Gönderen Konu: c64 ve internet  (Okunma sayısı 26842 defa)

c64 ve internet

« Yanıtla #30 : 25.12.2006 01:36:49 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
c64 hakkinda donanimi konusunda neredeyse hic birsey bilmedigimden soruyorum:

yaptigim bir devrede rtc gerekmisti ve philips'in 8583'unu kullandim.. i2c ile konusuyorsun aletle, 240 byte ram'i de var, takiyorsun bir kristal ve calismaya basliyor.. dallas'in ds130x serisini tavsiye etmislerdi ama onu o donem bulamamistim..

simdi c64'de, bu tur entegrelerle konusmak icin bir bacak vs yok mu expansion port'ta? suphesiz vardir. o zaman sorun bu tur bisi taktiginizda baska donanimlari (kartus vs) daisy chain yapamiyormusunuz?

c64 ve internet

« Yanıtla #31 : 25.12.2006 01:52:50 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
yeterli donanım bilgim olmamasının yanısıra expansion portun bu şekilde kullanılabildiğini biliyorum. ama limitleri nelerdir bilmiyorum. bir de userport = rs232. bu zaten standart bir port olduğu için rs232 interface'i destekleyen hemen her hardware 64 ile teorik olarak çalışabilir. elbetteki baud rate çok yüksek olmamak kaydıyla.

c64 ve internet

« Yanıtla #32 : 25.12.2006 02:17:40 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
expansion/user port'a bakarken sunu buldum, belki isinize yarar.

RTC for c64/128:
http://members.elysium.pl/ytm/html/rtcds12c887.html

c64 ve internet

« Yanıtla #33 : 25.12.2006 09:17:27 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Alıntı yapılan: GnoStiC
c64 hakkinda donanimi konusunda neredeyse hic birsey bilmedigimden soruyorum:

yaptigim bir devrede rtc gerekmisti ve philips'in 8583'unu kullandim.. i2c ile konusuyorsun aletle, 240 byte ram'i de var, takiyorsun bir kristal ve calismaya basliyor.. dallas'in ds130x serisini tavsiye etmislerdi ama onu o donem bulamamistim..

simdi c64'de, bu tur entegrelerle konusmak icin bir bacak vs yok mu expansion port'ta? suphesiz vardir. o zaman sorun bu tur bisi taktiginizda baska donanimlari (kartus vs) daisy chain yapamiyormusunuz?

c64 expansion portta hali hazirda i2c yok. user porttan sw olarak implement edbilir

rs-232 icin ise logic uyumu olmakla beraber voltaj uyumlu degil. c64 un 0-5 volt araligindaki sinyallerin +-12 V a cekilmesi gerekiyor. maximum desteklenen hiz 19200 bps diye hatirliyorum

c64 ve internet

« Yanıtla #34 : 25.12.2006 22:29:58 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
bugün expanderde değişiklik yaptım. eskisi gibi  uzunlamasına değilde "L" şekline getirmeye başaladım. fakat işlerimin yoğunluğundan dolayı fazla uğraşamadım. Ümraniye vergi dairesi  civarında bir pcb yapan bir yer var oradanda bir fiyat alacağım. duruma göre bir maliyet çıkartırım. Hardware yönünden gazım şu anda full.

@Skate : Sanırım senin istediğin mmc+rtc+expander tarzı birşey.
Ufak bir sorun var. Bu devrenin adreslemesini $DE00...$DFFF arasındamı yapalım, yoksa fazladan ekleyeceğim bir entegre ve c64'ün içinde yapılacak 2 kablo lehimlemekten ibaret olan ufak bir hack ile  VIC veya SID'in adres aralığını daraltacak ($D100-$D3FF veya $D400-$D7FF free) şeklindemi yapalım.
dezavantajı VIC veya SID e 2 adet kablo lehimleme işinin olması, avantajı  $DE00-$DFFF arasının free olması.
Acaba önceki expanderi iptal edip yerine bununla mı uğraşsak??
Aklına gelen başka özellik varsa beraberce kafa yoralım.

c64 ve internet

« Yanıtla #35 : 26.12.2006 00:23:10 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
herhangi bir hardware hack olmaması tercihimdir şahsen. $de00 $dfff arasında mmc rr v.s. hardwareların kullanmadığı alan yeterliyse, herhangi bir çakışma olmuyorsa bence bu çözüm ok. ama userport da hep aklımda. normal rs232 haberleşmesiyle hafızadan fazladan bir byte bil kullanmadan, hali hazırda rs232'ye rezerve edilmiş alanları kullanarak da işi çözebiliriz. ne dersin?

c64 ve internet

« Yanıtla #36 : 07.01.2012 18:33:11 »
Hızlı düğmeleri aç

ozayturay

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo;10783
hahah evet ... abi şu c64 için olayı yap lütfen... ya olm
sikicem... aslında sen siktir et abi onu bunu,
madem bu işi bilen adamsın ki ben de buna caanı gönülden inanıyom,
daha manyak bi olaya girelim

c64 yapalım abi... böle bi dizayn... içinde on board mmc filan gibi şeyler,
drive ve flopy derdi olmayan, hafızası daha yüksek ama hani retroreplay deki bank mantığı.. ilave iki tane 128k ram li, istediin toolarını oraya koysan... menülü filan... default monster sid'i olsa, açarken software den set etsen : 1-old sid, 2-new sid, 3-monster sid filan...  üzerinde ide64 de olsa filan extradan

yani bi tür voltran64.... bi kutu gibi, yada biraz daha büyük...

on board s-video, ve panlanmış yada real stereo ses çıkışı, kulaklık out...

default 4 joystickli...

pc USB mouse + klavye....

hatta rr-net de olsun, onboard ethernet...

süper uçtum dimi?

ha, kartuş girişi de olmalı...

LCD renkli bi ekranı... partiye giderken monitör derdi olmasa...

O dediğin kadar hayvani birşey olmasa da yakın birşey yapıldı. :)

http://www.syntiac.com/chameleon.html