the scene > 7dx

7dx 2011 Parti Raporları

(1/5) > >>

Hydrogen:
Evet arkadaslar. Hazır bu foruma girebilmisken, parti raporlari ile ilgili basligi acayim dedim. Gercenten cok guzel bir parti oldu. Anılarımızı dokulelim:)

endo:
Compo ürünleri süperdi arkadaşlar,
Hızlı bi özet geçeyim istedim, Nightlord'un Patterns of Chaos serinin güzel örneklerinden biri olmuş. Sanıyorum grafik ihtiyacını da azaltmak için tüm tasarımı circle'lar üzerine oluşturmuş.
Infect'in demosu da gayet beğendim, efektler başarılıydı, sanıyorum biraz daha "complete" bir görüntüye sahip olabilse daha iyi derece alabilirdi. Arkasında bol emek olan bir çalışma olduğuna eminim.
Return'ün demosunu çok beğenmeme rağmen oylamada biraz geride kaldı, ama başarılı bir ürün olmuş bence. Belki kısa sürdüğü için az oy almış olabilir. Slowhand'in müziklerini dinlemeyi her zaman sevmişimdir.
Geçen senenin en büyük hüsranı Drey'in müziğini dinleyememek olmuştu benim için, ama bu seneki beklediğime fazlasıyla değdi, m-u-h-t-e-ş-e-m-d-i-!
Nightlord'un müziğini de çok sevdim, gerçekten çok başarılıydı, ama Drey'inki...
Bu arada yine müziğini duymayı beklediğim kişilerden biri Allamullax'tı, önceki partilerde yayınladığı müzikleri hep "farklı" ve güzel bulmuştum, ama bu sene daha iyi bir çalışma bekliyordum, ve beklediğime değdi, önceki partilerde yayınladığı müziklerden çok daha güzeldi bence bu seferki. Doğu ezgileriye new-age karışımı keyifle dinlenen bir müzik olmuştu.
Chip-Mod compoda Hydrogen'in müziği ses düzenindeki problem nedeniyle güme gitti, diğer müzikler de compoda olumsuz etkilendirler ama sanki sıralamayı etkilemedi bu olumsuzluk. Ama Hydrogen'in müziği (3 kanal C64 olduğundan) tamamen dinlenmez bir hale geldi.
Ebolax'ın Human Design parçası çok başarılıydı.
Pixel grafik compo'da Drey'in süprizi çok hoştu, Zomco'nun kola kutusu da çok başarılıydı. Ama Arcane'in on-the-fly şaheseri muhteşemdi. Arcane'in mekanda tüm gün muhabbet ederken bi yandan çizim yapması, workshop havasında çalışması, herkesin beğeni ve takdirini kazandı.
Freestyle'da Metehan Korkmazel'in "RIP Nenn" gerçekten çok güzel bir çalışmaydı.
256BByte compo'nun bu sene çok güzel bir özelliği vardı: 5 adet compo ürünü 4 farklı platformdaydı; 1 adet C64, 1 adet Sinclair ZX Specturum, 1 adet Amstrad CPC ve 2 adet PC ürünü vardı ve ürünlerin hepsi gerçekten iyiydi.
CPC'deki ürün ciddi sağlam bir çalışmaydı, Skate'in C64'teki ürünü çok iyiydi, Hades ZX ürünü ve PC'de Plazma ve XorBalls çok ürünlerdi.
256 Byte compo doyurucuydu.
Wild compoda yine Zomco'nun nefis bir ürünü vardı, Çakmasyon, çok tatlı bir üründü ama Skate+Joker'in Kinect ile yaptıkları şaklaba.. çalışma muhteşendi :P hem eğlenerek izlenen hem de emeği bol bir üründü.
Game compo'da benim gönlümdeki ürün Hedef 12 isimli oyundu. Herşeyiyle tamamlanmış zevkli ve kalite bir oyundu. ıstanbul Rally güzel olmasına karşın tamamlanmamış olması, oyunun (henüz) bir amacının olmaması önemli eksikler. Özellikle oyun yarışmalarında ürünün eksikleri olsa bile "oyun" olma özelliklerini sağlaması gerekir, yani birşey yapınca kazanır birşey yapınca (ya da yapamayınca) ölür veya kaybedersiniz. Oyun olmanın kuralı budur. Bu sağlandıktan sonra diğer eksiklerin (tasarım, bug fix vs.) yapılması gerekir.
Unlocopoco veya Unpocoloco (her neyse :) ) çok güzel bir fikir üzerine dayanıyor ve gelecek vaadeden bir oyun.
Son olarak birer ürün gibi düşünebileceğim Robowar'da savaşan robotlarda UçanMasal "savaş karışıtı" mücadelesiyle herkesin gönlünde taht kurdu :P

Evet parti raporundan ziyade ürün yorumu gibi oldu, herkesten raporlarını bekliyorum!
Son olarak, mekanda bulunmalarını her zaman sevdiğim Zomco ekibi, Commodore.gen.tr, Resident, Return ve tüm Compec ekibine; Ref, Beast, Onat, Arcane ve sohbet etme fırsatı tüm arkadaşlara, Nightlord ve Norvax'e teşekkür ediyorum.

