Gönderen Konu: tr-demoscene can çekişiyor!  (Okunma sayısı 7106 defa)

tr-demoscene can çekişiyor!

« : 10.05.2006 13:58:32 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
gördüğüm kadarıyla, her zaman olduğu gibi, bir demoscene parti sonrası yükselen gaz, gene sıfır a inmiş...

gene gördüğüm kadarı ile, yaklaşık 3-5 kişinin kullandığı bir forum durumuna gelmiş forum...

bilemiyorum ne yapmak lazım...

sanırım ben bile artık kabul edeceğim, türkiye'den bir halt olamayacağını.

sanırım boşuna kasıyorum, kasıyoruz...

galiba bizim işimiz gerçekten müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benziyor...

boşu boşuna haziran ayında parti olaylarını filanda sanırım pek düşünmeye gerek yok...

« Yanıtla #1 : 10.05.2006 15:31:04 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Haklısın Vigo, sana hislerinde katılıyorum. Ancak parti konusunda katılmıyorum. Aksine birçok ülkeye göre daha sık partilere ihtiyacımız var demek ki :)

« Yanıtla #2 : 10.05.2006 15:39:43 »
Hızlı düğmeleri aç

GnoStiC

• Ziyaretçi
simdi biraz da olay, herkes bir sonraki party icin stuff hazirliyor gibime geliyor.. bu party'den party'ye rls olur olayida pek hos olmuyor tabi..

arada da stuff rls etmek lazim gelir.. tabi bu olaya bende dahilim (netekim cok yakinda bir analog stuff release olacak) ama scene'e yeni donmus olmanin verdigi dezantaj olarak elimdeki eski code'lari yeni planar mode'a cevirmekle mesgulum bir miktar.. biraz code biriksin, bir yerlerde kullanmayacagima inandigim seyler ile kucuk kucuk introlar rls edecem.. bunu diger coder'larin da yapmasini umuyorum..

« Yanıtla #3 : 10.05.2006 15:53:16 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
Abi tr-scene'in durumunu forumdaki yeni mesaj sayısıyla ölçmek bence pek doğru olmaz.
ınanıyorum ki birçok scener şu anda evinde bilgisayar başında sessiz sedasız birşeyler yapıyordur.
Yeni gelen var mı diyorsan? Yeni yok ama gördüğüm kadarıyla eskilerden olupta bırakmış birkaç kişi var. Ama şu var ki insanlar 2-3 yıl önce demoscene nedir bilmiyordu neredeyse, son yıllardaki partilerle artık demoscene diye birşeyin olduğu veya hala yaşadığını birçok insan öğrendi, zamanla var olan türk scener'lar kendini yurtdışında da tanıttıkça çıkardıkları release'lerle ve yurtiçinde scene bu istikrarla ilerlerse kısa dönemde olmasa bile uzun dönemde bu atılan tohumların meyvelerinin alınacağına inanıyorum.
Karamsar olmamalıyız, ha haklısın çokta iyimser olmamalıyız ama inanıyorum ki herkes bu şekilde elinden geldiği kadarıyla katkıda bulunmaya devam ederse tr-scene'i bırak hayatta kalmayı, daha da büyüyecektir.
şimdi diyebilirsin ki ben zaten yıllardır yapıyorum bi bok olmuyor, o zaman  haklısın abi der, susarım ama yinede elimden geleni yapmaya devam ederim, dahasını da yapamam zaten.

Haziran ayında bir parti olursa benim yapabileceklerim:
1- kesin gelirim
2- %85 birde prod ile gelirim
3- Alakalı her ortamda partinin reklamını yaparım
4- kişisel olarak tanıdığım insanları gelmeleri konusunda ikna ederim
5- ihtiyaç duyulduğu takdirde organizasyona yardımcı olmak için gereken herşeyi yaparım, organizasyon ekibine katılırım
6- aklıma başka birşey gelmiyor ama birşey yapılması gerekir ve bunu yapabilecek durumdaysam (becerebileceksem yani) yaparım.
7- başka ne istersen?

