Gönderen Konu: mikrozottan nefret etmek icin 1001 neden  (Okunma sayısı 2609 defa)

mikrozottan nefret etmek icin 1001 neden

« : 03.02.2006 01:10:40 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
sabah nerdeyse 11 den beri (demek ki 14 saattir) elimde windows xp kurulu ve dogru durust boot bile edemeyen bi makina var ve sabahtan beri tek istedigim dosyalarI yedekleyip diski formatlamaktI. knoppix ntfs i dogru durust tanIyamadI, kendi makinama (xp) yedek almak istersen fark ettim ki knoppix in smb sunucu/istemci kodu windows un kodundan hayli iyi, bunun haricinde yine de neden bilmiyorum surekli hatalar cIkiyordu. en sonunda diski ntfs ten fat32ye cevirmek icin partition manager kurdum fakat mal microzot win xp ile birlikte bootable disketlerin bootblogunu da degi$tirmi$ oldugundan drdos boot edemedi makina. bi $ekilde ba$ka bi yerden DOS boot ettikten sonra ntfs diskte hatalar yuzunden partition magic cali$madI ve scandisk cali$tirmak zorunda kaldim. yine microsoft un malligi nedeniyle dogru durust ntfs diskler icin bi tarayIcI bulamadIm tekrar surunerek cali$an windows u acmak zorunda kaldim. neyse bu kadar aksilikten sonra scandisk cali$ti ancak $imdi de nerdeyse yarIm saattir dosya kayit bolutu okunamiyor diye bi hara veriyor. hatayI hem google da hem de microsoft.com.tr de arattIgIm halde boyle bi hatayla ilgili en yakIn sonuc 'TCP/IP'nin yeni özellikleri' diye ucundan bile ilgisi olmayan bi$iiydi. ustelik hata turkce karakterlerle de degildi buna ragmen turkce karakterlerle bi arama daha yaptim ama sonuc uzerinde herhangi bi etki olmadI. ustelik ne bu hataya dair bi hata kodu var (hani en azIndan ingilizce kaynaktan arar ogreniriz), ne de hatanin tam olarak ne oldugu ve ne yapILmasI gerektigi hakkInda en ufak bi ipucu var. (hatanIn disk yuzeyinde cizikten oldugunu tahmin ediyorum)..

ben bunu neden anlattIm, cunku bugun itibariyle yine mikrozotun en cok sinirlerimi zorladigi bir gundu ve 14 saattir makinanIn ba$Indan kalkmadan ugra$mak o kadar yordu ki delirmemek icin burada birilerine anlatma ihtiyacI hissettim:) bu arada windows un kopya olmadigini orjinal oldugunu da belirteyim

« Yanıtla #1 : 03.02.2006 09:55:51 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
NTFS partitionlarla ilgili sorunlarını Winternals programı halledecektir. Direk CD'den XP'ye benzer bir arayüzle boot ediyor ve tüm NTFS partitionlar da dahil olmak üzere hardwareını tanıyor. Daha sonra istediğin backup'ı alıp, istediğin partition'a istediğin temiz Windows sistemini kurabiliyorsun. System Internals firmasına ait yazılım.

Aynı işi yapabileceğin CD'den bootable Linuxlar da var tabii ki.

« Yanıtla #2 : 03.02.2006 09:58:38 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Winternals'ın URL'i:
http://www.winternals.com/

Sysinternals'ın URL'i:
http://www.sysinternals.com/

Bu arada Winternals da bir şekilde firmalaşmış galiba. Önceden Sysinternals'ın bir yazılımıydı sadece.

« Yanıtla #3 : 03.02.2006 15:35:30 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
eyvalla abi:) sysinternals in ntfsdos suruculerini biliyordum, ilk surumleri read-only sonradan da tam kapasite okuyup yazabiliyordu. zaten windows acILmadIgIndan ilk onlarI kullanmak akLIma geldi ama o zaman dos dan boot etmi$ olacaktIm. makina laptop oldugundan kendi makinama ancak ethernetle baglanabiliyorum. bu durumda dos altInda ethernet i kurmak daha sonra da smb servisini ayarlamak yada lantastic gibi bi program indirip onunla halletmem gerekecekti bu da cok fazla zaman kaybettirirdi bana:)) zaten makina laptop olmasa diski sokup kendi makinama takmak en akILLIca hareketti:)

