Gönderen Konu: c64 ve internet  (Okunma sayısı 26834 defa)

c64 ve internet

« Yanıtla #15 : 19.12.2006 02:48:21 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ahanda... süperaletler çıkmış breh breh... walla okulda az elimizi yakmadık, gözümüze az lehim dumanı kaçmadı. onlardan sonra buradakiler resmen cerrahi techizat.

c64 ve internet

« Yanıtla #16 : 19.12.2006 02:55:29 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
yaninda tasimalik felan guzel oluyo (tam techizatli cevat kella hesabi, yanima sunuda alayim bunuda alayim derken cantalar deli gibi agir oluyo).. gerci en son acil havya lazim oldugunda 30w'lik bisiyi 1ytl'ye almistim.. kullan at bile olur :)

coldheat'lerde havya ucu setleri de var nerde kullanacagina gore..

Alıntı yapılan: spaztica
ahanda... süperaletler çıkmış breh breh... walla okulda az elimizi yakmadık, gözümüze az lehim dumanı kaçmadı. onlardan sonra buradakiler resmen cerrahi techizat.

c64 ve internet

« Yanıtla #17 : 19.12.2006 02:57:21 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
:)
forumun 1-5 nobeti spazla, bende..

Alıntı yapılan: nightlord
spaz: abi valla ben de ilgiyle izliyorum burda. her girdigimde 4-5 kisi, ulan saat kac oldu tr'de hala napiyo bunlar oluyorum :)

ama maasallah nazar degmesin demekten baska bisey yapmiyorum henuz...

c64 ve internet

« Yanıtla #18 : 19.12.2006 09:45:55 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hahah evet ... abi şu c64 için olayı yap lütfen... ya olm
sikicem... aslında sen siktir et abi onu bunu,
madem bu işi bilen adamsın ki ben de buna caanı gönülden inanıyom,
daha manyak bi olaya girelim

c64 yapalım abi... böle bi dizayn... içinde on board mmc filan gibi şeyler,
drive ve flopy derdi olmayan, hafızası daha yüksek ama hani retroreplay deki bank mantığı.. ilave iki tane 128k ram li, istediin toolarını oraya koysan... menülü filan... default monster sid'i olsa, açarken software den set etsen : 1-old sid, 2-new sid, 3-monster sid filan...  üzerinde ide64 de olsa filan extradan

yani bi tür voltran64.... bi kutu gibi, yada biraz daha büyük...

on board s-video, ve panlanmış yada real stereo ses çıkışı, kulaklık out...

default 4 joystickli...

pc USB mouse + klavye....

hatta rr-net de olsun, onboard ethernet...

süper uçtum dimi?

ha, kartuş girişi de olmalı...

LCD renkli bi ekranı... partiye giderken monitör derdi olmasa...

c64 ve internet

« Yanıtla #19 : 19.12.2006 11:38:41 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
...diye yola çıkarak commodore two'u yaparmışız :)

c64 ve internet

« Yanıtla #20 : 19.12.2006 21:19:38 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
abi ultra portable ve compatible c64 projesini direk hulean diye yapmak benim icin mumkun olmamakla beraber kafamda soyle bir yol plani ve kucuk projeler dizisi var

1- 1541-X-yavru-kart: Bu procede daha once bazilarina bahsettigim gibi bir kart yapiyoruz. kartta mmc slotu var. sonra gidip 1541'i aciyoruz. icindeki VIA(6522) cipini sokuyoruz. yerine bu karti takiyoruz. ayrica 1541'in butun mekanik aksamini da sokup muzeye kaldiriyoruz. Bu alet %99.999 c64 uyumlu oluyor.

2- 1541-X: Jeri Ellsworth ile konusuyoruz, ondan 1541 icindeki ciplerin vhdl kodlarini aliyoruz. bi tane buyuk cpld veya fpga cipine hepsini oturtup mmc cardina ekliyoruz. tek boardda mmc'li 1541 elde ediyoruz. adina 1541-X diyoruz. afiyetle yiyoruz

3- c64-D: bi tane c64-C'yi aliyoruz. plastik kutunun icine sol arkaya 1541-X kartini yerlestiriyoruz. Sol arkaya mmc slotu icin deligi aciyoruz. ayrica ust kapakta 1541-x'in ustundeki kucuk 7-segment gostergeyi ve 3 kucuk butonu erisilir kilacak sekilde delik aciyoruz. Boylece disket surucusu icinde c64 elde etmis oluyoruz. (Bu benim en favori procelerimden biri)

4- Net64: Tfe'yi tek boardda yapiyoruz urettiriyoruz. Psikopat optimize bi tcp/ip stack yaziyoruz yanina. ama su halde daha bi ise yaramiyor. Ha ping atilabilir kendisine

5- CPEK: Pre emptive kernel. MMC ve 1541-X ikilisini cilginca kullanan, OS cekirdegi yaziyoruz. Bi de loader yaziyoruz ve relocatable object format yaratiyoruz. Bi de shell var tabi. Bi de mutlaka bi filesystem interface yazip mmc interface'ini onun arkasina sakliyoruz. boylece yarin obur gun birileri kalkip ide64 driver'i yazabiliyo mesela. Tabi bi de tcpip stack'i kernel'e ekliyoruz. yani: kernel + loader + filesystem + tcpip + shell