Niye yaparım? Çünkü mazoşistim. Çünkü seviyorum, orda olmayı, sizlerle olmayı. Çünkü birileri vaktinde çok eğlendiğim partiler düzenlemişti veya o partilerin düzenlenmesine katkıda bulunmuştu ve bunu kendi çıkarları için değil kendi gibi insanlar için yapmıştı, bende benim gibiler için elimden geleni yaparım.

Abi sessizlik benimde canımı sıkıyor ama kimse yoksa biz varız bil yani :)

« Yanıtla #4 : 10.05.2006 17:10:14 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
gnos'a katılıyorum. partiden partiye release huyumuzu terkedelim. irili ufaklı introlar veya başka şeylerle canlılığı sürdürelim. hatta şimdi başlayalım. hatta ben oturup bu gece bir intro yapmaya başlicam, ya da grafik çizerim, veya mod tracking yaparım (evet ona da başladım).

bu arada vigo hani bizim portalımız? bence kurtuluş onda. yoksa forum morum hikaye abi.

« Yanıtla #5 : 10.05.2006 17:17:17 »
Hızlı düğmeleri aç

Decipher

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://beskrajnost.com
in spritus we trust... nerde bizim portalımız :)
100% pure coder pr0n

« Yanıtla #6 : 10.05.2006 22:49:12 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
ırili ufaklı introlarla felan foruma canlılık kazandırılabileceğine inanmıyorum arkadaşlar. Kimse başka birisinin yaptığına iyi veya kötü yorum yapmadığı sürece.

şurada Anes'in programladığı Digital Paper adında bir ürün var. Kaç kişi yorum yaptı onun hakkında. O kadar şey söyleniyor review yapmak hakkında. Nightshift'de release edilen ürünlere kimlerden tepki geldi. Sizce yeterli mi? Bence değil.
Onun dışında burada kimse yurt dışında release edilen demolardan vs. bahsediyor mu? Oradaki kontakları ile olan muhabbet, bu foruma hiç sızıyor mu?

Bence buradaki aktivitesizliğin genel sebebi, demo yapabilip-yapamamak değil, scene denilen uluslarası topluluğun içine dahil olamamaktır, yabancılık hissetmektir. Partilerde yarışan stuffların seviyesi, uluslarası standartlara gittikçe yaklaşıyor. bu açıdan meydana gelen gelişmeleri çok olumlu buluyorum. Bir şey yayınlamanın bilinci, git gide oturuyor burada da. Ancak eksikliğin sosyal olduğunu düşünüyorum. Scene sosyal bir ortam çünkü.

Takip edilmesi gereken bir çok şey var scene'de. Her gün bir kere pouet'e bakmaktan ibaret değil iyi ki:) Norveç'te olan kontağınla, zaman içinde aynı sokakta komşuymuş gibi muhabbet edebilmektir aynı zamanda. Çünkü paylaşılan şeyler aynı. Herkes yaklaşık olarak aynı aşamalardan geçerek bu özel ortamın cazibesine katılıyor. Ve sadece dostluk ve eğlence için bu işleri yapıyor.

Bilmiyorum bu yazı biraz karışık oldu. Ancak düşündüğüm bazı şeyleri de yansıtabildim herhalde. Burada söylediğim şeyler hop diye olmuyor tabi. Zamanla daha çok kişi, scene'in daha da içine çekilecektir. Tek tavsiyem, scene'in bazı etik değerleri konusunda hassas , ancak  biraz da atılgan olmak.

