Gönderen Konu: old skool ?  (Okunma sayısı 3568 defa)

old skool ?

« : 03.11.2005 23:43:33 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Bir süredir aklıma takılıyor. "OLD SKOOL" kelimesi nereden geliyor?
7D5'te Vigo birşeyler anlatacaktı ama fırsatı olmadı.
Neye göre "old skool" ?  Hardware mi yoksa  software mi?
Yoksa belli bir zaman öncesine ait scene kültürünümü anlatıyor.
Veya sadece 8bit makinalar için kullanılan bir deyimmi?

"OLD" varsa birde "NEW" olması lazım. "NEW SKOOL" varmı peki :)

old skool ?

« Yanıtla #1 : 04.11.2005 00:16:41 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
ingilizce deyiştir aslında oldschool,v e eski öğreti anlamına gelir. bizim durumumuzda ise 8-bit makinalar ve onların estetiğini kapsar. zaten şu anki demoscene'de de oldskool, genellikle c64 ve amiga'da yapılan stilde demoları kapsar. biraz da 80-90ları ve o dönemin ruhunu da kapsadığını düşünüyorum... ama bizim ortamda gerçek anlamı ilk açıklamam olacaktır.

old skool ?

« Yanıtla #2 : 04.11.2005 00:32:48 »
Hızlı düğmeleri aç

anesthetic

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info/
Alıntı
Originally posted by HADES@Nov 3 2005, 09:43 PM
"OLD" varsa birde "NEW" olması lazım. "NEW SKOOL" varmı peki :)
[post=2647]Quoted post[/post]
[/b]

işte benim gibi iki satır assembly bilmeden coderım diye dolaşan veletler de newskool olmalı  :D

old skool ?

« Yanıtla #3 : 04.11.2005 01:00:34 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
aslında "hip hop" müziii ile doğan bi terim.
run dmc, public enemy gibi rapi, hip hop'u başlatanlar "old skool",
ama şuan eminem, 50cent gibi gruplar "new skool"...

aslında, bir akımı başlatan lar gibi bişi old skool...
sonra o akıma uyan, olumlu yada olumsuz değiştiren, ve sonra da sahibi kendi imiş, kuralları kendisi belirlermiş gibi göstermek te new skool...

aslında, daha gerçek hayata uyarlarsak, "eski moda/eski kafa" old skool... ama eski toprak yani... taşşaklı yani...

scene bazında bakılınca, new skool, yeni yetme, çoluk çocuk, eskiye saygısı olmayan, dostuk arkadaşlık, friendship e önem vermeyeni, herşeye "business" olarak bakan manasında...

bir logo swing, zıplayan bi scroll ise old skool...
voxel, meta balls new skool :) :) :)

bbs old skool, forum new skool

deluxe paint old skool, photoshop new skool

teresa orlowski old skool, paris hilton new skool...

benim kendi jargonumda, new skool lame bişi...

anesthetic: keşke her new skool cu senin 10'da birin olsa... :) senin ruhunda old skool var ben bunu hissediyorum...

ama new skool olup da çok baba adamlarda var tabii...

ama spazda bilir, bi dönem, bu new skool cular yüzünden çok sıkıntı çektik...

old skool ?

« Yanıtla #4 : 04.11.2005 03:30:20 »
Hızlı düğmeleri aç

skate

A Sinner Scener
  • Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.akaydin.com/
Aslında tartışılması gereken bir konu da şu:

1) Günümüzde bazı scenerlar old schoolun arkasına saklanıyor mu?
2) New school yeterince adil eleştiriliyor mu?

1. sorunun cevabı basit. Evet!!! Pouet entrylerinde birçok yeni release görüyorum, 2005 yılında yayınlanmış v.s. Açıkçası 1987'de çoktaaan daha iyisi yapılmış onlarca zırva ekleniyor ve birçok kişi (itiraf etmek gerekirse genellikle ben de dahil olmak üzere) "wow! great! old school rulez!!!" falan gibi manasız tepkilerle thumb up veriyoruz.

