Gönderen Konu: apollo released!  (Okunma sayısı 9992 defa)

apollo released!

« : 24.03.2007 15:46:42 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
adobe'un yeni oyuncağı apollo alpha olarak release edildi. adobe labs adresinden yüklenebilen bu araç, Flash, Flex, HTML, JavaScript, ve Ajax kullanarak windows üzerinde çalışan programlar yazmanızı sağlıyor. en önemli özelliği de cross-platform oluşu; yazdığınız app, hem windows, hem de macintosh'da tertemiz çalışıyor. bu sayede cross-platformu önemseyen projelerde üretim sürecini yarıya indirebiliyor. en keyifli yanı da RIA, yani Rich Internet Application denen, interneti daha hybrid (melez) şekilde kullanan araçların herkesin kolay öğrenip kullanabileceği bir dil ile yazılmasına olanak tanıması. şimdiye kadar Flash ile compile edip başka kabuk programlardan geçirdikten sonra Flash movie'leri masaüstünde de kullanabiliyordunuz. Ama artık apollo ile hem lokal dosyalarınıza erişim sağlayan, hem de internet'in gücünü verimli bir şekilde kullanan programlar yazmanız olası. Programınıza entegre bir Flash Player, Adobe Reader ve Safari browser'ınız olduğunu ve bunların kaynaklarına rahatlıkla erişip çeşitli uygulamalar geliştirdiğinizi düşünün; bir web servisiniz varsa üyelerinizin bilgisayarında kalabilecek ek bir yazılım ile bunu destekleyebilirsiniz. Bir bilet ya da yemek siparişi, kurye takibi için araçlar yazabilir, video sitelerinden içerikleri RSS üzerinden toplayıp bir araya getiren televizyon gibi çalışan bir program geliştirebilirsiniz. Benzeri bir platform, M$ tarafından da geliştiriliyor: Avalon; sanırım bizden de birileri o ekipte (:cool:)...

Yukardaki adresten Apollo Runtime'ını indirip kurduktan sonra SDK'sını ve doc'larını indirin ve başta Flex olmak üzere istediğiniz IDE ile programlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Apollo Demo
Adobe Labs Apollo Yazıları
Apollo ve Flex ile kendi MP3-player'ınızı yazın
E-bay'in Apollo'ya ılgisi

Önümüzdeki günlerde Apollo ile ilgili daha detaylı bir yazı yazacağım, belki de Plazma#4'de okursunuz...
« Son Düzenleme: 24.03.2007 18:25:06 Gönderen: spaztica »

apollo released!

« Yanıtla #1 : 24.03.2007 20:26:48 »
Hızlı düğmeleri aç

puNky

• Full Member
    • Profili Görüntüle
abi cross-platform demişsin de, linux üzerinde de çalışıyor mu yoksa sırf windows-mac mi?

apollo released!

« Yanıtla #2 : 24.03.2007 21:12:14 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
adobe, şimdilik linux'a desteği ağırdan alıyor. o yüzden sanırım apollo'da bir süre win ve mac'te kalacak gibi. ama belli de olmaz...

apollo released!

« Yanıtla #3 : 25.03.2007 05:16:58 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
gençlerin linuxa ilgisine saygım sonsuz ancak yerinizde olsam adobe'dan bu  konuda çok ümitli olmazdım.

apollo released!

« Yanıtla #4 : 25.03.2007 09:22:34 »
Hızlı düğmeleri aç

puNky

• Full Member
    • Profili Görüntüle
haklısın abi, adam akıllı bi flash desteği için bile anamız ağlamıştı zamanında

apollo released!

