Gönderen Konu: Amiga expansion bus  (Okunma sayısı 4991 defa)

Amiga expansion bus

« : 07.04.2008 00:28:34 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
expansion bus için uygulama devresi bilrn var mı ? mesala ram genişlemesi

Amiga expansion bus

« Yanıtla #1 : 07.04.2008 10:28:22 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
aminet public domain'lerde birkaç basit devre vardı...
« Son Düzenleme: 07.04.2008 10:42:30 Gönderen: spaztica »

Amiga expansion bus

« Yanıtla #2 : 07.04.2008 22:31:38 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
aminetten alıp  baktığım devreler kaba taslak anlatmış ve ciplerden bahsetmiş.halbuki expansion bus zorro 2 uyumludur.Yani plug and play özeliği olan mimari yani donanım otomatik ayarlanıyor.Bu özelliğe amigalarda autoconfig deniliyor.Fakaat bu özelliği kullanan devre aminette bir tane rastladım oda rus yapımı sır gibi saklamış kabaca devre entgrelerinden bahsedioo.Yani kısacası amiga expansion bus uygulama devresi yok sadece io genişlemesi yapan kart mevcut , onlarda adres decoder koyup iş yazılımla iş bitiriyorlar .halbuki Autoconfig daha gelişmiş fakat araştırmalarımda amiganın baş mühendisi hayen dökümanlarınıda buldum fakat uygulama devresi yok sadece sinyaller ve açıklaması var.Bende bir alman linuxcu sitesinde zorro bus ile ilgili döküman buldum ama nedense doru düzgün uygulamalı yokk.Bende A590 manual guide buldum ve ordan bir takım fikir edinmeye çalışıcam..harbi entresandır.bu plug and play özelliği amiga 1989 da yapmış ama ben PC'de windows 95 plug and play termini duydum (hatta tam plug and play bile deil) :)))) neyse bakalım bu amiga daha neler öretecek belkiii

Amiga expansion bus

« Yanıtla #3 : 07.04.2008 23:39:27 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
oop kernel, pnp, dma, gpu, true multitasking gibi terimlerin hepsi amiga'da hayat bulmuş kelimeler. hala blitter kalitesinde bir grafik işleme yaklaşımı yok end-user cihazlarda...

bırak GHz hızları, 250 MHz PPC ile donatılmış bir 1200 bile neler yapıyor... PC'ler hala o hızları günlük hayatlarına aktaramadı desem yeridir. anca quad-cpu, 2+ ram vs vs...

zamanında rom kernel manuel'leri hatim indirmekteydik; spread ederken bile çantamda bir rom kernel manuel olurdu hep (sanki biri sokakta çevirecek ve soru yağmuruna tutacak mı yoksa mecidiyeköy'den taksime disket dağıtırken bir köşeye çekilip kod mu yazacaktım ne!). o manuel'leri anlamaya çalışır, neden data structure'ları o şekidle tasarladıklarını incelerdim. şimdilerde oop ile çalıştıkça oradaki fikirlerin değerini anlıyorum.

Amiga expansion bus

« Yanıtla #4 : 08.04.2008 16:21:42 »
Hızlı düğmeleri aç

coze

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Amiga AutoConfig mimarisi hakkinda detayli bilgi icin Amiga Technical Reference Manual'a bakmani oneririm.

http://www.devili.iki.fi/mirrors/4x4.hopto.org/

(amiga trm, ilk zipte, 25. sayfa). Temel olarak reset sirasinda tum aygitlar sira ile configin sinyali geldikce E80000'dan baslayan 64k'lik bir alan icerisinde kendilerini gosteriyorlar. Buradaki bilgilerle sistem bunlara istedikleri kadar bos bir alan assign ediyor, ondan sonra bu adresi kullanmaya basliyorlar, configin'de configout'a yonlendiriliyor (bir sonraki expansion'in configin'ine gidiyor bu). E80000'a yazilacak config bilgilerini trm'de bulabilirsin. Ayrica amiga 600 icin yapilmis bir ram expasion'da bunun yapilmis hali verilog source olarak var. (8mb ve 4mb)

http://lvd.nedopc.com/Projects/a600_8mb/

temel olarak ayni konfigrasyonu amiga 500 icinde kullanabilirsin (sanirim).

edit : bonus olarak hardware ref manuallarda da zorro3 autoconfig varmis, onuda vereyim.

http://pub.elowar.com/AmigaDev/Hardware_Manual_guide/node02C7.html

bu son verdigim sitenin rootunda tum RKM'ler mevcut.
« Son Düzenleme: 08.04.2008 16:24:33 Gönderen: coze »

Amiga expansion bus

« Yanıtla #5 : 10.04.2008 21:20:55 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
thnks guys