zaman sadece iletişim kanalının şekli değişiyor demek. Ancak şu durumda forum kısa süreli hızlı diyalog kanalı olarak iş görüyor ve bu kanal zayıflar ve yok olursa scenerları bir arada tutan en gündelik bağ yok olmuş oluyor. Scenerlar birbiri ile gündelik olarak konuşmuyor sohbet etmiyor, tartışmıyor demek.

Birbiriyle sohbet etmeyen scenerlar neden partide gidip birbiri ile görüşsün. Partiden önceki üç ay forumda diğer gruplara meydan okumayan bir scenerın partide demo yayınlama dürtüsü aynı olur mu?

Buradaki diyalog scene'in kalp atışı gibi. Burada hareket varsa tr-scene'in en azından kalbi atıyor demek. Bitkisel hayatta olabilir ama en azından kalbi atıyor demek. Bizler buradaki varlığımızı azaltarak scene'in kalp kaslarında atropiye sebep olduk. Bunda benim de bizzat sorumlu olduğumu düşünüyorum ve bu yüzden herkesten özür diliyorum. Bundan sonraki günlerde çok uzatmadan forum konularında biraz daha geveze olmaya karar verdim (uzatmama bölümünü başarabilecek miyiz bakalım :) ya ben niye kafamdaki şeyleri şöyle insan gibi 5-6 cümlede anlatamıyorum :( ).

Ve son olarak buradaki arkadaşlarıma sesleniyorum. (sırasız olarak) Vigo, Skate, Hydrogen, Wisdom, Ragnor, Spaztica, Bakkada, Endo, Datura, Turbo, Drey, Spritus, Anesthetic, Flexi, Decipher, Tesla, Alcofribas, LW3D, Ref, Coze... herkes... Eminim daha unuttuğum bir sürü insan var. Arkadaşlar foruma dönün... Ben hepinizi acayip özledim. Muhabbetimizi yapalım. Konuşalım, tartışalım hatta kavga edelim razıyım. Ama ben buraya 2-3 günde bir gelip 3 yeni mesaj görmekten ve onların da scene ile alakasız olmasından sıkıldım ve artık endişeleniyorum.

Artık kendimizi geri çekmeyelim. Ben kendi adıma demo anlamında üretkenliğimin de büyük bir bölümünün bu forumdaki sohbetlerden ve kalp atışından beslendiğini anladım. ışte bu yüzden forumdan uzak durmak benim üretkenliğimi artırmadı. Ve bu yüzden sizler de kendinizi forumdan uzak tuttukça daha çok demo vs üretmeyeceksiniz ve görmeyeceksiniz. Belki ıstanbulda olanlar bunu bu kadar güçlü hissetmiyor ama ıstanbul dışında iken bu forum "scene var" demek oluyor. Buraya Vigonun yazdığı bir mesajı, Skate'in yaptığı abuk bir espriyi, Endo'nun bir cümlelik bir incisini ben on kere okuyorum. Çünkü uzaktan sizlerle olmanın ve scenerlık heyecanını yaşamanın tek yolu bu. Ankara'daki scenerlar'ın da kopmasında bunun etkisi olduğunu düşünüyorum.

Kopuk kopuk bir yazı oldu kusura bakmayın. Forumdan uzak kaldığım esnada paslanmışım sanırım. Bir iki güne açılırım ;)

