the scene > demoscene

Plazma yeni sayılar

(1/2) > >>

gibraltar:
Forum yazılımı yeni başlık açmamı önerdi :)
Plazma'nın yeni sayıları olacak mı,  var mı böyle bir uğraş?
Yoksa artık süreli dergi çıkarmanın esprisi kalmadı mı?

nightlord:
Plazma yeni sayilar cikarabilir, ama "sureli" olmadigi ve olmayacagi kesin gibi. Yeni sayi cikmasi su sekilde olur benim kafamda:
- ben gaza gelirim iki 3 yazi yazarim.
- sonra yazarlara birer mail atarim. "Arkadaslar 15 gun icinde plazmanin yeni sayisini cikaricam, yazi yazmak isteyen bir hafta icinde yazip gondersin"
- bu mail bir toplu mail olmaz, ben tek tek istediklerime birkac konu onerisiyle gonderirim (misal "ya Endo, su senin amiga asm dizisine bi ayak daha yazar misin. ya da su bi enteresan basic vardi kullandigin onu bi yazida kisaca seyettirsen" falan gibi)
- bir haftada gelen gelir
- bir haftada linklerim dergi cikar

yillar icinde Turkiye'de en iyi calisan modelin "burst" modeli olduguna kani oldum.

gibraltar:
Bir ara dergi biçiminde yayın yapmak günümüzde pek mantıklı değil gibi muhabbetler dönmüştü de bir sorayım dedim.
Açıkçası arşivleyebildiğim ve öylesine siteye konmak yerine derli toplu bir paketleme mantığıyla sunulan yayınları blog girdilerine, internet makalelerine tercih ediyorum. Tabi burada aradığım şey, eski tip dergi anlayışını hissedebilmek sanırım.

Günün birinde çıkacaksa beklemek sorun değil  :D

skate:
Dergi yayınlamak profesyonel bir kadro ile yapılan bir iştir. Eğer elinde profesyonel bir kadro yok ve gönüllüler varsa bu durumda o gönüllülerin bu işe ayıracak bol vakti ve belli bir iş düzeni olması gerekir. Plazma ilk sayısından itibaren defalarca el değiştirdi, farklı kişiler farklı sorumluluklar aldılar ve bu biçimde 8 sayı çıktı. Burada Plazma'ya katkı sağlamış herkesi defalarca selamlıyorum, çok iyi bir iş çıkardılar, çok kaliteli yazılar yazdılar, editöryel işlerle uğraştılar, outfit kodladılar, standartlar belirlediler. Ancak sonuç olarak Plazma'nın geldiği nokta bir kişinin çıkıp "ben elimi taşın altına sokuyorum, haydi bre!" demesi ile işin devam edebileceğini gösteriyor. Yani bir devamlılığa sahip değil. Günün birinde tekrar yeni bir sayı çıkar mı? Bence çıkabilir. En kötü ihtimalle birimizin canı sıkılır, diğer işlerin hepsi Plazma'dan zevksiz gelir "haydi bre!" der. Ama an itibariyle Plazma uyuyan bir projedir, bir süredir horlamaktadır. :)

Günümüzdeki bloglar v.b. yapılar scene ürünlerini bağlamaz. Nitekim Nightlord sağolsun öyle bir platformumuz da var artık.

http://demoglobin.com

Gerçi yoğunluklar herşeyi etkiliyor. Görebileceğiniz üzere blog'da da en son yazı 4.5 ay önceye ait.

Yaşlanıyoruz, yoğunlaşıyoruz. Genç, taze kan lazım bize. Galiba biraz da vampirleşiyoruz. :p

Ragnor:
Burst modeline karşı değilim ama şöyle bişey var. Skate'in dediği gibi bi sıkıldığım, dellendiğim bi anda oturdum Scene ile ilgili bir yazı yazdım. Bunu şimdi gelip foruma mı post edeyim, kendi bloguma mı koyayım, plazma'ya mı saklayayım yoksa demoglobin'e mi yollayayım?

Benim gönlümden demoglobin'e yollamak geçiyor açıkcası. Plazma süperdi, dergi formatında, toplu bi ürünle karşılaşmak harika oluyor vs. ama şu anda Türkiyedeki Scene için sık güncellenen bir demoglobin'in daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Bunun dışında taze kan meselesine daha ciddi eğilmeliyiz sanki. Demo yapmaya vakti ve becerisi olan birileri çıkmazsa durum vahim gibi.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git