İşte tam bu noktada 2. soru devreye giriyor. Yine pouet'e eklenen onlarca kaliteli PC stuffı "killer" olmadıkları sürece birçok thumb down alabiliyor ve "not my cup of tea" gibisinden oldukça şahsi ve zayıf eleştirilere maruz kalıyor.

Bu noktada iki soru da açıklığa kavuştu yanılmıyorsam. Günümüzde old school ruhunda olduğu için bu ruhu koruyarak yapabildiğinin en kalitesini yapan scenerlara ve scene gruplarına saygım sonsuz. Ancak sırf "tuttuğu" için kalkıp aptal introlar codelayıp bunları pouet'e ekleyen ve beklediğini alanlara karşı kafamda soru işaretleri var açıkçası.

Ayrıca sırf new school kategorisine girdiği için Resident gibi grupların sarfettiği çabaları hiçe sayarak, beğenmeme nedenini açıklamaya ihtiyaç bile duymadan thumb down verenler ise kafamdaki ikinci soru işaretini oluşturuyor.

Aslında kafamda üçüncü bir soru işareti daha var. PC'de de code yazabildiğim halde yalnızca 64'de scene'e devam etmem acaba tamamen 64'e olan aşkımdan mı ileri geliyor yoksa new schoolların saçma sapan reaction alması mı beni bu sceneden soğutuyor?

old skool ?

« Yanıtla #5 : 04.11.2005 10:16:19 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
skate: bence resident tam OLD SKOOL bi grup...

bide sanki işin doorusu şu; old skool'cular, yaşları itibari ile, şanslılar biraz. ilk bilgisayarları gördüler, basit yada zor, ilk leri yaptılar... yani bi tür "ALAYLI" denir ya... ( okullu yada alaylı olmak ) çekirdekten yetişme :)

ben şahsen, product üreten herkese sonsuz saygı duyuyorum ki 7dx partilerinde vote-sheet lerimden bunu anlamak mümkün...

hele hele Türk product yapanlara + daha çok seviyorum. aslında objektif diilim bu konuda... otda olsa bokta olsa, hele hele internasyonel bi platformda ise, -türk işi- ise ( tabi riplenmiş, arak code vs.. olmayan ) hemen en yüksek notu veriyorum :)

eğer Türkiye'de, bir almanya gibi durumda olsa, tonlarca scener, grup, release... o zaman bende gerçek görüşlerimi belirtirdim belki...

ayrıca resident'ın guestbook'a baktım, yunanlı biri sanırım abuk sabuk yazmış... ulan şuan bronx'un GREECE section'ı var :) yani gerçek scene severler bir çok şeyi aşmış durumda... resident bros: bence de hiç kaale bile almayın...

birde old skool olunca skate'in dedii gibi bunun arkasına da saklana biliyosun... :) biraz haince ama doğru... hahaha.. yani "ya bunlar yaşlı başlı insanlar, hürmet edelim işlerine" hesaaabı :) :) :)

hanlız yerşeyin old skool olanı makbul sanki...

kuru fasulye+pilav = old skool
tortolini = new skool

modern talking = old skool
shakira = new skool

gamewatch = old skool
gameboy = new skool

cygnused = old skool
edit plus = new skool ( elim ayaam olan bi text editör! )

old skool ?

