Gönderen Konu: VIC kursu preview  (Okunma sayısı 27804 defa)

VIC kursu preview

« Yanıtla #105 : 27.04.2007 08:21:08 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
VIC Kursu 4. bolum cikti.

Bu bolumde Kayan yazilar, Karakter logolari ve Muzik caldirma konulari anlatiliyor. Bolumun sonunda da ilk intro ornegi var. Gule gule binin

- Erdener Abi VIC kursunun 4. bolumu cikmis abi ne diyosun?
- jmp $ea81... zindik seni

adres bu thread'in ilk post'unda
« Son Düzenleme: 03.12.2007 08:11:33 Gönderen: nightlord »

VIC kursu preview

« Yanıtla #106 : 27.04.2007 11:03:53 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Iste beklenen 4.bolum geldi. Hemen inceledim. 4. bolum diger bolumlere gore en kapsamLI ve vurucu bolum olmu$ bence. nightnetwork'teki ba$LangIc seviyesi kurslar ve 4 VIc tutoriaL'I ile bence seri tamamLanMI$ oldu. Eger bu tutorial 15-16 sene once Turkiye'de yayInLanMI$ olsaydI bu forumda $u an oldugumuzun 5-10 katI kadar adam oLurduk. (Gerci C64 cIkan stuffLara vs. bakILIrsa c64 ikinci baharInI ya$Iyor o da ayrI bir konu)
Nightlord'u bu tutorial icin tebrik etmek istiyorum. Herkes partilerde aynI ki$iLeri gormekten yada senelerdir aynI grupLarIn piyasada oLmasIndan $ikayet ediyor. Belkide eksik oLan, insanLarI ba$LangIc seviyesinde kar$ILayabilecek scene ile ilgiLi dokumanLarIn oLmamasIdIr. OzellikLe code ile iLgili soyluyorum. Grafiker ve muzisyenlerin scene 'e adapte oLmasI daha kolay cunku. Amiga ile TR'de ugra$an cok fazla insan kaLmadI. PC 'lerin modasI hic gecmeyecek. Ve herkesin onunde 1'er tane oLacak. Demek ki bazI babaLarInda cIkIp buna benzer tutoriallarI PC icin hazIrLamasI gerekecek. Denemesi bedava nightlord'un dokumanLarInI 2 ay inceleyen herhangi biri intro yazabilir. AynI $ansI onunde PC olan onbinlerce ki$inin yakaLadIgInI du$unun.
Herneyse olayI fazLa uzattIm galiba fakat bu kadar guzel bir dokumanIn hazIrLanmasI beni cok etkiledi herhalde :) Bu kadar emege kuru bir tebrik ve te$ekkur yetmez ama ne yapaLIm. Turkiye'de gorebiLirsek bi$iLer IsmarLayacagIz herhalde :)

VIC kursu preview

« Yanıtla #107 : 27.04.2007 14:14:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Az önce okudum, henüz stable raster konusuna gelinmemiş ama iyi de olmuş, sindire sindire çok güzel ilerliyor konular. Oturup intro kodlayasım geldi okuyunca :D

VIC kursu preview

« Yanıtla #108 : 27.04.2007 21:57:28 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Tepkiler icin cok tesekkurler :)

Alıntı yapılan: stranger;14457
nightnetwork'teki ba$LangIc seviyesi kurslar ve 4 VIc tutoriaL'I ile bence seri tamamLanMI$ oldu.

Daha durun yahu ne bitmesi :) buraya kadarki konular zaten daha once daha az detayla da olsa Commodore dergilerinde anlatilmisti. Simdi asil orjinal bolumler basliyor. Tahminlerime gore vic kursu en az 3 bolum daha icerecek
-bolum 5: logo swing, tech tech, basit zoomer, spritelar, multiplexerlar
-bolum 6: stable rasterlar, dma satirlarinin sirri, fli
-bolum 7: fld, sprite strech, ve diger dma tabanli efekt fikirleri

5. bolumu hemen bir kac gun icinde cikarmak istiyorum ama bakalim.

Sonra da bir kac okuyucuya sozum var 3. boyut serisine donecegim :)

VIC kursu preview

« Yanıtla #109 : 27.04.2007 22:13:56 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
keyifle okumaya başlayacağımı müjdeleyebilirim. artık ben de bir c64+1541'liyim! :)

VIC kursu preview

« Yanıtla #110 : 28.04.2007 18:49:17 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Nightlord: FLD ve Sprite Stretch 7. bölümde demek... Ben 4. bölümde yayınlayacağını tahmin ettiğim için Plazma #4'deki yazımda senin siteyi referans gösterdim. 4. bölümde göremeyince de "olsun en kötü 5. bölümde anlatır" dedim içimden. Çabuk yaz bare yazıları da ben rezil olmiim :)

VIC kursu preview

« Yanıtla #111 : 08.05.2007 05:49:36 »
Hızlı düğmeleri aç

fiskem

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
10 numara adamsin nigthlord

cabalarin icin tesekkurler, yillar once bende kendi capimda ugrasmistim bu raster olaylari ile ama bi demo yapmak (adam gibi demo) nasip olmadi.

isin dogrusu tabi bu kadar usta olamadik, ama reverse'm iyidir.

gecenlerde eski c64 disket arsivimden kalanlari d64 yaptim, icinden 1, 2 oyun cikti (made in fiskem)

birde wizard of wor isimli oyuna trainer yapmisim onu da buldum, olumsuzluk saglayan (sonsuz hak degil) ve de enteresan bir ozellik daha var kendi kendilerini vurabiliyorlar :))

bilmiyorum merak eden olur mu,

tekrar tesekkurler nightlord!