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #1 : 02.07.2008 01:08:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
çok güzel dile getirmişsin nightlord... scene is dead, long live friendship demek istiyorum sadece, amiga zamanlarında scene'i soğukluktan geri getiren lafın etkisini ümid ederek. ne plazma, ne forum, ne de scenek bu ortamı canlandırabilir. elbette ölü toprağı serpildi mi, silkinmek kolay olmuyor. şahsen ben, bugün itibarıyla ofis hayatına yine veda ederek daha fazla boş zaman sahibi olacağımdan daha free proje ve eğilimlere vakit ayırabileceğim. elbette parasal kaygılarım olacak; henüz sayısalı kazanmadım. ama gel gör ki, insanları muhabbete zorlamak da olmuyor; serde yoksa konuşmak, istediğin kadar eleştir, bişeye yaramaz.
forumdan ciddi ayrılmalar oldu, evet; sesi çıkmayanlar, konuşmaya çekinen/utanan/sıkılan/üşenenler... hadi konuşmuyorsun bari, product üret, üretiminin namı yürüsün... o da yok, bu da yok...
...
bilmiyorum... ama benim scene'le alakamın eski kurcalama, birşeyler yaratma, birilerine keyifle seyredecekleri birşeyler sunma ile alakalı olduğunu, izleyeni de çok olduğundan daha haz vermesi gibi noktalar olduğunu füşünüyorum. hal böyle olunca, alternatiflerimiz var; iş ortamlarında, çeşitli sosyal ya da kültürel ortamlarda bu egoyu besliyoruz. böyle olunca da egosal haz açlığımızı scene üretimi züerinden yapmamıza pek gerek kalmıyor... yani tokuz anlayacağınız.
...
günümüz, merak etmeyi, kurcalamayı o kadar geri itiyor ki. herşey hazır lop, bilmediğin birşey mi var, aç google'ı, 3-5 tutorial çıkar en azından, oku yap... ama bu keşfetme, deneyerek bulma gibi çabaları öldürüyor. bu, lego kültürüyle şu anki robotek maket kültürü arasındaki fark gibi... legoda kendin yapardın ve bu sana mutluluk verirdi... günümüzdeyse gidiyorsun, tonla para bayılıp 5-10 tane action figure, maket falan alıyorsun... ama değeri alsa lego kadar olamıyor, 2 ayda da sıkılıp kenara atılıyor.
...
scene'i bir sosyal topluluk olarka ele alıp biraz daha özveriyle yaklaşmak gerektiğini hepimiz unutmaya başladık. never ending story'deki gibi hiçliğin o fantastik diyarı ele geçirmesi gibi, scene de benzer bir umursamazlığın, ilgisizliğin kurbanı olmaya başladı...

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #2 : 02.07.2008 01:09:49 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
evet nightlord yine çoğumuzun düşünüp, rahatsız olduğu ama dile getirmediği bir konuyu irdelemiş. bu sitemleri sonuna kadar haklı buluyorum ve elimden geleni yapacağıma söz veriyorum. bunu bir görev olduğu için değil, gerçekten beni de rahatsız ettiği için yapmak istiyorum. eline aklına sağlık lordum, tanrı seni eksik etmesin :)

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #3 : 02.07.2008 02:55:04 »
Hızlı düğmeleri aç

scg

• Full Member
    • Profili Görüntüle
    • http://
Ankara scene den Haberler:

Anesthetic :
Bu adam kesinlikle yalan oldu :)  Ya Netflix yarışmaları için kod kasıyo yada paper (akademik) çıkarmak için kasıyo.. Geçenlerde kız arkadaşıyla ingiltereye gitti .. geziyo da yani heh. Forumu takip konusuna gelince: Bence çakallık yapıp gizli gizli takip ediyo forumu :). Sanırım spritus un koda geri dönme zamanı geldi :)

Tesla: 7D8 olursa göremeyeceğimiz elemanlardan. Büyük ihtimal o zamana kadar isveçli bi hatun da bulmuş olur hehe ..

Maxim Kammerer (a.k.a Flexi): Valla ne yaptığını ben bile bilmiyorum ama kod yada müzik dışında herşeyi yapıyodur :)

Ragnor: Ragnooor ??? Aralarında en ümitli olduğum scener.. Ragnor hazırlıyosun bişeyler ???

Ankarada vaziyet böyle...

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #4 : 02.07.2008 09:50:04 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
Alıntı yapılan: scg;18319
Anesthetic : Bu adam kesinlikle yalan oldu :) Ya Netflix yarışmaları için kod kasıyo yada paper (akademik) çıkarmak için kasıyo.. Geçenlerde kız arkadaşıyla ingiltereye gitti .. geziyo da yani heh. Forumu takip konusuna gelince: Bence çakallık yapıp gizli gizli takip ediyo forumu :). Sanırım spritus un koda geri dönme zamanı geldi :)

bu tip duyumlarım vardı zaten. napalım. hala decipher, tesla, fleks ve ben varım hala kod olayına el atabilecek. şu an decipher bu işe girişmiş durumda.

