Gönderen Konu: Almanya'dan vize alma teknikleri (Partiye gitmek için!)  (Okunma sayısı 5594 defa)

Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
Aslında herşey çok basit, sadece dersimize iyi çalışmamız gerekiyor. Hele hele daha önceden Schengen Staaten vizeniz varsa zaten işler kolay.

- Pasaport gerekiyor, dönüş tarihinizden itibaren 6 ay geçerli olacak. örneğin breakpoint 2007'ye gideceksiniz ve 9 Nisan 2007'de Almanya'dan dönecekseniz, pasaportunuzun bitiş süresi minimum 9 Ekim 2007'de bitmesi gerekiyor.

- Fotoğraf : Diametrik midir nedir garip bi foto tarzı. Sadece yüzü büyük çekiyorlar. ıstanbul Alman Kons. orda bi fotocu var onlar zart diye çekiyor. sanırım 4 tane idi. yanınızda bulunsun.

Çalışanlar için:

- Kültürel Vizeye başvurun.

- Maaş bordrosu : Kimi zaman isterler kimi zaman bakmadan geri verirler. mutlaka neolur neolmaz bulundurun.

- SSK belgesi

- Çalıştığınız şirketin ıMZA SıRKÜLERı

- Çalıştığınız şirketin RESMı GAZETEDE çıkmış olan kurulum bilgileri.

- Yurt dışında bulunduğunuz süre zarfında, tüm masraflarınızın şıRKETıNıZ tarafından karşılanacağına dair bir belge. Bu aslen fake bi belge, şirketin size kıyağı olacak. Tabi gerçekten bunu yapabilirlerde. Maksat, konsolosluğa güven duygusu uyandırmak.

- şirketten özel yazı : Bu yazıda, sizin "görevli" olarak breakpoint'e gittiğiniz, orada bilgisayar festivaline katılacağınız, yarışmalarda ülkenizi temsil edeceğiniz yazmalı. Örnek : "Ali Veli adlı personelimiz, 5 Nisan / 9 Nisan 2007 tarihlerinde, almanya Bingen Am Rhein/Frankurt da düzenlenen Breakpoint 2007 bilgisayar festivalinde şirketimiz tarafından görevli olarak katılacaktır...." gibi...

- Uçak bileti rezervasyonu : Ben rezervasyonu yaptırınca, hemen mail atar bileti satan yer, o maili direk print eder ve evraklarımın arasına koyarım. Eğer vize alamazsan kaybın yok, iptal ettirirsin. Ama 2-3 ay önceden UCUZ bilet olsun diye satın aldıysan ki nerdeyse yarı yarıyadır bu ücret, vize alamazsan patlar...

- Kalacak yer : Fake'li bile olsa bi otel rezervasyonu. 2005'de biz giderken bu bile yoktu. Konsolosluktaki kadına "parti mekanında yatıcaz" dedim... "Ok" dedi. Sanırım şanslıydık. Otelde kalmasanız bile mutlaka yaptırın rezervasyon.

- Davetiye : Başta belirttim. Kültürel vize'nin en büyük artısı şu, direk konu ile ilgili döküman toplamaca... Breakpoint'in invitation'ı CD'ye çekin. Siteden print outlar alın. Çünki normal turist olarak vize isterseniz sike basa karşı taraftan Alman Hükümetinden onaylı DAVETıYE isterler. Kültürel vize ile hem bunlardan yırtıyorsun, hemde vize ücretin normalin yarısı. Normal turistik vize 50 EU iken biz hep 25 EU veriyoruz.

- Seyahat Sigortası : Yaklaşık 10 YTL'ye 100.000 dolarlık seyahat sigortası yaptırabiliyorsunuz. Keza, bazı özel sağlık sigortaları bunu kapsıyor. mesela bizim sağlık sigortaları güneş sigorta'dan ve bizim default seyahat sigortamız var.

- Kredi Kartlarınızın Fotokopileri : Arkalı önlü, kaç tane varsa çektirin.

Unutmayın, konsoloslukta şirin görünün, kibar olun ... bankoya gelip görevliyi ilk gördüğünüzde "iyi günler efendim, kolay gelsin efendim" diyin. Görevli size öküz muamelesi yaparken siz hep süper kibar ve saygılı olun. "neden gitmek istiyorsun" dedii zaman "Efendim..." le başlayıp anlatın, tüm dünyadan bilgisayarcılar her yıl buluşuyor, bende ülkemi temsilen gitmek istiyorum gibi. Commodore , Amiga bilgisayarları diyin... komik geliyor kulağa ama aynen bu... giderken yanınızda cep tel götürmeyin. 25 EU idi vize ücreti, parayı tam 25 eu götürün... para üstü filan olayına girmeden. UPS içinde 5 ytl idi. pasaport daha sonra size UPS'le geri yollanıyor.

