the scene > php

PHP Ide

(1/3) > >>

wizofwor:
Merhaba,

PHP kodlayan arkadaşların kendi kullandıkları veya tavsiye edecekleri ide var mı?

Kendime standartlarıma göre ciddi diyebileceğim bir projeye başlamayı düşünüyorum ve işi ciddi tutmak adına bir ide kullanmak istiyorum. Daha önceleri Dreamwawer kullanırdım ama bu sefer WYSIWYG tarzı bir şey istemiyorum.

Aradığım özellikler:
-Open source veya freeware öncelikli tercih sebebi
-Code completion (yazarken komutu tahmin etme)
- class ve functionları tanıma. Fonksiyon adını yazınca parametre sorma
- loop ve fonksiyonları guruplayıp kapalı gösterebilme
- validation
- debugger özelliği 20 kadar ayrı dosyadan oluşan bir web sayfasında ne derece kullanılabilir bilmiyorum. şimdiye kadar hiç kullanmadım. Basit kullanımlı bir debuggerı da olursa, hayat kurtarmasa bile en azından vakit kurtarabilir.

Önerilerinizi bekliyorum.

Ragnor:
öncelikle hoşgeldin. diğer başlığa yazmak yerine burada yazıyorum hazır buna cevap yazacakken.

ben kendi adıma linuxta emacs, windowsta da notepad++ kullanıyorum. windowsta bi ara e adından bi editöre baktım, oldukça da iyiydi ama shareware idi ve notepad++'ta pluginleri falanda yükleyince sahip olmadığım hiçbirşeye sahip değildi bende cimrilik yaptım boşverdim notepad++'a döndüm.

sadece php'e özel bir editör kullanmadım, o yüzden pek yardımcı olamayacağım sanırım. hele ki code completion denen özelliği hiç kullanmayan biri olarak. ama sanırım windowsta eğer derdin ufak ama her türlü programlama işini görebileceğin bir editör ise en iyisi notepad++.

endo:
merhaba, paralı bir alternatif düşünürsen Zend Studio'nun PHP toolları, özellikle de debugger'ı çok iyi görünüyor. Görünüyor dedim çünkü kendim kullanmadım.
Onun dışında sanırım Eclipse IDE hem free hem en yaygın olanı, yanlış hatırlamıyorsam bir ölçüde debug özelliği de vardı.
Daha text editör bazlı düşünürsen Ragnor'un söylediklerine ek olarak Editplus (paralı) ve Programmers Notepad'i de düşünebilirsin. Ama tabii onlar ide'den ziyade text editörü.
Bir de yine pek kullanmadığım ama özellikleri güzel görünen PHP Studio var, o da kullanışlı ve debug özellikleri iyiydi.

spritus:
ücretli çözümlerden biri de rapidphp olabilir. http://www.blumentals.net/rapidphp
avantajlı yönü php ve css için code completition ve code hint, birçok standart için (php,css,html,js,xml,sql vs) highlighting yapması.

bunun dışında opensource projelerin merkezi diyebileceğimiz http://www.sourceforge.com içinde "php ide" şeklinde aratma yapıp rating'e göre sıralatman da mümkün.

pulkanat:
Eclipse IDE iyi ama dogru plugini kullanmak gerekli. Sonuçta PHP yazmak çoğu zaman aynı anda HTML ve JavaScript yazmak anlamına geliyor.

Mesela bir plugin vardı, js'de a < b diyince HTML tag'i açıyordu. Bazı pluginler de include'ları takip edip kelime tamamlama yapamıyor. Frameworkle çalışırken çok önemli bir şey.

PHPEclipse diye bir şey vardı o iyiydi sanırım. Ama karıştırıyor da olabilirim, şöyle bir güncelliğine ve kullanılırlığına bakıp öyle indirmek lazım.

Bu arada Eclipse eklentilerine plugin mi diyorduk ondan bile emin olamadım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git