Gönderen Konu: 7DX 2012 Ürün Değerlendirmeleri  (Okunma sayısı 8781 defa)

7DX 2012 Ürün Değerlendirmeleri

« : 19.12.2012 00:27:11 »
Hızlı düğmeleri aç

LeonardBlyx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skate;28544
Arkadaşlar, ürünleri bu başlık altında değerlendirelim lütfen.

Bekledim biri açar diye, açılmayınca ben geçen senekini klonlamaya karar verdim.

Partinin etkileri soğumadan mp3leri değerlendireyim diyordum da, alfabetik sıradan gideyim.

Against All Odds
şarkının girişi hoş, böyle büyük altın kapıların açılışı, arkasında gün batımı ile bir scifi-maya kırması yeşillikli piramitli bir dünyaya açıldığımı hissettim. Ama giriş melodisi zor algılanıyor, zor hatırlanıyor. şarkının dikkat çekmeye başladığı nokta 0:25 noktası. 0:45te giren stringler olaya detay katmış güzel, 01:00 sularında alt oktavdan bir katman daha geliyor farklı bir melodi ile. 01:20lerde giren elektro gitar ile kafamda canlanmış dünyayı biraz trailer havasında izlemeye başlıyorum. şarkının devamında elektro gitar solosunun bitişi ile koro sesleri biraz kopuk olmuş gibime geldi. Enstrümanlar aynı konseptte kalmış olsa da sanki şarkı bir hayli değişmişti. Ben biraz "ilk bölüm ve ikinci bölümün sneak peek'i" gibi bir birleşim dinlediğim hissine kapıldım.

Bellariu
şarkı başından sonuna hiç kesilmeden giden bir bıp bıbııp-bıı rıbııp melodisi çok tekrar ediyor. Bass gibi altta kalan bir melodi olsa anlayacağım, her enstrümanın arkasından duyuyorum, bir yerden sonra sıkıyor. 01:20'den sonra loop'a girdiğim hissine kapıldım ayrıca. Keşke 1.20den sonra kesseymiş şarkıyı.

Chirpy
Bu şarkının şu özelliğini çok rahatsız edici buldum. Böyle retro gaming consolları ses efektleri falan filan çok nostaljik evet (ben eski oyun konsollarına yetişemedim şimdi şu konsol diyemeyeceğim) ancak, burada kocaman bir ancak var: Neden reverb efekti bu kadar abartı böyle retro bir şarkıda. O zamanlar reverb kullanılmıyordu diye biliyorum (reverb var mıydı emin değilim) ille reverb yapılacaksa delay efekti ile reverb-vari bir ses yakalanırdı. Bence bu reverb yoğunluğu şarkının nostaljisine ihanet etmiş. Bir de 01:35 sularında giren bir yığın gamdışı discordant nota var ki, tamamen zevk meselesi olduğunu kabul etmekle beraber, çok rahatsız edici buluyorum. 02:15e kadar falan surat buruşturdum o notalara, ama dediğim gibi tamamen zevk meselesi. Genel olarak melodi rahatsız edici değil, geçişler de çok abes değil. Biraz hızlı değişiyor olabilir şarkı, ya da ben takip etmekte zorlanmış olabilirim.

Disco Voyage 2
Enstrüman seçimleri çok başarılı. Ben frijyen akor yazamıyorum valla, zor geliyor. 01.00 gibi giren kısa darbuka solosu da "Allah Allah" dedirtecekmiş de ben Allah Allah'ı bitiresiye solo bitti, ellerim böğrümde kaldım :D ayrıca tekrar ana melodiye dönmeden önce dinlediğimiz bu ara melodi bölümünde tam frijyen olmayışımız da şarkıya çeşni ve farklılık katmış. ıkinci defa ana melodiyi dinleyip finali vermişiz, şık cici derli toplu bir şarkı olmuş.

Fuzzy
Bu şarkının ilk 30 saniyesi insanı geren melodi ve enstrümanlar kullanıyor. Ancak dinleyiciyi müzikten soğutmamak adına gerilim müzikleri genelde ya yumuşak girer, ya da hızlı bir perküsyon ile beraber güçlü girer. Bu parçada güçlü enstrümanlar + yok denecek kadar az perküsyon şeklindeki ikili ciddi problem olmuş. Lead ve Ritim melodileri kavramlarının bu şarkıda çok iç içe geçmiş gibi geldi bana ayrıca. Bölüm geçişlerini ayırt etmekte zorlandım bir de.

Hack Me
ılk giren detuned horn gibi enstrüman bu denli yoğun kullanım için uygun değil. Atağı olmayan bir enstrüman ve ilk giriş kısmı hariç hızlı desenlerde kullanılıyor. 0.40'ta bunu net olarak duyabiliyoruz, kesik notalar verdiğimiz enstrüman kesintisiz ses çıkarıyor. 00.55'de giren enstrümanda fazla reverb yahut delay var, melodinin sonunda herşey birbirine giriyor çünkü. Yanında beraber çalan TIS TIS perküsyonu da bu gürültüye kendince bir katkıda bulunuyor. Aslında melodi çok güzel düşünülmüş de, hepsi üstüste binince anlaşılmıyor. Ardından detuned horn'umuz yine hızlı desenler çalmaya çalışıyor ve o desenlerin vuruşlarını asla duymuyoruz. Arkasından gelen demin bahsettiğim reverbi kendinden menkul enstrüman da işin içine giriyor ve ben bir kez daha 4 ölçünün 4.sünde hangisi asıl melodi, hangisi öncekinin reverb'i emin olamayacak hale geliyorum. Arkada konuşan bir adam var bu arada. Quack Quack mı diyor, rap rap mi diyor bilemedim de hoşuma gitti o adam :D Melodiler güzel olabilirmiş ama o detuned horn o melodi için çok kötü bir seçim, diğer enstrüman ise çok reverbli.