benim tek derdim ntfs degildi, bu adamlar hem parayla hem de en azIndan turkiye icin e$ek yuku parayla yazILIm satiyorlar ondan sonra web sayfasInda hata mesajInIn anlamini arattIgImda oyle bi$ii bulamiyorum, daha onceden boot.ini ile ilgili bi$ii lazim olmu$tu ama microsoft un sayfasInda bulabildigim tek bilgi terminal den bi komutla boot satIrInI kopyalamakla ilgiliydi. (bunu da boot.ini yi notepad ile acIp kopyala ve yapi$tiri bilen herkes yapabilir)

neyse sozun ozu benim icin MS'dan nefret etmek icin ba$ka neden aramaya gerek yok:) yedekleri tamamen knoppix den boot ederek en az sorunla aldim, bu arada knoppix in dorduncusunu gorunce dibim du$tu acIkcasi. bir de ayarlarI kaydedip reboot edince tekrar o $ekilde gelseydi onu kullanIrdIm ama diskime fedora kuracam :)

« Yanıtla #4 : 03.02.2006 16:01:56 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Olm MS'in yazılımlarına pahalı diyorsunuz ama bence gayet de normal fiyatları. Endo ile birlikte bizim şirketde geliştirdiğimiz paket programlar $500'dan aşağı satılmıyor ki kullanıcı lisansları arttıkça büyük kurumlara onbinlerce dolara satılabiliyor. Windows gibi bir işletim sistemi ise ev kullanıcıları için $95 civarına satılıyor. Bunun neresi pahalı? Megavizon'da en dandik play station oyunları $95'ı buluyor. Hatta hatta PC oyunları bile genellikle o civarlarda.

Tabii bir de ofis lisansı var. Ofis nisbeten pahalı da olsa sonuçta OpenOffice gibi alternatifler var. ıstemeyen almak zorunda değil...

« Yanıtla #5 : 03.02.2006 17:13:05 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle

« Yanıtla #6 : 03.02.2006 18:06:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Wisdom@Feb 3 2006, 05:13 PM
http://www.gnu.org/philosophy/right-to-read.html
[post=5014]Quoted post[/post]
[/b]
http://www.stallman.org/

Abi bu adam Harry Potter'a da takmış yaw :) şu anda şirketteyim okuyamadım henüz, eve gidince okiicam yazıyı.

« Yanıtla #7 : 03.02.2006 19:32:00 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
elimde richard stallman'ın ANKARA MıSKET havasıyle, yeni gelin gibi, kırıta kırıta dans edergen görüntüleri var... taşşak diil harbi... linux, gnu ile ilgili bi belgesel var bende.. orda.. natiliusla beraber osura osura güldük!

« Yanıtla #8 : 04.02.2006 08:23:03 »
Hızlı düğmeleri aç

Wisdom

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Stallman'in folklor'e karsi bir ilgisi var eskiden beridir. :-)

« Yanıtla #9 : 04.02.2006 23:56:34 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
windows pahalidir evet. iki nedenden dolayI, daha onceki bi mesajda da yazdIm birinci mesele insanlarIn degi$en aLIm gucune oranlandigi zaman dunyadaki bi cok insan icin pahalidir windows.

ikinci neden de bi manavda tanesi 2 liraya olan portakaLi adamin biri manavIn onunden bi kamyonetten 20 kuru$a satiyorsa, 2 liralik portakal piyasa ve insanlarIn aLIm gucu acIsindan normal olsa da piyasada 20 kuru$a da benzer ozellikleri olan bi portakaLI alabilecegimizden 2 liralik portakal pahalidir. aynI kamyonetten adam portakallari hayrIna sebil dagitiyorsa aynI $ey gecerlidir.

hele de manav sattIgI portakaLIn nerden geldigini, ne $ekilde yeti$tirildigini sakliyor, kamyonetteki adam da kamyonetinin cevresine o portakallarI nerede nasIL yeti$tirdigini, yilin hangi zamanlarInda hangi ilaclarI hangi a$ILarI yaptigini tek tek resimleriyle ve yazILarI ile asmI$sa o zaman manavdan almanIn ne derece mantikLI yanI kalir bilinmez.

$oyle bi durum olabilir, o manavdan yediginiz portakala ali$mi$ oldugunuz icin canInIz portakal cektiginde manavdan a$IrIyorsunuzdur.

bunun haricinde kimin hangi programa ne kadar verdigi pahaliligin bi olcusu olarak sayILamaz, birileri manava gidip bak oradaki adam bedavaya dagitiyor sen iki liraya veriyosun dediginde, abi iki sokak otedeki manav 5 liradan satiyor benimkinin neresi pahali demesi pek de mantikli degildir:)

bi paket programa 500$ veren adam elbette $irket olarak o parayI, satIn aldigi programla elde ettigi verimle saglayacagI kardan cIkarabilecegini bildiginden satIn almaktadir. eger aynI adam bi yerlerde birilerinin aynI programI bedava olarak yazdigini ve dagittigini bilse 500$ a satIn aLIr mIydI?

