Gönderen Konu: kullanıcı sildim  (Okunma sayısı 32032 defa)

kullanıcı sildim

« Yanıtla #30 : 30.05.2007 21:53:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@spaztica: "Her adminin" değil "tüm forum üyelerinin" dedim. ben bu son yazdığın mesajı desteklemiyorum. bu mesajı yazarken bana danışmış da değilsin, danışsaydın elimden geldiğince engel olmaya da çalışırdım. ama danışmak zorunda değilsin ve senin kararına da saygılı olduğum için bu konuda bir eleştiri yapmadım ve yine yapmıyorum.

adminlerin birbirini desteklemesine gelince... eğer her olayda körü körüne birbirimizi desteklersek zaten bu forumun tek admini olmuş olur. bu lafı daha çok açmama gerek yok, zaten yeterince açık. yeri geldiğinde sen de benim karşımda durdun Spaztica ve ben bu olaydan gayet memnunum.

kullanıcı sildim

« Yanıtla #31 : 30.05.2007 22:29:18 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
roller:

silinen: silencer
silen: vigo
itiraz eden: coze ve wisdom
araya giren: spaztica
bozulan: wisdom ve hydrogen
tarafsız kalmayı tercih eden: skate
terfi olan: nightlord

kullanıcı sildim

« Yanıtla #32 : 31.05.2007 14:18:16 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
benim wisdom için diyeceğim şu okumasa da belki duyar
üye silinmesi veya yazı silinmesine ne için itiraz ederiz
ismi veya yaptığı ne olursa olsun herkes aramızda olsun
yazılanlar boşa gitmesin ve rahatça hemen her konu üzerinde tartışılabilsin diye
sen veya bir başkası forumdan uzaklaştığında ne anlamı kalacak bu itirazın

kullanıcı sildim

« Yanıtla #33 : 02.06.2007 13:30:39 »
Hızlı düğmeleri aç

ssg

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
ben tarti$mayi ayrintili takip etmedim ama anladigim kadariyla ilgili kendi goru$lerimi belirtmek isterim:

beni bugune kadar demo scene'le ilgili etkileyen en onemli $ey tanidigim scener'larda istisnasiz tecrube ettigim sicaklik ve tevazudur. belki ben $ans eseri scene'den guzel insanlari tanimi$imdir ama bu aklimda scene'in bir jedi akademisi kivaminda akliba$inda olgun insanlar dunyasi olarak yer etmesini saglami$tir. kavgalarini/kufurle$melerini bile demo/intro gibi sanat eserleriyle eden insanlardan bahsediyoruz. ben bunda keyifli bir zerafet goruyorum.

buna "anti-lamer"ligi katmiyorum. scene'den uzak tabir edilebilecek insanlarin kati bir $ekilde bu topluluktan uzak tutulmasini da her ne kadar insan kazanim potansiyeline zarar veriyor gibi gorunse de, baglamin gereklerinden biri olarak goruyorum (ht.coder_muhabbet'te ve #coders'ta visual basic'te nasil veritabani acarim populasyonuyla ya$adigim tecrubelerden dolayi). (bkz: ht.coder_muhabbet)

dolayisiyla yorumlari surreal haiku'lardan ibaret kasa-demo dururken (kasa ustune alinma aklima ilk ornek sen geldin ama geyigin en aktifi olarak ben de farkli sayilmam), kendi yaptigi bir urunu yollamaktan fazlasini yapmami$ ve okudugum tarti$ma thread'inden anladigim kadariyla kavgadan ve hakaretten kacinmi$ bir kullanicinin ucmasi bende scene'in ureteni kucaklar haline aykiriymi$ imaji uyandirdi.

ama:

bu forumun bir insana ait oldugu (spaztica) ve vigo'nun da sitenin admini oldugu dogrudur.