« Yanıtla #5 : 07.04.2007 17:52:53 »
Hızlı düğmeleri aç

emotion

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.blender.org,http://www.geocities.com/mustafa939/senaryo/
adobenin urunlerini ögrenip faydalınıcam diye mac aldım yalnız flash basic v.8  30 günde bir yeniden kurmam gerekiyor. ve kazanmaya başladın programı satın aldın. bu seferde kullandıgın programı gelişimini durdurup yeni bir isimde cıkarıyorlar. freehand le illlusrator arasındaki fark nedirki fiyat farkımı yoksa. ayrıca illlusrator un arayuzu freehand kadar kullanıslı degil am eksigi var.
neden adobe birbirine cok benziyen ama hep eksikleri bulunan urun cıkarırki.:) mac intel işlemcilere kullanılıyor ama hala power pc için uygulama yazılıyor....

bu durumda en iyisi ticari cıkarları olmayan yazılımları kullanın diyorum talep olmuyor ama hiç degilse yolda bırakmıyorlar.
Öykü sonundan başlar. Konuş ya da öl. Ve konuşmayı sürdürdüğün sürece ölmeyeceksin? (s.180).....Hepimiz yazariz.

apollo released!

« Yanıtla #6 : 07.04.2007 18:27:36 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
adobe macromedia şirketini satın aldı ikisi ayrı programlardır

apollo released!

« Yanıtla #7 : 09.04.2007 11:20:17 »
Hızlı düğmeleri aç

emotion

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.blender.org,http://www.geocities.com/mustafa939/senaryo/
ikiside nerdeyse aynı programdır ikiside matbaa/vs.. yerde aynıdır bana sorarsan bir cizim yapıcaksan hepsi aynıdır. hatta kullanıs acısından freehand daha iyi ama oldugu yerde saymaktadır bu program. program yazıcaksan butun diller aynıdır. ne diye yeni bir sey cıkarırlar, ve biz ne diye bunların pesinden gideriz ki. daha kolayın pesinden hani biz zorun pesindeydik, gelişmek için kullanırız gelişmiş ıDE leri müzik yapmak için cok gelişmiş trackerlar kullanırsınız.... xm formatında müzik simdi para etmiyor kolayı varsa fiyatıda düşüyor giderek kendi mezarımızı kazıyoruz farkındamısız?

sanırım scene kültürünün içeriğide değişiyor. acıkcası benim sorunum somuru systemiyle siz gercek scener misiniz ortalıgı karıstırmak istemiyorum arkadaşlar ama benmi yanlış tanımışim cok eskiden yoksa zamanamı ayak uymak zorunda kaldınız.
yinede cevap verdiginiz için teşekkür ederim yaklasık 5 ay sonra görüşmek üzere ;)
Öykü sonundan başlar. Konuş ya da öl. Ve konuşmayı sürdürdüğün sürece ölmeyeceksin? (s.180).....Hepimiz yazariz.

apollo released!

« Yanıtla #8 : 09.04.2007 12:22:51 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
sömürü sistemiyle sorunun olabilir; olması da güzeldir. ama bu, ihtiyaç duyulan bir programın kullanımını engeller mi? sonuçta alanındaki profesyonel işi güvenli yapabileceği bir yazılımı tercih eder, gimp benzeri serbest programları değil. ki gerektiğinde başvurabileceği kaynaklar, sorununu anlattığında destek vermekle yükümlü insanlar ve keyfiyen geliştirilme olmasın. sonuçta bu tür programlar ajanslarda sıklıkla kulllanılır ve ajanslar da karşılığını hayli hayli alır.

apollo released!

« Yanıtla #9 : 09.04.2007 13:03:58 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
bak bir şey sordun yanıtlıyorum
ikisi farklı firmalardı adobe macromedia firmasını satın almadan önce
dolayısıyla ikisi birbirine rakip iki ayrı programdı
arayüz ayrı komutlar ayrı yaptığı iş aynı vektörel çizim
illustrator adobe yazılımları ile freehand yazılımı da macromedia programları ile entegreydi
peki satın aldıktan sonra niye kaldırmadı adobe ve birleştirmedi iki programı bir sürü sebebi var ancak neticede adobe firmasının kararı
yazılım dünyasında tekelleşme çok tehlikeli noktalara gidebilir fakat bunun sorduğun soru ile alakası yok
şu ara vaktim yok ancak ileride gimp isimli açık kaynak yazılıma destek vermeyi düşünüyorum
sen de bunu düşünebilirsin
açıkçası açık kaynak kodlu yazılımların daha çok geliştirilmeye ihtiyacı var

apollo released!