6- CGE: window manager + widget library + visual shell

7- CWEB: CGE ve CPEK ustunde calisan web browser

8- CEDITOR: text editor

Bi duralim:

1 ve 3 anca hacker camiasinin isine yarar. cunku cihazi acip lehimle cip cikartik yerine kart lehimlemek. plastik case modiflemek gibi islemler var

ama 3 haric digerleri yapilirsa en azindan c64 + kucuk bi kutu(1541-X) + MMC64 + NET64 + kucuk 9-12 inch bi lcd tv ile baya bi mobil ve kullanisli olunabilir

Buraya kadarki isleri yapmam kafadan 2-3 yili alir yalniz onu soyliim

Tabi bu kullanislilik web kullanabilme ve bi tane text editor'le kisitli. ama hali hazirda olan butun grafik muzik editorlerini falan OS disindan normal driverdan yukler gibi 1541-X ile kullanacaksiniz.

Sonrasi:

1- USB controller: bu ne kadar zor hic bi fikrim yok. ama genel amac en azindan storage cihazlari icin filesystem driver'i yazip. memorystickleri falan okuyabilmek. ama dedigim gibi usb interface ile hic ugrasmadim. USB klavye ve mouse destegi belki sonra.

2- Sonrasinda c64 + 1541-X + MMC64 + NET64 + USB tek board'da birlestirilip hepsi bi kutuya konur. kutuda power + 2/4 joystick + audio + S-video + ethernet + usb (x2/4) + expansion port olur mesela

Tabi bu olana kadar CPEK+CGE uzerinde yazilan softwareler de artmistir. Oyunlar, word processor + spreadsheet + presentation + e-mail programlari falan vardir artik.

yil 2011dir. Nightlord Nightshift 2011'e elinde bu kutuyla gelir compo masasina koyar ve Vigo'ya bakar. C64 compo makinesi bu olsun der. Vigo elleri titreyerek kutuya uzanir. evirir cevirir veeee.... "Nerde ulan video switch " diyerek kutuyu Nightlord'un kafasinda kirar...

c64 ve internet

« Yanıtla #21 : 20.12.2006 09:44:41 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@Nightlord: Proje süper. Peki gerçekleşme olasılığı nedir? Gevur ellerde senin vakit durumun nasıldır? Bu tür konularda kafamda soruişareti var. Bunun haricinde maddi manevi gücümün son damlasına kadar desteklerim bu projeler grubunu bilirsin.

Bu arada Hades en azından şu RTC'yi bitirmiş olsaydı ben de kafamdaki küçük çaplı OS projesine girmiş olabilirdim. Benim amacım interface'e sahip olmanın dışında hemen hemen hiçbir yenilik getirmeyen bir OS yazmak. Ama en büyük espirisi filesystem'in biraz daha gelişmiş olması. Bunun için de RTC'ye ihtiyacım var. Daha sonra proje günün birinde başarıyla biterse "eveeet, bakalım şimdi ne gibi yenilikler getirebiliriz olaya" şeklinde bir yaklaşımım olacaktı. RTC olmadan da projeye başlayabilirim ama o alet motivasyon konusunda çok hoş olurdu benim için.

c64 ve internet

« Yanıtla #22 : 21.12.2006 09:23:31 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ilahi nightlord hasta hasta guldurdun beni. yataktan kalkamadiim icin psp den bakiyom.uzun reply zor

c64 ve internet

« Yanıtla #23 : 21.12.2006 15:03:25 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun kanz...

c64 ve internet

« Yanıtla #24 : 21.12.2006 19:57:16 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
saol kardes

c64 ve internet

« Yanıtla #25 : 24.12.2006 22:01:56 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: vigo
@hades : olm nooldu projelerin? lcd ekran olayı vardı, rtc vardı, kartuş expandır vardı....

walla içime dert oldu bunlar. expander için tam pcb'yi tasarladık, konnektörleri temin ettik derken evdeki hesap çarşıya uymadı. en iyimser tahminimle mart ayına kadar projeler askıda kalacak. En azından

RTC dersen aslında biraz zaman ayırıp code denemeleri yapmam lazım. Ama xtiğimin 1084'ünde arasıra görüntü gidip geliyor. bazen yumruklamam gerekiyor 1084'ü. Bakalım ne olacak. (Acaba elimdeki RTC hardwareyi olduğu gibi Skate'mi devretsem. Ne dersin Skate hoş olmazmı ? :))

LCD ekran biraz daha karışık. Zaten en sona kalan projelerden biri.