spaztica ya da vigo'nun "dudugumu ottururum istedigimi yaparim" diyor olmasi uygulamalarinda sizlerin yorumlarinizi dikkate almadiklari anlamina gelmez. arada boyle bir kisayol kurmak hatadir. onlar istediklerini yaparlar. bu size uymazsa siz gidersiniz. eger sizi kaybetmek istemiyorlarsa goru$lerinizi dinlemek de onlarin keyfine kalmi$tir. sizi dinliyor olmalari onlarin "istediklerini yapma" yetkilerinden feragat ettikleri anlamina gelmez. kagit uzerinde bu olu$umun resmi hissesine sahip olmayan kimsenin bu site uzerinde maddi bir hakki yoktur.

burada en buyuk hata "bu site hepimizin" yanilgisina du$mektir. bu site aranizda yazili bir akit olmadikca sahibine aittir. eger du$unsel, telekinezi tabanli bir yontemle bu sitede hisse edindiyseniz bunun hicbir anlami olmadigini acilen idrak ediniz. bu tur sahte bir vicdani yuku site sahibine bindirme cabasi psikolojik gerginlik olu$turmaktan daha fazla ileri gitmez. siz de maclarinda bayrak salliyor diye kulubunde hak iddia eden fenerbahce taraftari konumuna indiginizle kalirsiniz. bu siteye ortaksaniz resmen ve madden ortak olursunuz, yoksa hicbir $ekilde ortak olmazsiniz.

spaztica cebinden para verip size bu sitede hak/yer sagliyorsa da kendi tasarrufudur ama buna kesinlikle zorunlu degildir.

benim anladigim wisdom spaztica'nin sozlerini "ben buranin dayisiyim yersen" gibi bir meydan okuma olarak algiladigindan siteyi birakmi$. halbuki spaztica bariz olani soylemekten fazlasini yapmami$. wisdom'in radikal alinganlik yaptigini du$unuyorum. geri gelirse sevinirim. burdan selam ediyorum.

nightlord'un bu uygulamayla ilgili ele$tirileri son derece yapici ve forumun gelecegi icin degerli. mesajin dogru yere gittiginden de eminim bu konuda olumlu tepki almami$ olup/olmamak onemli degil. bu insanlar forumu i$ olarak yapmadiklarindan egolari motivlerinin onemli parcasini olu$turuyor. mesaji alsalar dahi "hataliydim" demek istemeyebilirler en dogal haklaridir ve sitenin ayakta kalmasi icin mumkun gorunen tek secenekse dogru olan secenektir. bu siteyi madden olmasa da manen sahipleniyorsaniz yani site iyiligi icin cabaliyorsaniz ilk yapmaniz gereken siteyi ayakta tutan motivlere son derece hassas yakla$mak olmalidir.

vigo'nun silmeyle ilgili aciklama yapmasi bu konuyu basit bir "asarim keserim" olarak gormedigini gosteriyor zaten. salt asarim keserimci olsa bu konuda aciklama yapma ihtiyaci hissetmezdi. hatta bu konunun bu kadar tarti$ilmi$ olmasi dahi sizlerin goru$lerine ne kadar deger verildiginin olcutudur, yanitlarin uzla$maz olmasi onemli degildir.

ozetlemem gerekirse:

1) silencer'in ucmasi sadece ilgili tarti$ma thread'ine bakilirsa cabuk olmu$ ama konuyu tek bir thread'den ibaret biliyorum derinlemesine bilmiyorum.
2) wisdom yanli$ anlami$, geri gelsin.
3) bu site spaztica'nindir ve vigo onun admini ve elcisidir.

ssg

kullanıcı sildim

« Yanıtla #34 : 02.06.2007 13:56:56 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
@ssg : yok hocam, ben kimsenin bişi diilim, sadece yıllarını scene'e vermiş bir scener'ım.