« Yanıtla #6 : 04.11.2005 12:50:36 »
Hızlı düğmeleri aç

eirik

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://localhost/
oldskool kelime anlamI olarak old school (eski okul / ekol / tarz) manasI oldugu kadar old 's kool (old is cool) anlamI da vardir. herhangi bi $eyle birlikte ozellikle kullanilmamakla birlikte eskiye duyulan ozlemi anlatir. ornegin alf icin de oldskool kelimesi kullanILabilir.

eski gunlerin daha eglenceli gectigini cunku "$eylerin" tadI oldugunu belirtir aynI zamanda , en sevdigim ornek eskiden akmardan cekme kasetleri alip walkman de defalarca gunlerce aynI albumu cevire cevire dinledigimiz zamanlarI hatirladikca, walkmanIn pili bitmesin diye kasetleri elle sardigimiz zamanlarI hatirladikca, ortalama bir albumu bile dinlerken sanki mukemmelmi$ gibi zevk alirdik. $imdiyse eskisinden cok daha guzel gruplar, cok daha kaliteli araclarla kaliteli studyolarda yaptiklarI albumleri 1 gun icinde emule dan yada ba$ka bi $ekilde genel olarak internetten indirip bi kere dinledikten sonra DVD ye atIp bir daha da yuzune bakmiyorsak, bu geli$en teknolojinin onumuze daha cok secenek ve daha kolay eri$im sunmu$ olmasIndan dolayI "$eyleri" picle$tirmi$ olmasIndan kaynaklanmaktadir.

benzer $ekilde swapper larIn cok daha fazla oldugu zamanlarda mektupla gelen disketleri oldugu zamanlarI ben acIkcasI ya$amadIm ama oyle bi zamanda gunlerce gelecek postayI beklemek ve sonucta ortalama bi intro bile $imdi internetten cekip bi kere izlenen akla gelmeyecek teknikler kullanan ogl de yazilmi$ hatta 3d hizlandirici kartlarI kullanan bir demoya gore daha fazla heyecan yaratacaktir diye du$unuyorum...

ha bir de akLIma geldi , eskiden sahaflardan warez cd leri de alirdik.. $imdi emule da arattigin zaman office in windows 2000 in (o zamanlar nt3.51 ve n4 vardI) en son surumleri binlerce kaynak kullanIcI ile cIkIyor, ama onu indirip cd ye bile yazmadan imaj dosyasIni sanal suruye takmak vs. hicbir zaman bana bayezid den eve gelip o cd yi taktigim zamanki heyecanI ya$atamadI. sonucta o zaman bi$iilere eri$mek icin emek veriyorduk (ctsi erken kalk evinden cIk bayezid e git, cd leri ara i$ine en cok yarayanI bul, pazarlik et, eve don) $imdiyse hic emek vermeden, yatmadan once ekliyorum emule a, 2 gun sonra salyalarIm akarak uyuyup 12 de uyandigimda bakiyorum gelmi$. diskim de buyuk yerim var oheee diye esniyip tamam diyorum atarIm bi klasore bi dvd yi dolduracak kadar olduysa yazarIm diyorum. hic emek yok sonucta

bak bir de eski konusu acILmI$ken "nerede o eski bayramlar" kalibi vardir ama buna girersem forumdaki post un karakter sInIrLamasInI zorlarIm buffer overflow olur neyse.

old skool ?

« Yanıtla #7 : 04.11.2005 13:31:37 »
Hızlı düğmeleri aç

vigo

• Ziyaretçi
hahahah helal eirik :)
"nerede o eski"
  • oyunlar?
  • swaperlar?
  • bilgisayarcılar?
  • atari 2600 oyun kartuşları?
haha

old skool ?

« Yanıtla #8 : 04.11.2005 18:34:54 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
eirik,

old is kool yorumun harika! bir de  emek demişsin, bir işin kalitesini artıran bir faktör... haliyle sanırım oldschool'un belirgin bir göstergesi de ciddi emek içermesi; yani opengl yazılmış bir demo ile tüm engine'ı harbi oturup byte'ı byte'ına kendisi kodlamış, her tarafına hakim bir kişinin kodu arasındaki fark da olschool ile newschool arasındaki fark.

skate'in neden c64 tercihim düşüncesine, sanırım pc'de yaratıcılığın körelmesi ve yeni birşeylerin pek de yapılmaması.

bunların sonucunda da oldschool ile newschool arasındaki fark, oldchool'un bir takım efektlerin nasıl yapılacağını ilk keşfedenler olması, yeni tayfanın ise bu efektleri binlerce defa kullanarak banallaştırması. yani gerçekten yeni, çarpan bir efekt en son ne zaman gördünüz? ya da... bugün scene için hangi yeni efekti kodladın?

zaten internet = newschool = armut piş, ağzıma düş
bbs times = byte tasarruf ederek code yazmak = oldschool = icad eden olmak.

old skool ?

