Gönderen Konu: baskI devre yapImI  (Okunma sayısı 1755 defa)

baskI devre yapImI

« : 28.12.2005 14:40:27 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
once durumumu acIkLayayIm. elimde iki tane baski devre cizimi var, birisi cok hassas ve hic hata toleransI yok, ikincisi biraz daha hata toleransI var ve cok da hassas degil. ikinci devreyi a$agIda bahsettigim iki yontemle de baskI devresini yapmayI deneyip hangisi daha kullanILabilir test edicem ama burada da ugra$an varsa fikir alayIm diye soruyorum. daha oncesine kadar genelde asetat kalemi ile yollarI cizip demir3klor da erittim ama ozellikle ilk bahsettigim kartin asla boyle bir imkanI yok bilgisayarla bile zor yerle$tirdim ve kalemle cizilen kartlarIn kalitesi ortada. benim istedigimse yollarI ipincecik ve anakart uzerindeki yollar gibi yollarI olan ve profesyonelce hazirlanmI$ gibi gorunen bi kart yapmak.
burada baskI devre i$i ile ugra$an bildigim/tahmin ettigim kadariyla hades ve disq var.

- positive 20 ile ugra$an var mI ? yanyana yakIn ve cok ince yollarda, karma$Ik bi baskI devrede nasIL sonuc verir ? (NaOH banyosundan sonra kalemle yada kazIyIycI ile duzeltme yapmak zorunda kalir miyim mesela) kullananlar memnun mudur?
- positive 20 ile pozlandirilacak goruntu asetata mI aLInmaLIdIr, aydingere mi ? bazILarI aydinger daha iyi sonuc verir diyor
- pozlandirma I$IgI ne secilmelidir? ozel UV lambalarIndan almak mI gerekir, yoksa adi yada guc korumaLI ampuller i$ gorur mu ?
- inkjet ile transfer kagIdIna cIktI alip sonra utuyle bakIrLI plakete basma nasILdir? yanyana, yakIn ve cok ince yollarda karma$Ik bi baskI devrede nasIL sonuc verir? kullanan var mIdir?
- positive 20 ile yukarIdaki yontem kar$ILa$tirildiginda, kullanI$LILIk ve kalite acIsIndan hangisi daha tercih edilebilirdir?
- yoksa en iyisi paraya kIyIp ozel olarak urettirmek midir?

bu arada son bi$ii daha elimdeki kartlar uzerinde 1mm lik pad ler ve birinde 0.5mm digerinde 1mm lik vialar var. delmek icin gerekli uclar ve matkap da var ama hic el titremesi olmadan delmek icin delme tezgahI gibi bi$ii ariyorum. oyle bi$ii var mIdIr bildiginiz gordugunuz?

baskI devre yapImI

« Yanıtla #1 : 28.12.2005 16:45:37 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
hata toleransı olmayan karışık devrelerde hiç positiv20'yle uğraşma; ver bi yere, doğrudan filminden ya da pc'deki plaket şemasından devre üretsinler. elle yapılan plaketlerde hassasiyet 1 mm'nin altına pek inemez. hele birkaç tane entegre falan kullanıyorsan problem olma ihtimali yüksektir; bir de bunun temiz delinmesi gibi sorunları da olacak.

hades bu konuda en güncel bilgilere sahiptir, kendisine de bir danış; belki bildiği 1-2 yer vardır, bu şekilde sipariş usülü plaket hazırlayan.

delmek için de yazıcıoğlu'nda olsun, karaköy'de olsun, birtakım pratik tezgahlar var minik işler için. bunlar gerekecektir sana illa ki. ama 1-2 devre yapacaksan hiç kasma derim.

baskI devre yapImI

« Yanıtla #2 : 28.12.2005 21:42:32 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
- positive 20 ile ugra$an var mI ? yanyana yakIn ve cok ince yollarda, karma$Ik bi baskI devrede nasIL sonuc verir ? (NaOH banyosundan sonra kalemle yada kazIyIycI ile duzeltme yapmak zorunda kalir miyim mesela) kullananlar memnun mudur?

--pozitif 20'nin kendisi ile değil ama hazır pozitif 20'Li kartlarla işyerinde ufak tefek kartlar basıyoruz. Çift taraflı kart basmak biraz daha dikkat istiyor. Zira her iki yüzdeki padlerin birbirinin tam olarak karşılaması gerekir. Düeltme işine gelince bazen 1 mmlik yolda bile problem olabiliyor. Gerçi bunun sebebi kart üzerindeki pozitif 20'nin kalitesinden, aydıngerdeki baskının yani printer mürekkebinin kalitesinden, pozlandırma veya banyo işlemlerinden kaynaklanabiliyor. Mesela elimde kendime yaptığım tek yüzlü bir kart var. yol kalınlığı 0.37 mmve kesinlikle açık devre ve kısa devre yok. Aydıngere çıktı aldıktan sonra yolların koyuluğuna bak. Eğer kötüyse kartı basmadan önce asetat kalemiyle rötuş yaparsan iyi olur. Hatta iki tane aydınger kullan ve yollar birbirini tamamen kapatacak şekilde üst üste koy. Daha iyi sonuç veriyor.

- positive 20 ile pozlandirilacak goruntu asetata mI aLInmaLIdIr, aydingere mi ? bazILarI aydinger daha iyi sonuc verir diyor.

--Ben aydınger kullanığım için memnunum. Ayrıca rötüş yapması daha kolay.

- pozlandirma I$IgI ne secilmelidir? ozel UV lambalarIndan almak mI gerekir, yoksa adi yada guc korumaLI ampuller i$ gorur mu ?
--işyerinde uv floresan lamba kullanıyoruz. ve pozlandırma süresi 7,5 dk. Eskiden 3 dk yeterdi. Kartlar dandik çıkınca süreyi uzattık.

