Gönderen Konu: Delphi Or C++builder  (Okunma sayısı 12719 defa)

Delphi Or C++builder

« : 16.06.2004 23:28:20 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Geçen gün gaza geldim ve evdeki makinaya delphi 5 ve c++builder(çalıştırınca c++builder profesyonel yazıyor. versiyon 3 veya 4 olabilir.) kurdum. ikisinden birini seçip kafamda kalan saçlarıda dökmek istiyorum. şimdi sorum şu : bunlardan hangisi daha iyi, hangisi sıfırdan başlamak için daha kolay. eksiler artıları neler.....
bu arada bugün yaptığım denemde delphi 5'e yeni component eklemek daha kolay geldi. (.dpk extension rulez :D )

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #1 : 22.06.2004 10:22:41 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Walla Hades ne yalan söyliim ikisini de sevmem ben. Delphi ile işim olmaz, C++ dedin mi ya Watcom C++, Turbo C++, Djgpp v.s. derim ya da Win32 olması gerekiyorsa Visual C++. Borland'ın Builderının da çok güzel özellikler olduğu doğru ancak şahsen en güncel Win32 platformu olarak .NET'i denemeni tavsiye ederim. Sonuçta hem C++ kasarsın (6.0 versionuyla %100 compitable), hem de .NET'in özelliklerini kurcalayabilirsin. C#, J#, VB.NET gibi dilleri de incelemiş olursun. Hepsi tek bir compilerın içine gömülmüş durumda. GDI+ kullanımı çok basit olduğu için ufak demo efektleri gibi şeyleri de kasabilirsin .NET ile. GDI+ yalnızca plot rutini değil standart grafik özellikleri (rectangle, ellipse, bezier, arc, polygon, bunların filled olanları, patern fill v.s.) destekliyor. Çok ahım şahım hızlı değil ancak idare eder.

Grafik librarysi olarak kullanabileceğin bir ikinci tavsiyem ise OpenPTC ya da TinyPTC. OpenPTC biraz daha advanced bir grafik librarysi (advancedliğini yiim onun o da ayrı ya neyse eheh). Ama TinyPTC senin benim gibi adamlar için ideal. Sana doğrudan istediğin sizeda window açıp ya da full screen ekran açıp hızlıca plot yapmanı sağlıyor.

OpenPTC & TinyPTC

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #2 : 23.06.2004 19:18:55 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
bence ilk olarak ne amaçlı kod yazacağına karar vermelisin (vermisindir zaten :))
demek istediğim: windows tabanlı - kullanıcı arayüzü olan (GUI) uygulamalar yazacaksan delphi uygun gibi, çok sayıda kaynak ve kaliteli örnekler var. tabii ki c++builder ile de yapabilirsin ama onda windows olaylarını kontrol etmek biraz daha zor.. MFC, ATL vs. bi ton ıvır-zıvır öğrenmek gerekiyor.

ama eğer kullanıcı arayüzü önemli değil, windows'da çalışsın ama dos-based olsun ya da basit apilerle basit gui'li uygulamalar yapcam zaten vs. gibi bir düşüncen varsa o zaman c++builder bence daha kullanışlı olur. (tabii ki delphi ile de yapabilirsin bunu.)

saygılar,
endo.
- endo of glance -

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #3 : 24.06.2004 13:27:50 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Bunlardan herhangi birini öğrenmek istiyorum çünkü bir proje hayalim var. Hayalim şu: win32 tabanlı paralel/seri/usb 1541 communication, assembler/disassembler/basic/hex/sprite/font/.d64 vs.. editörleri olacak.

Öyle bir proje olacakki programı çalıştırınca "dir" butonuna basınca 1541-II deki disketin tüm directory bilgilerini okuyacak, bam üzerinde değişiklik yaptıktan sonra tekrar diskete yazacak. Simon's basic vs.. dilleri destekleyen basic editörü olacak. Kendi assembler editörü illegal opcode'ları bile destekleyecek. Oluşan program .prg dosyasını anında emülatörde çalıştıracak. "save" butonuna basınca diskete aktaracak. vs....
İşte böyle hatta biraz daha abartıp bilinen bütün formatlardan picture convert bile yapacak.
Ama bunlardan önce benim çok çalışmam lazım.
Gerçi sağda solda benzer programlar var ama yetersiz. biriyle dissassembler ediyosun ama assembler compiler ile uyumsuz çıkışlar alıyosun. Star commander var ama milyon tane ( tamam biraz fazla attım ) menü içinde geziniyorsun.
Hiç olmazsa yeni bir form açıp buton falan ekleyeyimde şu butona basınca şöyle böyle işler yapılacak diye hayal kurayım.
Ne dersiniz hoş olmazmı?