Tesla: 7D8 olursa göremeyeceğimiz elemanlardan. Büyük ihtimal o zamana kadar isveçli bi hatun da bulmuş olur hehe ..

tesla, isveçte de programlamadan uzak kalamayacağını hatta oyun programlama üzerine master yapacağını belirtti.

Maxim Kammerer (a.k.a Flexi): Valla ne yaptığını ben bile bilmiyorum ama kod yada müzik dışında herşeyi yapıyodur :)

flexi de hala istekli. geliştirmekte olduğu soundsynth tooldan ve "caret'in ekmeğini çok yedik daha iyisini yapmanın zamanı geldi" demesinden bu sonuca vardım.

evet o kadar da karamsar bir tablo yok görüldüğü gibi

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #5 : 02.07.2008 10:46:16 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Neden bilmiyorum, şu sıralar scenedeki diyalogsuzluk hoşuma bile gidiyor. Nightlord'un uzaklarda olması özleme/depreşme olayı için bir katalizör oluyor elbette ki. Yani O'nun hislerini anlayabiliyorum. Ancak yıllardır "konuşacağımıza birşeyler yapsak" modunda olan kişilerin hem konuşmayıp hem birşey yapmıyor olması benim için oldukça trajikomik bir durum oluşturuyor.

Son zamanlar ben konuşmayı hepten kestim. Evet, arada zevkle bu foruma girip mesaj atıyorum. Ancak biri beni dürtmedikçe kalkıp "şu anda şununla uğraşıyorum, bakın şunu yayınladım" bile demiyorum. Farkettim ki hemen hiç kimse scene'i düzenli olarak takip etmiyor. Nerden mi biliyorum?

http://www.pouet.net/prod.php?which=49904
http://www.intro-inferno.com/production.php?id=6078

Ben bu ürünü Clash adına Mart ayında yani 3-4 ay önce yayınladım. Gördüğünüz gibi birden fazla ünlü scene sitesine ekledim ürünü. Ragnor grup arkadaşım olduğu ve release edilen her üründen önce birbirimize danıştığımız için haberdardı ürünün yayınlandığından. Spritus ve yakın çevremdeki birkaç arkadaşım daha (Endo, Hydrogen, ...) üründen haberdardı.

Hatta hatta bu ürün pouet.tr listesinde de yer alıyor ve bundan sonra eklenen bir meetro ile liste yine gündeme gelmişti. Ama tahmin ediyorum yine fark eden pek olmadı.

http://www.pouet.net/lists.php?which=14

Peki bizlerden kaç kişi bu üründen haberdar ya da yorum yazma gereğini gördü? Yani ben kalkıp forumda "şu ürünü release ettik" diye bas bas bağırmadıkça kimse farketmiyor bile bir ürünün yayınlandığından. Ama birçok kişi şu anda aramızdan kimsenin scene adına hiçbirşey yapmadığından çok emin.

Elbette ki işin normali yayınlanan bir Türk ürününün bu forumda duyurulması. Ancak artık ben bıktım kendi içinde bulunduğum projelerin reklamını yapmaktan. Gönlüm ister ki ben birşey yayınlayayım, hergün scene portallarını takip eden Türkler'e bu sürpriz olsun. Sonra benim haricimde bir kişi "forumda niye duyurulmamış acaba?" diip bu ürünü duyursun. Ama hayal işte benim ki...

Konuyu biraz saptırmış olabilirim. Ancak forumdaki mesajlarımın sayısındaki düşüşü açıklayabilecek birşey bu yazdıklarım. Son zamanlarda scene ile alakalı özelden konuştuğum kişiler muhabbet ettiğim arkadaşlarım, wannabe coder/scenerlar ya da birkaç eski ancak günümüzde çok ünlü olmayan yabancı scener. "Muhabbet ettiğim arkadaşlarım" dediğim kişiler asıl scene ile ilgili kontakta kalmak istediğim kişiler ancak onlarla da genellikle hep düz muhabbet ediyoruz. Yani forumun dışında dönen diyaloglar da forumdan çok farklı sayılmaz.

