Gönderen Konu: tr-demoscene can çekişiyor!  (Okunma sayısı 7105 defa)

tr-demoscene can çekişiyor!

« Yanıtla #15 : 12.05.2006 01:18:14 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Ben mesaj atmaya gerek duymamıştım ancak madem Hydrogen konuya değinmiş, ben de bir değdiriim ucundan :) Sırf "retro" ve benzeri sıfatlara karşı antipatim olduğu için PC scene'iyle ilgilenmeye başladım. Amacımı bir kısmının biliyor, bir kısmınız da tahmin ediyordur herhalde. Kullandığımız platformların bizlere neler kazandırdığı neler kaybettirdiği ortaya çıkacak böylece. Nostalji takılmak isteyenler Muazzez Ersoy dinlesin, Commodore'u aklınızdan bile geçirmeyin.

...bu cumartesinin ne özelliği olabilir ki, sıradan bir gün işte (mi?)...

« Yanıtla #16 : 12.05.2006 09:56:47 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
hahaha hydrogen yardin beni

gozu yasli sekilde c64'u yasatma olayina koptum... Boyle gozumun onune X partide gozu yasli 200 scener big screen'e bakarken geldi :D

« Yanıtla #17 : 12.05.2006 10:44:48 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
nolcak bu cmt? merak ederim simdi :)
zaten lost'un son bolumu dumur etti birakti, yeni bolum gelsin diye deli divane gibi dolaniyorum.. eziyet etmeyelim :)

Alıntı
Originally posted by skate@May 12 2006, 01:18 AM
...bu cumartesinin ne özelliği olabilir ki, sıradan bir gün işte (mi?)...
[post=7455]Quoted post[/post]
[/b]

« Yanıtla #18 : 12.05.2006 16:48:36 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Cumartesi geçtikten sonra söyleyebilirim ancak :)

« Yanıtla #19 : 12.05.2006 22:04:46 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Buldum!
tr-demoscene bu cumartesi can çekişiyor! Oldu mu? Olmadı galiba..

« Yanıtla #20 : 13.05.2006 13:11:09 »
Hızlı düğmeleri aç

mrr

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emre.co.uk
basbaya retro olmuyor mu C64 ??
vigo da retroloji bolumu yazmiyor mu dergide ?? hydroya muhalefet olarak degil de meraktan soruyorum.. nostalji degil kesinlikle ama teknik olarak retro olmuyor mu
ben de hep retro olarak nitelendirmistim...

« Yanıtla #21 : 13.05.2006 14:47:22 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
Meriam webster sozlukten alinti

Retro:
Etymology: French rétro, short for rétrospectif retrospective
: relating to, reviving, or being the styles and especially the fashions of the past : fashionably nostalgic or old-fashioned

yani aslinda retro = nostaljik = eski moda demek.

Bilgisayar aleminde c64 amiga 500 gibi makinelere retro deniyor.

Fakat scene de bu makineler nostaljik amaclarla kullanilmiyor. O yuzden aktif c64 demoscene sitelerinde retro tabiri pek hos karsilanmayan bir tabir. Bu genelde maalesef c64 scene disindaki insanlarin gozden kacirdigi bir ayrinti.

cunku dunyada scene icinde ve disinda pek cok insan var c64'e sadece nostaljik olarak "aaah ah ne guzel gunlerdi onlar be, saatlerce kafa ayari yapardik ama o oyunlar ne zevkliydi peheeyyy " diye bakan.

Bu sekilde bakan insanlar genelde full bir demoyu yapacak kadar vakit ayirmazlar. ya bi kenara bi sprite cizerler ya kirk yilda bir bi muzik yaparlar ama aktif scener olmazlar. dergileri ve demolari takip etmezler.

Ote yandan aktif c64 scenerlari, bu makineyi sundugu limitler icinde biseyler yapmak zevkli olan bir platform olarak gorurler ve ciddi zaman ve emek harcayarak bu platformun sinirlarini zorlarlar.

bu iki grubun disinda geri kalan dunya bu iki grubun ayni oldugunu ayni grup oldugunu zanneder. daha da kotusu bu iki grubun tamaminin birinci grup oldugunu zanneder.

Bu yuzden aktif c64 scenerlari, c64 retro/nostalji adamlariyla karistirilmaktan hoslanmaz. bugun pek cok c64 scene sitesinin manifestolarinda o sitenin "retro" sitesi olmadiginin dikkatle alti cizilir.

genelleme olarak algilanmamasi kosuluyla bi kac ornekle konuyu baglayayim

retrocu: abi o rob hubbard'in commando muzigi rulezzz...
c64scener: drax'in starflake'te kullandigi bas sound'undaki filtre beni benden aldi

retrocu: aaah ah su raster barlara bayiliyorum
c64scener: olm duydun mu HCL crossbowun vertical raster rekorunu kirmis gecen gun.

