Gönderen Konu: Plazma #3  (Okunma sayısı 19625 defa)

Plazma #3

« Yanıtla #105 : 06.02.2007 14:57:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
öncelikle reviewlar için çok çok teşekkür ediyorum gayet sağlam eleştiriler olmuş. O debug sonucu çizgi roman stringleri olayına gelelim :). Aslında ragnor çıkart demişti de kodu baya bi dağıtmak gerekiyordu bir de zaman yoktu o yüzden üşengeçlik yapıp [haksız değilim ama :) Google'ın hompage'i vs Yahoo'nun homepage'i konusuna döner bu böyle giderse :P] öylecene bıraktım. Plazma #4 için daha esnek bişiler düşüneceğim.

Bir de Anes söyledi sonradan, Gargaj'a kendini tanıt dememişim :) Hoş demoscene'de ~3 ay kalıp da melwyn, gargaj, truck, chaos, kebby gibi adamları tanımayan yoktur diye düşünüyorum muhtemelen de o yüzden sormadım.
100% pure coder pr0n

Plazma #3

« Yanıtla #106 : 06.02.2007 16:01:22 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
melwyn, gargaj, truck, chaos (sanity chaos mu?) ve kebby kimdir bilmedigim icin bir an kendimden suphe ettim acikcasi.. arastirayim bari..

Plazma #3

« Yanıtla #107 : 06.02.2007 16:03:13 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
@GnoStiC : Evet abi, Chaos / Farbrausch ^ Sanity
100% pure coder pr0n

Plazma #3

« Yanıtla #108 : 06.02.2007 19:45:22 »
Hızlı düğmeleri aç

puNky

• Full Member
    • Profili Görüntüle
derginin linux portunun çıkması mümkün mü?

Plazma #3

« Yanıtla #109 : 06.02.2007 21:04:43 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
@decipher: ben "kendini tanitir misin" sorusunun olmamasindan rahatsiz degilim sahsen. sonraki sorular zaten yeterince kisisel sorular. adam onlara cevap verirken kendini tanitmis oluyor baya bence :)

@ragnor: estafurullah abi ne kusura bakmasi :)

Plazma #3

« Yanıtla #110 : 07.02.2007 01:33:15 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Linux portu projesi son dakikada iptal oldu, ama isteyene plazma #2'ye ait binary'leri yollarım. Evet, ikisini birden çıkaracaktım, tahimini 5 gün sonra, plazma #2 hazır #3 ise asla hazır olması gereken seviyede olamayacağı için hiç olmayacak.

Plazma #3

« Yanıtla #111 : 07.02.2007 13:49:45 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
aynı sorun bende de var.. Yapılandırma hatası.

Sorunun etrafından dolaşacak bir yöntem var mı yoksa virtual PC mi kurucaz?

Bu arada Gnostic, kapak süper olmuş, kıçtan çıkan kanatlardan daha orjinal bişey düşünemiyorum. Hanıma selamlar :)

edit: Temiz bir windoz SP2'deyim şuanda, üzerinde virus checker vs. yok. Sadece premiere pro ve DVStorm2 Driverları kurulu.

Eksik bir DLL ya da framework falan bişey mi var acaba? Depends'le bakıp rapor ederim.

rapor:
Dependancy Walker'a göre Visual C 8 kütüphanelerini istiyor (msvcr80.dll, msvcp80.dll), bu durumda dot net framework kurmamızı bekliyor olabilir. Ayrıca dependancies arasında Microsoft Java kütüphanesi (msjava.dll) var. Dosyaları tek tek eklemek ve register etmek işe yaramıyor. Halen çalıştırabilmiş değilim. VirtualPC kurup üzerine dotnet kurup denerim bir ara...
« Son Düzenleme: 07.02.2007 14:09:40 Gönderen: ref »

Plazma #3

« Yanıtla #112 : 08.02.2007 15:27:26 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
Yalnız Dependancy Walker yanlışlarda sanki :). Hayatımda .NET kullanmamış ve .NET'den nefret eden, Java'dan da oldukça iğrenen biri olarak Dependancy Walker'ın bu yaptığına ne diyeceğimi bilemiyorum :). Ama muhtemelen chain reaction sonucunda oluşmuş bir hededir. A.dll B.dll'i ister B.dll C.dll'i ister vs vs
100% pure coder pr0n

Plazma #3

« Yanıtla #113 : 09.02.2007 12:16:02 »
Hızlı düğmeleri aç

ref

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
decipher, bana da öyle geldi, eve gidince çalıştı, ama evde ne dotnet kurulu ne msjava. ama VS6, DX9SDK falan kurulu.