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #4 : 24.06.2004 18:57:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bence süper olur. İhtiyacın olursa projene destek veririm İsmail. Ancak Simon's Basic editörü biraz gereksiz geldi :) Bunun için birçok gelişmiş text editöründeki renklendirme ve auto-complete özelliğini kullanırsan çok daha güzel olur. Böylece her istenilen dil için bir config dosyası (mesela bir ini) hazırlayabilirsin. Assembler editörü kısmını ayrı tutabilirsin elbetteki onun bazı extra featurelara ihtiyacı olacaktır. Ama basic benzeri yapıya sahip tüm diller için config dosyları oluşturmak mümkün. EditPlus bunun güzel bir örneği...

Ben daha önce d64 formatı okutmayla uğraşmıştım. Bir iki ufak sorun hariç yapılabiliyor. Ancak benim kafam üç beş noktaya basmamıştı ve bir daha da uğraşmadım. Çok büyük problem yaşayacağını sanmıyorum d64 ve prg formatlarıyla.

Her tür resim formatından converter fikri çok güzel. İşin daha güzeli hemen her tür resim formatından GetPixel(x, y) yapabilen hazır, hatta hatta OpenSource libraryler mevcut. Ancak bunları c64'ün paletine convert ettirme işini küçümseme. Sonuçta yapmasına yaparsın ancak kaliteli sonuç verir mi acaba? Bir de hi-res convertion var biliyorsun. Nokta yoğunluğu ayarları v.s. Image processing zor bir konu, umarım yeterli bilgin vardır bu konuda. Ben daha önce PC'de 256 renkli bir resmi tek renge indirmiştim. Sonuç idare ederdi. Ama bundan başka bir denemem olmadı.

Bunların haricinde senin saydığın tüm özellikleri bir arada yapan bir tool yok. Yalnızca emektar "star commander"ımız var ki bunun windows arayüzlüsü de çıkmıştı. Yine de senin dediğin featureların birçoğuna sahip değildi. Eğer böyle bir toolu yapacak olursan yalnızca sen ben değil tüm 64 scene'i kullanır o kesin.

P.S: Yaw 3 canavardan nasıl vakit bulacan da yazacan bu toolu bilmiyorum ama eğer harbiden başarıyla sonlandırırsan projeni, normal bir scenerdan 5-10 kat fazla takdir edicem seni :lol:

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #5 : 25.06.2004 13:46:39 »
Hızlı düğmeleri aç

Slowhand

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
    • http://www.return.gen.tr
hades baba, bu proje baya bi tanıdık geldi bana yahu  :D geçen sene gayet güzel şeyler yapmıştım aslında ama işler bastırınca hepsi yarım kaldı. istersen bi ara bendeki hallerini toparlayıp sana göndereyim. gerçi nasıl toparlaıycam onuda bilemiyorum baya bi dağınık çalışmışım  :rolleyes: neyse, öyle işte....
Blues Power

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #6 : 26.06.2004 13:25:35 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Hades, Starcommander'in benim icin en onemli eksikligi, D81 ve FD2000 formatlarini okuyamamasidir. Eger 1581 ve Fd2000 destekli bir Pc disk util tool
(hatta bu diskler icin standart pc driveini kullanan x1541 gibi kablolar gerektirmeyen) super bir sey olur.

Delphi Or C++builder

« Yanıtla #7 : 02.07.2004 05:01:23 »
Hızlı düğmeleri aç

ghost

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
C++ builder'la delphi ayni seviyede dillerdir. ikisi de RAD uygulamalar yazmak icin gelistirilmistir (hatta ayni user interface'i kullanirlar). tek farklari dil olarak birisinin pascal digerinin c++ kullanmasi. geri kalan hersey ayni. Eger amacin C++ ogrenmek ise C++ Builder'i kullan. Gercek C++ sayilmaz ama en azindan C++ dili yapsini cozmene buyuk yardimi olur. Bunun yaninda Borland Delphi'ye C++ Builder'dan daha fazla destek ve onem veriyor. C++ builder versiyonlari Delphi'inin her zaman bir adim gerisinden takip etmekte.
Bir de C++ Builder'i gercek C++ derleyicileri ile karistirmamak lazim. Builder Visual Basic'nin dil olarak C++ kullanani gibi birsey (yada Delphi'nin). Tamamen event'ler uzerine kurulu.
he moves like a madman as he spins his disc.