smalltalk > fat agnus abla

winsxs

(1/2) > >>

wizofwor:
Harddiskimde yer açmaya çalışıyorum. Diski treesize aracıyla taradığımda en çok yer kaplayan klasörün windows/winsxs klasörü olduğunu gördüm. Biraz araştırdım Windows 7 ve 8 bu kalasörde system32'nin backuplarını tutuyormuş. ıçindeki dosyaları silmeyin uninstall için ve güncelleme esnasında gereklidir deniyor. Ancak hep 5-6GB civarında boyutlardan  bahsedilmiş. Bu klasör bende 25GB :eek: Sizde durum nedir? Normal mi?

gibraltar:
Windowsu kuralı iki buçuk ay oldu ve 11,4gb
Bu dizini silebilmek benim gibi birine şahane yer sağlardı (64gb ssd kullanıyorum ekonomi olsun diye sanal diski bile 512mb'a indirdim).
Haber verdiğin için çok sağol wizofwor, biri çıkıp "bunu silmek güvenli" derse hemen sileceğim :)

Ragnor:
komple C:\windows klasörünü kaldırabilirsiniz. tamamen güvenli.

nightlord:
hayir winsxs klasorunu silmek guvenli degil. Bu klasor "Windows Side by Side" tabir ettigimiz versiyonlama yaklasiminin bir sonucu. Malesef System'de yer alan bilimum kutuphanelerin zittin tane degisik versiyonuna bagimli olan zittin tane degisik uygulama var dunyada. Bu uygulamalarin calismaya devam edebilmesi icin bu kutuphanelerin birden fazla versiyonunun ayni anda sistemde var olmasi gerekiyor. side by side versioning bu demek, ve vista ile basladi

skate:
@wizofwar, benim folder 2009 Aralık'tan beri 15.3 GB olabilmiş. Rekortmenimiz sensin, tebrikler. :)

Benim bildiğim silmenin tamamen safe olduğu tek dosya *_blobs.bin manifest cache dosyaları. Konumu "winsxs\ManifestCache"'de bulunuyor. Bu dosya bende 313 MB'a ulaşmış örneğin. Bu dosya sende daha büyük de olabilir. Silebilirsin, bir sakınca yok. Yalnızca bir cache dosyası ve yeniden yaratılacaktır. Ama zamanla yine eski boyutlarına ulaşabilir elbette ki. Kısacası kalıcı bir çözüm değil. Bunun haricinde winsxs'i eski system32'nin daha hızlı büyüyen versiyonu olarak da düşünebilirsin. Yani ne kadar ekmek (software), o kadar köfte (disk space). Bana 10 GB fark attığına göre ya aşırı uygulama ya da aşırı oyun kurmuşsun diye tahmin ediyorum. :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git