Son olarak Nightlord'a bir sorum olacak.

Alıntı
Bu düşünceler doğrultusunda kendimi yavaş yavaş katıldığım forumlardan geri çektim. Fakat forum dışı üretkenliğimde bir patlama oldu mu? Kesinlikle hayır. Sebeplerine birazdan değineceğim

demişsin de sebeplere pek değinmemişsin kardeşim :) nedir?

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #6 : 02.07.2008 14:55:27 »
Hızlı düğmeleri aç

murqx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;18322
sebeplere pek değinmemişsin kardeşim :) nedir?

Alıntı yapılan: nightlord
Ben kendi adıma demo anlamında üretkenliğimin de büyük bir bölümünün bu forumdaki sohbetlerden ve kalp atışından beslendiğini anladım. ışte bu yüzden forumdan uzak durmak benim üretkenliğimi artırmadı. Ve bu yüzden sizler de kendinizi forumdan uzak tuttukça daha çok demo vs üretmeyeceksiniz ve görmeyeceksiniz

nightlord son paragrafta açıklamış zaten.

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #7 : 02.07.2008 15:51:41 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
"hiç değinmemişsin" demedim "pek değinmemişsin" dedim.

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #8 : 02.07.2008 16:01:26 »
Hızlı düğmeleri aç

murqx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;18326
"hiç değinmemişsin" demedim "pek değinmemişsin" dedim.

peki, ben gözünden kaçtı sandım  :)

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #9 : 02.07.2008 16:12:06 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
aksine çok dikkatli bir biçimde okudum yazıyı. uzun zamandır foruma atılan en pozitif ve işe yarar mesaj buydu çünkü. bunun için de Nightlord'a teşekkür ediyorum. ancak benim aklıma takılan nokta şu ki forumdaki aktivitemize üretkenliğimizi engelliyor diye ara vermemiz üretkenliğimizin düşük olduğu bir seviyede forumdan uzaklaştığımızı gösterir. bu noktadan sonra üretkenliğimizde değişen birşey yoksa çareyi forumda herkesin yeniden aktif olmasında değil de artık bilgisayarın başına hobi amaçlı oturmakta bulmamız lazım. yoksa kısırdöngüye gireriz.

bu yazdıklarım Nightlord'un yazdıklarına karşı fikirler değil. yani forumun ve sceneimizin canlanması lazım. bunun için birilerinin birşeyler yapması lazım ki Nightlord'un mesajı da böyle bir hareket başlatmak amaçlıydı. ancak ben üretkenlik ile forumu pek bağdaştıramıyorum açıkçası. dikkat ederseniz scene'in en canlı yıllarında "en fazla" BBSler vardı. 10-20 senede evrim geçirmediysek oturup doğrudan birşeyler yapmaya başlayabiliriz, başlamalıyız da.

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #10 : 02.07.2008 16:52:39 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
bu forumda;

- kaç aktif kullanıcı ( haftada en az 1 kere login olan )
- kaç scener ( grubu olan yada indy takılan )
- kaç scene'e ilgi duyan ( anlasa da anlamasada seven ilgilenen )

var sizce? bunu bi şekilde bilebilirmiyiz?
( adminlere soruyorum )

---------------

sevgili nightlord, seninle aynı fikirdeyim hemen hemen pek çok konuda... ama... bu kadar uğraşı verdiğin plazma mesela... bugüne kadar hiç mail aldınmı okurlardan? yani tanımadığın bilmediğin biri çıkıp bişi sordumu? olumlu / olumsuz eleştiri yaptımı???

ben 2 yıl kadar pc world de yazı yazdım. demoscene ve retroloji... sadece bir kişi reaksiyon yaptı... yani netice boşa giden zaman...

