Gönderen Konu: Acaba Mümkünmü  (Okunma sayısı 3689 defa)

Acaba Mümkünmü

« : 20.06.2007 00:24:35 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
ben c64 için bir bir hardware yapmayı düşünüyom anlatıcam fikir paylaşmak isteyeh varsa yazsın.. Anlatıomm c64 kartuş yuvasına bir ADC devre yapıp bunu iceriye ister dijitize ses kayıt olarak  saklasın istersen bir pc'nin ses kartı line out kullanarak üretilen Dijtal->Analog sesleri bizim c64'ün ilgili hafızasına yüklesin örneğin prg dosyalar veya yahut söle bi şey yapılabilirmi şu pc'de gördüğümüz gif düşük çözünürlüklü dosyalar içindeki resimler sıra ile resim dosyası olarak c64 ADC sonra bir player ile bu gif leri çizgi filim izler gibi izlesek olur mu ? diomm

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #1 : 20.06.2007 01:06:55 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ne demek istedigini tam anlamadim. Yapmak istedigini soyledigin seylerden benim anladiklarim:
1- c64 icin Analog-Digital-Converter input: disaridan bir analog sinyali (ses mesela) alacak ve digitize sample'lara donusturup bellege kaydedecek.
2- PC'den dusuk cozunurluklu imaji c64 te calisacak bir grafige cevirecek

1. istedigin yapilabilir.
2. istedigin icin hardware'e gerek yok. cok sayida yazilim var pc uzerinde calisan. bu yazilimlara bir jpg, gif vs veriyorsun. C64 grafik formatlarindan birine cevirip kaydedebiliyor. sonra bunlari pc'den c64'e oyun aktarir gibi (star commander, MMC64 vs) aktarip c64'te kullanabilirsin

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #2 : 20.06.2007 01:15:29 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
ben de tam olarak anlayamadım ancak sanırım ikinci maddede kastettiği bir tür streaming player gibi bişi yapmak. yani PC'den realtime olarak grafikleri bir buffer'a convert edip göstermek istiyor gibime geldi. einhender, doğru mu anlamışım yapmak istediğini? sanki iki isteğini birleştirdiğimizde bir tür c64 üzerine movie player falan yapmış oluyoruz sanki.

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #3 : 20.06.2007 10:35:35 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Bu donanım amaç sadece dediğim gibi convert değil night lordun anlalatığı şekilde convert yapıp starcommander disk'e yaz felan baya uzun iş bide farklı dosyaları convert yapıp habire diske yazılması lazım ben de (resim dosyaları için diom) aslında skate in yazdığı gibi movie stream oluşturmak ve ya  daha ileri gidip şunuda yapa biliriz real time aynı anda iki c64 çalışmak gibi fikirim var bu olayda pc üzerinde emulatorde çalışırken aynı görüntü c64'te elde etmek gibi manyakca düşünceyede saplandım tabii aslında ben küçük bir video grabber düşünmüştüm sonra düşündükçe başka fikirleri gelioo aklıma neyse ben kısa kesiimm aslında bir movie stream yapabilirmiyizzz doru skate olayı doru yorumladı .

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #4 : 20.06.2007 11:31:27 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
tabii benimki işin dalgası ama emulatordeki görüntüyü birebir elde etmek yerine doğrudan commodore 64 üzerinde çalıştırsak? ;) tam olarak amacını anlamış değilim ama movie player eğlenceli olabilir. aynı anda iki c64 çalıştırmaktan kastını ise hiç anlamadım. zaten en son cross assembler çalıştırıcam sevdasıyla 1 c64 ve 1 c128'i 7D2'de heba ettiğimden beri "2 c64" v.s. denince korkuyorum.

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #5 : 20.06.2007 12:58:02 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
aslında bu iş için ses  kartı kullanmamın sebebi c64 ile iletişim için herhangibir protoklü bilmene gerek kalmadan yani ne usb'ye nede network yada serial porta ihtiyacın var. sadece ADC/DAC  yaparak kısa yoldan bu bilgi aktarımı hızlı gerçekleştirmek ama bu adc/dac yaparak bide ses ile ilgili bi takım bi şeylerde yapılabilir.ilginç olabilir.Ben buna (Crea 64) derdim...

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #6 : 21.06.2007 23:08:57 »
Hızlı düğmeleri aç

einhander

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
BEn bu ışe Başladım hadi hayırlısııı.. Ve Bu işi Bir party zamanına yetiştirmeye çalışcam.Bu projeme bir isim koydum Crea 64 startpoint diyerek bir pic16f84 ve adc0801 ile başlıyorum neyse gelişmeler ilgili  yazılarım olacakkk

Acaba Mümkünmü

« Yanıtla #7 : 22.06.2007 00:22:44 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Kolay gelsin.