kullanıcı sildim

« Yanıtla #35 : 02.06.2007 14:28:55 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
ssg senin en çok yanıldığın nokta şu sitenin alan adı içeriğin saklanması ve yayınlanması dolayısıyla sitede yazıların silinmesi tasarrufu yöneticilere ait olabilir
ancak forum ve site yazılardan oluşuyorsa
yazılanların tüm hakları yazana aittir
siteyi yazanların yazıları oluşturur
dolayısıyla site x kişiye aittir lafı içeriğini doldurmaz
üstelik kendi sitende yazılanların hakları yazarlarına aitken ve yazılanların telif hakları x isime aittir diye yazıp dalga geçtiğine göre sen de bu konuyu iyi biliyorsun demektir

kaldı ki küfürleşmelerini sanat eserleriyle gerçekleştirenlerin sanat eserlerinin de ne noktalara varabildiğini çok iyi bilirsin o yüzden hiç o yöntemi elitmiş diye sunma

şimdi konuyu takip et veya etme
kullancının silinme gerekçelerinin tümü forumda mevcuttur
paylaşım adı altında alenen copyright ihlaline teşebbüs desen var
saygısızlık desen var
ne dersen var
merak edenler özellikle moto gp başlığı altına bakabilirler
belki çok özel olarak tek farkı o konuda adı geçen firma Cemil Bey'e ait olduğu için yerli firmaya karşı copyright ihlalinden bahsedilebilirdi
ancak yerli veya yabancı firma bu konuda çok farketmez benim açımdan
veya siz Türk oyun firması konusunda hassasken ben anime/manga/japon kültürü açısından daha hassas olabilirim

gidip copyright meselesi üzerindeki veya yapılan saygısızlıklara olan kızgınlığını tek bir kişiye maledeceksen yönetici hakların buna elverebilir
ancak bu yaklaşım gittikçe gerginlik doğurur
kaldı ki o kilitlenen başlık altında silinen kullanıcının olayı provoke etmekten uzak davranmaya çalıştığı da başlık okunursa kavranabilir

kendi açımdan hem teoriye hem pratiğe yönelmeye çalıştığımı söylemeliyim
o açıdan gerçek dışı konulardan bahsettiğimi veya haksız eleştiriler yaptığımı veya içeriği boş yorumlar getirdiğimi düşünmüyorum
aksini düşünenlerle de yazdığım konu başlıkları altında öne sürdüğüm görüşlerimin yanlışlığını tartışabiliriz

bu siteye pratik olarak yaptığım ve ileride yapacağım çalışmaları da koyabilirdim veya yazılarım o yöne kayabilirdi ancak bu noktadan sonra benim açımdan da işin rengi değişmiştir
hele şu anda kasa-demo ... dururken ... üstelik bir de alınma diye beni silinen kullanıcı ile karşılaştırdığını farkettikten sonra herhangi bir yaptığım işi kasa ile ilişkili herhangi bir isimle yayınlama ihtimalim de ortadan kalkıyor
kasa-demo elbette yerli forumlar için yeni alınmış bir isim ve sadece bir isim olarak yazı yazmakla sınırlı kalacak

son olarak ülkenin demo konusunda başarı şansının neden zorlaştığı da tbe konu başlığında olduğu gibi bir kez daha bu vesilelerle ortaya çıkıyor bana kalırsa
üstünüze alının veya alınmayın
« Son Düzenleme: 02.06.2007 17:11:03 Gönderen: kasa-demo »

kullanıcı sildim

« Yanıtla #36 : 02.06.2007 15:37:48 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@ssg: Dışarıdan bir bakış olarak yorumlarını okumak güzeldi, teşekkürler. Yakın bir zaman içersinde artık senin de "içeriden" yorumlarını görecek hale gelmemizi ümit ederim.

kullanıcı sildim

« Yanıtla #37 : 03.06.2007 12:03:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Ssg bu sekilde resmi bir yaklasimla herseyin aciklanabilecegini dusunmuyorum.  