üzülerek şunu görüyorum, ben bişi yapmazsam herşey duruyor... örnek; kıçımdan bi u.u.b.b diye bişi uydurdum. hep dalezy/triad ın "bpm" ( berlin pub meeting ) lerini görüp "aaaah aaah ne güzel yaaa" derdim. ulan dedim, bende uyduriim bişi... aa baktım millet sevdi. baya ciddi katılımlar da oldu... 15-17 kişi yanılmıyorsam totalde geldii de oldu... bundan gaza gelen wisdom "wwm" ( wisdom waffle meeting ) yaptı.. 3-4 tane oldu sanırım... bu da süper bişi idi... hatta son wwm'e turbo bile geldiydi... çeşitli yoğunluklar , iş vs sağlık filan derken ben de wisdom da bi şekilde atladı bu işi. yani aslında atlamak değilde "denk gelmedi" demek lazım...

sonra nooldu? içimizden biri de çıkıp "XXXXX meeting" dedimi?

100 bin kere "ya istanbul dışı bişiler organize edin, partiye gidelim, trenle, sabaha kadar muhabbet filan" ... kimse bişi yaptımı ??? ( aslında parti dışında çok random gelişen spritus meeting oldu askere ziyaretine gidildi şansımı s*kim ben gidemedim... )

7dx ekibi, senelerdir özveri ile parti yapıyor... nooldu son partide? compo bile yapamadık.... release çıkmadı...

seninle beraber büyük gazla ve umutla başladıımız nightshift... nooldu? yalan oldu...

inan bana bi breakpoint, bi x party, bi lcp gibi bi parti olması için istanbulda yada türkiyede, icab ederse dansöz kıyafeti ile taksim meydanında break-dance bile yaparım... ama bu ülke insanından BıR SıK OLMAZ!!! direk net ve bodoslama yazıyorum...

bizim zamanımızda da gruptan arkadaşlarımızın çoğu, "scene" i bi gelip-geçici heves olarak gördü... belli bi dönem için süper, sonra manita olayları, iş güç okul zart zurt şu bu vs.... tısssssssssssssssss....

aynen bende 2-3 sene kadar bi koptum scene'den... sağolsun hydrogen , endo , datura ve skate ile tanışana kadar... tekrar içimde ki ateşi yaktılar... büyük gaz oldu...

scener kimdir? demo izlemeyi seven, computer based müzikleri ve grafikleri seven kişidir... yani bir parti yaptığımız zaman, hiç bişi olmadan, sadece "deus ex machina" yada "living" i 400 kişi dev ekrandan izlemek bile büyük keyiftir... hatta ns06 da, demo compo sonuçları açıklanırken ki heycan, bugüne kadar yaşadığım en güzel heycanlardandır... spritus'un gaza gelip havalara zıplaması... milletin çığlıklarla bağırması, resident'ın rebelse ayarı vermesi.... ne güzel di dimi o an????

umarım tekrar öyle gazlı günler yaşarız...

---------------

@decipher : icons partisi nasıldı? fotolardan gördüğüm kadarıyla küçük bi parti gibi... ama ciddi katılım var sanki? biraz anlatsana??? bi sürü paritye gittin report meport yapmadın... buradaki insanları heveslendiren bişiler anlatman lazım... bunu unutma ...
« Son Düzenleme: 02.07.2008 16:55:08 Gönderen: vigo »

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #11 : 02.07.2008 17:06:07 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@vigo: scene'de grubu olan ya da independent takılan ve son 10-12 yılda birşeyler üretmiş kişilerin sayısı 50 civarı. birkez merak edip saymıştım. bunun dışında bir 20 kadar da birşey üretmemiş olsa da bir grupta yer alan ya da sceneimiz açısından önem teşkil eden kişi var. Yani 70 kişi diyebiliriz. Tek tek saymaya gelince hemen tıkanacağımızı, o kadar kişinin çıkmayacağını düşünüyoruz ama ben saydım, çıkıyor. "Çok aktif" scener ise ne yazık ki bir tane bile yok.

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #12 : 02.07.2008 18:36:36 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
6-8 Ayda bir buna benzer postlar gormeye alistik desek yeridir.Bi yerlerde gaz bitiyor sonra duayen scenerlar veriyor gazi ve biraz daha ilerliyor gemi ama tasima suyla anca bu kadar yuruyor iste...

DipNot:Igneyi kendime cuvaldizi baskasina batirayim , o kadar trajikomiktir ki DemoDojo uyeleri(biri haric olabilir) bu postu ya gec yada hic farketmiyeceklerdir.