Garip bişey çözemedim. Standart windowsta çalışmıyor ama... Bir nevi koruma gibi olmuş, vasıfsız elemanlar okumasın, developler'lar okuyabilir :)

Plazma #3

« Yanıtla #114 : 09.02.2007 12:51:29 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ulan bi baktım çevremde Visual Studio v.s. kurulu olmayan makine yok Neyse şu satışçıların PClerinde falan test ederim bir ara. ;)

Plazma #3

« Yanıtla #115 : 09.02.2007 13:04:13 »
Hızlı düğmeleri aç

PE&OAS

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
windows xp pro, windows xp pro sp2 ve windows xp home kurulu bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor, pro sp2 kurulu olanında java var sadece bunun dışında tümünde dx9c var, visual studio ya da benzeri herhangi program kurulu değil makinalarda... ayrıca pro sp2 olan makinanın p2 333 mobile, 192 ram, 2.5 mb vga olduğunuda belirteyim, açılıştan sonra bir dakika kadar yavaş çalışsada sonra normal bir şekilde rahatsız olmadan okunabiliyor...

Plazma #3

« Yanıtla #116 : 10.02.2007 21:09:00 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
Dergiyi esaslıca elimden geçirme fırsatını yeni bulduğum için biraz gecikmiş bir tepki yazısı yolluyorum. Bu yüzden özür dilerim.

Ragnor'u böyle bir görevi üstlenip bitirdiği için tebrik ediyorum. Her ne kadar, isim vermek istemiyorum, anes gibi yazarlar "Abi bugün televizyonda süper film var, biraz geç versem yazıyı olur mu?" gibi dayaklık sebeplerle projeye çelme takmaya çalışsa da o yılmadı ve işin üstesinden gelmeyi bildi.

Nightlord'un çağrışımlarla ilerleyen review yazısı baya ilginçti :) Revelation hakkında benim kendi düşüncelerimi paylaşan ender kişilerden biri. (Pouet'te bile sadece optimus tepki göstermişti.)

Yazılım geliştirmede faydalı uygulamalar yazısı hakkındaki "çok mühendis yaklaşımı olmuş, fazla kişiye hitap etmiyor" eleştirisine ise katılmıyorum. Çünkü aramızda, yine isim vermek istemiyorum, decipher gibi bazı insanlar "yazılım geliştirmede ne kadar çok işkence çekersek o kadar makbuldur." şeklinde düşüncelere sahip. ınsanlar, hali hazırda çok kullanılan bu toolların en azından varlığını öğrenerek, ufuklarını genişletebilir. (ıç ses: Oha, hata ve istek takibi ne lan?!? Mal mal post-it kasıyomuşum ben bugüne kadar.)

Skate'in X2006 raporu ise tek kelimeyle "kıskandırıcı" idi :) Çiftlik ortamı harikaymış, c64'çü olmamama rağmen özendim. Skate'in tarzı da genel parti raporu formatının dışına çıkarmış yazıyı. "şu şu kişilerle tanıştım" sözlerini "ve bende bıraktığı izlenimler de bunlar" diye devam ettirerek raporu oldukça eğlenceli ve takip edilebilir kılmış. Ama yine de "fuck skate" :)

Esmaeild'in c64 yazısını okumak aklıma "bu çalışmıyor" diye bir çuvalda topladığım oyunları getirdi. Kafa ayarı olayını öğrenip evin içinde fellik fellik o çuvalı aradığımı hatırlayınca kendime güldüm :)

Spritus'a ise biraz kırgınım. Tutorial'ında "bunları photoshop'a laf etmek için söylemiyorum" diye naifliğini bozmazken Paint'e saydırmaktan alıkoyamamış kendini. Paint'in benim gibi usta sanatçılar çıkarmasını kıskandığına eminim :P Yazısı oldukça anlaşılır ve ilgi çekici. Ama mousela geliştirilen grafikten bir şey anlamıyorum ben. Delikanlı grafiker assembly'de çizmeli. Hmm, bi dakka, tepkileri karıştırdım..