« Yanıtla #7 : 11.05.2006 08:58:30 »
Hızlı düğmeleri aç

stranger

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Tr Scene'inden Ingilizce bir discmag cIkmaLI. splash ve script'in yakaladIgI havayI hatIrlayanlar bilirler. Hem dIsarI acILma bakImIndan hemde yurt dIsI scene'leri ile en guzel kaynasma olayI saglam bir mag le olabilir. Bu arada maglerden bahsedipte C.N yi de anmamak haksIzLIk olur.Bahsettigim olay her grubun destek verdigi outfiti + icerigi cok sagLam ve orjinal bir mag.

« Yanıtla #8 : 11.05.2006 09:22:03 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ben çözümün diskmag olduğundan emin olmadığım gibi, bir çözüme ihtiyaç olup olmadığınından da emin değilim. Scenedeki suskunluk beni bu kadar rahatsız etmiyor. Aksine büyük patlamalar için ümitlendiriyor.

« Yanıtla #9 : 11.05.2006 09:42:54 »
Hızlı düğmeleri aç

Bakkada

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
Abi kisir dongune takilmis gidiyoruz bi asamada,
Parti gaz yukselsin sonra ses cikmasin moraller bozulsun
TR-Scene'den bi bok olmaz karamsarligi olsun...

Bence bole bise yok abi Raven,Resident bir sene icerisinde pouette herkesin eline vermeye baslicak,
Keza retro konusunda Glance,Bronx yeniden canlanan Ascraeus da aynisini yapicak.
Biz yeni yetmelerin de yaptiklari seyler ufak ufak dikkat cekicek.
Yeni gruplar da gelicek belki eskileri dagilicak,birlesicek...

Bence bizim scene'in modeli bu ki TR sartlarinda cok da normal.su anda final donemi yaklasiyor,bunun yaninda sirkette ilafsiz azima siciolar.Cou kisinin de kendine gore younlugu vardir.Burasi almanya gibi deil ki saat 17:00 oldu mu marketler bile kapansin herkes kafasina gore takilsin.Bizim standartlarimiz belli bu standartlar icinde bu sekilde ilerliyoruz.Gelisime paralel olarak belki TR-Scene modeli de degisir.
Bence bu TR-Scene'in olmesi degil sadece farkliligidir.Bu fark iyidir kotudur tartisilir.

TR-Scene firtina oncesi sessizlik modeli.

« Yanıtla #10 : 11.05.2006 09:59:13 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
hehe vigo selam verdin borclu ciktin yine  :D bak herkes sana portal soruyor ;)

scene genel olarak cok fazla tartisilacak konu icermiyor aslinda. yani demo ve mag reviewlerini cikarirsaniz geriye hakkinda tartisilabilecek 3-4 konu kaliyor. Mesela c64 scene'de:
- C64 scene oluyor mu yoksa yasiyor mu
- capraz gelistirme iyi midir kotu mudur
- demolar teknik mi olmali sanatsal mi olmali

seklinde uc konu vardir. yillardir bunlar isinip isinip yeniden onumuze gelir forumlarda ve disk dergilerinde. bunlara ara sira (ifli mi iyi ufli mi iyi) veya (favori muzik/grafik/kod editorunuz ne) falan gibi konular eklenebilir

Bunlara ilave olarak bir de bizim ulkeye has bazi konular bulabiliyorum. bu ulkede demoscene neden lazim. demo mu oyun mu gibi. Ha PC scene icin de (hardware vs software rendering)  (coding vs scripting) falan eklenebilir

simdi bu bir avuc konuyu forumlarda ve dergilerde tekrar tekrar irdeleyebiliriz ama bir yerde tikaniriz. ben bi kac sayi once NSRde dunyanin tum diskmag editorleri toplanalim ve anlasalim bu konular hakkinda bi sure yazmayalim diye bi espri yazmistim. Game Overviewin ertesi sayisinin editorial basligina ALIH tam bu basligi atti :) (Hydrogen bak yurt disi scene muhabbetinden birazini buraya sizdirdim :) )

Bu tikanikliktan kurtulmanin yolu olan iki tur yazi var:
1- demo/mag/muzik/grafik reviewleri
2- coding/gfx/muzik tutoriallerine gelen sorular ve cevaplar

bir de parti raporlarini ekleyebiliriz buna ama bu yazilar partiler oldukca olabilir ancak.

