Gönderen Konu: 7DX 2010 TRT-1 Pusula Programında  (Okunma sayısı 23019 defa)

7DX 2010 TRT-1 Pusula Programında

« Yanıtla #30 : 02.02.2011 20:48:49 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
asp.net'i düşünmüştüm ama ilanlara bakınca daha çok php ilanı olduğundan dolayı php'yi tercih ettim. C++ öğrenmenin bir faydası olmayacaksa pek istekli değilim açıkcası

« Yanıtla #31 : 02.02.2011 22:11:24 »
Hızlı düğmeleri aç

paradox

• Full Member
    • Profili Görüntüle
bende endo ile benzer fikirdeyim..
C++ ile uğraşman zaman kaybı olur..Programlamanı C# ile geliştirebilirsin.Zaten  iş web programlaması olacağından programlama çerçeven dar olucak..
Sonuçta ise iyi bir web programlamacısı olucaksan bence önemli olan web hakkında kullanılan tüm materialleri , componentleri , terimleri vs..bilmen gerekli..

« Yanıtla #32 : 02.02.2011 22:33:09 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Yani hiç standart (masaüstü) programlamaya bulaşmadan direkt web programlamaya mı gireyim.

« Yanıtla #33 : 03.02.2011 02:03:48 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
@3mevsim: aslında "artık çok geç! yanlış yerden başlamışsın bir kere" gibi bir durum olmayacaktır hiçbir zaman. yani ister web, ister desktop uygulama geliştirmeyi öğrenmekle başlayabilirsin. sonuçta ben atari 800xl ve commodore 64 ile başladım ve diğer tüm konularda burada edindiğim temeli kullandım. benim C++ tavsiye etme nedenim modern diller için hep en çok özelliği içeren evrensel küme gibi kullanmam. aslında Java da aynı kulvardadır, hatta hatta bazı ek avantajları vardır dil yapısı olarak. şahsen ben Java kullanmadığım için C++'da israr ediyorum, hakim olmadığım bir konuda yanlış yönlendirme yapmamak için.

şöyle bir örnek vereyim. PHP 5.3 versiyonunda namespace özelliği eklendi PHP'ye. o güne kadar yoktu. PHP ile programcılığa başlayan ve başka dilleri öğrenmeyen birisi o anda "namespace nedir ki?" diye düşünüp araştırır ve öğrenir. halbuki C++, Java, C# v.b. altyapılardan gelen birisi "oh be, sonunda eklediler. uzun süredir eksikliğini duyuyordum" der. anlatabildim mi? yani diyelim ki ilk olarak PHP öğrenirsen, type safety v.b. birçok önemli kavramdan uzak olarak ilk dilini öğreneceksin. PHP aslını sorarsan birçok açıdan çok kolay bir dildir. çok kısa sürede birşeyler yapabilmeye başlarsın. bunun nedenleri ise PHP'nin hem aşırı kuralcı bir dil olmamasından kaynaklanır, hem de mükemmel bir dökümantasyon ve çok rahat kullanımlı api ve kütüphanelere sahip olmasıdır.

PHP ile başlayan biri PHP'de expert bile olsa öğreneceği birçok kavram vardır. C++, Java ya da C#'da (tabii ki bu seviyede başka diller de var) expert olan birisi ise "programcılık" adına doğrudan expert sayılabilir.

Tabii bu C++'dan başlaman gerektiği anlamına gelmez. C++'ı uzun süre çalışıp hala ekranda istediğin türden birşey görememe ihtimalin yüksek. Mesela ekrana birşeyler çizdirmek istediğin anda karşına birçok yeni kavram çıkacaktır dilin kendisinden bağımsız. Ancak PHP söz konusu olduğunda çok daha çabuk sonuç alabilirsin. PHP'ye iyice hakim olduktan sonra diğer dillere geçebilirsin.

Karar senin.

« Yanıtla #34 : 03.02.2011 10:44:08 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Bende mi sorun var acaba, her yazılandan sonra e valla bu haklı diğeri söylüyor e valla buda hakklı diyorum.

Bu arada en son mesajdan sonra internette bir yazı okudum. Google, youtube gibi firmaların hangi dilleri kullandığı doğrultusunda hepsinde php mysql var; fakat bunun yanında c ve/veya c++ da var.

Ben ideallerimi de belirtirsem belki daha da yardımcı olabilirsiniz. Örneğin internette video paylaşma youtube ile ortaya çıktı. Benim istediğim gidip blog forum portal vs kodlamak değil. Aslına bakılırsa web programcısıdan ziyade web geliştiricisi olmayı istiyorum. Açıkcası bu kadar cms sistemi varken sıfırdan aynı şeyleri kodlayarak yazmayı mantıklı bulmuyorum (tabi kullanmak açısından, yoksa kendini geliştirmek için yapılabilinir).