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #13 : 02.07.2008 18:43:40 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Bakkada: Haklısın ve insanlar arzu etmedikçe ne yaparsan yap birşeyleri ignore liste alabiliyorlar. Örneğin bizim şirkette teknik servis programına günde birkaç kez girip bakmak gerekiyordu ticket açılmış mı diye. Zaman zaman yoğunluk nedeniyle gün boyu girmediğimiz oluyordu v.s. Dedik her açılan ticket otomatik e-mail atılsın. Bir süre güzel idare ettik ve yöntem işe yaradı. Bir süre sonra baktım diğer mailların yanında kalabalık ediyorlar, rule tanıplayıp onları özel bir folder'a taşıdım. Bir süre sonra ise artık o foldera pek bakmaz oldum.

Teknik destek vermek benim iş tanımımda pek yok, aksi halde takip ederdim ticketları ancak yine de takip etmemde fayda var tabii ki. Sonuçta o ticketlar dönüp dolaşıp bana gelebiliyor. Ne yaparsak yapalım bir süre sonra ignore mekanizması devreye giriyor. şimdi foruma girmeyen insanlara haber ulaştırmak için güvercin mekanizması kursak bir süre "aa, ne acayip" diye bu sistem kullanılır, bir süre sonra o güvercinler bir güzel iner miğdeye :)

gözlem ve çözüm önerisi

« Yanıtla #14 : 02.07.2008 20:45:00 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Valla bugun soyle foruma girip 20 tane yeni mesaj gorunce daha bastan mutlu oldum zaten :)

Budur abi... Iste benim ozlemini cektigim fikir teattisi bu. Her konuda ayni fikirde olmayalim, hatta icabinda ful karsi fikirlere sahip olalim ama surdaki muhabbet bi olcude devam etsin. Cevaplarin hepsi icin tesekkurler

Skate: abi senin yaptigin release'i kimsenin farketmemesi gercekten eseklik olmus (butun tr-scene'e esek demek gibi olmasin):) Ben zaten normalde partiler haricinde PC releaselerini kolay kolay takip etmiyorum. Ama PC releaselerini gec C64 releaselerini bile dogru duzgun takip etmedigim 4-5 aylik bi donem olmustu. O esnada Shorture/Padua'yi kacirmisim mesela. Yani ulan release yaptik kimse farketmedi bile demekte haklisin. Ama senin de dedigin gibi yine de bu forumda duyurmakta fayda var.

Forumdan uzak durmanin scene uretkenligimi artirmadigina dair bu kadar deginmeyi planliyordum. Bunun otesinde baska daha az onemli faktorlerde vardir elbet ama onlar buradakilerle ilgili veya buradakiler icin ilgi cekici degiller :)

Vigo: Abim guzel abim. Benim sana diyebilecek hicbirseyim zaten yok. Ben taa 7d5 reportumda demistim :

Alıntı
turkiyede scene denen olayin mihenk tasinin vigo ve turbo oldugunu bi kez daha goruyorum. bu iki adamin varliklari oturduklari yerden
yaydiklari pozitif enerji ve bi oturusta 24 stuff bitirebilmeleri biz
ikinci nesil scenerlari guclendiriyor. bu adamlar olmasa turk scene'in
ciddi ciddi yok olacagini dusunuyorum. kalanlar dagilip bazilari yurt
disi gruplara girip aktiviteyi surdurmeye calisirdi. ama turk scene
diyebilecegimiz kendini bu gruba ait hisseden insanlarin olusturdugu
bi guruh olmazdi. bu gercegin farkina varip vigodan bronx stickeri
alip c64'ume yapistiriyorum. onlarin o enerjisi birikimi hep yanimda
olsun, canim sikildigi scene ile ugrasacak gucum kalmadigini
hissettigim zamanlarda o stickera bakip vigoyla turbonun sen
kahkahalarini ve uretme guclerini hatirlamak, guc almak icin. iki
birey koca bi grup icin bu kadar onemli olabilir mi? evet iste boyle
olur. bu yetmiyomus gibi bi de spazticanin deyimiyle "yavru scenerlar"
kazandirmaya devam ediyorlar.

