Gönderen Konu: multiplayer games  (Okunma sayısı 11788 defa)

multiplayer games

« Yanıtla #15 : 04.05.2010 01:54:18 »
Hızlı düğmeleri aç

devreci

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.devreci.com
Alıntı yapılan: skate;22929
@devreci: ne yazık ki yazılanları okumayan sensin. hala sunucu kirasından bahsediyorsun. sunucu illa webde olmak zorunda değil. sunucu kavramı teorik birşey. sen local makinende sunucu+istemci çalıştırabilirsin elbette ki. bu güne kadar yüzlerce oyunun multiplayer modunun kullandığı gibi clientlardan biri sunucuyu çalıştırır, diğerleri ona bağlanır. maksimum 8 kişi diye konuştuğumuza göre serverı localinde çalıştıran kişiye ciddi bir CPU overhead getirmez bu.

"Yazılanları okumamışsın" derken lütfen önce yazılanları bir oku. :)

daha önce böyle bişey yazıldığını görmedim sahiden okumuyormuşum  :D

multiplayer games

« Yanıtla #16 : 04.05.2010 19:35:08 »
Hızlı düğmeleri aç

paradox

• Full Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devreci;22921
@paradox: o linktekini indiremedim ama bi tane yeni buldum devcpp de yazılmış arkadaşın  ve kendi bilgisayarımda denedim oldu ama sadece dinleme modunda calışıyor karşılıklı değil , eğer sana lazımsa biyere upload edeyim web adresini kaybettim.  

valla bi bakmak isterim duruyosa atabilirsen güzel olur kodlarıyla beraber..

Bende bir süredir winsockla uğraşdım ettim..istediğm gibi olmadı işler tabi .
O yüzden ara verdim şimdilik..Senin nasıl bi yöntemin olucak bu veri gönderme/alma işinde peki?
« Son Düzenleme: 04.05.2010 19:37:36 Gönderen: paradox »

multiplayer games

« Yanıtla #17 : 04.05.2010 23:40:54 »
Hızlı düğmeleri aç

devreci

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
    • http://www.devreci.com
link buradan indirebilirsin
ip numarasını ip-adress.com dan öğren port numarasına 1000 ile 6000 arası bir sayı girmen gerekiyor ip numaraları doğru olursa karşılıklı sorunsuz çet yapılabiliyor. eğer bir web sitesinin ip numarasını biliyorsan port numarasını 80 yazarsan web sitesini html olarak gösteriyor. zip içindeki doc dosyasını mutlaka oku çok önemli bilgiler var

Kodlar gerçekten çok basit biraz incelersen hemen öğrenirsin. Yani bu durumda network kısmı işin en eğlenceli ve kolay tarafı oluyor işin en zor kısmı tabiki oyunu yazmak , gerisi çerez.  

Alıntı yapılan: paradox;22931
Senin nasıl bi yöntemin olucak bu veri gönderme/alma işinde peki?

bu konuda pek bişey söyleyemecem çünkü kızıyorlar :p

multiplayer games

« Yanıtla #18 : 06.05.2010 00:44:59 »
Hızlı düğmeleri aç

paradox

• Full Member
    • Profili Görüntüle
sağol..Exe çalışmadı ama kodları inceledim..
Benim yapmaya çalıştığım olay bunlardan farklı biraz..udp vede  array, vektör tipi şeyleri gönderip bunları yorumlamam lazım..Bu işin içinde raknet falan var piyasada hazırda ..
O da biraz advenced gibi..Ona kasıcağıma kendim yazayım diyodum , en son orda kaldım işte..

http://www.tr-demoscene.info/showthread.php?t=3025

Neyse sana kolay gelsin..:)
« Son Düzenleme: 06.05.2010 00:48:31 Gönderen: paradox »

multiplayer games

« Yanıtla #19 : 19.05.2010 15:13:01 »
Hızlı düğmeleri aç

sorusoran

• **
  • Jr. Member
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devreci;22915
arkadaşlar benim aklıma şöyle bişey geldi :cool:

mesela mutiplayer oyun yaptığımızda hiç servera gerek kalmayacak. internet sitemizde bir txt dosyası olacak. oyuna girdimi web sitemize girip kendi IP numarasını web sitedeki text dosyasına yazacak ve text dosyasını belli aralıklarla hangi IPler var diye hafızaya alacak. oyundan çıktımı silecek

diyelim oyun 3d fps ise oyuncunun konumu, ateş yönü, patlamlar vs, bunlar hafızadaki tüm ip nolara gönderecek. her bilgisayar bunu yapacak böylece oyun olacak nasıl fikir :D

^_^

yillan once benim aklima gelmisti. ama daha sonra ne gerek var dedim.sonrada siteye giren kisinin ip'ni kendime mail attirip lamer hackin fikrimi gerceklestirdim:)