Bu forum yillarca bir kisinin forumu olarak uye toplamadi. Scene forumu olarak uye topladi. Spaz da dahil olmak uzere yaptigimiz bir cok toplantida bu boyle benimsendi. Herkesin bir araya geldigi, tarafsiz bir scene forumu acilmasi hakkinda cok konusuldu. Boyle bir forum kurulmasi ve herkesin desteklemesi karari verildi. Bu forumun, yazili olmayan, ancak belki de artik yazili olmasi gereken kurali budur. Eger biri cikip da, "burasi benim yerim,  diyorsa bu cumle bu forumun kurulus amacinin karsisindadir.

Adminler tabii ki sitenin duzgun moderaysonu acisindan gerekli onlemleri almakta serbesttirler. Ve gene insanlar da bu moderasyon uzerine elestiri yapmakta (Ayni konuyu gereginden fazla gundeme getirmeden, 150bin mesajla forumu flood etmeden ve sozleri herkesin dusunceleriymiscesine tavir takinmadan - bunlari soyleyerek kesinlikle bir kisiyi vs. kastesmiyorum yanlis anlasilmasin) serbestler.

Ayni zamanda sitenin yasal sahibinin, sorumlu oldugu yasalar konusunda,gerekli duzenlemei ve eylemleri yapmasi zorunludur. Ancak burada gecen ornekte, boyle bir savunma durumunun varligindan soz etmemiz abes olur.

Kisaca bu tarz soylemler, bu forumu olusturan baglari gucsuzlestirmekten baska bir ise yaramiyor.

kullanıcı sildim

« Yanıtla #38 : 03.06.2007 15:17:48 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
anlayamayanlar için tekrarlıyorum: sözüm sahiplenmeci bir tavırdan ziyade belirli bir duruma karşı kızmamdan dolayı edilmiş ve forumu korumak adına moderasyon edebileceğimi belirttiğim bir tavırdı. bunun için özür dilemeyi düşünmüyorum; çok daha sert lafların döndüğü zamanlardaki lafları dikkate almayıp buna bu kadar odaklanıyorsanız çok da diyebilecğim birşey yok, insan olarak beni tanımamışsınız demek ki. tavrım sert olmuş olabilir, bir kere de ben kızayım, ne olmuş. çok daha lamer bir kişide scene integrity sağlam kalsın diye silmedik, tepemize çıktı, burada silen bir kişiyi savunduk ve kızgınlığımı O BELıRLı DURUMA tepkiyle yansıttım, hala aynı sorun tartışılıyor.

unutulmamalıdır ki, aksi söylenmedikçe foruma gönderilen içerikler public bir ortama gönderildiğinden o noktadan sonra artık üzerlerinde kişisel hak iddia edilemez; lakin yazanı bağlayıcı olur. public bir ortamda yazılanları isteyen kolaylıkla gelip kopyalayıp alıntılayabilir. zaten web gibi bir ortama koyuyorsanız, bazı haklardan feragat etmişsiniz demektir, aksini belirtmedikçe. eğer bu haklara sahip çıkmak isterseniz ya yazınızın altına copyright ibarenizi yazarsınız ya da ilgili yazıyı bu sitede hiç yazmayabilirsiniz (kendi sitenizde yazıp burada link de verebilirsiniz, ama okunacağını da pek sanmıyorum).

tr-demoscene forumu, copyleft ilkesine önem vermektedir. lütfen yazılarınızı bu doğrultuda paylaşmayı düşünebileceğiniz yazılar olarak düşünün.

site yönetimi de site düzenini korumakla, pürüz yaratanları uyarmak ve gerekirse silmekte serbesttir. kuralları ihlal ettiğini, diğer üyelere sıkıntı veya rahatsızlık verdiğini düşündüğümüz üyeleri silmek yöneticilerin karar verebileceği ve uygulayabileceği, hesap verme zorunluluğu olmayan yönetimsel çalışmalardır. tabii ki keyfimizce üyelerimizi ya da mesajlarını silmek merakında olan insanlar değiliz. ama yönetimin alacağı bu gibi kararlar, demokratik olmak zorunda da değil. demokrasi uygulaması yapılan bir platformdan ziyade belirli ve spesifik bir camiayı bir araya getiren bu forumun yönetimi senelerdir bu şekilde işledi, sadece daha az belirgin idi.