VIC kursu preview

« Yanıtla #112 : 08.05.2007 06:21:13 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
estafurullah :) yeniden gaza gelip c64 ustunde biseyler kodlamaya donmeni dilerim

VIC kursu preview

« Yanıtla #113 : 08.05.2007 23:30:01 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@fiskem: wizard of wor'a kendi kendilerini vurabilme trainerı eklemen çok hoş bir fikir olmuş. crack dünyasında hep artı puandır bu tür sıradışı trainerlar. kesinlikle senin yeni çalışmalarını görmek isterim.

VIC kursu preview

« Yanıtla #114 : 11.05.2007 05:54:07 »
Hızlı düğmeleri aç

fiskem

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
ilginize tesekkurler ustalar
dosyayi (d64) ekledim icerdigi programlari kisaca aciklayim :

PONG-SON,
eskiden ugrastigim bir makine dili projesiydi,
tamamlayamadan o zamanki 1541'im bozuldugu icin proje SON noktada oldugu gibi kalmis,
calisir vaziyette, ustalarin yorumlarini bekliyor, birde sys 16384 ile atesliyoruz, (basicten direk RUN etmek icin) sys satirini en son ekleyecektim, onu hatirliyorum, olmadi(mis).

WIZARD OF WOR+,
bahsettigim "kolaylastirilmis" ve patchli olan, bu da ayni sekilde siz ustalarin yorumlarini bekler.

TOTO programi cok sacma tabi, bunu koydum cunki, benim gibi futbolla ilgilenen arkadaslar oturup C64 un nasil mac sonuclarini tahmin edebildigini gorunce sasirabilirsiniz (en azindan benim icin oyleydi)
tabi birazda komik bi durum..

ASSEMBLER 2.0,
benim yazdigim bir assembler programi :))) benim yazdigim dedigim, programin programmeri ben degilim tabi, zamanin "elo elektronik" dergisinden (1984 tarihliydi) dokumunu bulmustum, oturup teker teker elle yazdim, tabi o zaman internet ne gezer (benim bahsettigim 90 li yillarin baslari ), bilgisayarci diye tabir ettigimiz zamanin "korsan cd"cilerinde boyle seyler bulunmazdi maalesef.
Bu da sys 40855 ile atesleniyor, basicden ".A" komutu ile de compile basliyordu
basicden satir no'su vererek kodlama yaptigimi hatirliyorum, cok isimi gormustu, bence harika bir assemblerdi.
« Son Düzenleme: 11.05.2007 06:05:04 Gönderen: fiskem »

VIC kursu preview

« Yanıtla #115 : 11.05.2007 10:20:45 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Öncelikle Pong'a bayıldım, çok cici olmuş. Galiba spritelar Krackout'un spriteları ya da esinlenilmiş :) Gerçekten tebrik ediyorum, bence oyunu bitir ve yayınla.
Wizard Of Wor da güzel bir crack örneği olmuş. Başına bir de intro eklesen tam olurmuş.
Toto olayı her ne kadar gereksiz ve saçma dursa da elbette ki benzer şeyleri hepimiz yaptık zamanında. Giriş ekranındaki ASCII hoşuma gitti.
Son olarak "Assembler 2" de hoşuma gitti. Daha önce benzer (belki de aynısıydı) programlar görmüştüm ama hiç kullanmamıştım. Hemen denedim.
0 org $c000
1 lda #$00
2 sta $d020
3 rts
.a
sys 49152
diye. Kullanımını ilk denemeden tutturdum, çalıştı walla :)

VIC kursu preview

« Yanıtla #116 : 12.05.2007 06:36:01 »
Hızlı düğmeleri aç

fiskem

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
@skate
degerli yorumlarin icin gercekten tesekkurler

PONG da evet butun sprite'lari krackout tan rip'lemistim

source'unu de arsivde buldum, fakat o zamanki kotu bir huy iste, kod uzerinde hicbir aciklayici "documentation" yapmamisim, acikcasi biraz zaman alacak gibi tabi zaman ayirabilirsem.

WOF+ icin bir intro dusunuyorum, arsivden hazir yapilmis (benim degil tabi) ve template olarak hazirlanmis editlenebilecek introlar mevcut :)

bu arada TOTO programi ile gecen haftaki FB-BJK derbi macina C64 Fener 3 BJK - 1 demisti, bende buna gore iddia etmistim fener alacak maci diye :))
1-0 bitti :)
« Son Düzenleme: 15.05.2007 19:58:21 Gönderen: fiskem »