« Yanıtla #10 : 09.04.2007 14:03:47 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bir yazılıma destek vermek ayrı, sorumluluğun olduğu bir işin gereksinim duyduğu programları kullanmak ayrı. işimi daha yavaş, daha sorunlu hale getirecekse niye o yolu seçeyim ki? ben zaten açık kaynağı desteklerim elimden geldiğince. ama bu desteğin işimde problem çıkarmasını istemem. kaldı ki, bazı projelerimi özellikle de açık kaynaklı kodun geliştirilmesi için o tür yazılımlarla (framework olarak) yapma isteğinde olmuşumdur hep.

tekelleşmeye karşıyım, ama bunun olmaması için de karşısına aynı nitelikte rekabet edebilecek ürün çıkarmak da hiç kolay iş değil. kaldı ki ben de freehand'e daha alışığım ve illustrator'e alışmak istemiyorum. ama freehand de çok geri kaldı, çok hata dolu ve gücünü gösteremez oldu. illustrator'un freehand'leştirilmesi güzel olurdu. ama sonuçta alan adobe, kendi kararını verecek yaşta. şimdiye kadar da kötü bir tavrı olmamıştır, bazen hantallaşan programları olmuştur elbet, ama bir süre sonra onları da düzeltmiştir.

apollo released!

« Yanıtla #11 : 17.04.2007 14:45:38 »
Hızlı düğmeleri aç

Punisher999

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Hep Macromedia Adobeyi alacak sanarken tersi olunca büyük hayalkırıklığına uğramıştım ama şimdi şimdi Adobe'nin web developerlar için en az Macromedia kadar sağlam ürünler üretmek adına çabalarını gördükçe, hayalkırıklığım yerini heyecana bırakıyor. Kim ne derse desin Macromedia, kabul etmesek te, son dönemde hız kesmişti. Freehand'i zaten saymıyorum. Bu kadar çok kullanılan bir programın bu kadar yavaş ilerlemesi, hatta geri kalması içler acısıdır. Belki alıştığımdan Freehand kullanıyorum hala vektorel işlerimde ama ben bunu Netscape - Internet Explorer  - Firefox geçişine benzetiyorum. Netscape varken IE'yi kullanmak bir azap gibi gelir, fanatiklik yapardık netscape adına. Ama sonra netscape geri kaldı ve bir gün topyekün IE'ye geçmeye mecbur kaldık. Bugün o da geri kalıyor (bence) ve mecburen başlayan (güvenlik vb. ciddi sebeplerle) Firefox kullanımı, şimdi Total Commander'dan sonra install ettiğim 2. programdır onlarca addonu ile.   Yani fanatiği olduğunuz veya çok sevdiğiniz o ürün önünüzden çekildiğinde, başlangıçta zor da olsa daha iyi olana alışıyor ve hayıflanıyorsunuz neden daha önce geçmediniz diye. Ama insanız ve alışkanlıkların gücünü hafife almamak lazım.

Freehand ölmüştür ve artık ufak ufak rutin işleri Illustrator'da yapmaya kasarak pratik yapmaya başlamak gerekir. (ben öyle yapmaya başladım)

Bilgi yatırımı bizler için en değerli yatırım. O zaman neden batacağı belli bir bankaya para yatırasınız ki sırf seviyorsunuz diye.

Apolloya gelince. ZINC'ten beni kurtarır mı bilmiyorum  ama cross platform ve hibrid uygulamalar fikri bile cezbedici geliyor. Büyük bir heyecanla Final releaseini bekliyorum.

apollo released!

« Yanıtla #12 : 20.04.2007 23:33:19 »
Hızlı düğmeleri aç

kasa-demo

• Full Member
    • Profili Görüntüle
sırf sevmiyorum diye belli bankalara para yatırmam
sevdiğim banka olsa sırf sevdiğim için para yatırırım