retrocu: abi gecen gun 27'inci disket surucumu de aldim. ust uste koydum kule yaptim evde
c64 scener: ya benim disket surucunun VIA cipi bozuldu, arkadasin bozuk surucusundekini cikarip taktim calisti.

retrocu: aa demoya bak ne guzel muzik calip logo oynuyor
c64 scener: ya su demodaki dunya rekoru vektor partindan sonra gelen texture mapping partinda kullanilan texture, bi sonraki partta gecen ifli grafikte kenarda gorunen desenle ne guzle uymus di mi...

retrocu: abi river raid gibi oyun gelmedi ya
c64scener: olm gecen gun Turrican 3 cikti

retrocu: abi c64'teki ruh hic bi makinada yok
c64scener: abi her platformda demo yapmak guzel ve yapana saygiliyim, ama ben sahsen c64'teki CPU hizi, komut seti , goruntu ve ses kisitlamalari ile ugrasmayi en zevkli buluyorum

retrocu: ya neydi o eski commodore dergileri
c64scener: Vandalism News'in son sayisindaki demo reviewlerini begenmedim.

Bu ornekler umarim iki grup arasinda platforma ve zamana bakis acisi farklarini biraz somutlastirmistir. :)

« Yanıtla #22 : 13.05.2006 15:24:29 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
ahahahhaa

retrocu : aa dtv diye bişi çıkmış, ne küsel
c64 scener : bende hacked dtv var, drive ve keyboard bağlamalı.. hatta dün dtv compo vardı :) :) :)

retrocu : aa türkiyede demo yapan HALA varmış?
scener : senin götüne koyim scene e bişi olmasın

retrocu : aa pc world de eski c64 oyunlarını yazıyolar
vigo : amına koyim bu ay yazılarımı yetiştiremedim :) :) :)

ah ahaa aha hahahaha haa ah aha ah

« Yanıtla #23 : 13.05.2006 16:18:52 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Hahahah. Nightlord dağittın beni akşam akşam. Bütün örnekler şaheser olmuş.

Özellikle bu tam oturmuş. heheh.
"retrocu: abi gecen gun 27'inci disket surucumu de aldim. ust uste koydum kule yaptim evde
c64 scener: ya benim disket surucunun VIA cipi bozuldu, arkadasin bozuk surucusundekini cikarip taktim calisti."

şu aralar bir retro modasıdır gidiyor arkadaşlar. Retro olayının kendisi moda. 3-5 sonra sonra bu retro-nostalji modası geçer gider, ancak c64 scene'i aynen yerinde durur. Tıpkı bu moda yokken de durmaya devam ettiği gibi. C64 scene'in retrocularla bir ilgisi yok.

« Yanıtla #24 : 13.05.2006 22:01:28 »
Hızlı düğmeleri aç

mrr

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.emre.co.uk
he he cok iyi anladim :)
ben o zaman retrocuymusum :) ilk bilgisayarim 200 mmx'di ve simdilerde merak sarip C64 ve amiga oyunlarina, demolarina severek bakiyorum..

« Yanıtla #25 : 14.05.2006 00:05:35 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by nightlord@May 13 2006, 01:47 PM
Meriam webster sozlukten alinti

Retro:
Etymology: French rétro, short for rétrospectif retrospective
: relating to, reviving, or being the styles and especially the fashions of the past : fashionably nostalgic or old-fashioned

yani aslinda retro = nostaljik = eski moda demek.

Bilgisayar aleminde c64 amiga 500 gibi makinelere retro deniyor.

Fakat scene de bu makineler nostaljik amaclarla kullanilmiyor. O yuzden aktif c64 demoscene sitelerinde retro tabiri pek hos karsilanmayan bir tabir. Bu genelde maalesef c64 scene disindaki insanlarin gozden kacirdigi bir ayrinti.

cunku dunyada scene icinde ve disinda pek cok insan var c64'e sadece nostaljik olarak "aaah ah ne guzel gunlerdi onlar be, saatlerce kafa ayari yapardik ama o oyunlar ne zevkliydi peheeyyy " diye bakan.

Bu sekilde bakan insanlar genelde full bir demoyu yapacak kadar vakit ayirmazlar. ya bi kenara bi sprite cizerler ya kirk yilda bir bi muzik yaparlar ama aktif scener olmazlar. dergileri ve demolari takip etmezler.

Ote yandan aktif c64 scenerlari, bu makineyi sundugu limitler icinde biseyler yapmak zevkli olan bir platform olarak gorurler ve ciddi zaman ve emek harcayarak bu platformun sinirlarini zorlarlar.

bu iki grubun disinda geri kalan dunya bu iki grubun ayni oldugunu ayni grup oldugunu zanneder. daha da kotusu bu iki grubun tamaminin birinci grup oldugunu zanneder.