« Yanıtla #9 : 04.11.2005 20:07:59 »
Hızlı düğmeleri aç

hades

• Full Member
    • Profili Görüntüle
old is cool!

işte en güzeli bu.
Yani ne varsa eskilerde var. Örnek olarak yaklaşık 30 sene önce çevrilen hababam sınıfı beni hala güldürüyorsa, 70'li yılların yerli pop müzik 45'liklerini, 80 yılların yabancı müziklerini yine bıkmadan dinliyorsam, yeni yetme şarkılar bana zevk vermiyorsa OLD IS COOL derim.

zamanında bazı demolarda gördüğüm efektler karşısında tek kelimeyle OHAAA derken şimdiki demoları izlerken sanki sıradan bir demo seyrediyormuş gibi hissediyorum kendimi. Galiba bazı şeyler geçmişte kaldı.

(Konu dışı: Broken heart adlı bir şarkı arıyorum. Bir türlü bulamıyorum. Slow bir şarkıydı. Söyleyen bir kadın şarkıcıydı ama adını hatırlayamıyorum. 2-3 sene önce işyerinde radyo dinlerken tesadüfen kanalın birinde yarısını dinledim. sanırım "if you have a broken heart" gibi sözleri vardı. İnternetten bulduklarım ise tutmadı.)

old skool ?

« Yanıtla #10 : 05.11.2005 01:17:40 »
Hızlı düğmeleri aç

madhead

• *
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
aradığın şarkı jayne collins'ten "if you ever had a broken heart" abicim. nakaratı "if you ever had a broken heart, then you’d understand, i can’t let a new love start, it’s not fair to pretend" diye gider.

bu arada oldskool deyince hayalimde hemen bir crest logosu ve crossbow handle'ı belirir.

old skool ?

« Yanıtla #11 : 05.11.2005 14:57:56 »
Hızlı düğmeleri aç

tURbO

• Sr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.bronxwhq.org
Herkes ne guzel aciklamis. ben gec kalmisim. :)

oldskool iyidir.
gazlidir, gazi vardir, degeri bilir..
yoklukta uretmistir.

ama unutmamak gereklidirki.
su gun de ureten arkadaslarda 15-20 yil sonraki
duruma gore yoklukta ureten olacaktir, oldskool olacaktir..

sevgilerle..
   .oO bRoNX ^ zOmbie bOys! Oo.

old skool ?

« Yanıtla #12 : 05.11.2005 16:38:40 »
Hızlı düğmeleri aç

spaztica

• Administrator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
turbo'nun dediğinden de yola çıkarsak;

oldskool = istikrarlı biçimde varlığını sürdüren ve bu yüzden saygı kazanan oluyor; demoscene içinse istikrarlı bir şekidle üretim yapanları ve yılların getirdiği birikim ve takdirle saygı, itibar kazananları ifade ediyor...

old skool ?

« Yanıtla #13 : 05.11.2005 18:00:09 »
Hızlı düğmeleri aç

spritus

• Hero Member
    • Profili Görüntüle
    • http://resident.tr-demoscene.info
Alıntı
Originally posted by vigo+Nov 4 2005, 11:16 AM-->
QUOTE(vigo @ Nov 4 2005, 11:16 AM)
skate: bence resident tam OLD SKOOL bi grup...
[post=2661]Quoted post[/post]
[/b]

tnx vigo..
kesinlikle oldskool'uz, her ne kadar son çıkardığımız demo olan nested newskool olsa da. zaten skate de nested'i kastetmiş.

\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t
<' + '/div>\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t