Old Beauty
Demin bahsetmiştim retro enstrümanlarda reverbe boğulmanın saçmalığını. Bu şarkıda çok güzel bir ders veriliyor. Dikkat edilirse şarkının başında giren retro enstrümanlar AZ, ÇOK AZ bir reverbe sahip. Sanki o dönem o kadarını destekliyormuş gibi. Kalan efektler çoklu notalarla sağlanmış. Asıl reverbli enstrümanlar ise kesinlikle retro değil. Muhteşem bir ayrım. şu anda bir düet dinliyorsunuz, bunun ayrımına varılmalı. Bir yanda retro game console kendi çalıyor, diğer yanda new age teknolojik synthler eşlik ediyor. 1.35'de düet zirvesi adı verilen o iki sanatçının bir olduğu noktaya şarkının ulaştığını hissettim. 02.35te de bu muhteşem zirve muhteşem bir rest ile devam ediyor ki deminki zirveyi sindirin. 03:40 ile demin sindirdiğiniz zirveye çift dikiş atılıyor. Çift olması önemli. Çünkü bu zirve ilk çıktığında doyuran bir zirve değil. ılk geldiğinde dinleyici onu keşfedinceye kadar bir şeyleri kaçırdığı hissine kapılıyor. ıkinci dinleyişinde bir beklenti, bir hazmetme, bir "aha geliyor" hissi yaşatması önemli. Old Beauty bunu çok güzel başarmış, öyle ki retro enstrümanları rahatsız edici bulsam bile (yine kişisel bir zevk) parçayı zevkle dinledim.

Star Wars
Bu parça gez yürü it çek şeklinde ilerleyen 2D oyunları hatırlattı. 0.40'a kadar ne anlatacağı üzerinde tam karar verilmemiş bu şarkının. 0.40ta bir lead giriyor, güzel giriyor ama güzel çıkamıyor. 0.55te giren perküsyonlar, ve synth o kadar kararsız kalmış ki, sanki enstrümanlar "ya biz burda ne çalıyorduk unuttum ben" der gibi olmuş. Sonra bu lead enstrümanımız ve alttan alttan şarkıya girmiş popcorn benzeri enstrüman beraber bir gam yarışına giriyor. :D şaka bir yana, bu bölümde gam uyuşmazlığı fazla hissediliyor. Sonra biraz sakin ilerliyoruz ama, 01.42'de bir enstrüman girip diğer her enstrümanı bastırıyor. Keşke sesi biraz kısık olsaymış. 02:17'de yine bir "Ne çalıyorduk yine unuttum" yaşamışız, zaten sonra şarkı çok beklenmedik bir şekilde bitmiş. Ben durduk, şimdi tekrar girecek falan beklerken baktım, stop yazıyor. Bitiyorum ben diyememiş şarkı.

Unexpected
0:13'te gelen o glide'ı çok rahatsız edici buldum. Hani o glide olmadan çok daha güzel girermiş şarkıya. 00.38e kadar aa ne güzel gidiyormuş dediğim şarkı ani bir glide combosuyla tekrar bozuyor. Bilgisayar tarafından sentezlenen glide'ları nasıl ve nerede kullandığımıza dikkat edilmesi gerekmekte. Çünkü sentezlendiği gerçeği gereği her zaman pot verme, ses bozma, çatlama tehlikesi vardır. Eğer glide'ları şarkının 2-3 yerinde ani olarak kullanıp kaçıyorsanız, genelde bu potlar yakalanmaz. Ama bu şarkıdaki gibi 5 saniye desen verince cidden bütün kusurları duyuluyor. Bu şarkının notunu düşüren en önemli etken bu glide'lar bence. Olmasa çok daha yukarıda olurdu gibime geliyor.

Wind Of Destiny
şarkı ziyadesiyle hoşuma gitti, davul setinin tonu sanki şarkının genel atmosferinin dışına taşmış biraz, ya da bana öyle geldi. Onun dışında çok beğendim ama. Benim için partinin favori şarkısıydı zaten.

P.S.: Midisini ya da proje dosyasını alma şansım olursa remix yapmak isteyeceğim bir şarkı ayrıca. Her ne kadar Ebolax'ın bunu göreceğinden yahut isteyeceğinden emin olmasam da :P
« Son Düzenleme: 12.01.2013 23:34:22 Gönderen: LeonardBlyx »

Ynt: 7DX 2012 Ürün Değerlendirmeleri

« Yanıtla #1 : 17.09.2014 00:28:02 »
Hızlı düğmeleri aç

LeonardBlyx

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
O değil de yıllar sonra son derece random bir şekilde girip okudum da... Mübarek çömez scener değil scene ortamının Vedat Milör'üymüşüm adeta. "20. dakikadan sonra giren reverbler hiç olmamış, biraz delayle marine etseydin de bu kadar tatsız olmasaydı" vs. vs. tadında yorumlar böyle. Vay arkadaş ne kafasındaymışım. Old Beauty güzel şarkıymış ama, şimdi tekrar dinledim, yine beğendim.

Ynt: 7DX 2012 Ürün Değerlendirmeleri

« Yanıtla #2 : 23.09.2014 14:43:52 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Bu çok klasik bir durumdur. Zaman zaman 6 ay önce yaptığın şeyi beğenmezsin. Bazen de 15-20 sene önce yaptığın şeye "vay be, o zaman için süper iş çıkarmışım" dersin. İnsan psikolojisi ve gelişimi ilginç konular.