Bu yuzden aktif c64 scenerlari, c64 retro/nostalji adamlariyla karistirilmaktan hoslanmaz. bugun pek cok c64 scene sitesinin manifestolarinda o sitenin "retro" sitesi olmadiginin dikkatle alti cizilir.

genelleme olarak algilanmamasi kosuluyla bi kac ornekle konuyu baglayayim

retrocu: abi o rob hubbard'in commando muzigi rulezzz...
c64scener: drax'in starflake'te kullandigi bas sound'undaki filtre beni benden aldi

retrocu: aaah ah su raster barlara bayiliyorum
c64scener: olm duydun mu HCL crossbowun vertical raster rekorunu kirmis gecen gun.

retrocu: abi gecen gun 27'inci disket surucumu de aldim. ust uste koydum kule yaptim evde
c64 scener: ya benim disket surucunun VIA cipi bozuldu, arkadasin bozuk surucusundekini cikarip taktim calisti.

retrocu: aa demoya bak ne guzel muzik calip logo oynuyor
c64 scener: ya su demodaki dunya rekoru vektor partindan sonra gelen texture mapping partinda kullanilan texture, bi sonraki partta gecen ifli grafikte kenarda gorunen desenle ne guzle uymus di mi...

retrocu: abi river raid gibi oyun gelmedi ya
c64scener: olm gecen gun Turrican 3 cikti

retrocu: abi c64'teki ruh hic bi makinada yok
c64scener: abi her platformda demo yapmak guzel ve yapana saygiliyim, ama ben sahsen c64'teki CPU hizi, komut seti , goruntu ve ses kisitlamalari ile ugrasmayi en zevkli buluyorum

retrocu: ya neydi o eski commodore dergileri
c64scener: Vandalism News'in son sayisindaki demo reviewlerini begenmedim.

Bu ornekler umarim iki grup arasinda platforma ve zamana bakis acisi farklarini biraz somutlastirmistir. :)
[/b]

Nightlordun yazdiklarina bakilirsa ki deneyimine saygim sonsuzdur
ben dibine kadar Retrocu'yum.Keza o yuzden retro dememin bi problem yaratmamasi lazim gelir :)
beyler full release demo cikartin retroya koyim ayipsiniz ya....

« Yanıtla #26 : 14.05.2006 09:35:22 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by GnoStiC@May 12 2006, 09:44 AM
nolcak bu cmt? merak ederim simdi :)
zaten lost'un son bolumu dumur etti birakti, yeni bolum gelsin diye deli divane gibi dolaniyorum.. eziyet etmeyelim :)
Bu fotoğrafta yer almayan iki kişi kim? Bu hala gizemini koruyor :)

« Yanıtla #27 : 14.05.2006 10:38:25 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Retro olmayan şeylere retro denmesi, sorun çıkartan kısım. Yoksa isteyen retrocu olabilir. Ben karışmam.

Ama "c64 grupları retro alanında" diye başlayan cümleler kurulması, yanlış anlamlar çıkartıyor. Bizler retro alanında bir şeyler yapan birileri değiliz çünkü.

Bazı geyikler toplum içerisinde(forum içerisinde) sürdürüldüklerinde, olaydan bihaber, meraklı insanların yanlış anlamalarına vesile olurlar.
Bu retro davası üzerine, bir çok c64'çü rahatsızlığını belirttiğine göre bundan böyle, bu şekilde tanımlamada bulunulmaması yeterlidir.

Yanlış anlamayın kıllık yapmak değil amacım. Sadece scenerların, böyle konularda, daha hassas olmaları gerektiğine inanıyorum.

Microsoft fanı: Ya abi Windows vista çıkmış, harika bir şey.
Retrocu: Ya bu Bill Gates, retro alanında süper işler yapıyo.

« Yanıtla #28 : 14.05.2006 14:24:04 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
@skate: ben cumartesi ragnor'u aradığımda arkada senin ya da erik'in sesini duyduğumu düşünmüştüm sonra o an konuşan kişiyi telefona istedim ama ragnor bana prodigy'i vermişti. işte o an biraz şüphelenir oldum bişi karıştırdığınızdan ama artık eminim ahaha. güzel olmuş kardeşim toplanmışsınız böyle bi dahakine adam gibi meeting yapalım bari hazır bursa tayfası da gelmiş :)
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #29 : 14.05.2006 16:21:30 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
ben kim kimdir henuz tam bilemedigim icin (sagdaki ragnor, ordaki skate) fotodaki diger iki kisi kim, ve olasi eksik 2 kisi (biri fotoyu cekiyor, digeri tuvalette) kim hic bilemiyorum.. yardimci olsaniz memetali bey?

ve eh, bir meetro yapmissinizdir artik, di mi? lost 21'de iyice merakta birakti, keza alias 14'de, sona yaklasiyoz, how i met your mother 21'de ted niye soul mate'i ile bulusmadi.. kafam bozuk, deli etmeyin adami, meetro gormek istiyorummm..  :ph34r:

Alıntı
Originally posted by skate@May 14 2006, 09:35 AM
Bu fotoğrafta yer almayan iki kişi kim? Bu hala gizemini koruyor :)
[post=7481]Quoted post[/post]
[/b]