Rapor. Yazın!
Selamlar.
şemseddin ^Endo^ Moldibi
2011-12-25 22:23

endo:
Ya böyle parti gazıyla hemen yazınca "o süperdi, bu nefisti, muhteşemdi"den başka şey dememişim :P Daha adam gibi rapor yazmak :)

Ragnor:
Abi biliyorum Zomco'yu çılgın wild compo çalışmalarıyla özdeşleştirdiniz ama bu sefer ki Commander64/Return'den gelmişti :).

Parti raporunu 1-2 güne, ürün yorumlarımı da hepsini tekrar gözden geçirdikten sonra yazacağım.

Arcane:
7dx 2011

Prequel
  ------------

Parti sabahı 11:30 gibi uyandım. Böylece 9:30 gibi kalkıp partide güzel yer kapma planlarım yalan oldu. "Neyse" dedim kendi kendime. ıdare ederiz. Photoshopta, çizeceğim resmin outlinelarını hazırlayıp timanthes ile .kla formatında exportunu aldım. Aslında .d64 şeklinde almak istedim ama beceremedim tabii ki. Hemen Skate'i aradım. Çok yardımcı olamadı zaten adam meşgul. Utandım kendimden az biraz. Sonra printer'dan Tychus ağbinin çıktısını aldım. Printer'ın kartuşları sanırım yeterince dolu değildi ve çok koyu çıktı alabildim. Renkler de yalan olmuş. "Neyse" dedim tekrar...Neyin nerede olduğunu anlayayım yeter. Nasıl olsa emprovize takılcaz. Emektar sırt çantama bütün ekipmanı doldurup kucağıma da Tv'mi alıp çıktım. Tam durağa varmak üzereyken 202'yi de kaçırdık. 20 dakika da oradan geciktik. Az biraz sinirlendim. Sonra çaresiz bekledik tabii. Geldi otobüs, bütün ıstanbul'u 1 saatte turladıktan sonra köprüye varabildi. Köprü'den hemen sonraki durakta inip taksi tuttum. 10 lira falan yazdı Boğaziçi'ne. Tam Boğaziçi'ne girmişken aklıma geçen sene bana saldırma cüreti gösteren köpekler geldi. Tv'yi üzerlerine atacak gibi yapıp Conan'ımsı sesler çıkararak ürkütmüştüm geçen sefer. Bu sefer de işe yarar diye umdum. Zaten geçen sefer ki gibi 5-6 tane değil 1 tane köpek dadandı. Bağırdım buna. Gitti çakal. Parti mekanına koşturdum hızlı hızlı. Kucakta koca Tv. Sırtta dünyanın yükü. Ninja tosbağa gibi ilerliyorum. Bir de kar yağıyor. Götüm dondu çok afedersiniz.

Chapter 1
  ----------

Geçen sene oturduğum yerin kapılmış olduğunu görüp hiç şaşırmadım. Gene de sıkıldım tabii az. Gittim en önde bir yerlere çöreklendim. Tanıdık simalara slm ettim. Yerleşeyim gelicem dedim. Sonra yerleştik. Saolsun Commander64 çok yardımcı oldu. Zaten gece boyu Tychus'u bitirmem için gerekli olan gazı verecek olan da oydu. Pixel artistler bilir. On the fly çalışan pixelcinin en hakiki yakıtı "ara gazı" dır. Bunsuz biteriz. Uyku bastırır, oyun çeker canınız....En tehlikelisi de gece muhabbet çemberi çok cazip gelmeye başlar. ışte "ara gazı" bu etkenlere karşı sizi dirençli kılar. Gittim emektar Caisson'ı gördüm. Çok duramadı zaten Can. Yoğunmuş sanırım. Pek konuşamadık. Sonra Return'un köşesini gördüm. Hemen slm verdim Joker'e. Bir yandan da kafamda problemleri ve çözümleri sıralamaya çalışıyorum. Sanki Maniac Mansion oynar gibi. Sorun: Outline'ları c64'e aktar. Çözüm: Joker. hehe. Saolsun 2 saat uğraşıp çözdü sorunu. Nightlord ve Norvax da Atlantik'in ötesinden destek çıktılar saolsunlar. Bir ara çözemeyeceğimizi düşünüp "Lan sıfırdan mı pixellesek?" diye düşündüm. Ki öyle yapsaydım bitirmem çok zordu. Çok şükür Joker yılmadı ve beni "good to go" durumuna getirdi. Arada Kürşad'la konuştuk. Ne yapacağımı çok da çaktırmadım. Endo ve Datura biraderlerle konuştum. Datura zaten hemen yanımdaydı bütün parti. Sonra Beast'le lafladık. Saolsun, kral sohbeti vardır. Arada saate bakıyorum. 16:30 olmuş. Dedim vakit tamam. şimdi başladın başladın. Yoksa nanay.