scene'den olan ve olmayan insanları ayıklamak da görevimiz değildir; bu, zaten insanın içinde olan bir alevdir. bu ateşi, merakı olmayan insanları zorla buna çekmek isteğinde değiliz. merakı olan zaten bu veya genel scene camiası içinde yolunu çok rahat bulacaktır. ama ayıklama gereğinde olduğumuz bazı insanlar var ki, bunlar samimiyetten uzak, demogoji yapan, ego sorunlarını aşamamış kişilerdir ve bu kişilerin bu ortama yarardan çok zararı dokunmaktadır. samimi olan ve sıfırdan başlayan arkadaşlarımız oldu, içtenliklerine ve meraklarına her zaman önem verir, yardımcı olmaktan da keyif duyarız. ama warez savunuculuğu yapan, korsanı destekleyen, bunu da demogoji yaparak kendini haklı gösteren bir tavırla yansıtanların silinmesi, sadece forumu beladan uzak tutmak değil, aynı zamanda vakti gerçekten değerli olan üyelerimizi de gereksiz tartışmalardan uzak tutmak adınadır. bu açıdan vigo'nun gerçekleştirdiği üye silme hareketinin doğru olduğunu savunuyorum. ve bu şekilde davranan başka üyeler de olursa, aynı şekilde silinebileceklerini söyleyebilirim. tekrar ediyorum, burası scene şemsiyesi altında bir araya gelen insanların scene'e yönelik üretimlerini ön planda tutan, bunun yanı sıra biraz da vakit geçirebileceğimiz bir yerdir. scene'e ilgi duymayanların zaten vaktini de almak ya da kendi vaktimizi de bu uğurda harcamak istemeyiz.

lütfen artık bu tartışma burada kapansın. konunun amaçlı ya da amaçsız gereksiz noktalara kayabildiğini, insanların farklı şekillerde nem kapapildiklerini gördük, bundan sonra üyelerimizin memnuniyetleri için bazı yöntemler deneyebiliriz de. ama benim ve yönetimde olan arkadaşlarımın alacağı kararlar, sadece ve sadece bu forumun iyi işlemesi üzerine olmuştur, olacaktır. bunu unutmamanızı rica ediyorum.

Turbo derki;

« Yanıtla #39 : 03.06.2007 15:35:07 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Kisa ve oz yazicam..

Amacim birilerini hakli cikarmak degildir!!!..

- Vigo bunca zamandir bir kisiyi sildiyse vardir bi sebebi. Acikcasi bende bunca zamandir kendimi scene e vermis bi insan olarak forumda beni de kizdiracak davranislar sergileyen bir newcomer i istememe hakki gorebilirim.

- Spaztika'nin yaptigi parasini ben veriyorum. istedigimi yaparim davranisini uygun gormuyorum. nedeni ise. bunu suna benzetebiliriz. (kel alaka olabilir ama, benze temelde ayni sey) ihityaci olan insanlara yardim edipte bunlari soylemek, yada kardesim yemegi ben ismarliyorum benim dedigimi yiyeceksiniz! gibi bisey. maddiat onemli degil. spaztika nin buraya zaman harcamasi ve emek vermesi bana gore paradan daha degerli biseydir.