Yani abi sen ne kadar hakli sitem etsen de zamaninin bosa gittigini dusunup uzulsen de aslinda bosa gitmiyor abi. Her binanin bir temeli olmak zorunda. depremler firtinalar binanin dis yuzeyine zarar verebilir, bir duvarini yikabilir, komple catisini ucurabilir. Ama temel saglam olduktan sonra bina yikilmaz ve hep tamir edilebilir. Sen ve Turbo benim icin bu binanin temelisiniz.

Butun hersey bok gibi gitse, 10 yil hic release yapilmasa, ben yine endiselenmem sizin orada oldugunuzu bildigim surece. Siz oldugunuz surece butun buhranlari anlatiriz. Ben biliyorum ki su an bu forumda bi 10 15 kisi var bir anda cok hayvani releaseler yapabilecek, ve ben onlardan biriyim (ovunmek gibi algilamayin lutfen). En azindan kendi adima biliyorum ki scene'i sallayacak ve insanlarin "vaay tr-scene yine gucleniyor" demesini saglayacak seyler var benim kudretim dahilinde olan. Ama yine biliyorum ki boyle zorluklara karsi savasacaksam ve bir yerlere butun gucumle yukleneceksem, bir yerlerden de guc almam taban almam lazim. Iste Sen ve Turbo benim icin bu taban, bu guc alinan köksünüz. Bu dinamigi herkes bu kadar analiz etti mi bilmiyorum ama ben buradaki boyle release cikarip butun scene'in gozunu kendi ustune cekebilecek olan herkesin de icin icin bunu bildigini dusunuyorum.

Herkes biliyor ki, Siz oradasiniz. Guzel bir urun cikarildiginda kendi yapmiscasina tertemiz bir samimiyetle sevinip bunu herkese gosteren, web de ve bilimum partide bu kisileri ve urunleri surekli promote eden, o urunlerin aldigi iyi tepkilere en icten sevinip gaza gelen, aldiklari kotu tepkilere hepimizden once sinirlenen, ve de yaptigimiz bir urun dunyaya ayari verdigi zaman da yillarin Avrupa ile rekabet kulturunun getirdigi birikimle hepimizden once vigo style hareketi cekip "oooh verdik ayari" diyen :).

Bu bahsettigim cok cok ozgun bir durum. Tr scene icinde urunlerine bayildigim, yetenegine hayran oldugum, zekasina guvendigim cok yuksek kaliteli scenerlar var. Hem kendi grubumda hem baska gruplarda. Bu arkadaslara hem cok saygi duyuyorum hem de cok seviyorum. Ancak Vigo ve Turbo ayri bir olay. O ikisini ilk gordugum anda da (7d4) ayri idiler, simdi de oyleler, bundan sonra da oyle olacaklar.

Dolayisiyla Vigo abim, Glance gidip X party'nin en iyi demosunu release etse, Resident gidip Breakpoint 2009'da ilk uce girse, Demodojo demosunu tamamlayip Evoke'u kazansa, adim gibi eminim ki o gazla gider oyle bir A1200 demosu patlatirsin ki TBL titrer icabinda. Ama sen o demoyu patlatmasan da, dergilere falan yazi yazmasan da, UUBB duzenlemesen de hicbirsey yapmasan da "olmaya" devam et lutfen abi. Sen istersen hic birsey yapma ama "Vigo" olmaya devam et. Ortamda ol, canin sikildikca Vigo style bize giris, ayari ver, bi silkelenelim kendimize gelelim. Kendimize gelip adam gibi bisey yaptigimizda "hah aferim... yalniz gereksiz taramalardan kacin" de falan. Yeter ki orada ol. Turbo zaten iki uc ayda bir gelir foruma 5 tane yardiran mesaj atar, partilere gelir, butun grafik related compolari kazanir gider. biz onun bi resmini goruruz ilham patlamasi yasariz.

Boyleyken boyle abicim. Dolayisiyla benim bu konuyu baslatmama sebep olan endise senin bir tek mesajinla puf diye uctu gitti ben sana oyle soyliyim durumu :)