Simdi biz Turkiyede bu parti report olayinda cok iyiyiz. parti sonrasi donemlerde bu foruma uzun bir kisisel parti izlenim postu atmak bir nevi geleneksellesti ve bu cok olumlu.

Gelin gorun ki asil bahsettigim iki tur yazida yerlerde surunuyoruz.

genelde review yazan kisi sayisi 5'in altinda. (5'in baya altinda aslinda :) )

bugune kadar teknik soru cevap olayi da genelde hasbel kader bizim tutoriallere yolunu bilan bir kisinin bir soru sorup 7 cevap almasi seklinde gelisti. hepimiz elden geldigince her soruyu farkli yonlerden irdeleyip cevaplamaya calistik.

Fakat tutorial yazmak da cok cok zahmetli bir is. Ve ancak tutorial'i yazan kisinin duvarlara biseyler anlatmaya calisiyor gibi hissetmedigi durumlarda mumkun. Bunun icin de yine olumllu olumsuz feedback ve sorular gelmesi gerekiyor. Insan en azindan yazilari okuyanlarin toplam harcadigi surenin o yazinin yazilmasinda harcanandan fazla olmasini diliyor.

Herkes demo yapamayabilir ve herkes tutorial yazamayabilir. Ama herkes demo review edebilir ve herkes tutorial okuyup soru sorabilir. Bu olmadigi muddetce ayni uc bes konu icinde donulur.

Bu durum devam ederse, bence scene turkiyede olmez. bizler hep aktif oluruz bir olcude yurt disi scene ile zaten baglantimiz var ve taniniyoruz. iki uc partiye de gideriz elbet her sene. kendi ulkemizdeki muhabbet gibi olmaz ama olsun.

ama 100lerce aktif scener ve 5-10 tane dunya capinda grup ve birkac bin scenerin katildigi demoscene partilerimiz Turkiyede olmaz. Turkiyede yazilim sektorunde calisan ve calisacak olan insanlarin yetistigi ve pek cok sey ogrendigi bu yetisme zemini gelismemis olur. Ulkemizde yazilim sektoru ilk defa kod yazmaya ve dizayn etmeye mezun olduktan sonra girdigi sirkette baslayan muhendislere kalir(burda amac muhendislere bok atmak degil ben de muhendisim). Boyle sirketlerde yapilan projelerde en ufak kod gelistirme isleri bile ya risk olarak gorulur (bu is outsource edilir ve para kaybedilir) ya da bilincsizce ustlenilir(ve bitirilemez ve yine para kaybedilir). Bilisim Sektorumuz takim elbiseli insanlarin yurt disindan hardware /software ithal edip sattigi, arti degersiz yuppilerin fuarlariyla domine edilen ve ulkenin surekli para kaybettigi bir hal alir. Open source projeler hakkinda konusan konusan konusan ama hic bir sourceforge projesine bir satir kod yazmayan 'linux hackerlarimiz' olur.

Ne guzel di mi :)

bunlar tabi benim kisisel dusuncelerim. Ben bu donguye dusmemek icin, yani scene'in sosyal yonunun, herkesi uretkenlige yonlendiren bir saglamlikta kalmasi icin;
- review yazilarinin ve tutorial soru cevaplarinin forumlari doldurmasinin gerekliligine
- daha detayli fikir yazilarinin da forumlarda kaybolup gitmemesi icin disk dergilerinde yayinlanmasinin onemine
inaniyorum...

« Yanıtla #11 : 11.05.2006 10:52:36 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
@nightlord : :) evet, 5 kişi için PORTAL yapma durumu...