Bu doğrultuda hedefi daha rahat belirleyebilirim gibi

« Yanıtla #35 : 03.02.2011 11:18:01 »
Hızlı düğmeleri aç

endo

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.moldibi.com
Alıntı yapılan: 3mevsim;26923
Yani hiç standart (masaüstü) programlamaya bulaşmadan direkt web programlamaya mı gireyim.

Burada karar senin elbette. Web'e yönelmek istiyorsan desktop uygulama geliştirmeyi öğrenmeden de bunu yapabilirsin. O durumda seçeneklerin Java, C#, PHP, ilgini çekiyorsa belki biraz flash olabilir.

desktop geliştirme yapmak için, java, c#, vb.net, c/c++, delphi gibi diller daha yaygın.

c++, skate'in dedigi gibi temel pek cok konuyu ogrenmen icin iyi bir baslangic. sadece bu konularin buyuk bolumunu c# ve java ile de ogrenebilirsin. Bunlardan web'e yonelmen c++'den web'e yonelmenden cok cok daha kolay olacaktir.

not: c++ icin guzel bir kaynak da: http://www.cppreference.com/wiki/start sitesidir, konulari cok iyi gruplamislar ve cok kullanisli bir referans sitesi.

98-04 yillari arasinda php cok aranan nitelikti ancak bu durum son yillarda biraz asp.net yonunde degisti (hic sevmem o ayri). vaktiniz varsa c# ve php'nin ner ikisiyle de calisirsaniz hem iyi bir bilginiz olur hem de ileride kendiniz birine yonelebilirsiniz.
- endo of glance -

« Yanıtla #36 : 03.02.2011 14:32:19 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
şuanda ısrail'de yaşayan eski bir öğrencim ASP.NET öğreneceğini söylemişti. Zamanında benden C++ ve PHP dersleri almıştı. Nedenini sordum, dedi ki burada PHP'ciler $2000-$3000 aralığında maaş alıyor ASP.NET'ciler ise en az $3000'dan başlıyor ve daha üst rakamlara ulaşabiliyor.

Arz talep meselesi. şu sıralar gerçekten de ASP.NET daha popüler bir dil. Bunda elbette ki Visual Studio gibi bir IDE'ye sahip olmasının da önemli etkisi var. Ben de hala PHP'yi desteklerim ve Endo'nun da dediği gibi ASP.NET'i sevmem, daha da önemlisi istediğimi ASP.NET ile kolay bir biçimde yapamam, hep saatlerce döküman okumam gerekir. Ama bu ASP.NET'i kötü ve kullanışsız bir dil yapmaz, çünkü ben Java'da da aynı sorunları yaşadım vakti zamanında. Bu konularda Endo ile hemfikirizdir. :) Ama Java da çok geçerli, hatta hatta mobil platformlarda nerdeyse mecburiyet kazanan bir dil. ASP.NET de dediğim gibi gün geçtikçe ön plana çıkan, çok kabul gören bir dil.

Bu arada ASP.NET hakkında araştırma yapmadıysan hemen belirteyim, aslında ASP.NET tam olarak bir dil ifade etmez. .NET bir platform, ASP.NET ise onun web tabanlı kısmıdır. Ama dil konusuna gelince ASP.NET'i VB.NET, C#, C++/CLI gibi .NET altyapılı herhangi bir dilden kullanabilirsin. Ancak %99 kullanım C# ile olduğu için ASP.NET C# ile özdeşleşmiştir diyebiliriz.

Burada önemli olan nokta şu ki, ister web tabanlı, ister dessktop uygulaması olsun, eğer .NET tabanlı bir dil tercih edeceksen, zaten ister istemez .NET platformunu öğrenmiş olacaksın.

C#'dan "System.Windows.Forms.Form" yazacakken C++'dan "System::Windows::Forms::Form" yazacaksın ama sonuçta kullanacağın isim alanları, sınıf isimleri hep aynı olacak. Sen hangisiyle başlarsan başla, sonuçta .NET'i öğrenmiş olacaksın ve diğerleri bu aşamadan sonra sana çok kolay gelecek.

Son yazacaklarım bunlardır ve bundan sonra sana düşen "bir yerden" başlamak. Neresi olacağı sana kalmış. Bütün bu yazılanlar arasından "en kötü tercih"i bile yapsan (ki zatne böyle birşey mümkün değil, bu işler görecelidir) sonuç olarak "naapıcam" diye düşünmek yerine artık birşeyleri öğreniyor, bir yolda ilerliyor olacaksın. Her türlü arkandayız, sana destek veririz. Sorularını seve seve cevaplarız.

Yolun açık olsun. ;)

« Yanıtla #37 : 03.02.2011 14:51:39 »
Hızlı düğmeleri aç

3mevsim

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim. Kararımı c++ yönünde kullanmaya karar verdim. Herkeze teşekkürler yorumları için