$oyle bi ornek du$unmek yerinde olur. bi adam sahibi oldugu $irketin mal getir goturunu optimize ederek daha ucuza ta$InmasIni saglayan bi adamI cali$tirsin. adama ayLIk 100 lira maa$ versin ama adamIn yaptigi optimizasyondan elde edecegi kar 50 lira olsa bu adamI cali$tirmak biraz abesle i$tigal olacaktir.:)

bir de yine i$in alim gucu yonu var, malesef hala ogrenciyim ve 95$ a$agI yukarI benim 2 haftada aldigim paraya denk geliyor, windows senin ayLIk maa$InIn yarIsI kadar olsaydI sen satIn aLir mIydIn ?:)

« Yanıtla #10 : 05.02.2006 00:22:17 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Free işletim sistemleri ya da ucuz işletim sistemleri çoğunluk tarafından tercih edilmiyor. Portakalı ise ucuz ya da beleş bulan alıyor. Bu durumda verdiğin örnek ne yazık ki geçerli olmuyor kardeşim. Ayrıca benim ter döküp uğraştığım bir yazılımı birisi kalkıp model alıp free olarak yayınlasa sinirim bozulur açıkçası. Çünkü ticari yazılımlar geliştirirken kod yazmak belki de en basit kısmıdır. Model geliştirmek, yöntem bulmak, kolay kullanımlı arayüzler tasarlamak işin büyük bir kısmıdır. Sen bunlara aylarını hatta yıllarını harcadıktan sonra tipin teki kalkıp senin programını model alarak free bir program yayınladığında buna müdahele edemesen bile (ki belli durumlarda yasal olarak da müdahele hakkın var) en azından sinir olma hakkına sahipsin elbette ki. Eğer ki senin programının free alternatifi kesinlikle senin programın model alınmadan yapıldıysa o zaman gerektiğinde yapanı alkışlarsın.

Open Source uygulamalar çok faydalıdır ancak belirli durumlarda da çok tehlikelidir. şu anda benim geliştirdiğim bir CRM uygulaması yok ancak ben bir CRM geliştirseydim ve bu işe yıllarımı harcasaydım, sonra da tam piyasaya çıkacakken benim bilgim dışında gelişen SugarCRM projesi SourceForge.net'de ayın projesi seçilseydi kafamı duvarlara vururdum. SugarCRM birçok ticari olarak geliştirilmiş CRM uygulamasından daha sağlam bir uygulamadır. Hikayesi de ticari olarak CRM uygulaması geliştirmiş olan birkaç programcının bir araya gelip "hadi bir de open source bir CRM yapalım" demesiyle başlar. Sonuç mükemmel ama acaba gerçekten de o kadar iyi birşey mi bu? Open Office, free CRM uygulamaları ve bunlar gibi 10larca çok kaliteli free uygulama var. Ama ben hiçbir zaman bunun iyi birşey olduğunu savunmadım. Bence free olması gereken şeyler çeşitli libraryler ve componentlerdir. Ancak lisansları kullanıcı sayılarına göre 10000lerce doları bulan yazılımların free versiyonlarını yapmak yazılım sektöründe "rastgelene" (tırnak içindeki kelimeyi iyi belleyin) çok büyük darbe vurur.

Ne Windows'a aşığınm ne Open Source'a karşıyım. Yalnızca senelerdir commercial yazılımlar geliştiren bir yazılımcı olarak net fikirlerimi yazıyorum. Evimde taşşaklarımı sermiş 64 için kod yazdığım yıllarda işim gücüm millete Microsoft'u kötülemek Bill Gates fıkraları anlatmaktı. Zamanla fikirler değişiyor...

« Yanıtla #11 : 05.02.2006 00:42:15 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
bir i$e yILLarini verip daha sonra ba$kalarInin o i$i daha kolayla$tirmasI nedeniyle ba$kalarInIn aynI i$i kolay halledebilmesi olayIna sinir olmanI hakLI buluyorum.

daha once de yazdIm, zamanInda bi kartI kurmak icin config.sys de gerekli suruculeri uygun parametrelerle yuklemek gerekirken sonra PnP cIktI. ondan sonra her onune gelen kartI takIp tanItIr kullanir oldu.