1084'ün durumundan sonra acaba pc monitörlerini (LCD ve normal ekran) c64 ile kullanabilirmiyiz sorusu aklıma geldi ve nette yaptığım araştırmalar sonucu tek bir entegre ile (TDA 8310A-aslında entegre çok kullanışlı olarak tasarlanmış) PAL veya NTSC formatındaki bir Video işaretini RGB'ye dönüştürülebildiğini buldum. Ama ufak bir sorun var. Datashette bir prototip şema var ama malzeme değerleri verilmemiş ayrıca entegrenin RGB çıkışları analogmu dijitalmi bilemiyorum. Bir başka sorun ise pc monitör girişleri yani RGB girişleri dijitalmi analogmu. Araya belkide RGB to VGA converter türü bişeyler gerekebilir.

TDA8310A datasheetini http://www.alldatasheet.com adresinden indirip bakabilirsiniz.

Yeni rtc+lcd

« Yanıtla #26 : 24.12.2006 22:24:01 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Aslında ilk rtc projem biraz kaba sayılır. Kullanabilmek için mutlaka expander kullanılması gerekiyor. geçenlerde iş yerinde bu rtc'yi user porttan kullansam + birde karakter lcd kullansam nasıl olur diye düşündüm ve biraz kafa patlattım. Gözümün önünde user porta "L" biçiminde takılan ve üzerinde LCD + RTC olan bir kart canlandı. C64'ü açar açmaz kartuş üzerinde çalışan bir program ile  (mesela SOS -Skate's OS) LCD'de saat tarih bilgisinin sürekli gözüktüğü bir yapı. (Bu arada ufak bir dip not düşeyim. LCD 'ye gönderilen bir bilgi yenisi gelinceye kadar hep orada kalır. Ancak yeni değer gönderdiğinizde değişir. Mesela saat / tarih bilgisini bir kere göndereceksiniz. Sadece gereken durumlarda refresh edeceksiniz. Böylece her saniye refresh etmeye gerek kalmayacak.)

Bu projenin dezavantajı eğer user port kullanan başka hardware'in kullanılamayacak olmasıdır.

c64 ve internet

« Yanıtla #27 : 24.12.2006 22:27:44 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ya hades, abi sen maali bi portre çıkarsan, en azından full çalışan bi prototip için... sana destek olalım, bu forum 200 küsür kişi var, hadi bunların 100'ü yardım etse, 10 ytl'den bi anda zart diye 1000 ytl toplanır örnek...

ben dahil bi çok c64'cü (bu forumdaki) c64 donanımlarından almak istiyoruz.

yani sorun para ise diyorum. ama sağlık, vakit sorunu filansa ona ne yaparız bilemiyorum. yani demek istediim, bu projeleri yapman için para harcaman gerekiyodur illaki, hiç birimiz çok zengin diiliz, o bakımdan elbirliğiyle sana yardımcı olursak sayende orjinal güzel hardwarelerimiz olur.

c64 ve internet

« Yanıtla #28 : 24.12.2006 22:46:15 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
yarın işyerinde expanderin pcb çizimini bi gözden geçireyim. eksiği yanlışı falan olmasın. sonra şirketin pcb yaptırdığı yerle bi konuşayım. bakalım ne fiyat çekecekler. ödemeyi nasıl yapacağız falan. gerçi numune kart bazında pcb yaptırırım ama olurya kargoyla geldiği için girişte patronlardan biri görecek olur. sonra bir sakatlık falan çıkabilir. zaten rtc pcb sini o şekilde yaptırmıştım. ama elime geçene kadar 3.5 atmıştım.
Bildiğim kadarıyla 100$ veya 100€ bir sabit ücret alıyorlar bir defaya mahsus olmak üzere. O nedenle ilk prototip kartlar biraz pahalıya geliyor. ama kaç taneye kadar kart parası almıyorlar orayı bilmiyorum. daha sonrası zaten seri imalat görüldüğünden pcb başına düşen maliyet çok az oluyor.
tek sorun pcb maliyetinin ilk denemeler için yüksek oluşu. diğer malzemeleri temin etmek ise sorun değil.

c64 ve internet

« Yanıtla #29 : 25.12.2006 01:14:29 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
@hades: kardeşim ben RTC donanımının üzerinde LCD olmasını bile gereksiz buluyorum. Belki debugging için kullanışlı olabilir ama bunun haricinde bence LCD'nin hiçbir anlamı yok. Ben baştan beri bu yüzden anlayamadım donanımın üzerindeki ledleri zaten. Ben RTC'yi konfigüre edebilicem ve ondan gelen değerleri okuyabilicem, gerisini OS interface'i halledecek. Yani bu işletim sistemlerinde toolbarda yer alan saatin yerine PC'ye mini bir LCD ekran bağlayıp saati ordan takip etmeye benziyor. Benim RTC projesinde tek derdim Commodore'u kapattığımız zaman pil ile ayakta kalacak ve tarih/saat bilgisini kaybetmiicek bir donanım. ıster userport'dan bağla ister expander olarak. Ama elbette ki bir portu komple iptal etmese hoş olur aslında. Özellikle işletim sistemi gelişirse ilerde her porta özel birtakım şeyler yazabiliriz. Bunlardan birinin komple disabled olması kötü olur. MMC64 gibi bir kart tasarlansa, üzerinde yine expansion yuvası olsa diicem ama bu zaten senin uzun süredir uğraştığın konulara tekabül ediyor. bul işte bir çaresini :)