Gargaj röportajında ise beni huysuz eden iki nokta var. Biri, decipher'a da söylediğim gibi, gargaj kimdir diye bir girişin olmaması. Bunu decipher kendisi de tamamlayabilirdi. ıkincisi ise yazının formatı yüzünden zor takip ediliyor oluşu. "Adam hep kendi konuşmuş, gargaj'a söz hakkı vermemiş." diye düşünürken paragrafların yanlış bölündüğünü fark ettim (yazının sonuna doğru). ılk başta bende kalan izlenim şöyle:

decipher: Peki şu konu hakkında ne düşünüyosun. Bence böyle olmalı ama şu şu gibi hususlar da var. Herkesin fikri kendine ait tabi ama şunu şunu da es geçmemek gerekiyor öyle değil mi?
gargaj: Haklısın aslında, evet.

Bunun dışında (yazıyı bir kez daha okuyunca fark ettim ki) sorular çok güzel seçilmiş. :) magic^Nah Kolor'un şablondan çıkma mal sorularıyla kıyaslanamaz bile.

Outfit'e gelince.. Görsel olarak önceki Plazma'ları aşsa bile, teknik olarak Plazma 2'den geriye bir dönüş var izlenimi bıraktı. Nightlord'un fixed font'lara yaptığı eleştiriye katılmakla birlikte; page down, page up işlevinin olmamasının şikayetini buna ekliyorum. Bunun dışında yazılarda bazı özel karakterlerin ters tırnağa (`) çevrilmesi bence kötü bir fikirdi. Bazı yazılarda anlamı bile değiştiren yanlışlar oluşmuş. Bir de Resident sayfasındaki logonun başı gözü dağılmıştı :)

Derleme yazımı bi daha okuyup "Neden precompiled headers'tan bahsetmedim?" diye sordum kendime. Forumda reviewlara bakınca nightlord'un aynı şeyi bana dediğini fark ettim. Plazma 4'e bu ve benzer eksikleri içeren bir devam yazısı yapmak iyi bir fikir.

Son olarak, bence derginin biraz daha yayılması gerekiyor. Tamam forum dışı bazı sitelerde de haberi yapıldı ama zaten ben scene dışından fazla ilgi beklemiyorum. Pouet, Bitfellas gibi sitelere yollansa (oradan ulaşan bir çok kişi okuyamayacak, evet, ama) daha fazla scener'a ulaşmış olacak. Örneğin her ne kadar Rusça olduğu için anlamasam da Incube'ü arşivliyorum, ileride birilerine ulaştırabilirim diye. Eski Türk maglarının (ve prodlarının) çoğuna yabancı arşivlerden ulaştığım için Plazma'nın da böyle bir güçten faydalanması gerektiğine inanıyorum. Tabi artık internet var spread etmek kolay vs vs ama yine de işi sağlama almak lazım.
« Son Düzenleme: 10.02.2007 21:18:14 Gönderen: anesthetic »

Plazma #3

« Yanıtla #117 : 11.02.2007 02:32:06 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
ya ben bayiliyorum boyle uzerinde ugrasilmis review yazilari okumaya :) biraz trt muzik programi sunucusu jargonu olacak ama, "eline, yuregine saglik sevgili anes" ve hatta "siz de begendiniz mi sevgili seyirciler ? (bir el mikrofonda diger el acik kol anesi gosterir sekilde hafif kalkmis kafa hafif yana egik ve one dogru onaylar bir halde sallaniyor)" ve seyirci alkislar... anes "saolun saolun dostlar" diye tesekkur eder basi one egip sag elini kalbinin ustune goturur ("eyvallah" ile "kalbimdesiniz" arasi bi harekettir bu). (nitekim anes hafif protest turkucudur mesela)

Plazma #3

« Yanıtla #118 : 12.02.2007 22:10:05 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
@anes : la yalarım seni ha :]