"scene" ilk başta arkadaşlık platformu... aynı konulara ilgi duyan insanların biraraya gelmesi...

mesela geçen sen, ben, hyper, hydrogen, hydrogenlerde toplandıımızda, saat 19:00 gibi geldik orara, saatin 12:00 olduunu eşim arayınca "ne zaman gelicen" diyince anladım...

saatler ışık hızı ile geçti gitti...

kastettiim bu...

bunu sağlayamıyoruz....

random bi meeting atıyoruz ortaya 5 kişi geliyor...

inanıyorumki, 1 ay önceden "meeting" var diye yazsak... bu saya 7ye çıkar...

keza ben kimseye inanmıyorum ... finalim var, işim yoğun zart zurt...
bu bi gönül işi...

iki eli kanda olsada gelecek insanlar geliyor...

kimse kızmasın...

olamıyor, olmuyor...

merak ediyorum, acaba kaç kişi PC WORLD alıp, dergiye
"demoscene" ve "retroloji" ile ilgili feed yaptı...

para almadan amme hizmeti yapmaya çalışıyorum...

sadece bişileri devam ettirmek adıına...

ama hata bende, benim beklentim çok yüksek...

neyse... belki 10 yıl sonra durum farklı olur....

=============

2 aydır götümü yırtıp partiye katılanlara mail atıyorum,
anket formunu doldurun diye... 120 kişiden 50 si doldurdu.
diğerleri sikine sallayıp da doldurmadı bile...

sonra "ya neden parti az? neden scener yok" bilmemne....

===============

ben en iyisi böyle takıliim :

Slengpung

« Yanıtla #12 : 11.05.2006 16:06:52 »
Hızlı düğmeleri aç

bager

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by vigo@May 11 2006, 09:52 AM
=============

2 aydır götümü yırtıp partiye katılanlara mail atıyorum,
anket formunu doldurun diye... 120 kişiden 50 si doldurdu.
diğerleri sikine sallayıp da doldurmadı bile...

sonra "ya neden parti az? neden scener yok" bilmemne....

===============

Bana mail iki-uc kere geldi , bi kere doldurdum, bir dahaki maili  o yuzden dikkate almadim. Eger doldurulmamis gozukuyor ise tekrar doldururum memnuniyetle, belki bir sorun olmustur sistemde, doldurdugunu zanneden coktur benim gibi...

« Yanıtla #13 : 11.05.2006 18:32:30 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by bager@May 11 2006, 03:06 PM
Bana mail iki-uc kere geldi , bi kere doldurdum, bir dahaki maili o yuzden dikkate almadim. Eger doldurulmamis gozukuyor ise tekrar doldururum memnuniyetle, belki bir sorun olmustur sistemde, doldurdugunu zanneden coktur benim gibi...
[post=7441]Quoted post[/post]
[/b]
http://nightshift.untergrund.net/2006/tr/poll.php

Anket'in üstünde şu ana kadar kimlerin doldurduğunun listesi mevcut, ordan kontrol edebilirsin.

« Yanıtla #14 : 12.05.2006 00:00:37 »
Hızlı düğmeleri aç

Hydrogen

• 7DX Organizer
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.glance.ws
Bakkada söyle demiş: " Keza retro konusunda Glance,Bronx yeniden canlanan Ascraeus da aynisini yapicak."

Ooo. Arkadaşlar. C64'e retro denmesini kınıyorum. Bizler user group gibi terimler kullanmamalıyız. Çünkü nostalji olsun diye c64'le uğraşmıyoruz. Malesef uluslararası alanda da örneklerini görsek de, scene'de herhangi bir platforma nostaljik kitlenin yakıştırmalarını yapmamız anlamsız. Bizler gözü yaşlı bir şekilde c64'ü yaşatmaya çalışmıyoruz. Onu hala bayağı bayağı kullanıyoruz. Retro yerine 8 bit denilebilir. Ama etrafta çok fazla 8 bit olmadığına göre direk c64 demek daha makul olur.