ama sen yazdigin programI satarken ben $u kadar fiyat istiyorum deme hakkIn varsa (ornegin belediye belli bi i$ icin $u kadardan yuksek fiyatLi program satILmayacak demedigi surece) birilerinin cIkIp senin yazdigin programIn aynI i$i goren bi programI bedavaya yazIp dagitmaya da hakkI olmasi gerekir. (tabii ki senin kurdugun modeli kendisi de kurmak yada yaptigin tasarImI kendisi de tasarlamak $artIyla. birebir almak ho$ degil)

dedigim gibi buna sinir olmanI anlayI$la kar$ILiyorum hatta hakLI buluyorum, cunku kendimi yerine koydugum zaman ben de sinir olurdum, hatta elimde olanak olsa bunu yapan adamIn gozunun uzerine bi yumruk indirmeye kadar vardirabilirdim (bu konuda ciddiyim), ama bu her$eye ragmen o adamla aramda ki$isel bir olaydir ve ben bu adamIn yazdIgI programI dagItImInI engellemeye kendimi yetkili gormem. sonucta insanlarIn secme ozgurlugu olmasI gerekir. bu durumda yapILacak $ey kendi programIma daha fazla ozellik katmak olabilir.

birilerine cok buyuk darbe vuracagI da malesef dogrudur, boyle bir olay yuzunden bi gun i$inden bile olabilirsin (allah saklasIn) ancak serbest pazar denen olayda her zaman birilerinin senin yaptigin $eyi senin elinden zamanla alabilmesi riski her zaman vardIr. en bilinen ornek internet explorer yuzunden, netscape firmasInda cali$anlar da i$siz kalmi$tir.

« Yanıtla #12 : 05.02.2006 00:55:03 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Bak ortak bir noktada buluşuyoruz işte. Benim de önceki postumda vurguladığım gibi "ateş düştüğü yeri yakar". Benim başıma henüz böyle birşey gelmedi ancak elbetteki bu tür ihtimalleri düşünüyorum. Commercial uygulama geliştirip dünyaya satmaya başlamadan bu konularda "beleş ve açık kaynak kod, daha ne isterim ki?" demek kolay. Ancak bu işten para kazanmaya başladıkça "daha ne mi isterim? bu beleş ve açık kaynak kodlu projeler benimkilerle çakışmasın" ve bir süre sonra da "yaw aslında...?!" gibisinden kafası karışıyor insanın. Yoksa Open Source'un genel olarak yazılım dünyasını ne derece ilerlettiği, nerelere getirdiği, kullanıcılara neler kazandırdığı, bazı fahiş fiyatları makul seviyelere indirdiği gibi konuları tartışmaya gerek görmüyorum, bunlar oldukça açık.

« Yanıtla #13 : 05.02.2006 01:44:39 »
Hızlı düğmeleri aç

Ragnor

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://ozanemirhan.blogspot.com
şurda bir sorun gözüme çarpıyor. Bir proje açık kaynak kodlu diye beleş olmak zorunda değil! Yap programını ama kodunuda aç, çünkü doğru olan bu. Birileri çalar başka şey yapar diyorsan, merak etme hali hazırda bulunan özgür yazılım lisansları seni bu konuda yeterince koruyacaktır.

« Yanıtla #14 : 05.02.2006 02:18:09 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Originally posted by Ragnor@Feb 5 2006, 01:44 AM
şurda bir sorun gözüme çarpıyor. Bir proje açık kaynak kodlu diye beleş olmak zorunda değil! Yap programını ama kodunuda aç, çünkü doğru olan bu. Birileri çalar başka şey yapar diyorsan, merak etme hali hazırda bulunan özgür yazılım lisansları seni bu konuda yeterince koruyacaktır.
[post=5077]Quoted post[/post]
[/b]
I ıh. O öyle olmuyor kardeşim :) Çünkü yazılımı yapan sensin ama politikayı belirleyen şirketin. Birçok şirket haklı olarak sourcelarını gizlemek isteyecektir. Örneğin bizim projelerimizden birinin ARGE'sine TTGV desteğiyle $300,000 harcandı. Daha sonra kalkıp şirketine "hadi kodları açalım" diyemiyorsun. Hatta hatta birçok şirket sırf bu yüzden sıkı tedbirler alıyor source code sızdırılmasına karşı. Bence mantığı da var bu olayın. Bu dediğin şeyi tercih eden şirketler ise genellikle installerları belli bir fiyata source codeları ise çok daha yüksek bir fiyata satıyorlar ve re-distrubute lisansını da source codelara dahil ediyorlar. Kısacası "hadi tüm projelerimizin sourcelarını açalım" = "ilk yapan biziz bu yüzden birkaç yüzbin dolar bizim dötümüze girsin" gibi birşey oluyor.