Chapter 2
  -----------

Ekrana bakıyorum öyle. Görenlere de çaktırmıyorum ama hayatımda full screen bir şey çizmişliğim yok. Hep kaçak dövüşmüşüm. Dedim en kötü ihtimal oyuna daldım bitiremedim derim. Olur biter. Hehe. Resmin en sol altından ufak ufak başladım. Atıyorum pixelleri. Emektar Phyton da saolsun. Sorun çıkarmıyor. Arada Commander64 ile konuşuyorum. Ara gazı veriyor sürekli. Daha bir hışımla atıyorum pixelleri. Hala kafamda soru işareti var tabii. Lan sen bunu nasıl yapıcan? Suratı nasıl halledicem fikrim yok. Hadi ışık gölge falan çözeriz de...Suratı nasıl çözücez? Kendi kendime "teker teker" dedim.

Taskleri şöyle sıraladım:

- Kolaydan başla...kendi oluşturduğun ara gazı ile devam et.
  - Az çok bi şey oluşunca insanlardan ara gazı gather et.
  - Hızlan
  - Zora geç ara gazını ufak ufak harca

Sonra Pizza geldi. Saolsun ikram etti Beast'ler. 2 dilim attım ağzıma. Sonra Sobee'den Fatih (Neurorebel) geldi. Ağbi yemek olayını ne yapıcaz dedi. Pizza söyledik 2 kişi. Sonra pizza geldi. Üstüme bir şey almadan buz gibi havada çıktım dışarı. Fatih şaşırdı tabii. Dedim iyi böyle bişi olmaz. Açılırız. Gittik aldık pizzayı ama harbi dondum. Neyse döndük yedik falan. Üstüne bir de dondurma yedim. Saolsun sponsolar doldurmuş dolapları. Camış gibi yedim bütün parti. Fatih bişiler kodlıcaktı am aksaklıklar çıktı sanırım. Kürşad gaz verdi biraz. Drey'le konuştuk biraz. Küçük ama güzel bir Atlantean Sword pixellemiş. Tek sorun altına yazdığı kargacık burgacık DREY yazısıydı. Ağbi dedim...Font kullansana. şaşırdı. Di mi dedi? Evet dedim. Hehe. Bager'le de konuştum. Sonra gençlerden gaz veren oldu. Dedim ben bunu bitiririm.

Chapter 3
  ----------

Oturdum gene elde phyton. Surata geçtim. şimdilik sarı atayım ana renk sonra düşünürüz bişiler dedim. Gölgeleri koydum falan. Bir yandan müzik compoları başladı onları dinledim. Gayet kral çalışmalar vardı ama teknik aksaklılar yaşandı. Ben çizmeye devam ettim. Arada gençlere bişiler anlattım sanırım. Tam emin değilim. Nightlord & Norvax duosuna slm verdim. Az bişi lafladım. Tabii vakit kısıtlı işime döndüm. Bayağı yoğun bir şekilde sabaha kadar çalıştım. Bitirdim. Skate'in arkadaşı Serhat saolsun sabah saati gazımı eksik etmedi. Sonra çukurlarının gölgesini yanlış vermişim. Uyardı saolsun. Onu da düzelttik. Sabah 9 gibi bitirip Skate'e teslim ettim. Sonra da battaniyemi ve çantamı alıp bir banka yattım. Saolsun eşim yarım saat sonra arayıp güç bela girdiğim transı yok ediverdi. Kürşad bir ara geldi. Ağbi teslim ettin mi dedi. Dedim ettim. Sonra kalktım zaten herkes ayaklanmış. Nereye uyuycan.

Chapter 4
  -----------
  Yarışmalara başlayana kadar biraz oyun oynayayım dedim. Takılıyorum öyle. Sonra yarışmalar başladı. Kürşad'ın sid gayet güzel ve zengindi. Kazanamadı ama. Müzik compo da çok güzeldi. Bir sürü katılım olmuş. Drey'in eseri muhteşemdi ama. Bilgem'in ki de çok kraldı. Ebolax da güzel iş çıkarmış. Mexican Stand Out oldu resmen. Ayakta kalan bu sefer Drey oldu. ıllüstrasyon yarışmasında çok başarılı bir kare vardı. Kazandı zaten açık ara ile. Bilgem'in demo çok güzeldi. Gayet teknik. Return nedense sonuncu oldu. Benim gönlümden geçen 2. likti onlar için. Wild yarışmasında Skate & Joker ikilisi kalabalığı kırdı geçirdi. Geberdik gülmekten. Commander64 de çok komik aranjmanlar yapmış photoshopla. Fikir ve uygulama güzeldi. Sonra ödül töreni oldu. Utandım sıkıldım ödülü alırken. Alışık değil bünye.

Neyse ufak ufak parti mekanı toplanmaya başladı. Serhat'ın arabasında yer buldum. Saolsunlar Kozyatağı'na kadar bıraktılar beni 40 lira taksi parası vermekten yırtmış olduk.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git