Öğrenciler için

Eğer lise'de okuyorsanız işler biraz karışık olabilir. Decipher baya zorlandı. Ama kanımca okuldan sağlam yazı alırsanız, "görevli" "eğitim amaçlı" gibi bu işler olur. 18'den küçükseniz ailenizden yazılı izin gerekebilir. lise öğrencileri için ne lazım çok bilmiyorum doğrusu...

Üniversite için, aynen yukarıdaki belgeler, (çalışma kısmı hariç) ve bir tür sponsor belgesi. yani sizin maddi giderlerinizden kim sorumlusu. eğer mümkünse tapu, sıkı bir banka hesabı olur. Bunlar size yada ailenize ait olabilir. Yani babanıza ait bir arsa/ev tapusu, banka hesabı. Tabi bu sponsor kimse birde yazı yazıp kefil olacak. Yani "Oğlum ali velinin , şu şu tarihlerde, almanyanın şu sehri ve adresinde olacağı sürelerde tüm masrafları tarafımdan karşılanacak" gibi....

sonuç, çalışan, bordrolu bi adamın vize alamaması için ya sabıkası olacak, yada daha önce almanyadan sınır dışı olacak yada asker kaçaaa olacak filan...

keza, bu bilgilerin aynısı alman kons. vize bölümünden randevü alırkende tekrar dinlersiniz. randevü esnasında karşıdaki görevli size kıllık yapacak, israrla "kültürel vize" olmaz gibisinden sizi kasabilir, siz "ben her yıl gidiyorum, evraklarım tamam" şeklinde o karşıdaki kişiyi de ikna edin, sakin ve sabırlı olun...

ha unutmadan, vize formunda, almanyadan bi kontak ve adres ver der. oraya partinin açık adresini yazın, ilgili kişi olarak breakpoint orga'sı "simon kissel" i yazın, tel olarakda breakpoint hot-line ı verin... yakında siteden anons ederler... olmadı otelin telefonunu filan yazın...

ben bir keresinde adresi ve posta kodunu salladım ... hesap edin...

unutmayın tüm olay, KARDEşıM BEN GıDıCEM VE DÖNÜCEM, BENıM MEMLEKETıMDE KEYFıM YERıNDE, NE ışıM VAR TAA ORALARDA? KALMAM ORDA  KORKMAYIN, BENıM ASLANLAR GıBı DÜZENıM VAR BURADA yı yazılı belgelerle ispatlamak!
« Son Düzenleme: 23.12.2006 13:08:09 Gönderen: vigo »

Almanya'dan vize alma teknikleri (Partiye gitmek için!)

« Yanıtla #1 : 23.12.2006 13:39:19 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Almanya vizesi alma tutoriaL'I olmuş resmen. Ama ben dayanamam bu kadar daLarIm gorevLiye valla... AdamLarIn uLkesi aLtIndan sanki. :)

« Yanıtla #2 : 23.12.2006 14:12:47 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
abi sende ordaki türkleri görsen daha beterini yaparsın, ben olsam türklere vize vermem abi... adamlar yine veriyo sağolsun

« Yanıtla #3 : 23.12.2006 15:06:36 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
bir yerde çalışmıyorsanız ve öğrenci değilseniz? hiç de basit değil vigo.

« Yanıtla #4 : 23.12.2006 15:24:46 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
update bilgi: vize ücreti 35 eu, ups için de 7 ytl alıyorlar. fotoğraf için biometrik şartı var; vigo'nun dediği gibi sadece kelle pozu. konsolosluktaki görevli kadın resmen fotoğrafın ölçülere uyup uymadığını saydam bir cetvelle kontrol ediyor.
« Son Düzenleme: 23.12.2006 15:54:35 Gönderen: spaztica »

« Yanıtla #5 : 23.12.2006 17:30:26 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
turist mi yoksa kültürel mi 35 EU olan?

eğer bi yerde çalışmıyosan ve öğrenci de değilsen, adamların karşına tapu, araba ruhsatı, bir iki gold kart ( 10bin dolar limiti olan ) yada sağlam bir banka hesabı koyarsan (bankadan yazı alıyorsun teminat mektubu gibi) yine alırsın vizeyi... yada kendine kefil bulucan...