- inkjet ile transfer kagIdIna cIktI alip sonra utuyle bakIrLI plakete basma nasILdir? yanyana, yakIn ve cok ince yollarda karma$Ik bi baskI devrede nasIL sonuc verir? kullanan var mIdir?
--Yorum yok.

- positive 20 ile yukarIdaki yontem kar$ILa$tirildiginda, kullanI$LILIk ve kalite acIsIndan hangisi daha tercih edilebilirdir?
--Bunada yorum yok :)

- yoksa en iyisi paraya kIyIp ozel olarak urettirmek midir?
--Aslında en temizi bu ama kim kaça yapıyor araştırman lazım. Mesela Pendikteki baskı devre firması numune kartlar için 100$ +kdv tutarında tooling bedeli diye bir para alıyor.

bu arada son bi$ii daha elimdeki kartlar uzerinde 1mm lik pad ler ve birinde 0.5mm digerinde 1mm lik vialar var. delmek icin gerekli uclar ve matkap da var ama hic el titremesi olmadan delmek icin delme tezgahI gibi bi$ii ariyorum. oyle bi$ii var mIdIr bildiginiz gordugunuz?
--0,8 mm lik uç kırmada herkesi gecerim :)

pcb ile ilgili konular için http://picproje.org/main/modules.php?name=...=viewforum&f=52 linki işini görür.

Hazır pozitif20 li epoxy kartlar için ise http://www.setdestek.com/ adresine bak.
Kolay gelsin.
Bu arada nasıl bir devreyle uğraşıyorsun. İncecik yollar çizdiğine göre karışık birşey olmalı

baskI devre yapImI

« Yanıtla #3 : 28.12.2005 21:52:56 »
Hızlı düğmeleri aç

nightlord

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.nightnetwork.org
positive 20 kullandim kalemle cizmekten cok daha hassa devreler yapabildim. 1mm yol kullandigim oldu. 0.5 mil zorlayabilir. oralarda bizim uzaysal kablo tabir ettigimiz havadan ucan kablo kullanabilirsin :)

fakat ne kadar pozlayacagin ve NaOH banyosunda nasil bi karisim yuzdesi kullanacagin cok deneme yanilma isteyen bi surec. ben iki tane 30 cmlik morisk florasan ile 30 dakika pozlamada karar kilmistim en son. seffaf printer ciktisi kullandim. aydinger bilmem. NaOH icin de 1 litre suya bir kola kapagi (litrelik pet sise kapagi) toz NaOH katiyordum. bunun icine elimle daldirip hafif hareket ettirerek yollar kalana kadar birakip cikarirdim. butun bunlar icin en az 20 deneme yapmayi goze al sen yine de. bi diger konuda bakir plakaya pozitif 20yi spreyle sikma maharetidir. boole esit dagilim elde etmek zordu baya...

sonra Fe(III)Cl muhabbetini biliyosun zaten.

Ben denemedim ama bi arkada; transfer kagidi + utu metoduyla hic 5 mm'nin altina inememis. ben o yuzden denemedim bile.

bu kadar lafin ustune de diyorum ki yine de baski devreyi yaptirmak ve dizdirmek daha iyidir. sonucta en son o yesil zimbirtiyla kaplama yapamamak ve deliklerin icini iletken kaplayamamak lehim kalitesini falan da cok dusuruyor. arti smd componentler varsa lehimlemek hakkaten maharet ister.

baskI devre yapImI

« Yanıtla #4 : 28.12.2005 23:18:44 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
tavsiyeler icin tek tek te$ekkur ederim.:)

@spaz: asLInda bi yere verip hic ugra$mamayI ben de istiyorum ama bu en pahali cozum:) ustelik banyo ve eritme icin gereken tum maddeler zaten hazIr elimde var. delme i$i icin tezgah almayI da nasILsa du$unuyordum. cok fazla devre karti yapmiyorum ama bulunsun.

@hades: cift tarafLI kartlar icin iki aydingerden kar$ILIkLi bi cep yapIp icine koymak gerekiyormu$ bu benim de kafamI kurcaliyordu yeni ogrendim (yine de board un kalinligi nedeniyle kucuk kaymalar olabilir ondan korkuyorum) :) ilk kart basit bi 4 kanal ses karI$tIrIcI, o cok da onemli degil uzerinde 2 tane 741 den ba$ka entegre yok. asIL benim icin onemli olan 8255A LI bi isa giri$ cIkI$ karti. uzerinde 12 entegre, bi db25 var. toplam yakla$Ik 300er pad ve via (via minimization ve route cleanup dan sonraki hali). kartI ba$ka bi yere yaptirmayI senle daha once de konu$mu$tuk asLInda, son care yaptirirsam bulgaristandaki yere yollayacam, burada yaptirmaktan ucuza gelecek ama cizimimi eagleCAD de tekrar cizmek icin onunla ugra$mam yeni ba$tan eagle I ogrenmem gerekiyor cok da hevesli degilim:)

@nightlord: spreyle e$it sIkmak icin bi yol var yeni ogrendigim (denemedim henuz) once cok az bi$ii ortasIna sIkIp sonra eldivenle yada emmeyecek bi$iile (kagit mesela) biraz dagittiktan sonra tekrar sIkIyosun. ilk sIktIgIn yuzey gerilimini aliyor dogru bi $ekilde dagILIyor(mu$). NaOH icin litrede 7 ile 10g arasI yeterlidir diye biliyordum heralde a$agI yukarI aynI hesap. dedigin gibi deneme yamulmayla i$e ba$layacam gibi gorunuyor $imdilik:)