- Wisdom'un Spaztika yuzunden burda onu seven insanlari birakmasi da dogru degil.

uzun lafin kisasi. bosverin arkadaslar. bahsi gecen adam (tanimam, kotu bi cocuk degildir belki ama malesef o kaynadi) yuzunden scene'in temel taslari hasar gormemeli, yerinden oynamamali.

saygilar sevgiler.
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

kullanıcı sildim

« Yanıtla #40 : 06.06.2007 10:33:22 »
Hızlı düğmeleri aç

mfk

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.gp2xtr.com
Merhabalar,

Bu mesajı kimseye cevap olsun diye yazmıyorum ama herkes kendi payına düşeni almakta serbesttir. Scene'lerde hep gördüğüm şey insanların birbirlerine nasıl destek olduğudur. Bu Türkiye'de ve dünyada hep böyledir. Scenerlar birbirlerinin yaptıkları işleri destekler ve scene'e dahil olmak isteyen çaylakları yönlendirir. Bu forumdaki konuların %90'ında da durum budur. Bizim scene'in bir farkı var o da şu. Çok çabuk gaza geliriz. Bir işi hakettiğinden çok överiz. Veya ortaya bi lamer çıkar hurra üstüne gider herkes. Aradan lamer sıyrılır millet birbirine girmeye devam eder.

Burada yüzlerce insan var. Birinin yaptığı işi biri beğenir biri beğenmez bunu içtenlikle söylemesinde bir sakınca yok. Ama buraya atılan (bazı) mesajlar bana samimi gelmiyor. Daha doğrusu atılan her mesaj samimi gelmiyor. Arada scene'in genel havası ne yöndeyse ona yönelik zorlama mesajlar oluyor. Sonuçta yurt dışında release edilince pek de beğenilmeyecek bir ürüne "Ufff... Waaaoow... süpermiş" gibi yorumlar geliyor. Bu yüzden bizim productlar yurt dışında iyi tepkiler alamayınca insanlar da hayal kırıklığına uğruyor.

Konu biraz kaynadı ama geleceğim nokta şu. Yurt dışında silinen arkadaşın açtığı gibi bir konu açılsa 1-2 post gelirdi belki. Ama bakıyorum sayfalarca mesaj gelmiş. Bu da bize has bir özellik. Herkes bir yerden gazı almış yazmış. Arada lamerlar da olur, süper coderlarda, süper müzisyenlerde olur, hırsızlarda olur. Kalıcı olan insanların yaptığı güzel işlerdir. Burada olmaması gereken şey kalp kırmaktır.

Topic ve user silmeye gelince... Bence eğer ortaya gerçekten bir lamer çıkarsa post yapıp topic'ini daha fazla up etmeyin. Arada kaybolsun gitsin. Bunun yanında forum kurallarına aykırı hareket edenler tabiki engellenmelidir.

Herkese sevgiler ve saygılar,

kullanıcı sildim

« Yanıtla #41 : 06.06.2007 12:25:00 »
Hızlı düğmeleri aç

2ka

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://2ka.org
tamamen nerdlerden oluşan bi ortamda moderasyon yapmak zor iş.   herkezde gizli veya görünen bir arıza potansiyeli var. özelliklede günde en az 10 saat aşağı yukarı 20 senedir makina başında oturmuş olan bazılarımızda arıza verme olasılığı daha da yüksek oluyor :)

ancak toplulukların bulunduğu ortamlarda süreçlerin duygusallığa bağlaması noktası da çok tehlikeli. admin veya moderatör kişinin biraz robot gibi olması lazım. durumlar üzerinde gizli veya açık bir rule set çalıştırıp net sonuçlar üretmesi lazım.

özellikle de user silme konusu community içisinde açık tartışmaya dönüşürse varılacak nokta eğer atılan eleman harbi denyo (ego error,lamerlik,vb) deilse polemik olacaktır.

çoğu kullanıcının farkında olmadığı birşey varki adminlik siteyi bir siteyi teknik olarak host etmenin ötesinde o ortamın içeriğini şekillendirmek ve o içeriği üretenleri seçmek ve motive etmek de demek.  bu da bazen belirli bir kaliteyi tutturmak adına "ama bu userin atılması haksızlık" noktasındaki traşlamalara da gidebiliyor.

bence bu tarz tartışmaları yüzgöz olmadan yapmak gerek.
aksi takdirde ortaya çıkan error olayın kendisine zarar verir.
« Son Düzenleme: 06.06.2007 15:25:24 Gönderen: 2ka »